Zachraň Šneka - Recenzia

 

Vo svete herných technológií sa čoraz väčší akcent kladie na mobilné zariadenia. Medzi štúdiá, ktoré vsadili na túto kartu, patrí aj Alda Games. Mladí vývojári len pred pár dňami vyslali do sveta svoju prvotinu Zachraň Šneka. Preraziť na tak rozvinutom a rozmanitom trhu nie je jednoduché, konkurencia je veľká, špeciálne v rámci logických hier. Že sa prakticky od vydania drží v top 25 free aplikácii na App Store, ale dáva kadečo tušiť. Pozrime sa na herné dielo z Brna trochu bližšie.

V princípe sa nestretávame s ničím komplikovaným. Úlohou hráča je nepriamo ovládať slimáka, resp. slimákov, tak, aby prežili nástrahy vonkajšieho sveta. Okrem rôznych padajúcich kameňov ich dokáže zabiť slnečné žiarenie či explodujúce bomby. Navyše sa môžu napichnúť na špendlíky a iné dômyselné pasce. Úlohou je tomuto všetkému sa vyhnúť. Rozumie si s gombíkmi, ceruzkami, či syrom. Čo sa trochu prieči prírode aj soľou. Teda soľničkami, takže sa to dá ospravedlniť.

Jednoducho, slimáky sú v permanentnom nebezpečenstve. Táto permanentnosť trvá 24 levelov, čo nie je málo, hoci po odohraní posledného by ste si ešte pár navyše dali. Ktovie, možno autori časom vydajú nejaké rozšírenie alebo level pack.

Hrateľnosti sa nedá nič vytknúť, ovládanie je intuitívne a jednoduché. V podstate len posúvate určité predmety zo strany na stranu. Samozrejme, jednoduché je to len v rovine hypotetickej, v praxi si musíte niekoľkokrát dobre premyslieť, kde a ako daný predmet využijete. Buď použijete ceruzku na to, aby ste slimáky prikryli pred padajúcim kameňmi, alebo ju skombinujete s gombíkom a slimáka katapultujete do bezpečia. Rozmýšľať sa tiež nedá dlho, každý level má svoj časový limit. Čím skôr ho splníte a čím viac bonusových hviezdičiek nazbierate, tým vyššie skóre dosiahnete.

Každopádne, nemyslím si, že táto hra je o získavaní bodov. Áno, je pravda, že pekný výsledok poteší, ale predovšetkým ide o radosť z hrania. Tu treba povedať, že napriek absencii nejakého uceleného príbehu, na hru sa dá slušne namotať. Náročnosť jednotlivých levelov sa logicky zvyšuje a aj autor týchto riadkov musel viaceré pasáže nie iba dvakrát opakovať. Bez logického myslenia a schopnosti uvažovať rýchlo a konať ešte rýchlejšie sa pri tejto hre nezaobídete.

Čo sa týka grafického stvárnenia, v Alda Games stavili na ručné kreslenie. Pestrofarebné prostredie lahodiace oku dokazuje, že to bol výborný nápad. Fyzika sa správa realisticky, pri niektorých leveloch to dokáže nepríjemne prekvapiť. Hra je postavená na engine Unity.


Zachraň šneka je lokalizovaná aj do ďalších jazykov, konkrétne do angličtiny, nemčiny, ruštiny, francúzštiny, španielčiny a dokonca je dostupná v čínštine. Stiahnuť si ju možno na App Store v prípade, že fičíte na iOS (link na stiahnutie tu), alebo, ak ste Android, tak na Google Play (link na stiahnutie tu). Pridanou hodnotou je cena hry – úplne zadarmo.

Aby sme si to zhrnuli, ide o naozaj podarenú hru. Znovu zdôrazňujem, že ide o prvotinu, no bez ohľadu na tento fakt, ide o naozaj obdivuhodný a profesionálny počin. O to s väčšou netrpezlivosťou budem čakať na ďalšie tituly herného štúdia z Brna. Pracujú totiž na tower defense z údajne nevšedného prostredia a moju zvedavosť zvyšuje aj plánovaná MMO. Mimochodom, ak máte chuť sa na týchto hrách podieľať, tak Alda Games hľadá vývojárov a dizajnérov (viď na tejto stránke).
 

Informácie o hre

Game Cover
Zachraň Šneka
Platforma: iOS, Android
Žáner: Endless runner
Výrobca: Alda Games
Distribútor v SR: App Store, Google Play

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk