ThinkPad sfúkol 30 sviečok - Ikona troch dekád

ThinkPad sfúkol 30 sviečok - Ikona troch dekád

 

Čínske Lenovo je v našich končinách ekvivalentom známej hardvérovej usadeniny, ako to ja často rád nazývam, z ktorej sa v drvivej väčšine prípadov vynára vysoko kvalitná sorta produktov. Žiarivým príkladom je ikonický rad notebookov zvaných ThinkPad, ktoré sú na scéne už úctyhodných 30 rokov, a ak by ste sa teraz opýtali akéhokoľvek náhodného človek na ulici, či niekedy počul o danom modelom rade, je vysoká šanca, že by ste dostali kladnú odpoveď. Ostatne spoločnosť Lenovo nedávno na našom území zrealizovala online anketu čítajúcu vzorku 315 respondentov, z ktorej jasne vyplynulo: viac ako polovica opýtaných model a jeho typickú červenú bodku pozná. Nám sa dostalo možnosti zúčastniť sa malej oslavy spomínaných narodenín, a to v rámci lokálneho zastúpenia značky Lenovo, kde sme sa v spoločnosti zberateľa ThinkPadov a všeobecne rešpektovaného humoristu Jána Gorduliča zoznámili s celou históriou – do vienka sme dostali aj niekoľko zaujímavých informácií.

„ThinkPad je kombináciou klasiky a budúcnosti – bez kompromisov. Dizajn, ktorý sa naozaj za tých 30 rokov veľmi nezmenil, symbolizuje stabilitu a pokrok predstavujúce všetky inovácie, v ktorých jednoznačne udáva trendy. V IT svete, kde sa všetko šialene rýchlo mení, je to jedinečný príbeh úspechu, ktorý ľudia vnímajú a chcú byť jeho súčasťou,“ uviedol Vlado Varzaly, Country Sales Manager spoločnosti Lenovo.

Celá udalosť sa konala v príjemnej atmosfére jednej z Bratislavských výškových budov, kde sme ako novinári dostali možnosť prejsť zásadnými míľnikmi spojenými s onou červenou bodkou. Doslova sme si mohli ohmatať históriu jedného z najdôležitejších laptopov vôbec. Keď som si tak všetky tie vystavené notebooky prezeral z profilu, bolo jasne poznať, že Lenovo si za tých tridsať rokov uvedomovalo, pre koho vlastne ThinkPad chce tvoriť a brúsilo ho ako ten pomyselný diamant. Dnes už je predmetná značka súčasťou vesmírnych programov, a ak si niekedy pozriete aktuálne zábery z vesmírnych staníc, s vysokou pravdepodobnosťou tam zaregistrujete poletovať nejaký starší stroj s červenou bodkou na šasi. Ide totižto o vysoko odolné mašinky testované v extrémnych podmienkach, ktoré vedia prežiť aj poriadne drsné zaobchádzanie. V čom sú však tie spomínané zásadné historické méty, ktorými sa Lenovo môže počas ohliadnutia tridsať rokov do minulosti vlastne pýšiť?

Už som to naznačil vyššie, každopádne, ThinkPad bol prvým notebookom, ktorý sa vďaka NASA misii dostal do vesmíru a čo je príznačné, tak tam vlastne operuje dodnes. Konzument si však bude všímať skôr niečo, čo si aj reálne môže vyskúšať na vlastnej koži. V tomto ohľade je najzásadnejšou inováciou práve červený trackpoint. Malá gumová bodka umiestnená medzi klávesmi sa stala skutočným nositeľom tej pomyselnej pochodne. Vďaka nej sa mnohým konzumentom otvorila možnosť (počas interakcie v PC sfére) odhodiť na bok track-pad, v niektorých prípadoch dokonca aj toľko proklamovanú myš. Čo tu máme ďalej? Prvenstvo v rámci TFT displeja, zabudovanej CD a DVD mechaniky, integrácie Wi-Fi modulu, použitia čítačky odtlačkov prstov, duálnej obrazovky, skladacieho panelu a mnohých inovácií ohľadom celkovej váhy.

Ako dobre vidíte, Lenovo sa za tých tridsať rokov existencie ich modelového radu ThinkPad snažilo posúvať zavedené štandardy smerom do budúcnosti. Akokoľvek si za svoje patenty a inovácie nechali vždy slušne zaplatiť, táto séria je totižto určená pre ľudí, ktorí vedia potenciál daného hardvéru využiť naplno a to hlavne v profesionálnom rozmere, výsledná kvalita nikdy nenabehla na klesajúcu krivku. IT svet tak dostal možnosť opakovane siahať po praktickom a výkonnom nástroji na realizáciu svojich potrieb. Keby ste si dnes odbehli spočítať počet červených svietiacich bodiek na najväčšom Hackathon evente sveta, nestíhali by ste tie cifry zapisovať. Ostatne Lenovo registruje viac než dvesto miliónov predaných kusov zariadenia začínajúceho označením ThinkPad, čo v rámci minimálne upravovaného dizajnu môžeme zadefinovať ako pádny argument číslo jeden.

A aký bude ThinkPad o ďalšie tri dekády? Lenovo plánuje nemeniť cieľovú skupinu zákazníkov, každopádne proces výroby a použité materiály sa dnes presúvajú do ekologicky zmýšľajúcej sféry. Preto je napríklad rad ThinkPad Z poskladaný z udržateľných materiálov, nehovoriac o plne recyklovateľnom obale. V našom magazíne sme už mali možnosť testovať pomaly sa rozvíjajúcu technológiu skladacích notebookov, a keďže Lenovo drží aj v tomto okrajovom svete svoje prvenstvo, naďalej sa bude snažiť celkovú myšlienku posúvať vpred. Neostane len u nedávno vydaného laptopu s 16 palcovým OLED panelom, ktorý si môžete prelomiť ako knihu. Držíme im v tom palce a budeme ich prácu aj naďalej bedlivo monitorovať.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk