RECENZIA: Motorola Moto G Pro - Herný mobil pre menej náročných

RECENZIA: Motorola Moto G Pro - Herný mobil pre menej náročných

 

Spoločnosť vznikla v roku 1928 pod názvom Galvin Manufacturing Corporation. Takmer 20 rokov po založení zmenila svoj názov na dnes už veľmi populárny pojem Motorola. Počas svojej dlhej a bohatej histórie priniesla na trh napríklad prvý skutočne bezdrôtový telefón Motorola DynaTAC, ale aj iné populárne modely, ako boli véčka Motorola StarTAC, Motorola V60 a A760. Prelomovým bol pre firmu predovšetkým rok 2004, keď na trh prišiel vyklápací model Motorola Razr. Nová kapitola značky sa začala písať po akvizícii korporáciou Lenovo v roku 2014. V aktuálnej ponuke sa nachádzajú renomovaný rad Razr so sklápateľným displejom a rady Motorola E, Moto One, Moto E a Moto G. Predstaviteľom posledného menovaného je aj testovaný model Moto G Pro.

Telo

Plastové telo robustnej a pevnej konštrukcie s rozmermi 158,6 x 75,8 x 9,2 mm a hmotnosťou 192g pôsobí naozaj mohutne. V zadnej časti sa nachádza čítačka odtlačkov prstov, ktorá je presná, ak ste presný i vy, a relatívne rýchla. Ďalej je tam trojica HDR fotoaparátov, jeden snímač s rozlíšením 48 MPx (f/1.7), ďalší Macro Vision (f/2.2) 16 MPx, ultra-široký so zorným uhol 117° (f/2.2), laserové automatické zaostrovanie a neodmysliteľný blesk. Zadná strana má pekné modré prevedenie s prechodom do tmavšej modrej. Na ľavej bočnej strane je šuplík na SIM kartu. Telefón je Hybrid Dual SIM, čo v praxi znamená použitie buď dvoch Nano SIM kariet, alebo SIM karty a pamäťovej karty MicroSDXC.

Na pravej strane sa nachádza ovládanie hlasitosti a tlačidlo ON/OFF. Rovnako ako v hornej, tak aj v spodnej časti telefónu sa nachádzajú stereo reproduktory. Ten na vrchu ale nemá viditeľnú časť, je totiž skrytý. Reproduktory majú menej kvalitný prejav a to aj pri video hovoroch, hudbe a počúvaní hovoreného slova. Je tam tendencia prebudenia zvuku hlavne pri vyššej hlasitosti.

Na spodnej časti takisto nájdete nabíjací USB Type-C 2.0 konektor, 3,5mm jack a dotykové pero. Po vybratí pera sa automaticky spustí aplikácia na poznámky. Zaujímavá vlastnosť, ale nie je to nič, bez čoho by bežný používateľ nedokázal fungovať. Telefón má certifikát IP53, čo znamená odolnosť voči striekajúcej vode.

Telefón podporuje NFC (Near Field Communication), ktoré by nemalo v dnešnej dobe chýbať v žiadnom telefóne. Umožňuje platiť mobilom a rýchlo sa spojiť s kompatibilnými zariadeniami, čo sme otestovali na Bluetooth slúchadlách a fungovalo to bezchybne.

Moto G Pro podporuje technológiu VOLTE (Voice over LTE), ktorá umožňuje prenos hovorov prostredníctvom LTE (4G) siete. Nepotrebujete žiadnu externú aplikáciu a výrazne to zlepší kvalitu hovoru a rýchlosť spojenia.

Displej

Displej má veľkosť 6,4 palca, má rozlíšenie 1080 x 2300 pixelov a nezaberá celú prednú stranu. V ľavej hornej časti nájdete priestrel na selfie kameru (širokouhlá, 16 MPx, f/2.0). Priestrel nie je dokonalý, tieň okolo kamery totiž zasahuje do displeja. Displej ponúka výborný jas, ktorý oceníte hlavne pri slnečnom počasí, keď je obraz pri maximálnom jase perfektne viditeľný.

Fotoaparáty a fotenie

Fotografie sú priemerné, chýbajú im detaily a je na nich viditeľný šum. Nočné videnie je zaujímavá a do určitej miery aj funkčná záležitosť. Nie je to fotomobil, ale na bežné fotenie to postačí. Predná kamera takisto nepresahuje priemernú kvalitu, ale na jednoduché selfie alebo video hovory sa to dá použiť.

Procesor

Srdcom je procesor Qualcomm SDM665 Snapdragon 665, ktorý je postavený na 11nm technológii. Ide o starší typ procesora, ktorý však poskytuje dostatočný výkon na prácu i zábavu. Je osemjadrový s frekvenciami 4x2,0 GHz a 4x1,8 GHz a grafickým čipom Adreno 610. Telefón obsahuje 4GB RAM a 128GB odkladacieho priestoru. Obidve hodnoty sú v strednej triede dnes už štandardom.

S procesorom priamo súvisia hry. Otestovali sme Asphalt 9 Legends, kde sa prejavil nižší výkon procesora – framerate bol premenlivý a často klesal pod úroveň, keď titul nebol plynulý. Call of Duty Online bežalo bez problémov, framerate bol dostačujúci a stabilný. Za užitočnú považujeme aplikáciu Motorola GameTime, umožňuje totiž nastaviť nerušenie pri hraní a rýchle spúšťanie dvoch prednastavených aplikácií.

Batéria

Batéria má kapacitu 4000 mAh a je typu Li-Pol. Má výbornú výdrž, pričom jej rýchle nabíjanie je zabezpečené 15W nabíjačkou TurboPower – na polovičnú kapacitu sa nabije za 40 minút, na plnú za rovných 100. Reálna výdrž je deň a pol pri štandardnej záťaži, ako sú emaily, čítanie správ, pozeranie seriálov a hranie hier. Večer sme mali mobil na 100% a ráno po šiestich hodinách sme pri nočnom režime našli batériu nabitú na 100%. Pri maximálnej snahe a používaní klesá kapacita batéria iba veľmi pomaly, čo je potešujúca správa.

Operačný systém

OS je vo verzii Android One, čo znamená žiadne predinštalované aplikácie, svižný chod a výbornú výdrž batérie. Prostredie je sparťanské, ale pôsobí čisto a úhľadne. Nerušia vás aplikácie, ktoré nikdy nepotrebujete a nepoužijete.

Moto Akcie

Moto Akcie sú tu s nami už dlho, ale napriek tomu stoja za samostatnú kapitolu. Užitočná a návyková je možnosť ovládania. Ako prvé spomeniem ovládanie gestami, keď potiahnutie zo spodnej časti displeja vás dostane na úvodnú obrazovku, pri kratšom potiahnutí na zoznam spustených aplikácií a potiahnutím z pravej strany je zase vrátenie späť. Je tu aj klasický dolný panel, po vyskúšaní gest sa k nemu však už nevrátite.

Celkovo ide o užitočnú funkciu. Moto Akcie umožňujú rôznymi spôsobmi spustiť rozličné funkcie. Tú sú tie najzaujímavejšie: rýchla snímka, rýchly prístup k baterke, snímka obrazovky tromi prstami, nerušenie po otáčaní.

Naše hodnotenie

Tento predstaviteľ strednej triedy neprekvapil, ale ani nesklamal. Za svoje peniaze dostanete primeraný výkon, výborný displej so skvelým jasom či vynikajúcu výdrž batérie. NFC síce považujeme za štandard, napriek tomu však v tejto triede ešte niekedy chýba. Stylus je zaujímavá hračka, len je diskutabilné, či má pri tomto telefóne význam. Svojich zákazníkov s primeranými očakávaniami si však Motorola Moto G Pro určite nájde.

Klady

 • NFC
 • jas displeja
 • výdrž batérie
 • stylus
 • VOLTE

Zápory

 • reproduktory

Informácie o produkte

Motorola Moto G Pro 2020

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 158,6 mm
 • Výška: 75,8 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,2 mm
 • Hmotnosť: 192 g
 • Orientačná cena: 259 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Motorola

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk