Cooler Master MasterMouse S - Recenzia

Cooler Master MasterMouse S - Recenzia

 

Spoločnosť Cooler Master v počítačovom prostredí poznáte skôr vďaka jej produkcii počítačových skríň či rôznych druhov chladenia, no v jej portfóliu nájdete aj herné periférie. Patrí medzi ne i herná myš MasterMouse S, ktorú sme mali možnosť otestovať v našej redakcii, a tak vám ju v dnešnej recenzii priblížime.

Balenie

MasterMouse prichádza po vzore viacerých výrobcov v malej čiernej či tmavošedej papierovej škatuľke, ktorú môžete otvoriť podobne ako knihu, a teda myš uvidíte aj bez toho, aby ste ju zo škatuľky vyberali. Tradične ju zdobí grafika a rôzne technické špecifikácie myši. V balení sa okrem myši nachádza tiež stručný návod na použitie.

Dizajn a stvárnenie

Veľkosť myšky naznačuje písmenko S v mene označenia modelu, čiže "small". Jej rozmery sú 117×63,5×38mm a váži 121 g vrátane kábla, resp. 89g bez neho. Kvôli svojim rozmerom preto skôr padne do menšej dlane. Mierne zaoblené a rozšírené boky myšky totiž neposkytujú oporu malíčku väčšej dlane. Tento nedostatok sa síce nedá považovať za negatívum, no pred kúpou myši treba myslieť aj na jej veľkosť. Cooler Master sa vyrába aj vo veľkosti L vo význame "large", čo sa však v prípade modelu MasterMouse Pro L odrazilo na vyššej cenovke. MasterMouse S inak ponúka kombináciu Palm a Claw gripu. Pri Palm gripe máte celú dlaň pohodlne položenú na myši, pričom prsty sú narovnané a ide zároveň o najobľúbenejší typ držania myši. Väčšia časť dlane leží na myši pri Claw gripe, pričom prsty sú zahnuté podobne ako pazúry, čo naznačuje názov claw, v preklade pazúr.

Dizajn myši je úplne jednoduchý a základný. Telo je plastové, ladené do tmavo-šedej farby Jej povrch by mal obsahovať špeciálnu vrstvu UV laku, zabezpečujúcu odolnosť proti opotrebeniu či zmene farby. Tiež by mala zlepšiť priľnavosť a ovládateľnosť myši v ruke. Myš sa drží naozaj dobre, a to aj napriek tomu, že jej bočné časti nie sú pogumované. Je však otázne, ako sa bude tato povrchová úprava správať v prípade spotenej či mastnej ruky. Telo myši je však úplne bez vzoru, len na jej chrbte sa nachádza nenápadné logo výrobcu. Vzadu na spodnej časti chrbta myši nájdete podsvietený oblúk a podsvietené je rovnako aj koliesko. Na spodnej strane myši sa nachádza optický senzor a trojica klzných plôch. Z prednej časti vychádza 1,8m dlhý USB kábel, ktorý je gumený, tvrdý, málo ohybný a nepoddajný.

MasterMouse S obsahuje dokopy 6 tlačidiel. Päť z nich je programovateľných, pričom vďaka tlačidlu TX a softvérovej fičúrke Storm Tactix je možné takmer dvojnásobne zvýšiť počet ich funkcií.

Technické okienko

Spoločnosť Cooler Master rovnako ako väčšina popredných výrobcov zvolila pre svoju myš jeden z najpoužívanejších optických snímačov PixArt PMW3330. Celkový „výkon“ myši dotvárajú parametre v podobe voľby 4 úrovní DPI v rozmedzí 100-7200, zrýchlenie 30G a zachytávanie pohybu na úrovni 150 palcov za sekundu, či nastavenie polling rate až na hodnotu 1000Hz/1ms. Výrobca pri tejto myši použil spínače z dielne Omron, ktoré sľubujú životnosť 20 miliónov kliknutí. Aj napriek použitiu špičkového optického spínača v ďalších smeroch parametre MasterMouse S na konkurenciu nestačia.

Softvér

Rovnako dôležitý aspekt celkového obrazu hernej periférie je aj jej softvér. Táto časť sa často podceňuje, no Cooler Master jej venuje veľkú pozornosť. Dizajn softvéru a jeho funkcia sú rovnako dobré.

Prostredie softvéru je rozdelené do troch hlavných kariet, a to main control, macro a library.

Karta main control, teda hlavné nastavenia, obsahuje aj ďalšie podkategórie ako priradenie tlačidiel, nastavenie Storm TX, nastavenie led, senzora a senzitivity.

Ponuka priradenia tlačidiel obsahuje presne to, čo vyplýva z jej názvu, a teda priradenie vami preferovanej funkcie danému tlačidlu. Okrem bežných multimediálnych funkcií, voľby DPI či profilov, je možné vybranému tlačidlu priradiť aj špeciálnu funkciu Storm TX.

Tá obsahuje vlastný panel s nastaveniami, pričom umožňuje softvérovo zvýšiť počet funkcií na celkovo 12. S takýmto riešením ste sa mohli stretnúť napr. u Roccatu a jeho Easy-Shifte.

Ďalšia podkategória s označením led vám umožňuje voľbu jedného z prednastavených svetelných profilov, tvorbu vlastného alebo vypnutie podsvietenia. U MasterMouse ide o Full RGB podsvietenie, no nastavenie môže byť trošku mätúce, pretože obsahuje viacero stupníc a panelov pre nastavenie špecifickej farby. Pri vybraných profiloch je možné nastaviť aj rýchlosť efektu.

Podkategória senzor obsahuje nastavenia senzora ako napr. vytváranie 4 rôznych úrovní DPI v rozmedzí 100-7200 v hodnotách po 50, nastavenie polling rate v rozmedzí 125-1000Hz, nastavenie zdvihu, zapnutie/vypnutie snímania uhlov či dokonca výber jednej z predvolených podložiek, ale aj kalibráciu na vami používanú podložku.

Posledná podkategória obsahuje nastavenia systému akou je senzitivita, rýchlosť dvojkliku a nastavenie odozvy tlačidla.

Karta macro má za úlohu nahrávanie a úpravu makier, ku ktorým je možné priraďovať oneskorenie či klávesové údery.

V treťom paneli s názvom library, teda knižnica, nájdeme dve tabuľky. Tabuľka vľavo obsahuje možnosť importovania/exportovania vytvorených profilov, ktoré vyberáte z tabuľky vpravo.

V spodnej časti obrazovky softvéru sa nachádza ešte pätica herných profilov, ktoré si môžete sami vytvoriť. Ku každému je možné dokonca priradiť aj vlastný obrázok, čo je naozaj jednoduchá, ale šikovná vec.

Naše hodnotenie

Voči produktom od spoločností, ktoré nie sú tradičným výrobcom herných periférií, by ste vždy mohli byť trochu skeptickí, pretože vývoj nezameriavajú primárne na túto oblasť. Potvrdilo sa to aj pri tejto myši z dielne Cooler Master.

Pochváliť môžeme predovšetkým softvér, ktorý je na veľmi dobrej úrovni, je graficky zaujímavý a ponúka všetky dôležité nastavenia, ba dokonca aj nejaké drobnosti navyše. Cooler Master stavil pri dizajne na jednoduchosť. Či sa to dá považovať za výhodu alebo nevýhodu, už zváži až jej používateľ. Treba pochváliť povrchovú úpravu, vďaka ktorej sedí myš v ruke dobre. Za plus môžeme označiť kvalitný optický snímač PixArt PMW3360, vďaka ktorému MasterMouse konkuruje aj popredným výrobcom. Medzi negatíva naopak patria horšie parametre čo sa týka hodnôt zrýchlenia myši, rýchlosti zachytávania pohybu či životnosti spínačov.

Do istej miery ako negatívum môže pôsobiť veľkosť myši, nakoľko sa hodí skôr do menšej dlane. Z jej názvu vyplýva, že ide o veľkosť S (small), no výrobca neponúka porovnateľný model vo veľkosti M, prípadne L, ale len vyšší a drahší model MasterMouse Pro L. Vďaka tomu je MasterMouse S určená len výrazne menšiemu počtu spotrebiteľov. Scrollovacie koliesko je dosť hlučné a gumený kábel vcelku nepoddajný. MasterMouse S v „správnej“ dlani však nutne nemusí znamenať zlú kúpu.

Klady

 • povrchová úprava
 • sympatický softvér
 • Storm TX
 • podsvietenie
 • zaujímavá cena

Zápory

 • horšie technické parametre v porovnaní s konkurenciou
 • neflexibilný prepojovací kábel

Informácie o produkte

Cooler Master MasterMouse S 2017

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 63,5 mm
 • Výška: 38 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 117 mm
 • Hmotnosť: 89/121 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 31 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cooler Master

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk