• Hlavná stránka
  • PC
  • Novinky
  • Zaklínač 2 vyšiel pred 10 rokmi. Vďaka nemu sme sa zamilovali do Triss a odhalili novú formu mágie: lesbomanciu
Zaklínač 2 vyšiel pred 10 rokmi. Vďaka nemu sme sa zamilovali do Triss a odhalili novú formu mágie: lesbomanciu

Zaklínač 2 vyšiel pred 10 rokmi. Vďaka nemu sme sa zamilovali do Triss a odhalili novú formu mágie: lesbomanciu

 

Zaklínač 2, ktorý vyšiel pred 10 rokmi, bol takmer dokonalým prechodom z prvého dielu na tretí. Možno sa nemohol pýšiť takou atmosférou ako Zaklínač a celkom určite nemal taký pútavý svet ako Zaklínač 3, no Vrahovia kráľov mali z každého niečo – a potom ešte o čosi naviac.

Nie každému bol špecifcký vizuálny štýl plný presvetlenia a výrazných farieb po chuti, no ktorá hra vám ponúkne dva absolútne odlišné príbehové celky? Navyše plné jedinečných, pamätných momentov?

Názory uverejnené v tomto článku sú subjektívnym hodnotením autora a nereprezentujú názor redakcie ako celku. Aj keď by mali!

Bez ohľadu na to, či Zaklínača 2 milujete alebo nenávidíte, práve tento „prostredný“ syn do veľkej miery definoval celú sériu. Vezmite si už len modely postáv, ktoré sú v druhom dieli na neroznanie od tých v jednotke. Geralt, Marigold, Triss a ostatní – tak ako ich poznáme dnes – sa objavili práve tu.

Odrin? Oooooooooooodriiiiiiiin!

A Triss to dokonca dotiahla až do Playboya, ale to je už iný príbeh.

Za zmienku určite stojí aj perfektný trailer, jeden z najlepších, aké kedy na motívy videohry vznikli, a tiež výborný príbeh. Ten sa dokonca v istom bode vetvil na dve úplne odlišné strany, takže ak ste chceli zo Zaklínača 2 prežiť všetko, čo vývojári prichystali, museli ste hru prejsť najmenej dvakrát.

Vrahovia kráľov sú tiež jediným dielom, kde sa Geralt ožral tak, že si dal spraviť tetovanie, ktoré ste si mohli preniesť až do Zaklínača 3 – povedzte mi, čo môže byť viac cool?

A čo misia, v ktorej ste zháňali vypadané perie z harpyií? Ten záver mi pred rokmi odpálil dekel až na Melmak...

Rozdiel medzi prvým a druhým dielom je pripastný a trúfam si tvrdiť, že oveľa väčší než medzi druhým a tretím dielom. Uznávam, že Zaklínač 2 mal svoje muchy (a niektoré mali veľkosť kikimory), ktoré CD Projekt RED už v trojke vychytal, nehovoriac o tom, že s tzv. „ubersamplingom“ zo Zaklínača 2 grafické karty bojujú hádam aj dodnes. Ubersampling patrí dodnes k najzbytočnejším a najhoršie zvládnutým videoherným technológiám, nehovoriac o tom, že v nastaveniach túto možnosť pred 10 rokmi zaškrtol vzhľadom na systémovú záťaž asi málokto.

Napriek tomu mala táto hra nesporné kvality; množstvo nových, zaujímavých postáv a nepriateľov, skvelý príbeh a jeho antagonistu a dobrú atmosféru.

A seriózne jeden z najvtipnejších momentov celej zaklínačskej série: lesbomanciu. Na erotike kombinovanej s humorom veru Poliaci nešetrili, čoho dôkazom bola napríklad aj sexuálna scéna Geralta a Triss v elfských rozvalinách. Kamkoľvek Geralt ide, tam straší: najprv v opustenom mlyne pri Vizime a neskôr aj tu...

Dvojka bola skrátka vylepšením jednotky po každej stránke. Povedzme si úprimne, že zatiaľ čo prvý diel zbožňujeme dnes už viac-menej z nostalgie, ten druhý mal objektívne kvality, aké sa dnes už len tak nevidia.

Je teda viac než jasné, že na Zaklínača 2 sa oplatí spomínať v dobrom (popravde, ako píšem tieto riadky, dostal som chuť zahrať si ho znova). CD Projekt RED preto pri príležitosti desiateho výročia oslovil viacerých talentovaných umelcov, aby vo svojich dielach túto hru zvečnili. Výročnú zbierku následne poľskí autori zverejnil na svojich stránkach a vy sa ňou môžete pokochať spolu s nami.

Tak čo, na ktorej strane barikády stojíte vy? Aký máte názor na Zaklínača 2? A ešte dôležitejšia otázka: Vernon či Iorveth?

Zdroj: Gamesite.sk, foto: CD Projekt RED

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk