RECENZIA: Motorola Moto G9 Plus - Nazdar Moto

RECENZIA: Motorola Moto G9 Plus - Nazdar Moto

 

Ty starý známy pes, kolega a kamarát z čias strednej školy, kedy sme pomocou tvojej vyklápacej verzie strhávali pozornosť udivených vrstevníkov a na otázky typu „to len tak jedným prstom?“ sme prikyvovali hlavou ako ten pes prilepený žuvačkou o palubovku poľského kamiónu. Motorola sprevádzala môj vek dospievania v rannej a neskoršej fáze, ktorú paradoxne ukončil nástup plnohodnotných smartphone zariadení. Nikdy som však na to písmeno s jemne pretiahnutými končekmi nezabudol a rád sa k nemu vraciam aspoň takto, formou testov najnovších telefónov jeho obrodeného formátu. Áno, fráza „Hello Moto“ už dávno zaznieva výhradne z úst čínskej spoločnosti Lenovo a celá filozofia portfólia zariadení od tejto kedysi legendárnej telekomunikačnej značky s americkými koreňmi čelí nemilosrdným útokom často oveľa vynaliezavejšej konkurencie. Cez to všetko tu Motorola stále je a stále ju rovnako v hojnom počte nachádzame aj v rukách spotrebiteľov po celom svete. Mobilné telefóny s logom tejto firmy sú čoraz populárnejšie aj na našom území a na jeden z dôvodov tohto stavu sa dnes spoločne pozrieme prostredníctvom tradičnej recenzie.

Nemusíme sa tu na nič hrať, dôvod úspechu značky Motorola na území Slovenska tkvie predovšetkým v umne nastavenom pomere cena-výkon, vďaka čomu je hneď niekoľko mobilov, aj pomocou ponuky tunajších operátorov, rok čo rok úspešne integrovaných priamo do rúk vás, zákazníkov. Celkový trend postupného znižovania nákladov aj finálnej cenovky sa po boku dravej konkurencie stará o popularizáciu mnohých zástupcov sekcie G a aktuálne je to aj G9 Plus, teda mobil schopný presadiť sa v takzvanej lowcost sekcii. Za predpokladu, že sa dnes, v čase povianočných výpredajov, obzeráte po nejakom tom lacnejšom telefóne, táto spoločnosť by nemala vypadnúť z vášho hľadáčika.

G9 Plus sa na sklonku roka 2021 pohybuje na hranici 200 eur a za túto nenáročnú kôpku mincí vám ponúka dostatočne veľkú obrazovku so slušnou svietivosťou, poriadne objemnú batériu, decentný dizajn a, ako čerešničku na torte, aj obstojný fotoaparát. Pri vytiahnutí hlavných predností tohto mobilu sa nejeden kupec môže právom začať jemne usmievať, avšak treba si uvedomiť, že konečná cenovka sa pri G9 Plus opiera aj o niekoľko konštrukčných skratiek, ktoré by pri bližšom skúmaní mohli tie povestné misky váh nakloniť smerom od vášho nadšenia.

Neumývať

Začnime tradične od piky, ostatne to, čo tento telefón má alebo nemá, si ste dnes schopní zistiť aj bez študovania často zbytočne obsiahlych recenzií. Balenie nástupcu G8 Plus ako keby vypadlo z oka podobne koncipovanému modelovému radu Moto G 5G, čím sa vám do ruky, okrem samotného hardvéru, zosunie aj pár nečakaných prekvapení. Na čele stojí farebne neutrálny obal z gumy s kompletným pokrytím hrán obrazovky, ako aj jemne vystúpeného fotoaparátu na zadnej strane. Čo ma však potešilo zo všetkého najviac? Integrácia adaptéru s výkonom 30 W, ktorá sa v spojení s USB-C kabelážou postará o pomerne rýchle doplnenie nádrže s energiou a zároveň pridá výrobcovi jedno veľké a dosť výrazné plus. V čase, kedy píšem tento text, sa totižto éterom nesú signály o ďalších nezmyselných nápadoch ohľadom eliminácie adaptérov zo základného balenia telefónov, ktoré po firme s nahryznutým jablkom plánuje presadiť aj priama konkurencia pre Motorolu, Xiaomi. Je preto dobré vedieť, a práve značka začínajúca na písmeno M to stále opakuje, že ich politika nič podobné do budúcna nechystá. Trošku škoda, že v prípade G9 Plus výrobca akosi zabudol v továrni integrovať základnú fóliu priamo na displej, čo už dnes ja osobne považujem za nutný štandard.

Zatiaľ čo odkladáme bokom v celku uspokojivé balenie, opakovaným pohybom zápästia si môžeme poťažkať samotný telefón. Ten je s váhou na hranici 223 gramov právom považovaný za poriadneho valacha, ktorý by nemal problém stiahnuť vám na pláži plavky s vyťahanou gumou. Osobne dávam vždy prednosť vyššej gramáži, keďže práve tá sa môže v mnohých situáciách stať tenkou čiarou medzi pádom a úsmevom. Jednoducho je vždy lepšie prístroj výrazne cítiť v ruke a tento efekt sa pri G9 Plus napĺňa viac ako dosť. O to viac je potom smutné, že celkové šasi bolo vytvorené len pomocou plastu obopínajúceho 6,8 palcový IPS panel. Distribútor mi na test zaslal vzorku s modrou farbou, ktorá síce v priamej konfrontácii so svetelnými lúčmi vyzerá viac ako pekne, ale pri bližšom prezretí je jasne badať ona vyššie spomenutá sekcia lacných zariadení. Plastový kryt je vybavený lesklým povrchom, čo automaticky priťahuje všetky odtlačky, a preto ak sa rozhodnete tento mobil prijať do svojej rodiny, odporúčam vám od prvého momentu aplikovať ochranný obal. Zariadenie nedisponuje žiadnym stupňom ochrany, a preto ho nemôžete vystaviť prúdu vody, ktorým by ste pravidelné čistenie prípadne urýchlili.

Dizajn

Pohľad na G9 Plus vo mne vyvolával isté a možno trocha nečakané uznanie. Zmes použitých materiálov je síce jasnou deklaráciou toľko opakovanej cenovej relácie, kde sa tento mobil motá, avšak cez to všetko spadá dizajn do celkových pozitív. Na pravej strane nájdete interaktívny snímač odtlačkov prstov, ktorý môžem s kľudom Angličana označiť za spoľahlivý (v ponuke je aj možnosť odomknúť prístroj pomocou skenovania tváre). Veľkosť mojich rúk mi umožnila telefón držať s istou dávkou bezpečia, a to aj pri komplikovanom ovládaní. Kto by chcel nejaký ten benefit zo spolupráce medzi Motorolou a Googlom, na ľavej strane hrany telefónu je možné nahmatať špeciálne tlačidlo určené na zobudenie Google asistenta. Milovníkov fyzických vstupov následne dozaista poteší prítomnosť 3,5 mm konektoru, naopak konzumentov dávajúcich prednosť klasickej forme Dual Sim slotu zarazí integrácia hybridného vstupu (buď dvakrát Sim alebo Sim s MicroSD kartou), ale inak sa tu rozprávame o tradične funkčnej koncepcii dizajnu.

To, čo bude vždy pri takto koncipovaných smart zariadeniach hrať prím, je obrazovka. G9 Plus prichádza na scénu s IPS LCD panelom a pomerom strán 20:9. Ten pri svojom rozlíšení 2400 x 1080 podporuje HDR10 so štandardnou obnovovacou frekvenciou 60 Hz a v tomto smere teda nič výrazné, čo by stálo za podrobný rozbor. Vďaka pomeru strán máte možnosť si už na jeden záber nechať zobraziť dostatočnú porciu informácií a keďže displej vykazuje slušnú ostrosť a priebojnosť voči otravným slnečným lúčom, s týmto telefónom sa nestratíte ani pri častom používaní v exteriéroch. Štandardom ostáva aj motion funkcia spustenia základných informácií na obrazovke vždy, keď sa mobil pohne, čo je rozhodne praktická pomôcka a hlavne to znižuje počet nechcených odtlačkov na obrazovke. Treba však rátať s tým, že sem tam sa vám telefón rozsvieti v situáciách, kedy by ste si to možno vôbec neželali.

Cvak

Ak som ešte v úvode tohto článku spomínal uspokojivý fotoaparát, dozaista si za týmto tvrdením stojím aj o pár riadkov nižšie. Motorola do zadnej časti natlačila štyri snímače (64 MP, 8 MP na ultra široké zábery, 2 MP na makro a 2 MP na hĺbku), to všetko s minimálnym zásahom do celkovej hrúbky prístroja, na prednej strane nájdete selfie-fotoaparát s výrezom a rozlíšením 16 MP. Obe strany dokážu spracovať dnes už rovnako spomínaný HDR efekt. V tejto cenovej relácii sa zase raz ukázalo, že ak máte nad sebou krásnu slnečnú scenériu, vytváranie nádherných fotiek zvládnete aj bez mobilu z takzvanej prémiovej kategórie. Avšak akonáhle sa obloha zatiahne, nastupuje čiastočná degradácia výslednej kvality. S G9 Plus ste schopní vytvárať priemerné fotografie, aj keď vám slniečko nepraje, ale pochopiteľne neočakávajte nejaký nadštandard.

Pozrime sa teraz stručne pod kapotu G9 Plus, kde drieme procesor Qualcomm Snapdragon 730G za asistencie 4 GB RAM a to všetko s úložiskom 128 GB. Na danú triedu ide o uspokojivú výbavu, ktorá zaručuje nielen plynulosť chodu celého systému, ale aj možnosť spustenia náročnejších videohier. Počas viac než mesačného testu som v tomto smere nezaznamenal výraznejšie zakolísanie.

Na samotný záver som si už tradične nechal schopnosti batérie a proces nabíjania ako taký. Motorola v tomto prípade správne volí cestu vyššej kapacity, dáva nám do ruky akumulátor s kapacitou 5000 mAh a s ním spojenú výdrž na hranici dvoch dní. Nerozprávame sa tu však o dvoch dňoch nejakého sporadického zapínania s cieľom prečítať si pár mailov, hovoríme o intenzívnom využívaní, aké by sme mohli pokojne zaradiť pod sekciu „naše každodenné obsesie“. V balení, ako už dobre viete, na vás čaká adaptér s výkonom 30 W, vďaka ktorému stačí len hodinka a pol do úplného nabitia. Batéria preto dozaista spadá medzi hlavné prednosti G9 Plus a spoločnosť Motorola vám k tomu ešte pribalí slušne spracovaný reproduktor, uspokojivú konektivitu, motion funkcie v zmysle ovládania a podarený fotoaparát. Ak by som sa mal teraz oprieť aj o hranu negatív, respektíve nenaplnených očakávaní, asi spomeniem absenciu bezdrôtového nabíjania, nemožnosť pripojiť sa na 5G sieť, či prítomnosť hybridného slotu.

Naše hodnotenie

Cenovo dostupný mobil vhodný primárne pre nenáročných užívateľov.

Klady

 • batéria
 • displej
 • fotoaparát
 • dizajn
 • výbava

Zápory

 • hybridný slot
 • žiadne 5G

Informácie o produkte

Motorola Moto G9 Plus

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 169,98 mm
 • Výška: 78,1 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,69 mm
 • Hmotnosť: 223 g
 • Farba: modrá
 • Orientačná cena: 200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk