RECENZIA: Evolveo StrongPhone Z3 je tvrdý spoločník do dažďa aj do blata

RECENZIA: Evolveo StrongPhone Z3 je tvrdý spoločník do dažďa aj do blata

 

Najväčšia obrazovka, najnovší operačný systém, najvyšší výkon, najzaujímavejší dizajn a najúžasnejšie fotoaparáty vôbec – nech ich je aspoň 5. To sú podľa všetkého kritériá dnešných veľkých hráčov túžiacich predávať zariadenia konkurujúce svojím výkonom slabším počítačom v minimálnej hodnote 1000 eur, ktoré zvládnu takmer všetku prácu, akú by bežný používateľ mohol potrebovať. Evolveo StrongPhone Z3, ktorý sa k nám do redakcie dostavil na recenziu, takýmto zariadením v žiadnom prípade nie je. Z hľadiska akéhokoľvek aspektu. Avšak to z neho nerobí zlú voľbu. Napísal som recenziu? Mal som skôr na mysli crash test, počas ktorého si prešiel StrongPhone svojou verziou mobilného pekla.

Smartfóny sú fajn. Vlastne nie sú iba fajn, ale v praxi takmer neodlučiteľnou súčasťou našich životov. Máme možnosť byť s niekým v neustálom kontakte, skontrolovať si maily počas cestovania a nemusieť pri tom so sebou ťahať ťažký foťák pre každú príležitosť. Zabudnúť nemôžem taktiež ani na hráčsky aspekt. Sú to jednoducho veci, s ktorými by sa dokázal na dlhšiu dobu rozlúčiť len málokto, a predsa majú svoje miesto či už na trhu, či vo vreckách používateľov aj „hlúpe“ telefóny, ktoré nefungujú na princípe operačného systému Android alebo iOS. „Hlúpe“ telefóny, ktoré nedisponujú veľkou obrazovkou či úžasným fotoaparátom a navyše na nich nespustíte iné aplikácie než tie, ktoré sú tam nainštalované priamo výrobcom.

Prečo kupovať odolný a navyše aj hlúpy telefón?

Majiteľov odolných telefónov je vo všeobecnosti možné rozdeliť do troch skupín. Prvá skupina využíva odolné telefóny na dennej báze a potrebuje ich z niekoľkých dôvodov. Či už je to práca v prašných alebo extrémnych podmienkach, záľuby, pri ktorých je vyššia šanca, že mobil spadne do vody alebo blata, alebo jednoducho snaha predísť poškodeniu svojich zariadení. Táto skupina však stále častejšie siaha nielen po „hlúpych“ odolných telefónoch, ale čoraz viac kupuje aj kúsky s operačným systémom Android, ktorých výkon dávno nie je taký nízky, aby bol porovnateľným s ich odolnosťou. Súčasťou druhej skupiny, do ktorej by som zaradil aj seba, sú ľudia, ktorí používajú na dennej báze výkonný smartfón s tradičným dizajnom a pravdepodobne aj odolnosťou voči ošpliechaniu vodou. Z času na čas im vyhovuje vlastniť aj lacnejší a odolnejší mobil, ktorý si so sebou môžu namiesto smartfónu vziať na turistiku, splav alebo festival. Všade tam, kde je dôležitá vysoká odolnosť, dlhá výdrž batérie a program, je lepšou voľbou ako smart svet casual hier či firemnej mailovej komunikácie. Táto skupina má teda možnosť rozhodnúť sa pre jednu z dvoch alternatív. Nakoniec sa ešte sformovala skupina, ktorá nemá potrebu vlastniť smartfón, no pri výbere „hlúpeho” telefónu im nerobí problém priplatiť si za odolnosť pár eur navyše Podľa tejto logiky sa Evolveo StrongPhone Z3 svojimi parametrami a schopnosťami hodí najmä pre členov radiacich sa do druhej a tretej skupiny.

Obal a jeho obsah

StrongPhone Z3 je dodávaný v štandardne kompaktnej krabičke bielej farby s vyobrazením samotného zariadenia na vrchnej strane. Po otvorení nás víta pohľad na telefón zabalený do plastového vrecka, po bokoch chráneného mäkkou penou. Pri avizovanej odolnosti telefónu ale počítam, že penové nárazníky boli použité skôr na ochranu krabičky pred samotným telefónom, a nie naopak. Pod telefónom sa nachádza priehradka ukrývajúca batériu, jednoduchý headset s 3,5 mm jack konektorom, nabíjačku s odpojiteľným micro USB káblom a zbierku brožúrok s manuálmi a zárukou. Nakoniec je v balení aj kovový kľúč, vďaka ktorému je možné jednoducho demontovať zadný kryt, pod ktorý sa dá nainštalovať batéria spolu s dvoma SIM kartami (jedna plná SIM a jedna Micro SIM) a jednou microSD kartou.

Prvé dojmy a spracovanie

Pri prvom vyňatí z obalu sa mi zdal telefón podozrivo ľahký, no tento pocit okamžite odišiel hneď po zistení, že v ňom nie je nainštalovaná batéria s kapacitou 2800 mAh, ukrytá v priehradke pod telefónom. Po odtočení dvoch skrutiek na zadnej strane a odklopení zadného krytu sa nám naskytuje pohľad na dve pozície na SIM karty a tiež miesto na microSD kartu, čo poteší všetkých, ktorým by nestačil interný úložný priestor s veľkosťou 64 MB. Po osadení staršej MicroSD karty, SIM karty a batérie a následnom pevnom prichytení krytu má už telefón tú správnu váhu a sadne akurát do ruky. Použité materiály, teda plast a ďalší pogumovaný plast nie sú pri odolných telefónoch žiadnou novinkou a nie je im v praxi čo vyčítať, no prémiový pocit pri nich nečakajte. Z3 sa môže vďaka stavbe a použitým materiálom pochváliť certifikáciou IP68, čo znamená, že by mal prežiť aj silnejšie pády, prašné prostredie alebo minimálne 30-minútové ponorenie do vody až do hĺbky 1 meter.

Parametre a schopnosti

Vo svojom pogumovanom a vystuženom tele s váhou 172 gramov ponúka StrongPhone Z3 LCD displej s uhlopriečkou 2,4 palcov, tlačidlové ovládanie, na ktoré sú zvyknuté staršie ročníky, micro USB port krytý gumenou chráničkou na spodku telefónu a vo vrchnej časti 3,5 mm jack (rovnako chráneným gumou). Nechýba ani jedna silná LED dióda, použiteľná ako baterka. Ani na internete, ani v priložených brožúrkach som sa nedokázal dopátrať k informáciám o použitom procesore či pamäti v telefóne, no keďže nejde o smartfón, nie sú tieto informácie veľmi dôležité. Čo však zaujímavé a pre niekoho aj dôležité bude, je podpora pásiem GSM 850/900/1800/1900 MHz (to znamená 2 G a 3 G), WiFi 2.4 GHz, Bluetooth (neviem presnú verziu, ale odhadujem, že maximálne 4.0) a tiež fakt, že telefón podporuje microSD karty formátu microSDHC, čo predstavuje kapacitu až do 32 GB. Karty umožňujú ukladanie si pesničiek či videí, ktoré je následne možné prehrávať priamo v telefóne. Ponúkajú aj možnosť telefónom fotiť zábery alebo točiť videá za pomoci zadného 2.0 Mpx fotoaparátu. Čo telefón nepodporuje, je napríklad GPS, NFC, nedisponuje čítačkou odtlačkov prstov ani prednou kamerou. Toto všetko sú však veci, ktoré menej technicky zdatným ľuďom vôbec chýbať nebudú. Jediná vec, ktorá ma zarazila, je schopnosť telefónu pripojiť sa k WiFi alebo ťahať dáta cez SIM kartu. Teda, tieto vlastnosti by ma neprekvapili v takej miere, keby na telefóne neabsentovala akákoľvek možnosť browsovať po internete či prijímať maily. Jednoduché vysvetlenie však je, že StrongPhone Z3 dokáže vytvoriť hotspot, na ktorý sa môžu pripojiť iné zariadenia, a teda aj využívať dáta z WiFi alebo od operátora. Pri takomto používaní je nutné počítať s oveľa kratšou výdržou batérie, ktorá pri bežnom režime zvládne aj týždeň bez nabíjania, ale akonáhle dochádza k využívaniu dát a vytváraniu hotspotu, klesla výdrž na niečo vyše jedného dňa. Na to si treba dať pozor či už počas výletu na hory, alebo kdekoľvek mimo civilizácie.

Mobilné peklo alias crash testovanie

Evolveo StrongPhone Z3 nám svoju silu prezentuje priamo prostredníctvom názvu, a preto je jasné, že som počas testovania nemohol ostať len pri bežnom používaní. Ó, nie. Špeciálne pre tento telefón som si pripravil malé peklíčko pozostávajúce z viacerých testov – od „nechcených” pádov na tvrdé povrchy cez útok ostrých predmetov či kúpeľ vo vode až po naozaj extrémne podmienky ako sú sauna či pobyt v mrazničke. Pády aj kúpeľ Z3-ka prežila bez väčšej ujmy až na pár odrenín a viditeľných zárezov. Najviac som sa obával vyšších teplôt, no aj tie Z3 zvládla a po vychladnutí ostala naďalej funkčná. A na záver – pobyt v mrazničke mobilu neublížil, hoci na ňom vidieť, že takéto zaobchádzanie by sa mu z dlhodobého hľadiska určite nepáčilo.

Naše hodnotenie

Idete na festival alebo často beháte po horách a nechcete so sebou nosiť svoj ultra výkonný/moderný/drahý smartfón, ktorý sa vybije už po dni a pol? Alebo nemáte potrebu vlastniť smartfón a vyššia odolnosť pri priaznivej cene znie ako skvelá kombinácia? V tom prípade je Evolveo StrongPhone Z3 dobrou voľbou. Tento telefón neponúka nič prepychovejšie ako možnosť urobiť si fotku s kvalitou z roku 2010 či si prehrať hudbu cez 3,5 mm jack, no práve to je súčasťou jeho silnejších stránok. Slovíčko Strong má predsa už aj v samotnom názve.

Klady

 • naozaj odolný telefón
 • IP68 certifikácia
 • skvelá výdrž batérie (bez používania hotspotu)
 • podpora 2 SIM + microSD
 • 3,5 mm jack a možnosť počúvať hudbu alebo rádio
 • produkt českej firmy (pre možnosti reklamácie)

Zápory

 • drahší ako kúsky z Číny
 • žiaden zabudovaný prehliadač internetu

Informácie o produkte

Evolveo StrongPhone Z3

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Šírka: 135 mm
 • Výška: 60 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 19 mm
 • Hmotnosť: 172 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 70 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Evolveo

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk