Už aj Take-Two naznačilo prepúšťanie, no GTA V ešte stále predáva milióny kópií

Už aj Take-Two naznačilo prepúšťanie, no GTA V ešte stále predáva milióny kópií

 

Ekonomická situácia zasahuje.

Uťahovanie opaskov. Asi tak by sa dala charakterizovať situácia v hernom priemysle od začiatku roka 2023. A ďalším dôkazom je aj vydavateľstvo Take-Two, ktoré zverejnilo nie príliš lichotivé finančné výsledky za tretí kvartál (obdobie október-december).

Tržby sa síce medziročne zvýšili o 56% na 1,41 miliardy, no išlo o nižšie tržby, aké boli očakávania investorov. Navyše, vydavateľstvo sa prepadlo do operačnej straty (172 miliónov dolárov) a znížilo finančné očakávania na najbližší kvartál.

  • Pozitívom bola už tradične séria Grand Theft Auto. GTA V totiž za tri mesiace predalo ďalších 5 miliónov kópií a celkovo má na konte neuveriteľných 175 miliónov predaných kópií, pričom celá GTA séria má na konte 395 miliónov predaných kópií.
  • Darilo sa aj Red Dead Redemption II, ktoré predalo dodatočné 4 milióny kópií a celkovo hra prekonala hranicu 50 miliónov kópií.
  • Taktiež sa darilo hre NBA 2K23 – hra predala 8 miliónov kópií od svojho vydania v septembri a medziročne séria narástla o 3%.

Sklamaním je však vydanie hry Marvel’s Midnight Suns a to aj napriek tomu, že hra si odnášala skvelé hodnotenia. Vydavateľstvo tento neúspech pripisuje zlému obdobiu na vydanie (hra vyšla v decembri) a taktiež aj ekonomickej situácii. Šéf Take-Two Strauss Zelnick však vyjadril vieru, že hra bude mať z hľadiska predajov „dlhé nohy“ a taktiež by malo prispieť vydanie verzií pre PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch.

Výsledkom ťažkej ekonomickej situácie je fakt, že Take-Two začne s redukciou výdavkov, ktoré by mali ušetriť 50 miliónov dolárov ročne a z vyjadrenia vedenia je jasné, že sa bude aj prepúšťať: „Vzhľadom na súčasnú situáciu a silný záväzok spoločnosti Take-Two k efektívnosti spoločnosť zavádza program znižovania nákladov, ktorý by mal priniesť ročné úspory vo výške viac ako 50 miliónov USD, ktoré sa začnú realizovať vo štvrtom štvrťroku jej fiškálneho roka 2023," uviedla spoločnosť. Program zahŕňa personál, procesy, infraštruktúru a ďalšie oblasti a bude sa zameriavať predovšetkým na firemné a vydavateľské funkcie.“

Šéf vydavateľstva Strauss Zelnick však dodal, že sa neplánuje škrtanie priamo vo vývojárskych štúdiách a prípadné prepúšťanie bude v mene tlačenia na efektivitu.

Take-Two má v súčasnosti vo vývoji 87 projektov, ktoré plánuje vydať do konca finančného roka 2025. Medzi nimi je 24 tzv. Immersive Core projektov (AAA hier), 10 hier vydaných cez Private Division (ako napríklad Rollerdome), 38 hier pre smartfóny (ako GTA trilógia), 7 Mid-Core hier (AA hry) a 8 nových verzií už vydaných hier.

Zdroj: Take-Two

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk