Aj Androidy môžu nasledovať príklad Apple a zbavia sa audio jack-u

Aj Androidy môžu nasledovať príklad Apple a zbavia sa audio jack-u

 

Či sa vám to páči alebo nie, 3,5mm jack môže pomaly, ale isto začať miznúť z telefónov.

Nepodložené správy pred oficiálnym ohlásením produktu nie sú vždy presné, no v prípade iPhone 7 a jeho chýbajúceho 3,5mm audio jacku sa trafili priamo do čierneho. Najnovší telefón s logom nahryznutého jablka namiesto toho využíva na prenos zvuku Lightning port, Bluetooth alebo proprietárny energeticky nenáročný protokol W1 podobný Bluetooth pre AirPod-y a iné slúchadlá. Či si už myslíte, že je to nápad dobrý alebo zlý, je už na vás, no jedna vec je takmer istá - Apple odštartoval novú éru a výrobcovia Androidov budú pravdepodobne čoskoro následovať.

Áno, v súčasnosti nie sú bezdrôtové slúchadlá dokonalé, majú slabú výdrž batérie, väčšiu hmotnosť a často aj vyššie ceny ako ich ekvivalentné drôtové slúchadlá (a v prípade AirPod-ov je ich aj celkom ľahké stratiť). Všetky tieto neduhy sa však časom zrejme podarí vyriešiť. Súčasné AirPod-y majú síce len 24-hodinovú výdrž batérie, no predstavte si ako Apple o päť, desať rokov príde s AirPodmi XYZ s výdržou až 7 alebo aj viac dní s cenovkou, ktorá nerozplače vašu peňaženku tak ako tá súčasná.

Pamätáte si, že podobné negatívne hlasy sa ozývali aj pri odhalení prvého iPodu a iPhonu? A ako tie pohýbali svetom technológií.

Na strane Android zariadení by sa na tento účel dal použiť štandardný USB-C port. Ten totižto natívne ponúka štandard na prehrávanie zvuku a nabíjanie telefónu zároveň. Ak sa na trhu objavia lepšie adaptéry a slúchadlá priamo s týmto portom, tak sa možno aj Androidy zbavia 3,5mm jacku. Jednou možnou alternatívou je takisto nahradiť jeden USB port dvoma. Tak budete môcť nabíjať telefón a zároveň počúvať hudbu bez nutnosti použiť adaptér.

Na druhej strane svoje výhody majú aj klasické drôtové slúchadlá. Jednoduchý 3,5mm audio jack je s nami už od 60. rokov minulého storočia (väčší 6,35mm jack dátuje dokonca až do 19. storočia) a za tú dlhú dobu preukázal svoje kvality akými sú jednoduchosť, univerzálnosť a široká škála zariadení, ktoré ho používajú - od telefónov, cez autá, počítače, televízie až po lietadlá. Čo je predsa len zlé na prostom, časom overenom kuse kovu?

Zdroj: extremetech.com, bbc.com, wikipedia.org

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk