Sony zrejme kráča k ďalšiemu víťazstvu. Aj keď tentokrát to nebude také jednoznačné

Sony zrejme kráča k ďalšiemu víťazstvu. Aj keď tentokrát to nebude také jednoznačné

 

Čo sa udialo za posledné dni určí ďalší vývoj.

Fanúšikovská základňa Sony je obrovská. Môže za to niekoľko faktorov, no spomeniem ten posledný a to je PS4 (jej cena a exkluzivity). Samozrejme to so sebou nesie aj isté negatíva v podobe ultras, ktorí stupídne budú obhajovať aj tie najväčšie sračky značky bez logického argumentu a do krvi sa budú hádať a nadávať na protistranu. Čím väčšia komunita, tým väčšie množstvo takýchto indivíduí. Nechcem ale hovoriť o tom, aj keď je trápne vidieť komentáre typu: RIP Xbox len preto, že nám ukázali teaser na nový God of War.

Áno, hra bola úspešná a predala zhruba 15 miliónov kópií ale Sony predalo vyše 112 miliónov PS4. To znamená, že len niečo vyše 10% ľudí vlastní aj túto hru. Pre porovnanie, Gears of War 5 predal vyše 6 miliónov kópií a to nerátame, koľko ľudí si kvôli tejto hre kúpilo Game Pass. Takže RIP Xbox môže napísať len nahypované dieťa.

Vráťme sa ale spať k tomu, čo sa za posledné dni udialo. Microsoft nám predstavil svoje dve konzoly a pokiaľ ide o ceny, milo prekvapil. Za najsilnejšiu konzolu aká kedy bola a nejakú dobu bude, vypýtal 500€. To sme síce mali aj minulú generáciu, no všetci vieme, čo za produkt za tie peniaze chceli. Tentokrát idú nekompromisne po výkone a hernom zážitku, bez nejaký obštrukcií a za to majú veľké plus. Navyše prišli aj s druhou konzolou, ktorá, čo sa týka výkonu, je síce dosť pozadu, no vzhľadom na použité technológie je úplne niekde inde, ako je Xbox One, respektíve Xbox One X.

Tu nám zabili krásnu cenovku, 300€ a ja si hovorím, že Sony toto kolo bude mať ťažké. Je síce pravda, že sa ozývajú vývojári aj lajcká verejnosť, že táto konzola bude brzdiť trh, no aj profesionáli sa ozývajú, že to tak nebude, takže nehádžme flintu do žita a počkajme, ako to nakoniec bude. Microsoft síce potvrdil, že Xbox Series S bude podporovaný počas celého generačného cyklu, no uvidíme, ako to nakoniec skončí.

Microsoft možno rozhneval kopu ľudí, vrátane nášho kolegu Jana, no týmto krokom sa dostal presne tam, kde by inak nebol. Do detských izieb, do obývačiek ako sekundárna konzola ale hlavne pre všetkých, ktorí chcú Game Pass. Takto proste nemusia riešiť ani PC, ani konzolu za 500€. Verím, že to bude jedna z najpredávanejších konzol v rámci causal segmentu. Lenže potom prišlo Sony a zobralo Microsoftu vietor z plachiet. Samozrejme, nie všetok, no podľa mňa to nebude ani málo.

Japonci sa totiž rozhodli, že za štyri kilá nám sem šupnú (takmer) plnohodnotné playko číslo päť. Jediné, čo nemá je mechanika, ktorú v dnešnej dobe používa čoraz menej hráčov. Digitálne hry idú na odbyt čoraz viac a aj napriek prvotným vysokým predajom kusov s mechanikou (ktorá stojí 500€ ak bol niekto posledné 3 dni v jaskyni, nakoľko túto info mi už dala aj chladnička) sa tento pomer bude pomaly, no isto meniť.

Ja som dinosaurus, čo sa tohto týka a predobjednal som kus s mechanikou. Mám priveľa hier na PS4 vo fyzickej podobe a nechcem sa s nimi rozlúčiť. Okrem toho, budem pokračovať aj na PS5 v tejto tradícii a plniť druhú poličku.

Čo som ale chcel povedať je, že aj keď Microsoft ponúka o stovku lacnejšiu konzolu, nemá ani polovičný výkon, čo ponúka PS5 Digital. Pri tejto konzole je aspoň jasné, že ak si ju kúpim teraz, bude so mnou (pokiaľ sa nepokazí – nedajbože) až do konca generácie. Pri tom, čo vyvádza nVidia možno bude nejaký medzigeneračný update, no stále je tu možnosť, že nebude a nikde nie je napísané, že ak by aj bol, tak mi na klasické PS5 nebudú vychádzať hry. Na to je tá konzola až moc výkonná.

Vrátim sa ešte späť k exkluzivitám. Áno, je trápne si myslieť, že God of War pochová Xbox. Poviem vám o minimálne 200 miliónov ľudí z tejto generácie, ktorých nezaujíma (60 miliónov Nintendo, 40 miliónov Xbox a 100 miliónov PS4, ktorí si hru nekúpili). Ale Sony je macher na exkluzivity ako také a nejde len o God of War ani Uncharted, či The Last of Us. Mám skoro všetky first-party hry na playko a najviac sa mi páčili práve nové IPčka, ako Horizon: Zero Dawn, či Days Gone.

Navyše sa mi veľmi páči, že Sony sa rozhodlo špekulovať aj iným smerom. Ja ako audiofil som sa potešil 3D zvuku a veľký fanúšik noviniek a inovácií práve novému ovládaču a jeho fičúrkam. Ešte dať tie páčky na správne miesto, ako to má Xbox a som úplne spokojný.

Keď si toto všetko zhrnieme, Sony už-už dostalo ľavý-pravý, keď sa tomu pravému vyhlo a zasadilo úder, ktorý uvidíme, či zas nebude KO. Priorita Microsoftu je samozrejme v službách a netrápi ich, že predajú menej konzol, no túto generáciu ukázali, že to vedia tiež. Lenže bude to stačiť? Nemyslím si. Ja zrejme budem patriť k ľuďom, čo si kúpia XsS kvôli Game Passu, no neskôr rozmýšľam nad poriadnym PC ako Xbox series X. Nechápte ma zle, konzola sa mi páči, no Game Pass môžem mať aj na PC a ako som už povedal, nVidia nám ukázala lepšie časy a ja sa na ne v budúcnosti pozriem asi radšej.

Microsoftu to asi môže byť jedno, pretože moje peniaze bude mať tak, či tak, no Sony, aj keď zmätene poslednú dobu mi ukazuje, že zatiaľ je to tá správnejšia cesta. Chcem len dodať, že som minulú generáciu prechádzal z Xbox 360 na PS4 práve kvôli cene, výkonu a možnosti následného predaja, či kúpe „ojazdenej“ hry. Za tie roky ma svojimi hrami presviedčali, že aj keď Halo a Gears mi chýba, urobil som dobre. Tentokrát som sa rozhodol pokračovať, lebo Microsoft mi zatiaľ neponúklo okrem Gears a Halo nič ďalšie a to ubehlo sedem rokov. Sony mi dalo vyššie spomenuté hry a chystajú sa pokračovania.

Hold, treba len počkať s čím prídu nakúpené štúdia od konkurencie a možno obanujem... Teda nie, lebo aj tak ich šupnú do Game Passu a tam si ich zahrám. Takže ak si kúpim Switch Lite tak vlastne za 1000€ mám pokrytých 100% trhu. Hmmm... Nemá niekto požičať 500€?

PS: nevadí mi cena 80€ za Sony exkluzivity, lebo ako som písal vyššie, stoja za to.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor redakcie alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk