RECENZIA: TCL T1 Plex - Fotomobil strednej triedy, ktorý poteší

RECENZIA: TCL T1 Plex - Fotomobil strednej triedy, ktorý poteší

 

Ak by som vám spomenul spoločnosť TCL, pravdepodobne by ste ju buď nepoznali, alebo by ste vedeli, že v nej vyrábajú televízory. Je pravda, že táto spoločnosť patrí k popredným svetovým výrobcom prevažne televízorov (konkrétne tretí najväčší), no v posledných rokoch sa snažia dostať aj do iných kategórií produktov, napríklad do audia alebo najnovšie do smartfónov. V tejto kategórii zatiaľ majú za svoju spoločnosť iba jeden mobil, no čoskoro by mali vyjsť ďalšie tri modely. Spoločnosť taktiež produkuje telefóny značiek Alcatel a BlackBerry, čiže sa už orientuje na poli smartfónov nejaký ten piatok. Konkrétny model, ktorý som dostal na recenziu a na ktorý sa dnes pozrieme, dostal označenie Plex a ide o ich vôbec prvý plnohodnotný smartfón nižšej strednej triedy.

PRVÝ DOJEM

V balení, v ktorom prišiel daný produkt som našiel úplne základné veci, teda kábel, nabíjací adaptér, zopár manuálov a samozrejme zariadenie, na ktoré sme všetci zvedaví. To prišlo spolu s pevným plastovým priesvitným krytom, ktorý pôsobí kvalitne a do ruky sadne príjemne. Ďalej som sa potešil tomu, že na zariadení už bola od výroby nalepená fólia na displeji, ktorá zabraňovala poškodeniu.

Potom som sa konečne dostal ku smartfónu. Jeho zadný kryt je tvorený sklom a rám hliníkom, čo je pri tejto cene možno až trochu neobvyklé. Na druhej strane je zas nevýhodou aj jednoduché zašpinenie zadného krytu odtlačkami prstov.

DISPLEJ

Na začiatok by som určite rád vyzdvihol FullHD+ displej NXTVision vyvinutý spoločnosťou TCL, ktorý sa v reálnom čase vďaka vyhradenému procesoru optimalizuje a dosahuje tak vysokú jasnosť, vylepšený kontrast a šesťosú korekciu farieb. V skratke ide o výbornú technológiu, ktorá dodáva tomuto smartfónu nový rozmer. Ide v podstate o IPS displej s 16 miliónmi farieb o veľkosti 6,53 palcov, čo niekomu asi príde veľké, no v dnešnej dobe sú takmer všetky smartfóny nadrozmerné. Ak by vás zaujímal percentuálny podiel obrazovky k prednej strane, tak je to celých 90 %.

KONEKTIVITA

TCL Plex oproti ostatným zariadeniam strednej triedy nijak nezaostáva a v podstate ponúka úplne všetky základné veci. Tu som chcel hlavne spomenúť technológiu Super Bluetooth, ktorá vám umožňuje pripojiť až 4 reproduktory alebo až 4 slúchadlá k vášmu zariadeniu. Ďalším lákadlom je aj okúzľujúco rýchle nabíjanie. Z 0 % na 50 % sa nabil za necelých 35 minút a z 0 % na 100 % za približne hodinu a 15 až 30 minút.

Spomenúť by som chcel aj prídavné chytré tlačidlo, ktorému môžete nastaviť až 3 funkcie podľa vášho výberu. Rozdiel je v počte stlačení tlačidla (1 až 2-krát) a potom v jednom dlhom podržaní.

EKOSYSTÉM

Musím uznať, že to, čo výrobca udáva na ich stránke, je pravda. Snúbilo sa tu príjemné s užitočným. Úprava Androidu 10, TCL UI funguje plynule, je prehľadná, orientuje sa v nej jednoducho, no až nápadne mi pripomína úpravu Androidu od Huawei. Nájdete tam taktiež množstvo zaujímavých život-uľahčujúcich gest.

FOTOAPARÁTY

Smartfón Plex má na svojej zadnej strane 3 fotoaparáty, 48 Mpx fotoaparát (f/1,8) s umelou inteligenciou, 16 Mpx fotoaparát na snímanie pri slabom svetle (f/2,4) a super širokouhlý fotoaparát, ktoré spolu fotia dokonale. Ozajstným prekvapením pre mňa bolo, že zariadenie kvalitou snímok dokáže konkurovať aj o niekoľko stoviek eur drahším smartfónom. Množstvo režimov, ako napríklad režim pre slabé svetlo, široký uhol, režim Super AI, vás očaria svojou vynikajúcou kvalitou. Videá a predný fotoaparát je ale už zodpovedajúci svojej triede a cenovej kategórii, čiže nič až príliš prémiové tam nečakajte. Zadná kamera dokáže natočiť až 4K v 30 FPS. Zaujímavosťou je aj dvojitý blesk, ktorý zaisťoval lepšie fotky za každých svetelných podmienok.

VÝKON

O výkon sa v tomto zariadení stará procesor od spoločnosti Qualcomm modelového označenia SM6150, teda Snapdragon 675. TCL Plex ďalej obsahuje 6 GB Ram a 128 GB úložisko s možnosťou rozšírenia s microSD kartou. Všetko toto poháňa 3820 mAh batéria, ktorá vydrží pri menšom používaní aj dva dni. Výkon síce nie je najväčší (ani zďaleka), no na bežné používanie stačí a všetko beží plynule, čo je najpodstatnejšie.

POUŽÍVANIE

Plex ponúka v dnešnej dobe už bežné možnosti odomykania zariadenia, čiže rozpoznanie tváre pomocou funkcie Face Key a čítačku odtlačku prsta. Obidve tieto možnosti autentifikácie fungujú bez problémov. Telefón môže byť Dual SIM, teda len ak druhý slot nepoužijete na microSD kartu. Na kvalitu zvuku ani mikrofónu si nemôžem sťažovať, všetko beží ladne a zariadenie pôsobí elegantne. Niektorým ľuďom ale môže vadiť veľkosť zariadenia, teda 162 × 77 × 8 mm a hmotnosť 192 g. Ja osobne nie som zástancom priveľkých smartfónov, ale všetko je to len vec zvyku.

Naše hodnotenie

Myslím, že spoločnosť TCL sa pri svojom premiérovom telefóne trochu inšpirovala od iných firiem a nespravila všetko v svojom prvom smartfóne dokonale, no určite viem prehlásiť, že dosiahli skvelý pomer v kategórii cena/výbava. Za necelých 270 eur si môžete kúpiť smartfón, ktorý milo poteší a prekvapí svojím fotoaparátom, výkonom, úložiskom, dizajnom a funkčnosťou. Hlavnou konkurenciou by mohli byť mobily podobnej a trochu vyššej cenovej kategórie.

Klady

 • fotoaparát
 • cena
 • dizajn

Zápory

 • veľkosť

Informácie o produkte

TCL T1 Plex

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 162,2 mm
 • Výška: 76,56 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,99 mm
 • Hmotnosť: 192 g
 • Orientačná cena: 269 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TCL

Zobraziť viac

Korekcia: Ivana Macková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk