RECENZIA: Saints Row IV pre Switch je nablýskaná parodická akčná bomba

RECENZIA: Saints Row IV pre Switch je nablýskaná parodická akčná bomba

 

Saints Row IV bola bomba už v dobe svojho prvého vydania v roku 2013 a hľadiac na ňu teraz, o 7 rokov novšou optikou, nestratila zo svojho kúzla ani kúsok. Iste, bol to mierne kontroverznejší diel, keďže svoj „realistický“ štýl vymenil za čisté sci-fi inšpirujúce sa takým Matrixom, no to aspoň umožnilo tvorcom vniesť do série kus čerstvého prdu, ktorý už po troch predchádzajúcich dieloch bezpochyby potrebovala. Navyše sa konečne zbavila toho únavného gangsterského rapového štýlu, čo považujem za len a len dobré.

Ak budete chcieť spraviť radosť svojim deťom a spolu s Animal Crossing: New Horizons im doprajete aj Saints Row IV: Re-Elected, dostane sa im slušnej, náučnej a pre deťúrence ako stvorenej vedecko-fantastickej hry, s ktorou budú môcť spoznať tajuplné zákutia prepracovaných medziľudských vzťahov, fyzikálnych zákonov a... a... Že mi neveríte? Tak to teda robíte dobre. Saints Row IV je totiž vulgárna, brutálne násilná a sexom posadnutá hra, v ktorej nejde o hlboké myšlienky a ani o pomaly sa rozvíjajúce vzťahy. Veď napríklad stačí prísť ku Kinzie a povedať jej „Hey Kinzie, you wanna fuck?“ a ona na vás hneď skočí ako ropucha Francúzovi na tanier. Nie, Saints Row IV svojim deťom spolu s Animal Crossing radšej nekupujte.

Deťom síce nie, no vám samým by ste určite mali. A to z niekoľkých dôvodov. Zažijete kopec čierneho humoru. Ten síce veľakrát nefunguje, aj keď, povedzme si, humor je veľmi individuálna vec, tak veľakrát áno, a to sa budete chytať za brucho. Napríklad keď zachránia vašu postavu zo simulácie a tá sa začne sťažovať, prečo zachránili jeho ako druhého a vášho kolegu ako prvého. Mnoho scén je brilantne napísaných. Okrem toho sa vám do rúk dostane obrovské otvorené mesto, v ktorom môžete robiť so svojimi špeciálnymi schopnosťami absolútne čokoľvek. Teda v rámci medzí. Všeobecne platí, čím viac schopností máte odomknutých, tým väčšia sranda je si v meste „zařádit“. Ak získate schopnosť, s ktorou budete môcť dvíhať predmety, autá, či ľudí silou vôle vo vzduchu a hádzať ich navôkol seba, vtedy pochopíte srandu menom Saints Row naplno.

Samotné mesto je vlastne ako pieskovisko, na ktorom sú rozhádzané hračky, pričom vy ste ako dieťa, ktoré zrazu nevie, s ktorou sa má začať hrať ako prvou. Všade máte porozhadzované minihry, ako sú hádzanie správnych objektov do správnych kruhov, šprint cez mesto na časový limit, prežitie vĺn nepriateľov, ničenie všetkého navôkol vás v tanku, alebo dokonca aj porušovanie zákonov simulácie tým, že sa svojimi skokmi a rôznymi parádičkami budete snažiť dolámať svoju postavu. Za každú aktivitu môžete získať tri typy medailí – bronzovú, striebornú, a, samozrejme, zlatú - podľa vašej úspešnosti. To sú rôzne voľnočasové aktivity, za ktoré dostávate body, ktoré potom využívate na odomykanie svojich schopností.

Tých je tu doslova neúrekom a hra je v elementoch role-playingu prekvapivo rozsiahla. Nenájdete tu síce žiadne stromy schopností, len jednotlivé a za sebou vypísané skilly, no aj napriek tomu nespadáva do kategórie tých, u ktorých RPG prvky pôsobia plocho. Tu si vylepšujete skilly, účinnosť zbraní, zdravie, výdrž, obranu, účinnosť lekárničiek... Jednoducho všetko, čo môžete používať, si môžete aj vylepšiť. Schopnosť rýchleho behu a vysokého skoku ale výraznou mierou podkopáva zmysel áut, keďže tie schopnosti sú tak zábavné a tak účinné, že na nejaké nudné a pomalé šoférovanie už ani nepomyslíte. Načo hľadať vhodný most cez rieku, keď ju môžete jednoducho preskočiť?
Ako to v takýchto hrách býva, neustále bezhlavé ničenie a plnenie bezduchých úloh môže po čase prejsť do stereotypu, preto sú tu od toho príbehové misie, ktoré sú taktiež pestré ako vlajka Zimbabwe. Vlastne neexistuje príbehová misia, ktorá by v niečom nevynikala. Raz unikáte vo svojej vesmírnej lodi z inej vesmírnej lodi plnej nástrah, inokedy jazdíte na futuristickom motocykli, niekedy zasa sedíte za obrovským delom a snažíte sa zničiť háveď, ktorá vás prenasleduje, a potom sa dostanete do obrovského mecha, v ktorým môžete lietať a raketami zneškodňovať mimozemských šmejdov. Misie bavia, nie sú príliš ťažké, odsypávajú ako piesok z rukáva a hluché miesto v nich nenájdete. Len musíte pristúpiť na hru tejto hry, čo znamená veľmi nerozmýšľať a len sa baviť. Je to síce hrubozrnná zábava, to nemôžem inak len pripustiť, no je to zároveň taká zábava, ktorá vôbec neuráža inteligenciu ako napríklad hry typu Postal. Saints Row 4 si aj napriek svojmu obsahu drží úroveň. Veď v jednej misii pobehujete úplne nahí a chúlostivé miesta sú vkusne rozštvorčekované, tak čo viac chcete?

Simulácia, mimozemskí šmejdi, osviežujúce prdy. O čom to tu ten Maroš vlastne hovorí? Nuž, o príbehu hry, milý čitateľ. Mesto Steelport je napadnuté zlými mimozemšťanmi, a to im aj napriek za heroického výkonu prezidenta Spojených štátov amerických (čiže vás) podlieha. Tí následne vytvoria simuláciu, vernú kópiu toho mesta, a zariadia, aby si ľudia v ňom žili svoje nepravé životy, zatiaľ čo ich skutočné telá sú uskladnené na ich vesmírnej lodi. Hrdinovia Saints Row, ktorí sú inak veľmi dobre napísaní, ešte lepšie nadabovaní a veľmi zábavní, sa z toho väzenia dostanú dosť podobne ako svojho času Morpheus a Neo a rozhodnú sa emzákom nakopať zadky pendlujúc medzi reálnym svetom a svetom v simulácii. To je príbeh titulu v skratke. No a tie prdy si nevšímajte, to som napísal len tak.

Port pre Nintendo Switch sa vydaril mimoriadne skvele. Hra má krásnu, ostrú a čistú grafiku v 720p handheldovom móde a 1080p v TV móde, a má aj odomknuté FPS, čiže dokáže bežať aj v 60 FPS, hoci v priemere beží na nižšom čísle. Keďže má zároveň aj pomerne veľké mesto, hustú premávku a kopec obyvateľov prechádzajúcich sa po uliciach, myslel som si, že mobilná platforma ako Switch bude mať problémy utiahnuť ju, hlavne v tom jej vysokom tempe a explozívnej rýchlosti, no konzola tu exceluje. Môžete si dokonca vybrať dynamickú zmenu rozlíšenia pre čo najhladší zážitok. Zo svojich skúseností ho odporúčam nezapínať, keďže len takto si budete môcť vychutnať ostrý obraz, pričom občasný prepad stability si ani nevšimnete.

Naše hodnotenie

Volajte ma šialenec, volajte ma blázon, no ja túto hru úprimne milujem. Štvrtý Saints Row je tak absurdný a zároveň tak neodolateľný kúsok, že je jednoducho nemožné nemať ju rád. Môžete mať proti nej výhrady, humor nie vždy zafunguje a herne je to vlastne len kopec za sebou naskladaných minihier, no stačí započuť prvé tóny I Don’t Want To Miss A Thing od Aerosmithu, ako letíte za súmraku navôkol obrovských mrakodrapov, a bude vám zrazu všetko jedno. Nadšené pocity vás jednoducho dostanú. Obrovský nadhľad, sebaparodovanie, výborne napísané postavy a kopec minihier. Saints Row 4 je v podstate obrovské pieskovisko, kde sa môžete do sýtosti vybúriť ako deti. Na Switchi navyše beží a vyzerá priam dokonale.

Klady

 • pestrá hrateľnosť založená na minihrách
 • skvelé postavy a dabing
 • humor v prípade, ak funguje
 • excelentný port na Nintendo Switch
 • obsahuje expanziu Gat out of Hell

Zápory

 • môže sa objaviť stereotyp
 • vozidlá strácajú zmysel
 • humor v prípade, ak nefunguje

Informácie o hre

Saints Row IV: Re-Elected

Saints Row IV: Re-Elected 2020

 

 • Platforma: Nintendo Switch
 • Žáner: open-world akčná hra
 • Výrobca: Volition
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk