RECENZIA: Samsung Galaxy Tab S6 - Práca a zábava v jednom

RECENZIA: Samsung Galaxy Tab S6 - Práca a zábava v jednom

 

Samsung tento rok predstavil a na náš trh uviedol tablet Galaxy Tab S6, ktorý nie je určený len na zábavu, ale aj na prácu. Pokrok medzi predchodcom Tab S4 by mal byť taký značný, že Samsung v modelovom označení preskočil číslovku 5. Osobitne si dokážeme zakúpiť klávesnicu a využiť prostredie DeX, ktorého vzhľad vytvára akýsi pocit pracovnej plochy počítača, a to hlavne pri pripojení externého monitora pomocou USB-C portu tabletu. Aký dobrý však Tab S6 je? To sa dočítate na nasledujúcich riadkoch.

Obsah balenia a prvé dojmy

Ku kúpe high end zariadenia patrí aj tzv. unboxing experience, čiže zážitok z rozbaľovania. Vnútri sa nachádza balenie rozdelené do sekcií, v ktorých nájdeme okrem samotného zariadenia aj pero S pen, nabíjačku, USB typ-C kábel, sponku na vysunutie šuflíka karty SIM alebo microSD, a, samozrejme, krátky manuál. Okrem tabletu a pera je možné si dokúpiť externú klávesnicu spolu s knižkovým puzdrom, obidve časti príslušenstva sme obdržali na testovanie.

Samsung obliekol Tab S6 do naozaj elegantného tela vážiaceho 420 gramov. Predná strana je celosklenená, zatiaľ čo tá zadná a boky sú hliníkové. Tlačidlá hlasitosti a tlačidlo na zamykanie sú na pravom boku, pričom nabíjací konektor USB-C je umiestnený dole. Naozaj smutným rozhodnutím zo strany výrobcu je absencia 3,5 mm jacku. Na vrchnej aj spodnej strane je umiestnená dvojica reproduktorov, čiže dokopy sú štyri. Ozvučenie je z dielne renomovaného výrobcu AKG a výsledný zvuk sa nedá označiť inak ako za špičkový. Ešte stále som z neho očarený, a to najmä z hĺbky basov, ktorú dokázali štyri maličké reproduktory dosiahnuť.

Super AMOLED displej nesklamal ani nádhernými farbami, ani pozorovacími uhlami. V displeji je umiestnená aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá odomkne zariadenie prakticky okamžite a vôbec sa nemýli. Maximálny jas displeja je viac než dostatočný a ani priame slnko nebude problémom.

Výkonné komponenty tvoria pevný základ

Samsung Galaxy Tab S6 prichádza vo variantoch s 128GB alebo 256GB vonkajšou pamäťou, pričom prvý disponuje 6GB RAM a druhý 8GB RAM. Na našom trhu však nájdete len ten slabší variant. Už 6GB stačí aj na niekoľko kariet prehliadača bežiacich naraz, rovnako ako aj na náročné úlohy.

Čipset Snapdragon 855 spolu s grafickým akcelerátorom Adreno 640 tvorí dvojicu poskytujúcu tak vysoký výkon, že ho drvivá väčšina ľudí nikdy v reálnej prevádzke nebude potrebovať.

Tablet prichádza s Androidom 9 Pie. Systém je dobre odladený a neseká sa. Nadstavba od Samsungu sa výrazne dizajnovo líši od čistého Androidu. Plynulosť systému nenaruší ani niekoľko otvorených aplikácií.

Pero S Pen: Nebudete ho chcieť položiť

Vždy, keď som chcel pracovať s tabletom, druhou rukou som hneď spod obalu vyberal pero S Pen. Je totiž celkom návykové. Svojou veľkosťou pripomína ozajstné pero a vďaka jeho ergonomickému tvaru ho tak môžete aj držať. Na jeho tele je umiestnené aj jedno tlačidlo, ktoré je trefne umiestnené pod palcom.

Aj používanie samotného S Pen-u pripomína ozajstné pero, pretože pri písaní poznámok alebo kreslení dáva jeho hrot primeraný odpor. Okrem toho je možné S Pen využívať ako ukazovadlo, keďže do neho výrobca integroval akcelerometer a gyroskop. V niektorých aplikáciách podporuje gesta, keď na pere stlačíte tlačidlo a urobíte pohyb hore, dole, doprava alebo doľava. V aplikácii YouTube je tak možné meniť hlasitosť pri pohybe hore alebo dole, prípadne pretáčať videá. Celkovo je v nastaveniach možné konfigurovať jednotlivé gestá.

Miesto na uloženie pera nájdete jednoducho. Na zadnej strane tabletu je totiž žliabok o veľkosti pera, do ktorého môžete nástroj dokovať. Keďže obsahuje akcelerometer a gyroskop, je potrebné nabíjať ho v doku, výdrž pera je však, našťastie, veľmi dlhá. Hoci som bol spočiatku k magnetom, ktoré držia tablet v dokovacom žliabku, skeptický, počas testovania mi S Pen ani raz nevypadlo. Bočné strany tabletu sú taktiež magnetické a umožňujú odloženie pera.
Dosť ma štvalo, že tablet sa pri oddialení pera odpáruje a po priblížení pera späť k tabletu žiada opätovné spárovanie, ktoré trvá aj tri minúty. Taktiež ma štvala slabá priľnavosť magnetov k ochrannému puzdru, ktoré je súčasťou balenia s klávesnicou. Pri snahe využiť stojan v puzdre sa oddelilo a tablet spadol, ako inak, displejom na zem.

Samsung má pre svoje tablety niekoľko aplikácií. Mňa zaujal skicár, ktorý podporuje zdieľanie umeleckých diel medzi používateľmi. Ešte väčšmi vo mne dobrý pocit zanechala aplikácia na poznámky. Umožňuje totiž prevod písaného textu do notepadu. Môj rukopis je naozaj otrasný a veľmi ťažko sa číta, no tablet pri spracovaní do elektronickej podoby neurobil ani jednu chybu. Navyše si dokáže poradiť aj s neúplne dopísanými písmenami.

Samsung DeX: Dobrá myšlienka, ktorá vyžaduje ešte mnoho úsilia

Čo je teda ten Samsung DeX? Ide o akýsi druhý režim tabletu, ktorý vytvoril Samsung pre tablet a má pripomínať pracovnú plochu na počítači. Tento režim umožní využívať okná podobne ako na Windowse a snaží sa navodiť pocit ozajstného multitaskingu, pričom sa mu to celkom darí. USB-C konektor možno využiť aj pre externý monitor, ten pritom nutne nemusí slúžiť len na prácu, ale napríklad aj na streamovanie obsahu v obývačke bez potreby mať pri sebe notebook.

Externá klávesnica s krytom za 180 eur je drahým, ale pre DeX viac-menej povinným príslušenstvom. Na tablete drží vďaka magnetom a slúži zároveň aj ako kryt displeja v zatvorenej polohe. Z klávesnice však nemám veľmi dobré pocity, hlavne kvôli malým klávesom a veľmi malému Backspace. Klávesnica dostala za obdobie testovania snáď tucet firmvérových aktualizácií, avšak časté bezdôvodné odpájanie nevyriešila ani jedna. Úprimne neviem, či ide o softvérový alebo hardvérový problém. Niektorých používateľov zamrzí absencia podsvietenia.

Fotoaparát

Dvojica fotoaparátov s 13MPx a 5MPx, ktoré sú umiestnené na zadnej strane, vytvára pekné snímky. Zvyčajne to pritom býva práve fotoaparát, ktorý je na tabletoch najviac zanedbávaný. Dokonca budete môcť nahrávať videá v rozlíšení až 4K. Predná sefie kamera zároveň plne dostačuje na videohovory alebo selfie momentky.

Batéria

Výrobca osadil tablet 7040 mAh batériou, ktorá nie je používateľsky prístupná a ani vymeniteľná. Počas prehliadania webu som dosiahol asi 10-hodinovú výdrž pri strednom jase. S tabletom som sa na jednodňovú pracovnú výdrž dostal hravo – písal som si poznámky, čítal správy, odpovedal na e-maily a večer mi zostalo asi 10%.

Naše hodnotenie

Nový tablet od Samsungu s označením Tab S6 je skvelým zariadením na zábavu a nenáročnú prácu. Vymenil by som ho za notebook a nosil tak so sebou len tablet s klávesnicou? Možno, ale pravdepodobne by to nebol Tab S6. Prostredie DeX vytvára skvelý priestor na ozajstný multitasking, ktorý s režimom rozdelenej obrazovky na Android tablete nie je taký dobrý. Absenciu jacku na slúchadlá však nemožno tabletu tejto triedy odpustiť, rovnako nepoteší ani dosť vysoká cena klávesnice, na ktorej je využitie DeXu existenčne založené.

Klady

 • Samsung aplikácie
 • konštrukcia
 • displej
 • reproduktory
 • S Pen
 • DeX

Zápory

 • absencia jacku na slúchadlá
 • odpájanie externej klávesnice

Informácie o produkte

Samsung Galaxy Tab S6

 • Kategória: Tablety
 • Šírka: 159,5 mm
 • Výška: 244,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 5,7 mm
 • Hmotnosť: 420 g
 • Orientačná cena: 779€ (LTE model); 699€ (WiFi model); klávesnica s púzdrom 180 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Samsung

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk