RECENZIA: Sniper Elite III Ultimate Edition je ukážkovým príkladom ako pripraviť kvalitný port pre Switch

RECENZIA: Sniper Elite III Ultimate Edition je ukážkovým príkladom ako pripraviť kvalitný port pre Switch

 

Ide zatiaľ o najlepší port na Switch vôbec? Samozrejme, na tejto konzole od Nintenda som nehral všetky hry, a tak môže byť môj úsudok skreslený, no pri pohľade ako Sniper Elite III vyzerá a hýbe sa, musím pred tvorcami z Rebellion sňať klobúk a úctivo sa pokloniť. A teda moja odpoveď je, že je dosť možné, že o ten najlepší port aj naozaj ide. Stabilných 30 fps pevných ako kryštalická mriežka diamantu, 720p v handheldovom móde, 1080p na TV s minimálnym poklesom dynamického rozlíšenia i pri náročnejších scénach, textúry ostré ako čepeľ Rambovho noža a vyhladzovanie hrán jemné ako padáčiky so semienkami púpavy, ktoré vietor rozosieva po okolí.

Sniper Elite je séria akčných hier odohrávajúcich sa počas druhej svetovej vojny, ktoré sú zamerané predovšetkým na skrývanie sa v tieňoch, zabíjanie zo zálohy a pohyb po špičkách. Jednoducho stealth. V hre ste ale snajperom a z toho vychádzajú aj úlohy, ktorým ako hráči musíte čeliť. Často je to práve streľba na vzdialené ciele, ktoré dokážete zasiahnuť len vašou snajperkou, zbraňou, ktorá sa hlboko v tyle nacistov za nepriateľskou líniou stane vašou najlepšou priateľkou a vlastne aj jedinou spoločníčkou.

Tretí diel sa odohráva vo večne slnečnej Afrike. Skvelé zasadenie umožňuje vyniknúť podmanivej atmosfére nekonečného leta, počas ktorého sa na vás neustále lepí prepotené oblečenie a nastáva riziko úpalu skôr, než dokážete povedať slovo methionylthreonylthreonylglutaminylarginyl. Pod vašimi krokmi sa ohýbajúca flóra špecifická pre toto miesto na zemi, zvetrané skaliská, z ktorých neustále vietor zvetráva nánosy piesku, blahodarné, tieňmi pokryté plochy, na ktorých prichádza úľava porovnateľná s pocitom, ako keď skočíte to ľadovej vody. Afrika je skvelým miestom pre hry, nakoľko je stále neopozeraná a sama o sebe ponúka priehrštie možností.

Dej je zasadený do roku 1942 počas historickej udalosti známej ako Boj o Gazalu. Pre predstavu, kde sa práve nachádzame, Gazala je dedina nachádzajúca sa západne od mesta Tobruk. Voláte sa Karl Faiburne a ste snajperom v službách Spojeného kráľovstva, ktorá vás ako člena Exekutívy špeciálnych operácii poverilo sériou úloh zameraných na záškodníctvo, prieskum, špionáž a sabotáže. Hra vlastne nemá príbeh, len určité príbehové nitky, ktoré slúžia ako lepidlo držiace jednotlivé levely pohromade. Ide o hru založenú na historických udalostiach a nikto od takéhoto počinu nečaká príbehovú hĺbku na úrovni Splinter Cell alebo Metal Gear Solid, no podľa mňa by väčšia osobnosť hlavnej postave prospela a vkusne prenesené emócie na bojiská na rozpálenom piesku by mohli dodať príbehu na vážnosti, realistickosti a umeleckosti.

Singleplayerová kampaň ponúka osem misií s rôznymi misiami. Na prvý pohľad sa to nezdá ako nejaké horibilné číslo, no vzhľadom na to, že mapy sú obrovské a otvorené, tak nie je vôbec problémom, aby ste u kampani strávili aj dve desiatky hodín. Levely sú pekne členité a každý z nich ponúka množstvo ciest k stanoveným cieľom a voľnosť ako zadané úlohy dokončíte. Hra dokáže byť dosť vertikálna, a teda často sa budete nachádzať nad nepriateľmi, čo znamená jediné, ideálnu príležitosť na oprášenie vašej pušky. S pravidelnosťou sa pri takýchto snajperských miestach nachádzajú generátory, ktoré až poškodíte, budete môcť využívať ich rachot pre maskovanie vašej streľby. Je to zaujímavá mechanika, len to na mňa po čase začalo pôsobiť dosť schematicky. Prídete na miesto, rozbijete generátor a spúšť sa snažíte stlačiť, keď daná vec práve zažíva „hlučnejšie“ chvíľky.

Okrem hlavných úloh sa vám v úrovniach odomykajú aj vedľajšie misie. Buď máte niečo zničiť, niekoho odstrániť alebo vykonať obdobnú záškodnícku činnosť. Taktiež sa tu nachádzajú tony zberateľských predmetov v podobe zápiskov, herných kariet alebo iných vecí. Za zbieranie takýchto predmetov, spĺňanie úloh alebo samotné zabíjanie nepriateľov (čím tichšie, tým lepšie) dostávate skúsenostné body a následne levelujete, čo vedie k novým odmenám. Ak teda radi využívate všetko, čo vám hra ponúka, môže sa vám vďaka tomu váš herný zážitok natiahnuť na vskutku úctyhodný čas.

Level dizajn zaujme a rozmiestnenie nepriateľov a využiteľnosť otvoreného prostredia poskytuje možnosť skutočného rozhodovania, ako si naplánovať ďalší postup, a z toho dôvodu dvojnásobne zamrzí fakt, že AI nepriateľov nie je vždy najlepšia. Niekedy vás nevidia z pár metrov, inokedy vás počujú vtedy, keď to fakt nečakáte a niekedy vás samopalom dokážu presne trafiť aj z pol kilometra vzdialenej pozície. Našťastie to v žiadnom prípade nie je pravidlom a po väčšinu času sa umelá inteligencia správa obstojne. Len odporúčam hrať na tej najvyššej náročnosti. Nepriatelia sú všímavejší a agresívnejší, vy na vašej obrazovke nemáte absolútne žiaden HUD a v prostredí vás neotravujú žiadne ukazovatele. Sporadicky môžete natrafiť aj na nejaký bug. Hlavne si spomínam na to, keď fašistický vojak šiel za mnou po rebríku a pokračoval v stúpaní po vzduchu až kým sa nestratil v nebesách. Takéto prípady ale nastávajú naozaj ojedinele.

Ultimate Edition v názve znamená, že Sniper Elite III je tu v kompletnom balení. Okrem už opísanej singleplayerovej kampane je tu ešte možnosť hrať mód Survival, v ktorom bojujete proti vlnám nepriateľov, mód Cooperative, v ktorom proti vlnám bojujete s kamarátmi a ešte aj mód Multiplayer, v ktorom bojujete proti skutočným hráčom na uzavretých mapách. Možno už poznáte moje chute a teda viete, že osobne takéto kooperačné/multiplayerové hry nevyhľadávam, no beriem to, že je to v tejto hre ako bonusový obsah, a tak proti tomu nemám, prirodzene, vôbec nič. Mne sa zdajú omnoho zaujímavejšie štyri dodatočné singleplayerové misie prístupné cez hlavné menu, ktoré v pôvodnej hre Sniper Elite III neboli. To je štýl bonusov, ktorý sa mi páči.

Veľmi rád tvorcov pochválim za optimalizáciu. Nielenže hra vyzerá vynikajúco a znamenite rýchlo aj beží, dokonca aj loadingy sú tu bleskovo rýchle. Stačí len niekoľko sekúnd a veľkú, členitú mapu s mnohými nepriateľmi máte pred vami prestretú ako stôl plný jedla počas nedeľného obeda. Taktiež kvitujem možnosť hrať s gyroskopickým ovládaním, ktoré osobne vždy veľmi rád využívam. Ovládanie snajperky cez ďalekohľad priamo pohybom vašich rúk dodáva tejto snajperskej hre nový rozmer. A ešte aby som nezabudol, krásne detailné priestrely cez telá nepriateľov odhaľujúce zlámané kosti, roztrhnuté šľachy a pretrhané vnútornosti sú tu na pohľad stále také príťažlivé ako pred piatimi rokmi, kedy táto hra vyšla po prvýkrát.

Naše hodnotenie

Výborná akčná hra, ktorá možno zaostáva v postavách a príbehu, no zato zaberá v dizajne a atmosfére levelov. Iste, AI niekedy škrípe a sem a tam sa objaví aj nejaký bug, no z celkového pohľadu ide o pohlcujúci zážitok, ktorému nedopomáha len uspokojivý pocit, keď niekoho skolíte vašou snajperkou, ale taktiež aj svieže zasadenie do slnkom zaliatej Afriky.

Klady

 • výborná grafika
 • otvorené mapy a dizajn levelov
 • znamenitá atmosféra
 • celý obsah hry v jednom kompaktnom balení
 • gyroskopické ovládanie
 • bleskurýchle loadingy

Zápory

 • AI miestami škrípe
 • plochý hlavný hrdina a nijaký príbeh
 • občasné bugy

Informácie o hre

Sniper Elite III Ultimate Edition

Sniper Elite III Ultimate Edition 2019

 

 • Platforma: Nintendo Switch
 • Žáner: 3D akcia, stealth
 • Výrobca: Rebellion Developments
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk