Steep - Preview

Steep - Preview

 

Hoci je len november, všetci už tušíme, že zima sa nezadržateľne blíži. Teplomer postupne ukazuje menej stupňov a snehová pokrývka nás sem-tam ráno dokáže (ne)príjemne prekvapiť (najmä ak nemáme prezuté zimné pneumatiky). No so zimou prichádza aj to, na čo väčšina z vás čaká celý rok – zimné športy. Snowboard či lyže sa každým rokom tešia čoraz väčšej popularite. Vývojári z Ubisoftu tento trend zachytili, a tak sa rozhodli, že prinesú na herné obrazovky to, po čom hráči v takomto období túžia – hru Steep.

Extrémne športy boli vždy zaujímavé

Prečo je takýto typ hier stále obľúbený? Načrime hlbšie do histórie. V roku 1999 vznikol fenomén Tony Hawk Pro Skater – hra, v ktorej ste sa mohli aspoň na chvíľku stáť skateboardistom bez toho, aby ste si odreli lakte či zlomili rebro. Mohli ste robiť všakovaké krkolomné triky a prekonávať tie kamarátove a neustále sa dohadovať, kto je lepší. Do toho vám v pozadí hrala punkrocková hudba a vy ste sa cítili, ako keby ste na tom ihrisku naozaj boli.

Dlho-predlho sa táto hra držala na výslní, a to najmä preto, lebo nemala poriadnu konkurenciu. Síce podobné hry vznikali (ako napríklad Jet Set Radio, OllieOllie či obľúbené SSX), no ku kvalite série Tony Hawk sa im podarilo maximálne len priblížiť (s výnimkou hry SSX, ktorá bola skôr pretekárskou hrou). V Ubisoft už v roku 2008 vedeli, že pokiaľ chcú s nejakou simuláciou extrémnych športov uspieť, musia zmeniť šport. V roku 2008 vydali hru Shaun White Snowboarding a aj napriek tomu, že si odnášala iba vlažné hodnotenia, išlo o pomerne dobrú hru. Na ňu následne nadviazali skateboardovou obdobou Shaun White Skateboarding (2010). Tieto hry si síce našli svoje verné publikum, ktoré ich hráva dodnes, no veľkú dieru do sveta neurobili.

No v roku 2016 spoločnosť Ubisoft oznámila, že pripravuje novinku – Steep – hru, v ktorej si nielenže zajazdíte na snowboarde, ale si aj zalyžujete, zaskáčete zo strmých skál a poletíte padákom. K tomu všetkému tvorcovia sľubovali nádhernú grafiku a interakciu s inými hráčmi z celého sveta. A ako čas pokročil, do sveta počítačových hier sa dostala otvorená beta verzia, na ktorú sme sa pozreli v tomto preview.

Steep má našliapnuté na to, aby sa stala úspešnou hrou

V prípade, ak ste na doske či lyžiach drevo, no lákajú vás zimné radovánky a chceli by ste si ich užiť z prostredia domova, mám pre vás dobrú správu – Steep je pre vás ako ušitá. V hre sa dostanete do kože nebojácneho športovca, ktorý nemá problém zlomiť si všetky kosti v tele. Samozrejme, vďaka tomu, že ste v hre, stačí jedno zázračné tlačidlo a vy sa razom vrátite na začiatok preteku a môžete svoje „vilomeniny“ skúšať znova bez toho, aby ste museli navštíviť chirurga.

Tvorcovia sa nesnažili zamerať sa iba na jeden extrémny šport, ale do hry vložili hneď tri „disciplíny“: Lyžovanie, snowboardovanie, lietanie v tzv. wingsuite a paraglaiding. Keďže sa to všetko odohráva v otvorenom svete, môžete si robiť doslova čo chcete. Dokonca, ak vás všetky športy omrzia, môžete si zbaliť svoj snowboard na chrbát a len tak sa prechádzať po horách a sledovať nádherné západy slnka odrážajúce sa od ligotavého snehu. Po svete sa môžete pohybovať aj pomocou check pointov, ktoré musíte však najprv objaviť. Na objavovanie vám poslúži ďalekohľad, s ktorým uvidíte aj do tých najväčších diaľok (teda takmer, susedku s ním sledovať nemôžete). Nepáči sa vám, že je počas vašej jazdy ostré slnko? Nevadí, čas v hre si budete môcť pretočiť a ak uprednostňujete skôr nočné snowboardovanie, budete môcť jazdiť v noci.

Zo začiatku sa vám odomkne pár pretekov a výziev, ktoré majú určité stupne náročnosti. Napríklad na dosiahnutie zlatej medaily v rýchlostnom snowboardovaní na určitej zjazdovke potrebujete získať lepší čas, než je stanovený. Ak ho prekonáte, dostávate cenné skúsenosti a navyše si môžete odomykať rôzne vizáže. Za skúsenosti sa vám odomyká nová úroveň a zároveň nové miesta, nové výzvy a možnosti úpravy vašej postavy. Ak si myslíte, že ste sa stali majstrom na nejakej trati, pokojne si môžete zmerať sily s hráčmi z celého sveta. Na každom stanovišti totižto vidíte najlepšie dosiahnuté časy či body, a to nielen vaše, ale aj vašich kamarátov a tých najšikovnejších hráčov z celého šíreho sveta (respektíve serveru). V hre, samozrejme, nechýbajú ani trikové trate, kde musíte pomocou rôznych sált a trikov dosiahnuť určitý počet bodov. Platí, že čím viac šialenejších trikov spravíte, tým viac bodov získate.

Tak isto v hre vidíte aj iných hráčov, ktorí rovnako ako vy môžu jazdiť, kde sa im zachce. Dokonca sa s inými hráčmi môžete pridať do skupiniek a preskúmavať tak celý zasnežený svet spoločne.

V hre si môžete odomykať rôzne vizáže a vzhľady, a to nielen lyží a snowboardov, ale dokonca aj čiapky, okuliare či všakovaké nášivky. Takže sa v tejto hre nestane, že budete vyzerať rovnako ako všetci ostatní.

Veľkým plusom je to, že si môžete svoje jazdy opätovne prehrať a prepínať kamery. Ak ste fanúšikovia akčnej kamery GoPro, čaká vás prijemné prekvapenie. Vývojári so spoločnosťou GoPro spolupracujú, a tak si môžete prepínať video pohľad, ako keby ste mali na hlave GoPro kameru. Odteraz už aj vy môžete mať svoje vlastné GoPro video zo snowboardovania a ani nemusíte vystrčiť päty z domu. Prijal by som, keby tvorcovia do hry implementovali nejaké možnosti úpravy a uloženia videa (či nebodaj priameho zdieľania) a uľahčili by tak prácu hráčom, ktorí by museli strihať videá pomocou programov tretích strán.

Čo sa týka grafiky, tej nie je absolútne čo vytknúť. Hoci ide zatiaľ iba o beta verziu, grafika je naozaj dobrá. A čo viac – zvládnu ju aj trochu staršie grafické karty. Hru som testoval na grafickej karte GTX 760 (4GB verzia) a na vlastnom nastavení, ktoré sa pohybovalo niekde na rozmedzí stredných a vysokých nastavení. Bez problémov som v rozlíšení 1920×1080 dosahoval približne 35 – 55FPS. Zvuková a hudobná stránka hry je zatiaľ rovnako na dobrej ceste.

Jediná vec, ktorá môže hráčov zamrzieť, sú občas sa vyskytujúce bugy, ako napríklad, že počas rozjazdu zo štartu vás hra „knockoutuje“ a vy musíte hrať od začiatku či sa zaseknete na skale a musíte svoju jazdu reštartovať. No musím však pripomenúť, že ide o beta verziu a chýb v hre nie je až tak veľa. Pevne verím, že ich tvorcovia do vydania plnej hry odstránia.

Mimochodom, ak hru hráte na počítači, pripravte sa, že na klávesnici to nebude ono. Presnosť gamepadu v tomto prípade nenahradí. Ak mám porovnať hranie na gamepade a klávesnici, bol to naozaj priepastný rozdiel v presnosti a gamepad na plnej čiare vyhral.

Pokiaľ vývojári napravia chyby, má Steep na to, aby sa stala hrou, ktorá napraví tak trochu pošramotenú reputáciu Ubisoftu. V hre treba ešte dotiahnuť niekoľko detailov, dať väčší dôvod hráčom sa do hry opätovne vracať (ako napríklad vymyslieť nejaké turnaje či ligu), vylepšiť kooperačný mód. Tvorcovia by to nemali preháňať s DLC a vo všeobecnosti nenávidenými mikrotransakciami. Hoci je skoro hodnotiť hru, ktorá je ešte len vo vývoji a ponúka iba beta testovanie, no v prípade, že máte radi zimu, sneh a najmä extrémne športy, mohla by byť táto hra tým pravým orechovým práve pre vás.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk