Vo veku 75 zomrela jedna z legiend herného priemyslu Bernie Stolar

Vo veku 75 zomrela jedna z legiend herného priemyslu Bernie Stolar

 

Meno nie až tak známe, no prácu poznáme.

Bernie Stolar, jeden z najdôležitejších členov exekutívy v hernom priemysle zomrel vo veku 75 rokov. O jeho úmrtí informoval web GamesBeat.

Stolar pracoval vo videohernom priemysle od 80-tych rokov, kedy bol členom exekutívy spoločnosti Atari a okrem iného mal na starosti aj vývoj handheldu Lynx, ktorý sa však na trhu neujal. Oveľa úspešnejší bol však po prechode do spoločnosti Sony, kde bol jedným zo základných kameňov, na ktorých sa vybudovala americká pobočka Sony Interactive Entertainment a stál teda pri zrode konzol PlayStation. Tam sa okrem iného zaslúžil aj o „zazmluvnenie“ hier ako Ridge Racer, Crash Bandicoot a Spyro pre konzolu od Sony.

Následne Stolar prešiel k priamemu konkurentovi, spoločnosti SEGA, ktorá v tom čase pôsobila na trhu s konzolou SEGA Saturn. Tá sa však stala pre spoločnosť neúspechom a práve Stolar bol veľkým zástancom predčasného ukončenia Saturn generácie v prospech prechodu na novú konzolu od spoločnosti, ktorou sa neskôr stala SEGA Dreamcast: „Keď som prišiel do spoločnosti, hneď som povedal, že musíme zabiť Saturn. Museli sme ho zastaviť a začať budovať novú technológiu. A to sme urobili. Priniesli sme nový tím a vyčistili dom.“

Stolar sa následne zaslúžil o kúpu štúdia Visual Concepts, ktoré dnes môžeme poznať ako tvorcov sérií NBA 2K či WWE 2K. Tieto hry už však dnes štúdio vytvára pod hlavičkou vydavateľstva Take-Two.

Zdroj: GamesBeat

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk