RECENZIA: Poco X3 - Nový trend

RECENZIA: Poco X3 - Nový trend

 

Sledovať rastúci počet mobilných telefónov z dielne spoločnosti Xiaomi je ako sledovať akcionársku krivku poľského CD Projektu RED ešte tesne pred vypustením nie práve podareného Cyberpunku. Spomínaný čínsky gigant síce dnes už sotva spadá len pod jednu sekciu spotrebnej elektroniky, ale aj napriek tomu všetkému sám o sebe trend prenosných telefónov zásobuje s nevídaným nadšením a často nie úplne tradičnou formou. Značka Poco totiž v zmysle vývoja už nespadá priamo pod koncern Xiaomi, ale ide o nápad niekoľkých jeho skúsených členov, ktorým sa od roku 2018, keď prišiel na scénu prvý model, podarilo vytvoriť dostatočne silnú základňu nadšených záujemcov, čím sa takmer cez noc z Pocophone stal prístroj s vlastnou identitou. V tejto súvislosti sa preto pozrieme na jednu z jeho najnovších evolúcií s kódovým označením X3.

Podpora NFC

Začnime tým najpodstatnejším, čím je, čo si tu budeme nahovárať, cena. Poco X3 sa mi na stôl dostal v atraktívnom modrom prevedení a s interným úložiskom s veľkosťou 128GB (v predaji je ešte verzia s 64GB pamäte). Za sumu niečo málo nad 250 eur vám tak v rukách môže skončiť výkonom naplnený a cenovo dostupný mobil, ktorému výrobca nezabudol pribaliť neutrálny gumový prebal a nalepiť ochrannú fóliu už priamo v továrni. V balení okrem USB-C kábla nájdete aj viac než cenený nabíjací adaptér s 33W, vďaka ktoré môžete už v relatívne krátkej dobe doplniť šťavu na dlhé hodiny. V tejto súvislosti si neodpustím poznámku smerom k oveľa drahším zariadeniam z prémiovej kategórie, kde dnes sledujeme trend akejsi segregácie základného vybavenia, prípadne predaja adaptérov so slabým výkonom. Tu by sa od značky Poco mohli nemenované spoločnosti čo-to priučiť.

Zaujme

V momente, keď som si predmet recenzie poriadne poťažkal v ruke (váha na hranici 215 gramov je rozhodne poznať), skĺzol mi zrak na celkový dizajn. Poco X3 so svojimi proporciami spadá skôr do kategórie objemnejších smartfónov so zaoblenými hranami (165,3 mm x 76,8 mm x 9,4 mm) a ak vás prekvapila už váha, nemenej zaujatý môžete ostať aj jeho výraznou hrúbkou. V tejto súvislosti je tu však jedna zaujímavá výhoda, ktorá sa spája s výrazne vystúpeným fotoaparátom na zadnej strane, kde je váha prístroja prenesená na jeho vrchnú časť, čím sa pri držaní zlepšuje pocit istoty a na ňu naviazaného pohodlia. Hlavne pri uchopení do jednej ruky, zatiaľ čo váš palec behá hore-dole po 6,67-palcovom paneli s Full HD+ rozlíšením, som mal z telefónu príjemný pocit. Jediné fyzické tlačidlá umiestnili dizajnéri na pravú stranu, a to vrátane interaktívnej čítačky odtlačku prstov. Jej zmysel pre presnosť by som vo svojej tradičnej škále zvanej pokus-omyl zaradil veľmi vysoko, hoci ani tu sa prístroj v niekoľkých prípadoch nevyhol menšej latencii a neochote tzv. otvoriť svoju bránu.

Vyššie som už naznačil rozlíšenie IPS displeja, ktorý tu ide na dostatočnej vlne ostrosti s možno trochu nečakanou obnovovacou frekvenciou. Mať 120 Hz v mobile za necelé tri stovky je podľa môjho názoru istý náznak blížiacich sa veľkých zmien v segmente predaja mobilných zariadení, keďže trend výrazných poklesov cien z prémiových modelov je na spadnutie. Poco vám tak vo svojej novej verzii ponúka šancu zapnúť si niečo, čo zariadenia v jeho triede len sotva kedy ponúkajú, čo je dozaista jeho veľké plus. Obrazovka vám navyše dáva krásnu svietivosť na úrovni 450 nits, čo doceníte hlavne pri používaní na priamom slnku, kde sa telefónu darí úspešne bojovať s ostrými slnečnými lúčmi celkovo uspokojivou prehľadnosťou. Pomer strán je v tomto prípade 20:9 a okraj rámikov sa dá definovať ako jeden z tých tenších, kde však istú symetriu trochu kazí hrubšia spodná hrana. Apropo, ak už toľko opakujem prijateľnú cenovku, tak nesmiem zabudnúť ani na pevné a sčasti kovové šasi, do ktorého sa podarilo vtesnať dnes už archaický 3,5 mm vstup pre slúchadlá, a to dokonca s odolnosťou IP53. Komu sa teda podarí si svoj nový telefón počas Silvestra obliať lacným vínom, nemusí hneď strácať hlavu.

Hybridný slot je sklamaním

Nie som zástancom takzvaných hybridných slotov, kde sa konzument musí sám rozhodnúť, či chce v telefóne mať dve SIM karty súčasne, alebo jednu obetuje pre vloženie pamäťovej karty. Aj napriek tomu, že sám používam cloudové úložisko, si voľbu v podobe microSD karty nechcem nechať vziať. Aj preto tento druh slotov považujem v tomto prípade za menšie negatívum. V prípade Poco X3 je však tých negatív naozaj poskromne. Stačí sa len pozrieť pod kapotu, kde úraduje Qualcomm Snapdragon 732G v kombinácii s grafikou Adreno 618 a dostatočnou operačnou pamäťou 6GB. Tu jednoducho platí, že v nižšej strednej triede nepotrebujete žiadne prehnané číselné kombinácie, keďže konzument v tomto bode ide na istotu a snaží sa zaobstarať si prístroj určený na bežné využívanie s občasnou odbočkou do sveta nenáročných hier. Je zbytočné, aby som vás teraz trápil stále sa opakujúcimi vecami ohľadom desiatky Androidu a jediné, čo v tejto súvislosti asi stojí za zmienku, je prítomnosť integrovaných programov ako rádio, záznam obrazovky alebo počasie. Inak operačný systém v spojení s vyššie definovaným výkonom funguje nadmieru uspokojivo a počas viac než mesačného intenzívneho používania som nezaznamenal nič, čo by v tomto smere bolo nutné podotknúť.

Pomocou dnes už rovnako spomínaného a výkonného adaptéra ste schopný za hodinku nabiť mobil až po samotný okraj. Batéria disponuje kapacitou 5 160 mAh a mne to pri plnej záťaži dokázalo vydržať necelé dva dni. Je však, samozrejme, dôležité prihliadať na všetky spustené relácie na pozadí, ako aj na vašu osobnú úroveň pozornosti, akú venujete hrám.

Na záver som si tentokrát odložil názor na fotoaparát, ktorý bude asi jemne konfrontačný. Toho času som totiž po boku Poco X3 testoval aj Oneplus 8T, ktorý je v prípade cenovky jedným násobkom sumy, čo dáte za Poco. O to viac ma šokovalo, že výsledná kvalita snímok (hlavne pri horšom osvetlení) je v prípade mobilu značky Poco niekoľkonásobne lepšia. Na zadnej strane a vo výrazne vystúpenej hrane sa skrývajú štyri snímače, z čoho ten hlavný disponuje rozlíšením 64 Mpx a druhý, ktorý je určený na ultraširoké zábery, má 13 Mpx. Milovníkov selfie fotiek poteší predný snímač zabudovaný priamo do obrazovky s vysokým rozlíšením 20 Mpx. Nechcem teraz tvrdiť, že Poco X3 so svojím čipom dokáže z tmy vyčarovať zázračné fotografie plné jasných detailov, ale opäť opakujem, že v danej cenovej triede bol práve tento telefón schopný jedným ladným krokom preskočiť kvalitu fotiek u raz tak drahého konkurenta a ani sa pri tom nezapotil.

Naše hodnotenie

Poco X3 je v súčasnosti jeden z najlepších mobilov vo svojej triede.

Klady

 • cena
 • výkon
 • výbava
 • fotoaparát
 • batéria

Zápory

 • proporcie
 • hybridný slot

Informácie o produkte

Poco X3 2020

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 76,8 mm
 • Výška: 165,3 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,4 mm
 • Hmotnosť: 215 g
 • Farba: modrá
 • Orientačná cena: 260 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Xiaomi

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk