RECENZIA: Samsung Galaxy Z Flip - Ohybný smartfón z prémiovej triedy

RECENZIA: Samsung Galaxy Z Flip - Ohybný smartfón z prémiovej triedy

 

Všetci určite poznáte spoločnosť Samsung. Momentálne asi najznámejší a najväčší výrobca smartfónov s Android systémom je na trhu už od nepamäti. Ich mobily sú delené do rôznych radov, pričom rad S pozostáva z vlajkových modelov. V súčasnosti, keď sa kedysi dávno zaniknuté „véčkové“ telefóny dostávajú znova medzi ľudí, sa do boja o najlepší ohybný smartfón zapája už aj vyššie spomenutá firma, ktorá svojím prvým modelom, Foldom, veľmi neočarila. Kritizovaná bola najmä cenovka a výdrž ohnutého displeja. Predsa len išlo zo strany zákazníkov o niečo revolučné a vznikali rôzne špekulácie a obavy z jeho používania. Samsung ale tento boj predčasne nevzdal a na trh prišiel s lepším produktom, telefónom z nového modelového radu Z s názvom Flip. Práve o ňom bude dnešná recenzia.

BALENIE A PRVÝ DOJEM

Samsung Galaxy Z Flip mi prišiel v štýlovej čiernej krabici. V nej som našiel nabíjací adaptér, kábel na nabíjanie, redukciu z USB do USB-C, štupľové slúchadlá značky AKG, používateľské manuály, jedno kožené a jedno plastové puzdro na mobil a samotné zariadenie. Všetko toto bolo zabalené tak, že od začiatku som mal pri prezeraní si obsahu škatule pocit, že rozbaľujem prémiový smartfón s prémiovou výbavou, s ktorou sa spoločnosť poriadne vyhrala.
Prvú vec, ktorú som si všimol, keď som zariadenie vzal do rúk, bola, samozrejme, tá najnápadnejšia vec, ktorú by ste pri ohybnom telefóne zbadali, teda samotný ohyb. Je veľký rozdiel, keď si chytíte telefón nižšej triedy a telefón z tej prémiovej. Hneď som si všimol kvalitu spracovania, fotoaparáty, elegantný dizajn a najmä komfort pri držaní.

TO, ČO KAŽDÉHO ZAUJÍMA

Vec, ktorá zaujíma asi každého, kto o tomto telefóne vie, je ohyb v strede obrazovky, jeho dizajn, spracovanie a vplyv na funkčnosť displeja. Hneď môžem povedať, že prehýnanie je aj po cca týždni používania nanajvýš tiché a takmer úplne jemné. Samozrejme, je to mierne počuť, ale len keď zariadeniu pozorne načúvate, inak si to nevšimnete. Neviem, a ani si netrúfam odhadnúť, nakoľko schopný bude ohyb po viac ako roku používania, no myslím si, že sa spoločnosť snažila o docielenie čo najvyššej životnosti a bez pochýb sa im to podarilo.

Čo sa týka hlavného displeja, keď je zapnutý, mierne nerovnosti v strede obrazovky si nevšimnete, je ich ale možné cítiť na dotyk, čo môže niekoho iritovať, avšak popísal by som to ako vec zvyku. Kto si na tom bude chcieť nájsť niečo zlé, ten si nájde. Pre bežných užívateľov je to v úplnom poriadku. Jediná vec, ktorej by som sa možno do budúcna obával, je zanesenie prachu a podobných malých nečistôt do miest, v ktorých sa zariadenie prehýna.

DISPLEJ(E)

Certifikovaný HDR10+ displej je tvorený špeciálnym tenkým ohybným sklom technológie Infinity Flex. Jeho veľkosť je 6,7 palcov, čo sa môže zdať veľa, no po prehnutí sadne do ruky perfektne. O obraz a sýte farby sa stará špičková technológia Dynamic AMOLED. Na vrchnej časti sa nachádza výrez na predný fotoaparát a v strede jemná priehlbinka. Výrobcovia uvádzajú, že by ste v týchto miestach na displej nemali vytvárať veľký tlak, určite je každému zrejmé, prečo. Obrazovka sa z ochranných dôvodov nerozprestiera na celej prednej strane telefónu a na jej spodnej časti sú v rohoch umiestnené výčnelky, o ktoré sa pri ohybe oprie vrchná časť zariadenia.

Okrem samotného displeja je tu ešte jedna vec, resp. jeden prídavný displej, ktorý možno tiež niektorých z vás zaujíma. Ten má, na moje obrovské prekvapenie, skvelú kvalitu. Jeho rozlíšenie je 112 x 300 Mpx a farebná hĺbka je, takisto ako pri hlavnom displeji, 16 miliónov farieb. Displej vyniká technológiou Super AMOLED starajúcou sa o perfektne ostrý obraz, ktorý je taktiež veľmi plynulý. Na ňom si môžete pozrieť čas, dátum, deň, vidíte tam všetky notifikácie, môžete si prečítať správy, prijímať hovor a dokonca sa cez neho vyfotiť alebo kamerovať, pričom ak je vaše video nastavené na 60 FPS, tak tam tie snímky na malom displeji naozaj vidíte.

Osobne ho považujem za veľmi praktickú a efektívnu vec, vďaka ktorej nemusíte zakaždým otvárať smartfón a zapínať obrazovku, jednoducho vám stačí dvakrát poťukať na mini displej, alebo stlačiť niektoré tlačidlá.

VÝKON

O rýchlosť a plynulosť operačného systému Android 10 s nadstavbou One UI 2, ako aj všetkých aplikácií, sa stará osemjadrový Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ postavený na 7 nm architektúre doplnený o 8 GB RAM a grafický procesor Adreno 640. Ak vám tieto špecifikácie nič nehovoria, stačí vám vedieť, že výkonnostne sa v tabuľkách podľa rôznych benchmarkov a iných testov umiestnil niekde medzi minuloročnou vlajkovou loďou od Samsungu, teda Galaxy S10, a ich tohtoročným kúskom, Galaxy S20. Výkon by sme teda nemali brať na ľahkú váhu, pretože je omnoho viac než postačujúci.

Celý operačný systém je umiestnený v internom úložisku, ktoré má 256 GB. Trochu ma zamrzela absencia slotu na SD kartu, no veľkosť pamäte je nanajvýš dostačujúca.

Otázna by však mohla byť výdrž batérie. Tu vás opäť musím ubezpečiť, že Li-Po batéria s veľkosťou 3300 mAh, rozdelená na dve časti (kvôli ohybu), odvádza skvelú prácu. Samozrejme to záleží od toho, koľko času na mobile denne strávite, no ja som ho musel nabíjať približne každý druhý deň.

Rovnako ako pri vlajkových modeloch a dokonca aj nižších triedach smartfónov od tejto spoločnosti tu nájdeme funkciu rýchleho nabíjania, vďaka ktorému nabijete vaše zariadenie z 0% do plna za necelé dve hodiny. Flip taktiež disponuje bezdrôtovým nabíjaním, ktoré je ale mierne pomalšie. Ďalej by vás mohla zaujímať hmotnosť, ktorá je údajne presne 183 gramov a hrúbka približne 7,2 mm.

Rád by som ešte spomenul čítačku odtlačku prsta, ktorá je možno trocha netradične umiestnená na bočnom ráme telefónu a je pomerne tenká. Toto bol detail, ktorý som pri Samsungu veľmi ocenil. Nielen, že bola čítačka na dostupnom mieste, dokonca aj dokonale plnila svoju funkciu a bola neuveriteľne rýchla. Doplnil by som aj to, že Z Flip má svoje Face ID.

SÚ DVA FOTOAPARÁTY V ZADU DOSŤ?

V dnešnej ére, kedy je úplne bežné, že fotoaparáty svojím počtom a umiestnením na zadnej časti smartfónov pripomínajú skôr sporák, u mnohých vznikali obavy, aký kvalitný bude ten na Galaxy Z Flipe. Totiž Samsung umiestnil do zadnej časti (len) dva fotoaparáty, z ktorých je jeden širokouhlý a jeden obyčajný, pričom oba majú rozlíšenie 12 Mpx a zaujímavú svetelnosť F1.8 a F2.2. Aby ste mali o kvalite fotoaparátu lepšiu predstavu, okrem fotiek, ktoré uvidíte nižšie, sú všetky (okrem fotiek zariadenia) fotené týmto mobilom. Predný fotoaparát je taktiež výborný. Pochváliť sa môže 10 Mpx rozlíšením a svetelnosťou F2.4.

Je nutné podotknúť, že ako zadný, tak aj predný fotoaparát dokáže nahrávať v 4K UHD (3840 x 2160) na 60 snímkov za sekundu. Pri selfie kamere je to dosť prekvapujúce. Zaujímavosťou je aj množstvo režimov fotografovania, a to, že pri ohybe displeja sa vám obrazovka rozdelí, pričom na vrchnej časti zariadenia máte iba to, čo vidí fotoaparát a tlačidlo na zapnutie mini displeja. Na spodnej časti nájdete všetky ostatné nastavenia, ktoré telefón ponúka.

POUŽÍVANIE

Čo sa celkovo používania telefónu týka, moje pocity boli zo začiatku dosť zmiešané, pretože som nevedel, čo mám očakávať. Asi po prvom dni, čo som si doň vložil svoju SIM kartu a začal ho používať ako vlastný, mi bol ten ohyb neprirodzený. Každým ďalším dňom som si ale zvykal viac a viac až nakoniec musím povedať, že mu nemám čo vyčítať. Teda okrem rozloženia klávesnice pri režime na šírku, kedy sa klávesnica rozdelí na dve časti, čo je miestami pri písaní dosť neprirodzené. Všetko ostatné je na tomto smartfóne podobné alebo rovnaké, ako to je pri rade Galaxy S. Ohybu alebo prehnutiu dokážete nájsť nejaké tie funkcie, ktoré vám môžu uľahčiť niektoré veci, napríklad si môžete telefón postaviť na stôl a pomocou časovača sa fotiť bez akýchkoľvek komplikácií.

Takisto to využijete aj pri online videohovoroch alebo pozeraní videí. Posťažovať si musím, bohužiaľ, na absenciu stereo audia, čo by som pri tejto cene určite bral ako samozrejmosť, no Samsung pravdepodobne mal isté dôvody, asi hlavne mini displej a jemu dedikované miesto.

Naše hodnotenie

Samsung Galaxy Z Flip je skvelý prémiový smartfón „véčkového“ typu, ktorému nedokážete nič vytknúť, keď mu nájdete spôsob využitia. S touto ohybnou technológiou však prichádza aj prémiová cenovka dávajúca ľuďom jasne najavo, že tento mobil nie je pre každého. Tento veľmi inteligentný telefón stojí na trhu približne 1 450 eur, čo je možno priveľa vzhľadom na to, že jeho technológie sú podobné minuloročným vlakovým lodiam od Samsungu. Na druhej strane zas spoločnosť určite vie, čo robí a nikoho nemusíme presviedčať o tom, že to robí dobre. Mali by sme brať ohľad na to, že aj ostatné spoločnosti, ktoré sa pokúšajú o výrobu podobného smartfónu dávajú svojim „debutovým“ modelom vyššiu cenu. Preto každému, kto má dosť peňazí a chce vyskúšať nové technológie, tento smartfón musím odporučiť. Podľa mňa sa Samsungu podarilo vytvoriť zatiaľ najlepší ohybný smartfón a teším sa na ich ďalšie modely, možno už z nového radu Galaxy Z.

Klady

 • komfort
 • dizajn
 • kvalita spracovania
 • prispôsobenie softvéru
 • fotoaparáty

Zápory

 • cena
 • absencia stereo audia

Informácie o produkte

Samsung Galaxy Z Flip

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Hmotnosť: 183 g
 • Orientačná cena: 1450 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Samsung

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk