RECENZIA: Motorola One Action - Slušná a dobre vybavená nižšia stredná trieda

RECENZIA: Motorola One Action - Slušná a dobre vybavená nižšia stredná trieda

 

Motorola predstavila zaujímavý model, ktorý je vybavený čistým Androidom, zaujímavým trojitým fotoaparátom a sľubuje aj dobrú softvérovú podporu do budúcna.

Balenie

Mobil prišiel v kompaktnej krabičke, v ktorej nájdeme nabíjačku, užívateľský manuál a poteší priehľadný silikónový kryt. Bohužiaľ, nabíjačka je úplne obyčajná, takže žiadne rýchle nabíjanie nie je možné očakávať. Absencia slúchadiel takisto nepoteší.

Dizajn a ergonómia

Navonok je model One Action takmer nemožné rozoznať od svojho staršieho súrodenca One Vision. Na prednej strane dominuje displej, ktorý má 6,3 palca. Zaberá takmer celú plochu, fotoaparát je umiestnený v displeji cez nie úplne najpopulárnejší „priestrel”. Zo zadnej strany nájdeme tri šošovky fotoaparátov pod sebou spolu s LED bleskom, na zadnej strane sa nachádza aj čítačka odtlačkov prstov s logom Motorola. Na bočnej strane nájdete tlačidlá na ovládanie hlasitosti a tlačidlo na zapínanie/vypínanie. Na spodnej strane sa nachádza reproduktor, na hornej strane 3,5 mm jack, za čo výrobcu chválime. Dizajn aj s farbou nám veľmi nápadne pripomínal telefóny Huawei. Čo sa ergonómie týka, telefón sa drží priemerne, prekážala nám mierne väčšia hmotnosť a hrúbka, inak sme nemali výhrady. Telefón je vyrobený precízne, všetko pekne lícuje a použité materiály pôsobia kvalitným dojmom.

Výbava

Telefón je vybavený procesorom Exynos 9609 s ôsmimi jadrami, ktorý má maximálnu frekvenciu 2,2GHz, disponuje 4GB pamäťou RAM a grafickým čipom Mali-G72 MP3. Interné úložisko disponuje 128GB pamäte, je možné ho rozšíriť až o 512GB použitím microSD karty, aj keď to asi málokto využije.

Operačný systém je Android 9 v čistom vyhotovení. Systém je vcelku plynulý, telefón reaguje na nižšiu strednú triedu rýchlo, aplikácie sa spúšťajú a prepínajú plynule a takmer okamžite. Možno by to chcelo kvôli rezerve do budúcna viacej pamäte RAM.

Výhoda je, že Motorola patrí do programu Google – Android One. Do budúcna je teda garantovaná aktualizácia na nový Android 10 a dokonca aj na nasledujúcu verziu 11. Teda približne tri roky aktualizácií, čo je viac ako slušné a v tejto triede to neponúka asi žiadny dostupný telefón. Otázne je, či bude niekto telefón tejto cenovej kategórie reálne aj takú dlhú dobu vlastniť. Google ešte ako bonus ponúka neobmedzenú veľkosť cloudového úložiska na zálohu fotografií.
Chválime Motorolu za zachovanie 3,5mm jacku, ktorý sa už z dnešných telefónov takmer vytratil. Niekedy ide vývoj dopredu zvláštnym spôsobom, aspoň v tomto prípade to neplatí. Štandard je USB-C port, škoda, že v balení sa nachádza len obyčajná 10W nabíjačka, ktorá nabíja telefón otravne pomaly, nabitie z 1% na 100% batérie trvalo takmer tri hodiny, čo je veľmi dlhá doba. Batéria má kapacitu 3500 mAh, čo vystačí tak na dennú výdrž. Motorola rozhodne nepatrí do kategórie dvojdenných smartfónov, čomu nepomáha ani veľký 6,3 palcový displej.

Fotoaparát a video

Hlavný fotoaparát disponuje 12-megapixelovým snímačom so svetelnosťou f/1,8, druhý je 5-megapixelový snímač slúžiaci na zaznamenávanie hĺbky ostrosti. Tretí a posledný snímač je zaujímavý v tom, že dokáže zachytiť až stosedemnásť stupňov široké zorné pole. Veľmi zaujímavá vec je tá, že tento senzor je otočený o deväťdesiat stupňov, preto umožňuje nahrávať aj video v správnom pomere pri držaní telefónu na výšku. Tento senzor umožňuje nahrávať video v kvalite fullHD so šesťdesiatimi snímkami za sekundu, zatiaľ čo hlavný senzor urobí video aj v 4K rozlíšení a 30 FPS.

Čo nás trocha sklamalo, bola nepresvedčivá kvalita fotografií a videa a najmä problém s farbami, konkrétne s vyvážením bielej. Fotky vyzerali ako cez nejaké mliečne sklo. Pri dobrom svetle sú fotky ešte celkom v poriadku, pri horšom svetle je to ale tradične v tejto triede trápenie. Fotky sú zašumené, vyblednuté a neostré. Myslíme si, že konkurencia je v kvalite fotografií a videa trocha ďalej.

Naše hodnotenie

Motorola celkovo nesklamala, ale v nabitej konkurencii to bude mať ťažké. Za cenu, ktorá začína už na 200 eurách ale nejde o zlú kúpu. Výhodou je 128GB veľké úložisko, trojročná softvérová podpora, čistý Android a zaujímavé možnosti kamery. Kvalita fotiek a videa nie je úplne presvedčivá, možno sa to ale s ďalšími softvérovými aktualizáciami zlepší.

Klady

 • cena
 • veľkosť úložiska
 • garantovaná dlhodobá softvérová podpora
 • kvalitné spracovanie

Zápory

 • priemerný displej
 • fotoaparát za zlého svetla takmer nepoužiteľný
 • chýbajúce slúchadlá v balení
 • len 10W nabíjačka

Informácie o produkte

Motorola One Action 2019

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 71,2 mm
 • Výška: 160,1 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,15 mm
 • Hmotnosť: 176 g
 • Orientačná cena: 200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Motorola

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk