RECENZIA: Huawei Mate XS2 - Ohybný smartfón inak

RECENZIA: Huawei Mate XS2 - Ohybný smartfón inak

 

Hoci značka Huawei v mobilnom segmente stále zápasí s dopadom amerických sankcií, nejakým spôsobom sa jej darí na trh uvádzať nové zariadenia, ktoré napriek všetkým problémom posúvajú technológie smerom dopredu. V tejto recenzii sme sa pozreli na ďalšie z nich.

Balenie

Smartfón Huawei Mate XS2 prišiel zabalený vo veľkej čiernej krabici so zlatým písmom, z čoho je jasné, že ide o luxusný a drahý produkt. Už z výroby má na displeji nalepenú kvalitnú fóliu a v balení nájdeme aj zaujímavý originálny kryt, ktorý chráni zadnú, teda menšiu časť displeja, boky a čiastočne sa dá vyklápať, aby dovolil otvoriť telefón. Zaujímavé a praktické riešenie.

Slušná ochrana telefónu je tak zabezpečená hneď po rozbalení, čo pri takto drahom zariadení vnímame ako veľké plus. V balení sa nachádza aj 66W adaptér a USB-C kábel, samozrejmosťou je používateľský manuál.

Dizajn a ergonómia

Dizajn produktu je úplne odlišný od toho, čo poznáme zo sveta ohybných telefónov. Aktuálne ide zrejme o jediný smartfón, ktorý má ohybný displej na vonkajšej strane. Takéto riešenie má viacero výhod, ale aj záporov. Asi prvá príde na myseľ otázka, ako je na tom telefón s odolnosťou, keď v zatvorenom stave vlastne vždy leží displejom smerom dole. Mate XS2 som používal úplne štandardne viac ako týždeň bez ochranného krytu. Samozrejme, snažil som sa vyhýbať ostrým a nebezpečným povrchom ako betón, drevo, kameň a podobne. Na spomínanej fólii som našiel len pár vlasových škrabancov, pravdepodobne od kľúčov, čo je veľmi dobrá vizitka.

Pri zatvorenom stave v podstate ide o úplne štandardný smartfón, ktorý je len o niečo hrubší ako tie s klasickou konštrukciou. Otvorenie je zabezpečené tlačidlom, ktoré sa nachádza pod fotoaparátmi. Po jeho stlačení sa telefón otvorí asi do uhla 45 stupňov, následne je potrebné ho otvoriť ručne. Funguje to dobre, pánt je dostatočne tuhý a konštrukcia pôsobí kvalitne. V otvorenom stave telefón pripomína tablety Yoga od Lenova a veľmi dobre sa drží za „podbruško“, ktoré obsahuje fotoaparáty a USB-C vstup. Trocha zamrzí absencia certifikácie IPX8, ktorou disponuje napr. konkurenčný Samsung Z Fold 3 a 4. Na pravej strane sa ešte nachádzajú tlačidlá na ovládanie hlasitosti a tlačidlo na zapínanie a vypínanie s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov, ktorá funguje veľmi spoľahlivo a presne.

Displej

Huawei Mate XS2 je vybavený OLED displejom s uhlopriečkou 7,8 palcov. Ide o veľmi kvalitný panel s obnovovacou frekvenciou 120Hz a jemnosťou 424 PPI. Vďaka vysokému maximálnemu jasu nebol problém s čitateľnosťou ani na priamom slnku. Čo sa ohybu týka, ten je vďaka konštrukcii viditeľný oveľa menej ako na ohybných konkurenčných Samsungoch Flip a Fold, ktoré sa zatvárajú dovnútra – ide o značný rozdiel už na prvý pohľad. Ďalšou výhodou tejto konštrukcie je, že telefón sa v zatvorenom stave dá využívať úplne bez obmedzení, keď je uhlopriečka displeja 6,5 palca.

Zvuk

Zvuková kvalita je výborná, nemám jej čo vytknúť. Dva stereo hlasité reproduktory hrajú výborne a čisto, dokonca aj (na pomery telefónov) so slušnou basovou vložkou.

Hardvér a výkon

Hardvérová výbava je prvá oblasť, kde sú jasne viditeľné dôsledky sankcií a obmedzení, s ktorými musí Huawei bojovať. V tomto prípade preto nedostaneme najnovší a najvýkonnejší čipset, ale vystačiť si musíme so Snapdragonom 888 so 4G od Qualcommu. Absencia 5G zamrzí, na druhej strane u nás zatiaľ 5G siete nie sú príliš rozšírené, takže prakticky to nepredstavuje zásadný problém, skôr ide o možné vyhliadky do budúcnosti.

Snapdragon 888 je stále extrémne výkonný procesor a aspoň netrpí problémami s prehrievaním, ako je to v prípade jeho nástupcu Snapdragon 8 Gen1. Huawei sa to snaží kompenzovať pomocou 12GB RAM a úložiska až 512GB. Ak by to niekomu nestačilo, môže využiť Nano Memory pamäťové karty.

Operačný systém

Pri Huawei zariadeniach sme si už zvykli, že nedisponujú službami Google. Teda nezvykli, skôr sme nútení to akceptovať. V súčasnosti to však už nie je taký problém ako pred pár rokmi. Stále to o niečo znižuje používateľský komfort a doteraz nie je možné inštalovať všetky hry a aplikácie, na ktoré sme zvyknutí z Google Play, situácia je ale oveľa lepšia. Dovolím si tvrdiť, že je podstatne lepšia, ako bola kedysi u Windows Phone telefónov, kde bol s aplikáciami skutočne veľký problém. Čo nenájdete v AppGallery, viete nájsť cez Petal search, prípadne je možné použiť aplikáciu Gspace alebo alternatívne APKPure či Aurora Store.

Je teda možné nainštalovať takmer všetky aplikácie, pričom pomocou Gspace aj tie od Google. Samozrejme, zabudnite na napríklad na také Android auto, Huawei síce podporuje alternatívu, v Európskych autách som ju ale nevidel a asi ju ani tak skoro neuvidíme. Veľkým plusom je to, že Huawei disponuje špičkovo odladeným softvérom, ktorý si dovolím označiť za najrýchlejší a najlepšie odladený systém vo smartfónoch vôbec. Spoločnosť ho nazýva EMUI 12, pričom disponuje veľkým množstvom nastavení a dlhou softvérovou podporou – aktualizáciu nedávno dostal aj veľmi starý model Mate 10.

Výdrž batérie

Telefón je vybavený 4600 mAh batériou, ktorá sa vďaka dodanej 66W nabíjačke z 0 na 100% dostane asi za 40 minút. Po pripojení k nabíjačke sa na displeji zobrazí upozornenie, že telefón sa odporúča nabíjať v otvorenom stave, zrejme pre lepší odvod tepla. Čo sa týka výdrže, aj vďaka obrovskému displeju je ťažké dostať sa cez jeden deň, ide teda o štandardný „jednodenný smartfón“. Asi neprekvapí, že telefón z konštrukčných dôvodov nedisponuje bezdrôtovým nabíjaním.

Fotoaparát a video

Huawei Mate XS2 patrí k najlepšie fotiacim smartfónom, teda minimálne tým ohybným. Začneme od selfie kamery, ktorá sa nachádza v prednej časti displeja v tzv. priestrele. Má rozlíšenie 10,7 MPx a veľmi široký uhol záberu, zvládne aj video v 4K a má tri úrovne priblíženia. Fotky robí veľmi pekné.

Hlavný snímač disponuje rozlíšením 50 MPx a je vybavený laserovým ostrením a svetelnosťou f/1.8. Ohnisková vzdialenosť je 27 mm. Nemá optickú, ale len elektronickú stabilizáciu, ktorá však funguje slušne aj v zhoršených svetelných podmienkach.

Ďalší fotoaparát je teleobjektív s rozlíšením 8 MPx a svetelnosťou f/2.4 s ohniskovou vzdialenosťou 52 mm a optickou stabilizáciou. Fotky z neho sú perfektné a farebne takmer rovnaké ako z hlavného snímača. To isté platí o širokouhlom objektíve s rozlíšením 13 MPx a svetelnosťou f/2.2 s ohniskovou vzdialenosťou 13 mm.

Celkovo hodnotím fotoaparáty ako veľmi dobré – či už za horšieho svetla, na priamom slnku, alebo počas jeho západu, telefón jednoducho robí pekné snímky s verným farebným podaním. Nie sú až tak farebné, ako robia napr. smartfóny od Samsungu, sú však oveľa bližšie realite.

Video je možné natáčať v 4K pri 60 FPS a je taktiež veľmi slušné.

Ešte spomeniem jednu funkciu, tá však nie je úplne dotiahnutá. Pri zatvorenom stave je možné ako selfie kameru použiť aj hlavný objektív, ten širokouhlý a taktiež teleobjektív. Do tohto módu sa dá prepnúť priamo vo fotoaplikácii na displeji. Telefón tak otočíte, pričom zadný displej slúži ako zrkadlo. Problém je ten, že vtedy neviete fotoaparát nijakým spôsobom ovládať, telefón preto musíte zase otočiť. Je to škoda, dúfajme, že s tým Huawei v ďalších aktualizáciách niečo vymyslí.

Naše hodnotenie

V prípade Huawei Mate XS2 ide o telefón, ktorý je pomerne kontroverzný. Prečo? Nuž, je špičkovo vybavený a spracovaný, vyzerá veľmi pekne a hodnotne a na prvý pohľad zaujme asi každého. Na druhej strane tu máme viacero mínusov ako starší čipset, ktorý je bez podpory 5G sietí, absenciu Google služieb a Android Auto, či chýbajúce bezdrôtové nabíjanie a zvýšenú odolnosť. Aj keď za niektoré veci priamo nemôže Huawei, resp. je nútený to riešiť takýmto spôsobom, stále ide o kompromisy. A tie je pomerne ťažké „prehrýzť“ pri zariadení, ktorého cenovka je 1999 eur.

Napriek všetkému ide o špičkový smartfón, ktorý je ale skôr určený fanúšikom značky Huawei – aj to tým majetnejším.

Klady

 • skvelý displej
 • kvalitné spracovanie a dizajn
 • skvelá ergonómia v otvorenom aj zatvorenom stave
 • špičkový zvuk
 • výborná čítačka odtlačkov prstov
 • príslušenstvo v podobe nalepenej fólie a krytu a 66W nabíjačky
 • výborné fotky a video zo všetkých snímačov pri dobrých svetelných podmienkach

Zápory

 • veľmi vysoká cena
 • absencia bezdrôtového nabíjania
 • starší čipset bez podpory 5G
 • absencia Google služieb a Android Auto
 • chýba väčšie využitie zadného displeja v zatvorenom stave

Informácie o produkte

Huawei Mate XS2 2022

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Šírka: 75,5 mm - 139,3 mm
 • Výška: 156,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 5,4 mm - 11,1 mm
 • Hmotnosť: 255 g
 • Orientačná cena: 1999 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Huawei

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Fotky

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk