RECENZIA: The Outer Worlds pre Switch je zúfalou snahou dokázať, že na konzolu sa dá preportovať všetko

RECENZIA: The Outer Worlds pre Switch je zúfalou snahou dokázať, že na konzolu sa dá preportovať všetko

 

Skutočne musí byť každá multiplatformová hra aj na Nintendo Switch? Iste, objavili sa náznaky, že táto hybridná konzola dokáže prekvapivo slušne spustiť aj giganty ako Zaklínač 3: Divoký Hon (predovšetkým v handheldovom režime) alebo aj Doom z roku 2016, no The Outer Worlds je smutnou pripomienkou toho, že aj Nintendo Switch má svoje limity (aké prekvapenie) a je možno už vhodné si povedať, že na tomto zariadení zasa nemusíme mať stoj čo stoj každý jeden veľký titul.

The Outer Worlds je post-apo RPG od tvorcov Neverwinter Nights 2, série Pillars of Eternity alebo v súčasnosti vyvíjanej survivalovky Grounded, ktoré malo naviazať na štýl Fallout: New Vegas (ten vyvíjali mimochodom tiež oni) svojím humorom, zábavným artštýlom a pohlcujúcimi role-playing mechanikami. To sa nakoniec podarilo a hra sa zaradila medzi najlepšie RPGčka posledných rokov. Skrátka, bol to opäť zárez od majstrov žánru majúcich pôvod v legendárnom štúdiu Black Isle. Lenže, ešte sa čakalo na verziu pre Nintendo Switch a ah jaj...

The Outer Worlds je bez pochýb a bez prižmúrenia očí tou najškaredšou hrou, akú som kedy na Switchi videl, minimálne pokiaľ ide o veľké AA/AAA tituly. Vkusný artštýl a pekné detaily textúr pôvodnej PC verzie boli degradované na holé textúry jednej farby s rozlíšením tak 32x32 a viditeľne zubatými okrajmi. Postavy dokážete od iných predmetov na scéne častokrát rozoznať len vďaka tomu, že rozprávajú, inak vidíte na obrazovke iba akúsi machuľu, buď bielej alebo čierne farby. Záleží od toho, či ide o belocha alebo černocha.

Z pôvodných dych berúcich výhľadov na otvorené pláne, tu zrazu máme rozmazané plátna nejasných farieb a objektov, ako keby vaša postava trpela tou najhoršou formou krátkozrakosti. Absolútne nič tu nevyzerá dobre a to dokonca ani na malej obrazovke handheldu, inokedy poslednej záchrane, kde si môže hra ako tak stále zachovať svoju tvár. The Outer Worlds vyzerá v handheldovom móde snáď ešte horšie než na veľkej obrazovke. Pamätáte na to, ako vyzerali otvorené prostredia v takom Morrowinde? Tak si ich predstavte v nízkom rozmazanom rozlíšení a vyjde vám The Outer Worlds na Switchi.

Autori asi robili všetko preto, aby udržali chod hry na 30 FPS, no nie vždy sa jej to darí, a aj keď sa jej to darí, tak stále pôsobí v rukách strnulo a trhane. Framerate kolíše aj napriek nízkej úrovni grafiky a to je aj dôvod, prečo hranie tejto hry nie je na Switchi vôbec príjemným zážitkom. Zamieriť a trafiť nepriateľa bez zapnutého pomocníka mierenia je frustrujúce, a to rozhodne nie je prísľubom dlhých herných seansí.

Po hernej stránke je aj táto verzia samozrejme vynikajúca, nakoľko ponúka presne tú istú hrateľnosť ako verzie pred ňou. The Outer Worlds sa teda pýši nelineárnou hrateľnosťou, možnosťou navštevovať rôzne planéty, výborne napísanými dialógmi, zaujímavými questami, rôznorodou RPG hrateľnosťou umožňujúcou boj z blízka i na diaľku, možnosť si vylepšovať rôzne skilly týkajúce sa technického zamerania, ďalej stealth, či možnosť umenia reči. RPG systém je tu mohutný, plný štatistík a rôznorodých ukazovateľov. Nie sú tu pevne dané povolania, ale systém je dostatočne obratný na to, aby ste si vytvorili postavu podľa vašich predstáv. Hoci na rytiera hádzajúceho ohnivé gule hneď zabudnite, toto nie je fantasy hra.

The Outer Worlds pre Nintendo Switch je výborná hra no mizerný port. Nekupovať.

Naše hodnotenie

The Outer Worlds, podarené RPG od Obsidian Entertainment, pôsobí na Nintendo Switch ako Ježiš Kristus po zbičovaní. Vyzerá na nič, hýbe sa na nič, a tak aj radosť z objavovania sveta a inak výbornej hrateľnosti je asi taká plnohodnotná ako Emma Drobná v úlohe odborníčky na glóbus, a teda na nič. Tejto hre sa na Nintendo Switch radšej vyhnite, no rozhodne berte na PC.

Klady

  • role-playing hrateľnosť
  • voľnosť

Zápory

  • hrôzostrašná grafika
  • kolísavý framerate
  • ťažkopádne ovládanie

Informácie o hre

The Outer Worlds

The Outer Worlds 2020

 

  • Platforma: Nintendo Switch
  • Žáner: akčné RPG
  • Výrobca: Obsidian Entertainment
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk