Splatoon - Recenzia

Splatoon - Recenzia

 

„Be a kid, be a squid!“, teda v preklade „Buď deckom a chobotnicou!“ tak znie hlavné motto najnovšej third person strieľačky na Nintendo WiiU. Strieľačka na WiiU – to vám musí rezonovať v hlave, pretože to nie je žáner, ktorým by WiiU-čko ohurovalo. Nejde však o klasickú strieľačku, pretože vašich protivníkov nebudete likvidovať v tradičnom zmysle. V trojminútovom kole budete musieť s vaším tímom vymaľovať čo najväčšiu časť arény a vaši nepriatelia sa budú snažiť o to isté. Inými slovami, vašou muníciou bude farbivo. Vráťme sa však k chobotniciam, pretože tie sú akousi ikonou celého Splatoon. Byť chobotnicou znamená byť totižto cool. A vy, ako nováčik, chcete byť cool! Takže zdvihnete svoj Splashooter a hurá do vojny o teritórium... teda maľovky.

Boje v Splatoon arénach majú isté neodolateľné čaro. Aj napriek tomu, že ide o strieľačku, nie je to násilná hra. Časovač vám odráta 3, 2, 1 a všetci sa rozbehnú dopredu a držiac spúšť maľujú všetky steny, chodníky a vlastne všetko, čo majú na dostrel a hlavne na čo im stačí farbivo. Skôr či neskôr sa však stretnete s vojakmi z druhého gangu a vtedy začne pravá prestrelka, pretože stačí zásah pár ranami a vy sa vrátite na váš počiatočný spawn point, čím stratíte svoju pozíciu a oslabíte svoj tím, ktorý bojuje v prvej línii. Úspech preto spočíva v maľovaní mapy a zároveň likvidovaní vašich protivníkov.

Byť chobotnicou je cool, ale vy sa na squida môžete aj reálne premeniť. Ak totiž stojíte na uzemní svojej farby, v priebehu sekundy sa môžete premeniť na chobotnicu, ktorá sa dokáže ponoriť a plaviť po vašej, nie však súperovej, farbe. To využijete, keď sa budete potrebovať skryť z dohľadu vašich nepriateľov, rýchlo a nepozorovane sa pohybovať po mape alebo proste uniknúť nepriateľovi, ktorý sa vás snaží zasiahnuť. Okrem toho sa vám v squidovej forme aj doplní zásobník s farbou ako aj všetky granáty, a teda správne načasovanie kedy a kde sa premeniť na squida je dôležité taktické rozhodnutie, ktoré vám môže zachrániť život. Samozrejme, pokiaľ má nepriateľ tušenie, že sa k nemu plavíte, môže jednoducho prestriekať farbu na zemi a vy sa nielenže automaticky vynoríte, ale váš pohyb bude spomalený a budete predstavovať pre nepriateľa jednoduchý terč.

Na konci hry vyhrá tím, ktorý pokryl väčšinu arény svojou farbou. Výber správnej zbrane a výstroje je preto dôležitý. Zo začiatku budete vybavený základným splashooterom, jednoduchým samopalom, ktorý páli salvy farbiva. Čím viac však budete hrať online, tým budete nadobúdať skúsenosti a nové levely, ktoré vám otvoria nové možnosti a vy tak budete môcť vymeniť splashooter za omnoho sofistikovanejšie zbrane. Napríklad si budete môcť kúpiť snajperku, ktorá síce nebude slúžiť na drastické maľovanie arény, za to si však môžete vyberať a odstreľovať svoje obete pekne z diaľky. Našou obľúbenou zbraňou bol však tzv. splatroller, rolka, ktorú tlačíte pred sebou a zafarbíte územie ktoré prebehnete, zároveň je však užitočná na boj z blízka, aby ste svojich sokov zrolovali. Možnosti sa vám budú otvárať každým levelom a môžete si zvoliť ten, ktorý vám najviac vyhovuje. K tomu si môžete dokúpiť rôzne prvky výbavy, ktoré vám budú vylepšovať vaše jednotlivé schopnosti. Práve táto možnosť kustomizácie môže byť lákadlom pre mnohých hráčov. Rôzne čapice, tričká či tenisky neslúžia len na vylepšeniu imidžu, ale slúžia aj na vylepšenie jednotlivých schopností.

Úspech vo Splatoon si priam pýta tímového ducha, bohužiaľ Splatoon k tomu neposkytuje základný predpoklad, a to možnosť komunikovať so svojím tímom. Zloženie tímu je vždy náhodné, čiže sa pokojne môže stať, že v tímu budú pobehovať štyria snajperi. Celkovo je tímová atmosféra väčšinou veľmi nepatrná a hráči si väčšinou idú po svojich, ale ironicky práve to často krát stačí k víťazstvu. Splatoon vo všeobecnosti pôsobí ako hra, ktorú môže hocikto zapnúť a od prvých momentov sa hrdo môže vrhnúť do online hrania. Vo svojej podstate ide o jednoduchú hru, ktorá vám až postupne otvára možnosti kustomizácie, a vtedy už budete mať tušenie, ktorým smerom sa budete chcieť vydať.

Splatoon je primárne multiplayer a hoci má v sebe aj single player, ten je tak nevýrazný, že ho ani netreba nejako extra spomínať a skôr slúži ako tutorial na vycibrenie vašich schopností, ktoré budete využívať v multiplayeri. Využiť však budete môcť špeciálne Splatoon Amiibos, s ktorými budete v single playeri prechádzať rôzne výzvy. Čo sa multiplayera týka, je v ňom momentálne iba päť máp a jeden mód, Nintendo však do budúcnosti sľúbilo viacej máp, módov či zbraní cez DLC-čka.

Informácie o hre

Splatoon

Splatoon 2015

Farebná hra s atramentom, v ktorej sa hráči ako chobotničkám podobné atramentové postavy stretávajú v atramentových online bitkách o čo najväčšiu pokrytú plochu. Ani kúsok plochy nezostane nepokrytý atramentom. Budete potrebovať v atramentovej vojne, kanóny, bomby a schopnosť premeny v chobotničky, aby ste ovládli hernú oblasť a pokryli ju svojim atramentom.

 • Platforma: Wii U
 • Žáner: Third person strielačka
 • Výrobca: Nintendo
 • Distribútor v GB: Nintendo
 • Distribútor v SR: Conquest
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer Kúpiť na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

Splatoon je zábavná third person strieľačka, ktorá prišla s úplne novým a originálnym konceptom. Maľovanie arény a strieľanie po nepriateľoch vyžaduje úplne iné taktické zmýšľanie, než na aké sme boli doteraz zvyknutí. Nemožnosť komunikovania s ostatnými hráčmi, malé množstvo máp a jeden mód sa môže niekomu rýchlo zunovať, no na oplátku máme celkom širokú škálu pri kustomizácii vašej postavy ako aj zbraní, aby ste si mohli vybrať štýl hrania ktorý vám sadne. Splatoon je príjemná strieľačka, ktorá je pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť, ale aj pre náročnejších, ktorí chcú hrať v rankovaných hrách. A vôbec, ide o prvú strieľačku od Nintenda! Ak Vás tento koncept čo len troška zaujal, nemusíte nad kúpou veľmi rozmýšľať.

Klady

 • Originálny koncept
 • Pre všetky vekové kategórie
 • Jednoduché, ale nie plytké

Zápory

 • Zatiaľ málo máp a módov
 • Nemožnosť komunikovať s týmom
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk