RECENZIA: Samsung Galaxy S20 Ultra - Top model od Samsungu

RECENZIA: Samsung Galaxy S20 Ultra - Top model od Samsungu

 

Galaxy S20 Ultra je dnes to najlepšie od spoločnosti Samsungu, čo je možné na poli smartfónov kúpiť. Platí to však aj všeobecne?

Balenie

Mobil prišiel v štýlovej darčekovej taštičke od Samsungu. Krabica odpovedala štandardom na dnešnom poli smartfónov, a tak vnútri nájdeme nabíjačku, používateľský manuál, priehľadný silikónový kryt, a slúchadlá s náhradnými „špuntíkmi“. Tam sa zoznam končí. Bohužiaľ, pri cene tohto zariadenia by sme očakávali niečo viac - aspoň bezdrôtovú nabíjačku a nejaký poriadny kryt.

Dizajn a rozmery

Galaxy S20 Ultra je vybavený veľkým displejom a silnou batériou, čo sa logicky prejavilo aj na jeho rozmeroch. Telefón patrí k tým väčším (166,9 × 76 × 8,8 milimetrov) a hmotnosť 222 gramov je tiež pomerne veľká. Keď ho budete držať v ruke, alebo mať vo vrecku, tak ho určite budete cítiť. Ovládanie dvoma rukami je tiež samozrejmosťou.

Na prednej strane teda dominuje displej, na bočných stranách zas nájdeme tlačidlá - poteší tradičné umiestnenie na pravej strane, ktoré je dobré aj po ergonomickej stránke.

Dominantou zadnej strany je jednoznačne masívny modul fotoaparátu. Najskôr nám prekážalo to, že pomerne výrazne vystupuje nad telo, ale keď použijete kryt na telefón, tak sa to stratí. Zrejme to tak bolo dizajnérmi zamýšľané, nepovažujeme to teda za mínus. Takmer nikto asi nebude tento drahý prémiový telefón používať bez puzdra.

Na spodnej strane sa nachádza USB-C konektor a reproduktor, 3,5mm konektor jack tam už tradične, bohužiaľ, nenájdete.

Na hornej strane sa nachádza hybridný slot na SIM kartu a pamäťovú kartu.

Telefón, samozrejme, má aj certifikáciu IP68, čiže zvýšenú odolnosť, a disponuje aj ochranným sklom Corning Gorilla Glass 6 na obidvoch stranách. Spracovanie hodnotíme ako špičkové, telefón pôsobí prémiovo, bohužiaľ, veľmi rýchlo sa zašpiní od odtlačkov prstov.

Hardvér, displej a výbava

Samsung pre európsky trh použil vlastné riešenie, ktorým je procesor Exynos 990. Hoci podľa testov nestačí na konkurenčný Snapdragon, ktorý je použitý pre iné trhy, myslíme si, že o veľa neprídete a žiadny deficit výkonu pociťovať rozhodne nebudete. Procesor je doplnený pamäťou RAM o veľkosti 12 GB a typu LPDDR5. Zo 128GB úložiska má používateľ k dispozícii asi 110GB. Komu by toto nestačilo, tak úložisko je možné rozšíriť o ďalší 1TB pomocou pamäťovej karty.

Absolútnou špičkou na Galaxy S20 Ultra je displej. Jednoznačne patrí k tomu najlepšiemu na trhu a dovolíme si tvrdiť, že lepší displej sme v smartfónoch ešte nevideli. Aj testy nasvedčujú, že dnes ide pravdepodobne o najlepší panel v telefónoch. Dynamic AMOLED 2X s uhlopriečkou 6,9 palca má minimálne rámiky, miniatúrny je aj výrez pre selfie kameru. Boky sú iba mierne zaoblené, Samsung teda zrejme opúšťa trend zakriveného displeja, ktorého bol priekopníkom.

Poďme ku kvalitatívnym parametrom displeja. Farebné podanie, jemnosť, ktorá prekračuje 500 pixelov na palec, a maximálny jas sú špičkové. Najväčšou novinkou je 120Hz obnovovacia frekvencia. Samsung rovno preskočil 90Hz, ktorý sa objavuje v konkurenčných modeloch. Používateľ má na výber medzi 60/120Hz. Je tu však jedno ale. Ak zvolíte 120Hz, rozlíšenie sa automaticky zamkne na Full HD+. Do budúcnosti Samsung plánuje vydať aktualizáciu, ktorá to odomkne aj pre natívne rozlíšenie WQHD+. Aj keď si prepnete do rozlíšenia Full HD+, rozdiel v obrazovej kvalite takmer nespoznáte, a pri 120Hz je obraz a scrollovanie jednoducho oveľa plynulejšie.

V displeji sa nachádza skrytá ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov. Ide však o rovnaký model, ktorý sme našli v rade Galaxy S10. Pri používaní sme sa stretli len s malými problémami, väčšinou fungovala príkladne, ale k dokonalosti jej ešte niečo chýba.

Galaxy S20 Ultra má k dispozícii dva stereo reproduktory. Hrajú slušne a prekvapila nás dobrá intenzita basov. Slúchadlá od AKG takisto ponúkajú výborný zážitok, zvukovej stránke nemáme čo vytknúť, hádam len absenciu 3,5 mm jack konektora, ale to už je dnes, žiaľ, štandard.

Ako je na tom výdrž batérie, ktorá disponuje kapacitou až 5000 mAh? Počas niekoľkodňového používania, keď sme telefón štandardne používali s aktivovanou 120Hz obnovovacou frekvenciou a automatickým jasom, s aktivovanou Wi-Fi, mobilným internetom, a kompletne zapnutou synchronizáciou mailov a sociálnych sietí, telefón vydržal takmer jeden a pol dňa. Museli by ste hrať hry, aby ste ho dokázali vybiť v priebehu jedného dňa. Pri intenzívnom používaní teda nemá problém. Vieme si predstaviť, že veľa používateľov bez problémov dosiahne aj dva dni výdrže.

Dodávaný je síce len 25W adaptér, pričom konkurencia používa už aj 60W, nabíjanie ale prebieha rýchlo. Za hodinu bol telefón z 0% nabitý takmer doplna. Škoda, že Samsung pri takt drahom a prémiovom zariadení nedodáva aj bezdrôtovú nabíjačku.

Fotoaparát a video

Ako už sme spomínali, tak na zadnej strane Galaxy S20 Ultra nájdeme celkom štyri fotoaparáty, ktoré sú doplnené LED prisvetľovacou diódou. Hlavný senzor disponuje extrémnym rozlíšením až 108 megapixelov. Na prvý pohľad si znalejší používateľ povie, že je to len marketingový ťah, senzor však disponuje technológiou skladania pixelov. Z deviatich pixelov teda zloží výsledný jeden a konečné zábery majú rozlíšenie 12 megapixelov. Je to možné, samozrejme, vypnúť a robiť fotky aj v plnom rozlíšení, to ale veľmi neodporúčame - v takom prípade totiž zaberajú až okolo 30MB.

Hoci výsledné fotky sú tradične so živšími farbami a pre používateľa, ktorý chce verné farby, to asi nebude, väčšine ľudí sa to bude páčiť. Fotky sú za denného svetla veľmi detailné a s nízkym obsahom šumu, pričom dynamický rozsah je perfektný. Sklamal nás nočný režim, ktorý je na tom oproti konkurencii slabšie. Samsung ešte má čo doháňať. Fotky sa zbytočne snaží príliš zosvetľovať, pričom výsledkom je extrémne rozmazanie a vysoký obsah šumu. Možno to ďalšie aktualizácie vylepšia.

Samsung sa chváli 100-násobnou možnosťou zoomu, aby sme však povedali pravdu, fotky sú v tomto prípade takmer nepoužiteľné. Väčším lákadlom je 48-megapixelový teleobjektív. Ten ponúka až 4-násobný zoom, ktorý poskytuje perfektné výsledky, hoci konkurencia dnes ponúka aj 5-násobný natívny zoom.

Ďalší objektív, ktorý určite väčšina ľudí ocení, je širokouhlý 12-megapixelový širokouhlý objektív. Výsledky z neho sú však skôr priemerné, nedosahuje kvalít hlavného senzora a stráca aj na konkurenciu.

Spokojní sme boli so selfie kamerou, ktorá disponuje rozlíšením 40 megapixelov a fotografie z nej sú na slušnej úrovni.

Čo sa týka videa, Samsung sa chváli možnosťou nahratia 8K videa. Je to možné, ale len pri 24FPS, a ruku na srdce, aj tak dnes takmer nikto nedisponuje či už TV, alebo monitormi s 8K rozlíšením. Nejak sa však začať musí a Samsung zrejme chce byť priekopníkom. 4K video je ale špičkové a prekonáva väčšinu konkurencie.

Používateľské prostredie a operačný systém

V telefóne je nainštalovaný najnovší systém od spoločnosti Google, konkrétne Android 10, ktorý je, samozrejme, doplnený o Samsung nadstavbu One UI 2.1. Novinkou je podpora natívnych gest najnovšieho operačného systému a vylepšený tmavý režim. Medzi ďalšie novinky patrí možnosť zachovať otvorenú aplikáciu pre rýchle spustenie, vďaka čomu sa vrátite do aplikácie presne tam, kde ste skončili. „Zmraziť“ takto môžete až tri aplikácie. Ďalej nechýba podpora režimu DEX alebo funkcie Music Share. Ak ste cez Bluetooth pripojený k reproduktoru, vaši priatelia sa k nemu môžu pripojiť cez váš telefón. Samsung bol v minulosti oprávnene kritizovaný za zle odladené prostredie a telefóny sa už od novoty zvykli nepríjemne zasekávať. Tieto časy sú už, dúfajme, preč. Pri testovaní bolo všetko krásne plynulé, nestretli sme sa so žiadnym zaváhaním a sekaním.

Naše hodnotenie

Samsung Galaxy S20 sa podaril. Ide o špičkové zariadenie, za ktoré si však poriadne zaplatíte. Cenovo sa hýbe veľmi vysoko – od 1500 EUR. Otázne je, akú cenu bude mať za rok, dá sa predpokladať, že jej prepad bude vysoký. Keď si to však zhrnieme, dostanete špičkový displej, výkon, a výborný fotoaparát, ktorý ale v noci nefunguje až tak dobre. Takmer v každej oblasti je Samsung na špičke a kto nemá problém s cenou, tak kúpu zrejme ľutovať nebude. Konkurencia je však silná a preto je už na každom, ktoré veci sú pre neho prioritou.

Klady

 • perfektný displej
 • špičkové spracovanie
 • výborne odladené prostredie
 • 120Hz displej

Zápory

 • nočný režim fotoaparátu na úplnú špičku nedosahuje
 • 100-násobný zoom je len marketingový ťah
 • cena

Informácie o produkte

Samsung Galaxy S20 Ultra 2020

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 167 mm
 • Výška: 76 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,8 (11,0) mm
 • Hmotnosť: 220 g
 • Orientačná cena: 1500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Samsung

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk