• Hlavná stránka
 • Mobil
 • Android
 • Recenzie
 • RECENZIA: Samsung Galaxy Note10+ - Rokmi overená legenda sa zaobíde aj bez dotykového pera, no život s ním je stále výrazne príjemnejší.
RECENZIA: Samsung Galaxy Note10+ - Rokmi overená legenda sa zaobíde aj bez dotykového pera, no život s ním je stále výrazne príjemnejší.

RECENZIA: Samsung Galaxy Note10+ - Rokmi overená legenda sa zaobíde aj bez dotykového pera, no život s ním je stále výrazne príjemnejší.

 

Koľko peňazí ste ochotní zaplatiť za prémiový smartfón s Androidom, teda presnejšie za jeden z tých najlepších? Samsung to na nás skúša so svojou novinkou s označením Galaxy Note10+ a v základnej výbave si za ňu pýta 1099 eur. Ak ste teda ochotní za nový smartfón zaplatiť viac ako tisíc eur, je táto recenzia pre vás.

Konečne aj v menšej verzii

Výrobcovia každým rokom posúvajú hranicu pri veľkosti displejov, čo je síce logický krok, no vyhovuje len časti používateľov. Veď prvý Galaxy Note mal displej s uhlopriečkou 5,3 palca a rozlíšením 800 x 1280 bodov, čiže niečo, za čo by sa dnes hanbil aj bežný čínsky smartfón s cenovkou pod sto eur. Najnovší Note10+ má uhlopriečku 6,8 palca, čo je blízke k veľkosti prvých masovo rozšírených Android tabletov.

Pamätáte si ešte na Google Nexus 7 z roku 2012? Obľúbený bol aj na Slovensku a so svojím 7-palcovým displejom nepôsobil vôbec kompaktne. Práve naopak, bol to plnohodnotný tablet. No kým pri prvých generáciách tabletov (vrátane iPadu) celkové rozmery zásadným spôsobom zväčšoval rám okolo displeja, tak v prípade nového Note je displej natiahnutý od okraja až po okraj. Jediným rušivým prvkom je tu výrez pre predný fotoaparát, navyše aj ten môžete využiť spolu s kreatívnymi pozadiami pre pracovnú plochu.

Zbytočne by ste tu hľadali aj reproduktor, najnovším trendom je reproduktor integrovaný priamo v displeji. Kvalita zvuku nie je subjektívne výrazne horšia a riešenie je vhodné aj do hlučnejšieho prostredia. V displeji je, samozrejme, integrovaný aj snímač odtlačkov prstov, ktorý je rýchly, presný a nachádza sa na správnom mieste.

Aj vďaka všetkým týmto zmenám sa smartfón v ruke drží príjemne a nemá tendenciu vypadnúť. No jeho lesklá zadná strana si zaslúži ochranný obal, keďže priťahuje mastnotu a hlavne vo svetlých verziách sa tak nevyhnete čisteniu aj niekoľkokrát do dňa. Smartfón s tak veľkým displejom sa, prekvapujúco, používa veľmi príjemne. Väčšinu aplikácií je dokonca možné ovládnuť jednou rukou, chce to len trochu cviku, prípadne prispôsobenia používateľského rozhrania.

Odmenou vám bude bezkonkurenčné množstvo zobrazených informácií a ergonómia, na akú nie sme pri väčšine smartfónov zvyknutí. Základné nastavenie ale miestom nešetrí a zobrazuje zbytočne veľký text a ikony. Rozlíšenie je pritom dostatočne veľké, presnejšie 1440 x 3040 bodov. Znížiť ho môžete na 1080 x 2280 a na 720 x 1520. To posledné je pre väčšinu používateľov úplne zbytočné, no Full HD+ dokáže znížiť nároky na výkon a batériu aj pri zachovaní dostatočnej ostrosti obrazu.

Menší Note10 vám pri kúpe ušetrí približne 150 eur, čo sa môže javiť ako rozumné riešenie hlavne v prípade, keď vám nie sú po chuti skutočne veľké obrazovky. Má nielen menšiu uhlopriečku (6,3 oproti 6,8-palca), ale taktiež namiesto Quad HD+ rozlíšenia len Full HD+. Pôsobí prekvapivo kompaktne, ale zároveň je to stále slušný biznis smartfón, pri ktorom má dotykové pero svoj význam.

Pero je návykové

Základný rozdiel medzi sériou Samsung Galaxy Note a zvyškom konkurencie je v jeho pere a softvérovej úprave s označením One UI. Zároveň je s najväčšou pravdepodobnosťou tým hlavným dôvodom, pre ktorý je niekto ochotný investovať 1100 eur do nového smartfónu. Úprimne ale musíme priznať, že pri bežnom používaní sme pero vyťahovali len párkrát do dňa. Niežeby bolo úplne zbytočné, no pri úprave používateľského rozhrania niekto konečne myslel aj na používateľa, ktorý má často voľnú len jednu ruku.

Prekvapujúco veľa vecí sa dá ovládať aj cestou v preplnenom autobuse, dokonca aj nastavenia sú optimalizované tak, aby boli na dosah jedného palca. Pero sme pero nakoniec vyťahovali v odlišných prípadoch, ako sme predpokladali, hoci tým hlavným dôvodom boli rýchle poznámky. Pero vám napríklad pomôže pri fotení selfie, keď jeho tlačidlo nahradí spúšť fotoaparátu.

Môže sa to zdať ako zbytočnosť, ale pri tak veľkom a ťažkom smartfóne je možnosť pevného držania v ruke nenahraditeľná. Novinkou sú gestá, ktoré s perom robíte mimo obrazovky smartfónu. S kombináciou tlačidla a pohybu tak môžete prechádzať obrázky, zobrazovať si o nich informácie, prípadne ovládnete fotoaparát a internetový prehliadač. Na papieri to vyzerá zaujímavo, no v skutočnom živote si na takýto spôsob ovládania budete zvykať dlhšie.

Bohužiaľ, zoznam podporovaných aplikácií je zatiaľ malý a celý koncept pôsobí len ako pokročilá ukážka nových možností pera S Pen. Vývojári môžu túto novinku integrovať do svojich aplikácií, no o ich záujme sa presvedčíme najskôr o pár mesiacov. Skutočné možnosti pera však objavíte až pri písaní poznámok. Reakcie naň sú okamžité a bez viditeľného oneskorenia. Môžete písať text, robiť si rôzne grafické poznámky, alebo z dlhej chvíle len tak kresliť. Pri rozpoznávaní napísaného textu je úspešnosť vysoká a častým používaním by sa mala ešte zlepšovať.

Pero S Pen ale nie je jedinou funkciou zameranou na pracovné využitie. Samsung DeX vám umožní s pomocou jedného USB-C - HDMI kábla prepojiť smartfón s monitorom, respektíve pri použití USB kábla aj s počítačom a tabletom. Note sa síce zrazu zázračne nepremení na plnohodnotný počítač, ale v prípade krízy na tejto kombinácii spravíte omnoho viac, ako len na malej obrazovke smartfónu.

Biznis funkcie nového Note sú teda jedinečné a zaujímavé, no je potrebné položiť si otázku, či ich aj naozaj využijete. Pokiaľ váš deň na smartfóne pozostáva len z nudenia sa na Facebooku a hrania hier, tak je Note zbytočným luxusom. Ak však hľadáte prenosnú kanceláriu do vrecka, je pero skvelou pomôckou, ktorú určite využijete.

Výkon, ktorý nás už nezaujíma

Je úplne jedno, či budete používať najnovší Mate 30 Pro od Huawei, iPhone 11 alebo veľký Note10+. Všetky prémiové smartfóny majú hardvér, ktorého výkonnostné limity pri bežnom používaní neodhalíte a je vysoko pravdepodobné, že by ste pri slepom teste nepostrehli ani model zo strednej triedy. Súčasnosť je k nám veľmi milá, teda pokiaľ to výrobca nepokašle pri optimalizácii systému.

Je preto jedno, akú mailovú aplikáciu používate, či budete hodinu v kuse behať po internetových stránkach, upravovať fotografie, alebo sa hrať najnovšie hry. Toto všetko zvládnu modely nielen z prémiovej, ale aj z vyššej strednej triedy bez toho, aby sa čo i len trochu obrazne zapotili. Potrebuje vlastne nový Note tak výkonný hardvér doplnený o 12-gigabajtovú operačnú pamäť? Určite áno, hoci počet procesorových jadier a ich frekvencia nie je tým najdôležitejším parametrom.

Samsung aj teraz pre európsku verziu smartfónu použil vlastný čip Exynos s označením 9825. Ten je len drobnou obmenou už známeho čipu Exynos 9820, ktorý použili pri Galaxy S10+. Rozdiel vo výkone tu je, pri reálnom používaní si ho ale určite nevšimnete. Zvolená architektúra procesorových jadier rozdelených v pomere 2, 2 a 4 sa dokáže prispôsobiť rôznym úlohám od tých jednoduchých až po najnáročnejšie.

Jednotlivé jadrá podľa potreby vypína, takže napríklad nenáročné prehrávanie hudby sa na spotrebe batérie prejaví minimálne. Čip firma doplnila o 12-gigabajtovú operačnú pamäť, čo je viac ako pri väčšine cenovo dostupných pracovných notebookov. Chválime, že už v základnej výbave máte na dáta dostupných 256 gigabajtov s možnosťou dodatočného rozšírenia pamäťovou kartou.

Lacnejší model Note10 má úplne rovnaký čip, rozdiel je pri kapacite operačnej pamäte, ktorá má namiesto 12 len 8 gigabajtov. Táto hodnota je však stále viac než dostatočná a určite nebude obmedzujúcim prvkom ani o dva roky. Reakcie sú bleskové, systém nás nebrzdil ani pri skutočne aktívnom používaní, ani na cestách a ani pri hraní graficky náročných titulov.

Energetické nároky tak výkonného smartfónu s veľkým 6,8-palcovým displejom by mala zachrániť kapacitne veľká batéria. Jej 4300 mAh nie je s ohľadom na predpokladané využitie žiadna extrémna hodnota, pri aktívnom používateľovi v skutočnosti určite nevydrží dva dni. Reálnejší je jeden aktívny deň, na cesty do zahraničia si so sebou určite pribaľte aj externú batériu.

Ako dlho vám bude trvať nabíjanie batérie? To záleží od nabíjačky, ktorú použijete. Smartfón totiž podporuje niekoľko typov rýchleho nabíjania či už s káblom, alebo bez. V balení nájdete 25-wattovú nabíjačku, dokúpiť si môžete aj výrazne výkonnejšiu, kde je maximom 45 wattov. Aj s tou základnou je však nabíjanie veľmi rýchle, za pol hodinu sa totiž bez problémov dostanete cez hranicu 60 percent. To by vám malo stačiť na prežitie jedného skromnejšieho pracovného dňa.

Perfektný fotoaparát

Čo všetko ponúka najnovší fotoaparát od Samsungu? Tri snímače, doplnkový ToF senzor a k tomu aplikáciu s obrovskými možnosťami. Prémiové smartfóny sa dostali do bodu, keď je pri fotografii veľmi ťažké nájsť jednoznačného víťaza. Preto sa na fotoaparát treba pozerať komplexne od parametrov snímača cez kvalitu optickej časti až po softvér. Ukážkovým príkladom je Xperia 1 od Sony, o ktorej sme písali len nedávno.

Síce dokázala občas vykúzliť dokonalé fotografie, ale extrémne pomalá aplikácia zásadným spôsobom kazila zážitok z používania. Nový Note, našťastie, nemá pre vás pripravené žiadne nepríjemné prekvapenia. Trojitý fotoaparát je klasickou kombináciou základného objektívu, širokouhlého a jedného s dvojnásobným priblížením.

V tomto smere sú modely Note10 a Note10+ zhodné, ten druhý menovaný má však pre potreby portrétu a niektorých doplnkových funkcií takzvaný ToF senzor, ktorý dokáže zistiť hĺbku objektov v snímanej scéne. Od jeho kvality tak z veľkej časti závisí, či bude pozadie v portrétovom režime dokonale rozmazané, alebo naopak, či bude celá fotografia pôsobiť neprirodzene.

Samsung odviedol veľmi dobrú robotu a ku klasickej funkcii rozmazania pozadia pridal aj niekoľko ďalších možností vrátane čiernobieleho záberu so zachovanou farbou snímanej osoby. Väčšinu týchto funkcií navyše dokáže použiť aj v reálnom čase pri zázname videa. Aj tu zhodne platí, že najlepšie si poradí s osobami, ktoré majú jednoduchší účes. Čokoľvek brčkavé je pre softvér ťažkým sústom, čo je ale problém každého jedného smartfónu a lepšie na tom nie je ani najnovší iPhone.

Zážitok z fotenia je veľmi dobrý, veď tam, kde sme pri Sony strácali nervy pre spomalené reakcie, je všetko rýchle, bleskové a s výsledkom podľa očakávania. Dokonca aj pero tu nájde svoje využitie - napríklad je nenahraditeľnou pomôckou pri fotení selfie. Celková kvalita fotografií je vynikajúca, čo, samozrejme, platí pre hlavný snímač.

Zvyšná dvojica má o niečo horšie parametre a nim zodpovedajúci výstup. Potešila nás aj dobre zvládnutá nočná fotografia, ktorej ale zatiaľ stále kraľuje Huawei P30 Pro. Nový Note je jedným z mála smartfónov, na ktorý sa pri fotení a nahrávaní videa môžete vždy spoľahnúť. Nepodarených záberov z dôvodu pochybenia softvéru je minimum.

Pri zázname videa je maximom 4K rozlíšenie pri 60 snímkach za sekundu, tam však nemôžete využiť všetky doplnkové funkcie. Stabilizácia obrazu funguje len pri 30 snímkach za sekundu, obmedzené je aj sledovanie objektov pri automatickom zaostrovaní či použitie rôznych obrazových efektov. Potešilo nás dobre zvládnuté prepínanie snímačov pri zázname videa a dobrá stabilizácia obrazu (teda keď mohla byť aktivovaná).

Galaxy Note je perfektný smartfón s vysokou cenou

V ponuke je len málo sérií smartfónov, ktorý by dokázali prežiť dlhé roky vďaka jednej exkluzívnej funkcii. Note je tu s nami už osem rokov, pričom za tú dobu si prešiel viacerými ťažkými skúškami a na začiatku aj posmechom. Na lukratívnom trhu prémiových smartfónov je však Galaxy Note stále jedinečným zariadením, hoci posledné tri generácie vrátane modelu Note9 boli dizajnovo priemerné a s výnimkou pera neponúkali žiadnu zásadnú novinku.

K dosiahnutiu predajných úspechov to ale vlastne nikdy nepotrebovali. Vďaka dotykovému peru si tento smartfón totiž kupoval každý, kto hľadal skutočný mobilný pracovný nástroj. Aj v súčasnosti práve kombinácia dotykového pera a osvedčeného hardvéru spolu s veľkým displejom priláka dostatok záujemcov.

Konkurencia je pre Samsung, bohužiaľ, dosť silná, navyše potenciálny záujemca môže stáť pred neľahkou úlohou v podobe výberu medzi sériou Note a Galaxy S. Apple so svojim iPhone 11 prekvapil a do nového Mate 30 Pro sa Google aplikácie dajú nainštalovať pomerne jednoducho.

Život s novým Note10+ je veľmi návykový a pre fanúšika Androidu neexistuje veľa adekvátnych alternatív. Smartfón je skutočne rýchly, pekný, má úžasný displej a ešte lepší fotoaparát, a jediné, čo nás trochu sklamalo, je výdrž práce na batériu. Jej percentá totiž miznú o niečo rýchlejšie, ako by sme chceli.

Naše hodnotenie

Samsung stále dokáže vyrobiť vynikajúci smartfón určený nielen na zábavu, ale aj na prácu. Je, samozrejme, poriadne drahý, to je ale aj najnovší iPhone a Mate 30 Pro od Huawei. Samsung má obrovskú výhodu v návykovom dotykovom pere, teda pokiaľ svoj nový smartfón plánujete využívať aj ako pracovný nástroj. Skvelý fotoaparát je už len čerešničkou na torte.

Klady

 • čistý dizajn, dobrá ergonómia
 • vysoký výkon, optimalizovaný systém
 • jeden z najlepších fotoaparátov na trhu
 • špičkový AMOLED displej s vysokým rozlíšením

Zápory

 • výdrž batérie
 • vysoká cena

Informácie o produkte

Samsung Galaxy Note10+ 2019

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Hmotnosť: 196 g
 • Orientačná cena: 1099 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Samsung

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk