Sniper: Ghost Warrior 3 – Preview

Sniper: Ghost Warrior 3 – Preview

 

Pamätáte si ešte na Sniper: Ghost Warrior 2 (2013)? Že nie? Ani sa nečudujem, pretože predchádzajúci diel tejto série bola obyčajná podpriemerná hra, ktorá síce mohla kvôli svojmu zaujímavému názvu a štýlu zarezonovať v ušiach hráčov, ale veľkú dieru do sveta videohier neurobila. No pred pár dňami sa nám do redakcie dostala betaverzia najnovšieho pokračovania – Sniper: Ghost Warrior 3. A ako dopadlo tretie pokračovanie tejto hry v preview? Bude mať na to, aby prekonala svojho predchodcu a konečne sa vymanila z nemastnej-neslanej zóny, v ktorej sa doteraz táto séria nachádzala?

Prvá vec, ktorá ma na tejto betaverzii hry prekvapila, bola jej veľkosť. Hoci ide iba o betu, má táto hra až 26GB. Takže ak máte slabšie internetové pripojenie, budete si musieť na stiahnutie betaverzie chvíľku počkať. Trošku ma desí, aká veľká bude plná verzia (hovorí sa „iba“ o 50GB), no na druhú stranu je rok 2017 a pravdepodobne si budeme musieť na podobne veľké hry zvykať.

Po spustení hry ma v úvodnom menu prekvapila veľmi dobrá hudba, ktorá nebola len inštrumentálna (ako sme pri väčšine hier zvyknutí), ale obsahovala aj spev – čo ma naozaj nesmierne potešilo a na hru viac nabudilo. Dúfam, že plná verzia bude obsahovať viac takýchto piesni, či nebodaj celý soundtrack.

Všetko to začína v aute

Ako prvé sa ocitnete so svojou postavou v aute, kde máte za úlohu sa ako-tak naučiť šoférovať. Šoférovanie je celkom jednoduché, no správanie ostatných vodičov, ktorých môžete v otvorenom svete Sniper: Ghost Warrior 3 stretnúť, je naozaj divné. Niekedy nemajú problém to do vás v plnej rýchlosti napáliť, aj keď idete po opačnej strane cesty. Na komickosti pridáva aj trochu smiešna fyzika áut. Neraz sa mi stalo, že vodič, čo to do mňa v plnej paráde napálil, odletel dozadu, prevrátil sa na strechu a ja som ostal stáť. Samozrejme, hra vám dovolí vodiča auta aj zastreliť, ale jeho auto si „vypožičať“ môcť nebudete, to zatiaľ betaverzia neumožňuje. Osobne si myslím, že betaverziu mohli vývojári pokojne nazvať demoverziou a dať ju k dispozícii na Steam pre všetkých zadarmo. Prečo to tak neurobili, to ostáva záhadou.

Ďalšie kroky vás povedú do skrýše, odkiaľ si plánujete misie, ktorých v betaverzii nájdete, žiaľ, len dve. Prvá misia vám dá za úlohu zabiť vyššie postaveného povstaleckého vojaka a v druhej sa musíte potajme priplaziť na vojenskú základňu a tam hacknúť satelity. Dohranie týchto dvoch misií na normálnom stupni náročnosti vám zaberie tak zhruba hodinku hracieho času. V podstate sa iná náročnosť v bete ani nastaviť nedá, jedine ak si vypnete označovanie nepriateľov, alebo zobrazovanie nápovede.

Hra sa odohráva v otvorenom svete, kde sa môžete pohybovať niekoľkými spôsobmi. Buď to sa vyberiete všade pomocou auta, pešo, alebo použijete body na rýchle cestovanie, ktoré vám v neskorších častiach hry ušetria kopec času. V betaverzii sa nachádzali ešte aj body označené otáznikom. Tu ste mohli nájsť nejaké zaujímavosti, no pri niektorých z nich som narazil na pár glitchov a podivností.

Náročnosť nie je nijako zvlášť ťažká. Síce niektoré pasáže budete musieť opakovať niekoľko raz, kým zistíte, ako sa na dané miesto dostať – zvlášť misiu, kde sa budete musieť dostať do jeden a pol minúty k inému satelitu a zneškodniť vedcov a vojakov v ňom. K tomu, aby ste sa dostali na dané miesto, budete môcť využiť niekoľko ciest, na ktoré však budete musieť prísť sami. Svoju postavu si navyše časom budete môcť vylepšovať rôznymi perkami či talentami v jednotlivých stromoch – Sniper, Ghost či Warrior.

V skrýši na vás čaká ešte posteľ, v ktorej sa budete môcť prespať, stôl s náradím, kde si budete môcť vyrábať nové veci (napr. tlmič na zbraň, náboje a podobne), debnička so zbraňami, kde si budete môcť nakupovať nové a lepšie zbrane za peniaze, ktoré dostanete za úspešné ukončenie misií. Dokonca si budete môcť zakúpiť aj lietajúceho drona, vďaka ktorému si cestu k úspešnému ukončeniu misie riadne uľahčíte. Drona môžete vypustiť do vzduchu a pomocou kamery si označiť všetkých nepriateľov (ktorých pomocou drona uvidíte) a tak zistíte, kde sa kto nachádza. Samozrejme, nepriatelia nie sú žiadne béčka a ak si drona všimnú (a to verte, že áno), okamžite budú po ňom strieľať.

Padá hra, niečo si želaj!

Chápem, že hra je v betaverzii a že nemá vychytané ešte muchy, no niekoľkokrát sa mi stalo, že mi hra „na drzovku“ spadla, napríklad pri rýchlom cestovaní. Pevne verím, že takéto negatívum sa v plnej hre neobjaví, lebo by to určite nerobilo dobré meno hre. A najmä to nepoteší hráča, ktorý bude musieť robiť niektoré veci odznova.

Grafická stránka hry je na celkom príjemnej úrovni. Síce nepatrí medzi tie najlepšie, no na plných detailoch neurazí ani náročnejšieho hráča. Pokiaľ si však budete chcieť užiť plné detaily a viac ako priemerných 30FPS, budete potrebovať výkonnejší hardvér (aspoň i5 6600K s RX 480 8GB/GTX 1060 6GB a 8GB RAM).

Celkovo na mňa betaverzia pôsobila príjemným dojmom, no ide skôr o demoverziu ako o betaverziu. Nepriatelia nie sú ani hlúpi, ani múdri a niekedy vás prekvapia či už svojou hlúposťou, alebo prefíkanosťou. Rovnako to je aj so stealth prvkami v hre, ktoré nie sú ani náročné a ani jednoduché, no zato sú príjemne nostalgické. Niekedy som mal trošku pocit, ako keď som kedysi dávno hral staručkú hru Project I.G.I., a to je už čo povedať. Pokiaľ tvorcovia na Sniper: Ghost Warrior 3 ešte popracujú a prinesú plnú hru, ktorá nebude padať, bude mať niekoľkonásobne väčší obsah, tak potom môže tretí diel vystúpiť zo svojho tieňa, v ktorom ho držia jeho dvaja predchodcovia. A možno bude aj prvýkrát lepší, ako jeho konkurencia Sniper Elite.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk