Motorola Z3 Play - Recenzia

Motorola Z3 Play - Recenzia

 

Rok 2014 sa pokladá za výraznú zmenu, a to z dôvodu, že Lenovo odkúpilo známu spoločnosť Motorola. Práve Google bol sprostredkovateľom kúpy a značku Motorola vlastnil dva roky. Lenovo malo jasný cieľ – preniknúť na západný trh, konkrétne do Ameriky a tiež Európy, pričom značku Motorola ako takú vo veľkej miere zachovalo. Avšak viditeľnú spojitosť medzi Motorolou a Lenovom nájdete len na krabičke v podobe loga.

To však nie je podstatné, podstatné je už tretie pokračovanie smartfónu zo série Z s označením Z3 Play.

Balenie

Čo sa týka prevedenia, balenie sa od svojho predchodcu veľmi nelíši. Základom je pevná papierová škatuľa, ktorá má na pravej strane výsuvnú časť. Práve tu sa nachádza obsah balenia. V ňom okrem samotného telefónu nájdete pridanú batériu, rýchlo nabíjačku, 3,5mm jack slúchadlá, náhradné štuple rôznych veľkostí, redukciu z USB C na 3,5mm jack a rôznu technickú dokumentáciu.

Dizajn, prevedenie

Dizajn smartfónu ostal takmer nezmenený, dostal však o niečo modernejší a luxusnejší nádych. Na modeli Z3 Play dominujú oblé hrany. Za svoj nadštandardný nádych telefón hliníkovému rámu i sklenenej prednej, ale i zadnej časti so zahnutím 2,5D, ktoré sú potiahnuté ochranným sklom Corning Gorilla Glass 3. Zadnú časť Z3-ky môžeme pripodobniť k zrkadlu.

Z konštrukčného hľadiska je telefón zhotovený kvalitne, pôsobí naozaj skvelým dojmom, vďaka sklenenému povrchu však treba dbať na zvýšenú opatrnosť, nakoľko sa telefón v rukách šmýka. V kombinácii s tmavými prevedeniami, v ktorých sa Z3 predáva (Deep Indigo a Onyx Black), treba rátať aj so zvýšenou náchylnosťou na nečistoty v podobe mastnoty a odtlačkov prstov. Aj napriek prémiovej konštrukcii a prevedeniu je však škoda, že telefón nepodporuje plnohodnotnú vodotesnosť, ale len odolnosť voči špliechajúcej vode.

Rozmery smartfónu sú 156,5 × 76,5 × 6,75 mm a jeho hmotnosť je 156 g. Prevažnú časť prednej časti tvorí displej, nad ním je umiestnené slúchadlo, reproduktor, svetelný senzor a predný fotoaparát, pod displejom sa nachádza názov Motorola a mikrofón. Zadná strana obsahuje logo výrobcu, duálny objektív, duálny LED blesk a v spodnej časti kontakty pre pripojenie Moto Mods modulov. Veľkou škodou je, že tento model neobsahuje miesto pre notifikačnú LED diódu.

Displej

Prednú časť smartfónu pokrýva Super AMOLED displej s uhlopriečkou 6,01", Full HD+ rozlíšením 1080 × 2160 px, pomerom strán 18:9 a hustotou ~402 ppi, ktorá by mala byť vhodná aj pre citlivejšie oko. Ochranu displeja zabezpečuje Corning Gorilla Glass 3.
V dnešnej dobe je moderné, že prednú stranu smartfónov pokrýva v maximálnej miere displej. Motorola to v tomto prípade nevyriešila výrezom vo vrchnej časti, ale nechala okolo displeja pomerne dosť miesta, v dôsledku čoho displej pokrýva približne 77,8 % prednej strany. Zaujímavosťou je, že displej v hornej, ale ani v spodnej časti nemá ostré hrany, je zaoblený.

Super AMOLED displej ponúkne veľmi dobrú čitateľnosť na slnku. Pre prispôsobenie displeja nechýba ani možnosť zvoliť si teplotu farieb, prípadne štandardné či živé zobrazenie. Pozorovacie uhly sú špičkové, čierna farba je dokonalá, nemám viac k tomu čo dodať.

Ovládacie prvky, konektivita

Ovládacie prvky sú rozmiestnené netradične, a to po oboch hranách zariadenia. Na ľavej strane sa nachádza blokovacie tlačidlo, na pravej hrane dvojica tlačidiel pre reguláciu hlasitosti a snímač odtlačku prstov, ktorý de facto zabral miesto blokovaciemu tlačidlu.

Vzhľadom na konštrukciu telefónu spomínaný snímač odtlačku prstov nebolo možné zabudovať nikam inam. Odblokovanie telefónu je rýchle a pohodlné, no na druhej strane, manipulácia s blokovacím tlačidlom je komplikovaná a zvyknúť si naň, nie je otázkou chvíle. Obzvlášť, keď ste doteraz blokovacie tlačidlo mali na pravej strane. Nepridáva tomu ani poloha tlačidla, ktoré je dosť vysoko a jeho obsluhu bez preloženia telefónu v ruke, prípadne za pomoci ľavej ruky nezvládnete. Pozitívne však hodnotím povrch tlačidla, ktorý je vrúbkovaný, čo je plusom pre jeho ľahšie ovládanie. O niečo vyššie sú aj tlačidlá pre reguláciu hlasitosti, ktoré sú samostatné, no ich ovládanie takisto bez preloženia telefónu v ruke nezvládnete. Všetky tri tlačidlá však vystupujú z tela Z3-ky dostatočne vysoko.

Netradične je umiestnený aj slot pre dvojicu SIM kariet a pamäťovú kartu typu microSD, ktorý sa nachádza na hornej hrane. Jack s rozmerom 3,5 mm by ste tu hľadali márne, kvôli svojej veľkosti by sa tu zrejme nezmestil. Z toho dôvodu Motorola, respektíve Lenovo siahlo po variante redukcie z USB C na 3,5 mm jack, ktorý nájdete v balení. Spomenutý USB C port sa nachádza na spodnej hrane telefónu.

Model Z3 Play bezdrôtovo komunikuje pomocou dual band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, pričom nechýbajú jej funkcie Wi-Fi Direct či vytváranie hotspotov. Taktiež tu nájdeme Bluetooth vo verzii 5.0, GPS s podporou A-GPS a GLONASS, BEIDOU, NFC, samozrejmosťou je podpora rýchleho LTE.

Hardvér

Srdcom modelu Z3 Play je osemjadro Qualcomm SDM636 Snapdragon 636, vyrábané 14 nm technológiou a taktom 1,8 GHz. Okrem neho tu nájdete grafický čip Adreno 509, 4 GB operačnej pamäte a 64 GB vnútornej, pričom k dispozícii máte pre vaše potreby približne 50 GB priestoru, ktorý je rozšíriteľný pomocou microSD kariet. Výkon tejto zostavy je plne postačujúci pre väčšinu operácií s telefónom. Bez problémov zvláda multitasking, reakcie sú rýchle. Telefón tiež zvládne náročnejšie hry, aj keď možno nie na maximálnej úrovni, no na strednú triedu to stačí. Veľmi kladne hodnotím, že telo Z3-ky sa ani pri väčšej námahe príliš nezahrieva, čo pri sklenených konštrukciách nie je veľmi príjemné. No prípadne zadný kryt nevyhnutné zahrievanie ešte viac eliminuje.

Motorola modelu Z3 Play disponuje napevno zabudovanou Li-Ion batériou s kapacitou 3000 mAh, v balení sa však nachádza tzv. Moto Power Pack, ktorý po pripojení dodá telefónu extra kapacitu 2220 mAh. Môžete si pritom vybrať, či sa telefón bude z tejto batérie dobíjať, a pokiaľ áno, či sa bude udržiavať stav batérie na 100 % kapacity alebo ju bude udržiavať na úrovni 80 %, pričom životnosť batérie Moto Mod bude dlhšia. Treba však povedať, že tento Power Pack nemá vlastný port pre nabíjanie, nabíja sa pripojením k telefónu tak, že sa priloží na zadnú stranu Z3-ky, pričom na mieste drží pomocou magnetov, umiestnených v spodnej časti. Spojenie je naozaj pevné, k oddeleniu smartfónu a Power Packu je potrebné vynaložiť pomerne veľkú silu. Pri nabíjaní ide energia prioritne do telefónu, až po jeho úplnom nabití sa začne dobíjať Power Pack. Výdrž batérie je vzhľadom na výkon a veľkosť displeja veľmi dobrá, pri strednom používaní telefón vydrží aj dva dni. Vo veľkej miere sa na tom podpisuje aj použitie AMOLED displeja, ktorý pri čiernom pozadí vypína podsvietenie daných pixelov. Ďalších šestnásť hodín batérie vám dodá prídavný Power Pack, v prepočte teda približne deň navyše. Nabíjanie telefónu je vďaka rýchlo nabíjaniu naozaj veľmi rýchle. Dobitie 50% kapacity trvá približne pol hodiny.

Čo sa týka praktickosti, je pravda, že smartfón naberie na hrúbke a tiež aj na hmotnosti. Rozmery Power Packu sú 152,9 × 73,32 × 4,99 mm a hmotnosť je 72 g, no na druhej strane sa telefón drží v rukách o niečo pohodlnejšie a obmedzí sa tvorba nečistôt na zadnej strane.

V rámci voliteľného príslušenstva si rovnakým spôsobom viete k telefónu pripojiť rôzne Moto Mods moduly, ako napríklad externý fotoaparát, projektor, ďalšie typy batérií, či rôzne druhy reproduktorov a taktiež gamepad, čo považujem za veľký potenciál tejto značky.

Softvér

Recenzovaný kúsok bežal pod operačným systémom Android 8.1.0 Oreo, čistý ako ľalia. Nenájdete tu takmer žiadne zbytočnosti, väčšina aplikácií je od spoločnosti Google. A aj to do istej miery prispieva tomu, že systém v telefóne je veľmi rýchly a výkonný. Model Z3 Play nemá tendencie mrznúť či zasekávať sa.

Mriežku v domovskej obrazovke je možné zvoliť v matici 4 × 4 alebo 4 × 5. Ponuka menu sa rozbalí stlačením šípky smerujúcej nahor. Obľúbené aplikácie alebo widgety môžete ukladať aj na domovskú obrazovku.

Motorola v rámci svojej nadstavby ponúkne niekoľko šikovných funkcií, ktoré sú schované v aplikácii s príznačným názvom Moto. Tie sú rozdelené do troch kategórií – , Moto akcie, Moto obrazovka a Moto hlas.

Moto akcie ponúkajú rôzne možnosti ovládania telefónu gestami. Z tých zaujímavejších spomeniem zhotovenie snímky obrazovky tromi prstami, zapnutie baterky dvojitým potrasením, zapnutie fotoaparátu otočením zápästia alebo spustenie režimu nerušiť otočením telefónu smerom nadol. Všetky tieto funkcie obsahujú aj animovaného sprievodcu s možnosťou vyskúšať si danú funkciu.

Moto obrazovka ponúka automatické spustenie nočnej obrazovky. Teda nastavenie teplejších farebných tónov pre šetrenie zraku, pričom sami si zvolíte, kedy sa automaticky zapne a vypne, navyše s nastavením intenzity filtra. Ďalšou zaujímavou funkciou je vnímavá obrazovka, ktorá ponechá obrazovku zapnutú, kým sa na ňu pozeráte. Poslednou funkciou je Moto obrazovka, čo znamená nastavenie rôznych interakcií, keď je obrazovka vypnutá. Spomeniem napríklad blokovanie vybraných aplikácií, ktorých notifikácie sa nebudú na zamknutej obrazovke zobrazovať, napríklad rýchla odpoveď na SMS alebo mail bez nutnosti odomknutia telefónu, či rozsvietenie displeja Moto obrazovky priblížením sa k telefónu.

Poslednou kategóriou je Moto hlas, čo je ovládanie telefónu bez rúk, len s pomocou hlasu. Doba ide dopredu, ľudia sa stávajú pohodlnejšími, preto musia ísť ruky radšej bokom.

Okrem týchto Moto vychytávok stojí za zmienku možnosť odomknutia telefónu pomocou tváre alebo tzv. Moto pomocník, pomocou ktorého získate informácie o telefóne či prístup k testu rôzneho hardvéru.

Multimédia

Model Z3-Play neobsahuje vlastné prehrávače, iba tie Google-ovského typu. Rovnako neobsahuje ani rádio. Reproduktor je umiestnený v hornej časti ako slúchadlo. Hlasitosť zvuku je dostačujúca, no jeho kvalita je skôr priemerná. V zvuku sa objavuje šum, pri vyššej hlasitosti rezonancia a chýbajú aj hlbšie basy, čo spôsobuje, že zvuk nie je prirodzený.

Fotoaparát

Motorola Z3 Play obsahuje celkovo tri fotoaparáty. Jeden vpredu a dvojicu vzadu. V prednej časti nad displejom je umiestnený fotoaparát s rozlíšením 8 Mpx.

Zadná dvojica fotoaparátov disponuje rozlíšením 12 Mpx pre hlavný fotoaparát. Druhý poskytne rozlíšenie 5 Mpx a jeho využitie nájdete hlavne pri fotografovaní portrétov, keď budete chcieť efektne zaostriť medzi objektom v popredí alebo pozadí.

Hlavný fotoaparát disponuje 1/2,55" senzorom, s clonou f/1,7 a funkciou automatického zaostrovania dual autofocus pixel pDAF.

Prostredie fotoaparátu je intuitívne a jednoduché, všetky primárne nastavenia nájdete v hornej, resp. ľavej časti obrazovky (v závislosti od toho, či telefón držíte v ruke vodorovne alebo zvisle). Stlačením ikony štvorčeka vedľa ikoniek fotoaparátu a videa sa dostanete do ponuky režimu fotografií a videí, ktoré ponúknu režimy portrétu, panorámy, skeneru textu, spomalenie videa a podobne. Pri každom režime nájdete šikovného pomocníka v podobe sprievodcu režimom. V hornej časti sa pomocou ikony ozubeného kolieska dostanete do nastavenie veľkosti fotografie. Konkrétne, predného a zadného fotoaparátu, videa či nastavenie snímania, v ktorom si napríklad môžete zvoliť, aby sa fotoaparát zapol, prípadne prepol medzi zadným a predným fotoaparátom otočením telefónu v zápästí. Fotoaparát je možné spustiť aj z uzamknutej obrazovky, potiahnutím ikony z pravej dolnej časti smerom nahor. Fotoaparát ponúkne, samozrejme , aj tie najpodstatnejšie nastavenia, preto nechýba režim HDR, ktorý môžete zapnúť, vypnúť alebo zvoliť automatiku.

Čo sa týka čísiel , rozlíšenie hlavného zadného fotoaparátu je 12 Mpx, avšak pri formáte 4:3. Maximálne rozlíšenie predného fotoaparátu je 8 Mpx, taktiež pri formáte 4:3. Nie som zástancom teórie, že čím viac Mpx, tým viac „Adidas“, preto som fotil v rozlíšení 9 Mpx, ktoré ponúka širokouhlé zábery 16:9 vo veľkosti 8500 × 2540 px. Predný fotoaparát zvláda natáčanie Full HD videa pri 30 snímkach za sekundu, zadný fotoaparát zvládne pri Full HD rozlíšení 60 snímok za sekundu a pri 4K len 30 snímok za sekundu.

Za ideálnych podmienok sú zhotovené snímky pekné, s vierohodným farebným podaním. So zhoršujúcimi sa svetelnými podmienkami stúpa zrnitosť a to platí aj pri snímaní portrétov a preostrovaní medzi vzdialenejšími a bližšími objektami. Videá natáčané vo Full HD rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu sú plynulé. Rozlíšenie 4K má pri pohyblivých scénach problémy s plynulým prehrávaním. Duálny fotoaparát mal dobré predpoklady pre zhotovovanie pekných snímok, hlavne portrétov a umeleckého preostrovania medzi objektami. No zhoršujúce sa svetelné podmienky tento potenciál kazia a v konečnom výsledku radia fotoaparát medzi šedý priemer.

Naše hodnotenie

Motorola modelu Z3 Play určite nie je dokonalý telefón. Mohol by som menovať viac nedostatkov, pre ktoré sa však nájdu rôzne ospravedlnenia. Napríklad absencia 3,5mm jack portu, ktorý by sa do telefónu vďaka jeho konštrukcii zrejme nezmestil. Za ďalšie možné negatívum by som označil rozloženie tlačidiel, ktoré je vďaka čítačke prsta, umiestnenej na pravej hrane také, aké je. Tiež to má svoj adekvátny dôvod, pretože iné miesto by sa pre ňu nenašlo. Treba sa s tým vysporiadať, najlepšie je dopredu vyskúšať a až následne telefón zakúpiť. Ďalším negatívom je sklenený povrch, pri ktorom v kombinácii s tmavou farbou ešte viac vyniknú odtlačky prstov a ďalšie nečistoty na jeho povrchu. Tento neduh skleneného prevedenia sa dá však vykompenzovať alebo eliminovať použitím prídavného Power Packu, prípadne iného zadného krytu, ktoré má Motorola v ponuke. Prehľad jednotlivých druhov príslušenstva nájdete jednoducho a rýchlo v aplikácii Moto Z Market.

Aby som len nekritizoval, model Z3 Play má aj pozitívnejšie stránky, a nie je ich málo. Ako prvé spomenie elegantný dizajn, ktorý dodáva pocit väčšej prémiovosti, kvalitné prevedenie, čistý a odladený softvér, s dostatočným výkonom. Extra kategóriou je nádherný AMOLED displej s výbornými pozorovacími uhlami, čitateľnosťou na slnku a krásnymi farbami, predovšetkým čiernou. Čerešničkou na torte sú prídavné moduly Moto Mods a prídavná batéria, tzv. Power Pack, ktorú nájdete v balení. K dokúpeniu je však k dispozícii široká paleta Moto Mods, od rôznych krytov, cez rôzne druhy reproduktorov, až po fotoaparát či projektor. Ide teda o výborný nápad, ktorý má dobrý potenciál. To všetko dostanete za relatívne prijateľnú cenu. Kúpu Motoroly modelu Z3 Play by ste teda oľutovať nemali.

Klady

 • elegantný dizajn aj prevedenie
 • odladený systém
 • krásny displej
 • výdrž batérie
 • Moto Power Pack v balení
 • rýchle nabíjanie
 • aplikácia „Moto“

Zápory

 • magnet na odtlačky prstov
 • rozloženie tlačidiel

Informácie o produkte

Motorola Z3 Play 2018

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 73,32 mm
 • Výška: 156,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 4,99 mm
 • Hmotnosť: 156 g
 • Orientačná cena: 399 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Monika Sroková

Galéria

Videá

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk