Escape from Tarkov - Preview

Escape from Tarkov - Preview

 

Mali ste niekedy pocit, že na trhu je málo akčných simulácií, ktoré vsádzajú skôr na realistickosť ako na arkádový štýl hrania? Nudia vás klasické akčné hry, v ktorých len bezducho strieľate a kropíte nekonečným počtom nábojov svojich nepriateľov? Tak potom ste už museli počuť o pripravovanom titule Escape from Tarkov. Ak vám chýbajú takéto typy hier a Operation Flashpoint je už pre vás archaicky titul, určite si prečítajte naše preview na túto hru, ktorá už teraz vyzerá famózne, a to je iba v alfa verzii.

Netreba zabúdať, že ide o alfu

Escape from Tarkov sa odohráva vo vymyslenom post-apokalyptickom ruskom meste, ktoré zažilo vojenský konflikt. Je pomerne zničené, ovládané rôznymi gangami (napríklad SCAVS) a neustále v ňom prebieha zápas o prežitie. Alfa verzia aktuálne ponúkne hráčom presne tri miesta na hranie. Ďalej tu nájdeme dve hrateľné frakcie (BEAR a USEC),z ktorých má každá určite výhody a nevýhody. V každej lokácií navyše nájdeme ďalšiu frakciu SCAVS. Za túto frakciu môžu hráči hrať tiež, avšak iba raz za hodinu. V momente, keď si ju hráči vyberú, hra sa sama vybalansuje tak, aby v danej hre bolo všetko fér pre každú stranu. V Escape from Tarkov sa taktiež objavujú NPC postavy, ktorých umelá inteligencia je veľmi dobre spracovaná. Akonáhle vás nájdu a vyhodnotia, že nie ste veľmi priateľský, poriadne vám to v súboji natrú. Za seba musím povedať, že tak dobre spracovanú umelú inteligenciu som veľmi dlho nevidel. Ďalší zaujímavý aspekt hry je ten, že ak si hráč vyberie SCAVS a v hre sa objavia aj NPC z tejto frakcie, hrajú spoločne na jednej strane. No v momente, ak sa hráč chce stať „odpadlíkom“ a zaútočí na svoju vlastnú frakciu (SCAVS), tí sa s ním maznať nebudú a stanú sa z nich nepriatelia na život a na smrť. Ak je hráč šikovný, z raidu si v takomto prípade môže odniesť celkom dobrý úlovok, no ak nie, narobí si v daný moment celkom veľa nepríjemnosti a môže si privodiť rýchly koniec.

V hre máte na výber zatiaľ oklieštené možnosti, no aj tak ide o pomerne bohatú ponuku. Pokiaľ si ešte netrúfate na živých protihráčov, môžete si danú lokáciu (do ktorej sa vyberiete na „raid“) zahrať v off-line režime. Tu si naviac môžete aj vypnúť NPC a len tak si danú mapu detailne preskúmať, zistiť kde sa čo nachádza a kde najlepšie prekvapiť nepriateľov. Ak si už chcete zahrať hru o čosi akčnejšie, môžete si v off-line režime zapnúť PVE mód. V ňom sa v hre vytvoria postavy, ktoré ovláda počítač a ako už bolo spomenuté vyššie, NPC sú nadmieru inteligentné a dajú vám zabrať. Takže nečakajte, že raid prejdete hneď na prvý pokus a navyše nie tzv. „rambo štýlom“. Off-line režim má aj tú výhodu, že v ňom neprídete o svoje veci, ktoré si do hry nesiete v prípade, ak vás zabijú. To však v on-line režime neplatí.

Zaujímavý prvkom v hre (ktorý, samozrejme, do survival titulov patrí a nemal by v žiadnom chýbať) je striedanie dňa a noci. V množstve hier ide skôr o kozmetickú úpravu a jediné, čo sa zmení, je to, že nesvieti slnko, ale mesiac a vy vidíte rovnako dobre ako počas dňa. No v Escape from Tarkov má zmena času veľký význam. Ak sa totiž v tme vyberiete niekam bez potrebného vybavenia (napríklad bez baterky, ktorú si budete môcť v modifikácii na svoju zbraň pripevniť), neuvidíte si pomaly ani na špičku nosa a budete mať problém. Čas striedania dňa a noci je v hre štyrikrát rýchlejší ako v skutočnosti.

Keďže hra sa chce čo najviac priblížiť realite, budete si v nej môcť upravovať zbrane, ako sa vám zapáči. Chcete si na svojej zbrani vymeniť tlmič, dať si na zbraň infračervené zameriavanie či ju vylepšiť lepším zásobníkom alebo pažbou? Žiaden problém! Súčiastky a zbrane sa dajú kúpiť od obchodníkov, ktorých v hre nájdeme zatiaľ iba štyroch. V budúcnosti by sa mohol ich počet zväčšiť a trošku viac ich začleniť do hry, ako to je v alfe, určite by to titulu len prospelo. Modifikácia zbraní je naozaj detailná a fanúšikovia do zbraní sa tu budú môcť do sýtosti vyblázniť.

Ovládanie je pre každého hráča FPS veľmi prívetivé a nenáročné. Hra je simuláciou v pravom slova zmysle a tak si so sebou budete musieť do raidov nosiť nielen zbrane a výzbroj, ale aj jedlo či pitie. Nepriateľov budete musieť zabíjať nenápadne a dávať si pozor na každý jeden krok či šuchot, ktorý môže nepriateľ počuť. Ak sa chcete pohybovať pomalšie, hra obsahuje veľmi dobrú funkciu, kde si počas hrania s pomocou kolieska na myške spomaľujete/zrýchľujete svoj pohyb.

Online režim je na druhú stranu o niečo zábavnejší, najmä ak máte partiu kamarátov, s ktorými spoločne komunikujete a skúšate rôzne taktiky. Ak kamarátov nemáte, v hre sadajú skupinky hráčov nájsť, no tu by som bol opatrný, lebo ako všetci dobre vieme, vo svete online hier sa často pohybujú prazvláštni ľudia. No v prípade, že narazíte na dobrú partiu, môžete nájsť aj nových priateľov s podobnými záujmami ako máte vy.

Chápem, že titul je v rannej alfa fáze a všetky informácie ako vhupnúť čo najrýchlejšie do hry a byť plnohodnotným hráčom si musí hráč najskôr prečítať, no aj tak by som uvítal aspoň malý tutoriál, kde by sa hráč naučil jednoduché základy. Základy sú síce veľmi intuitívne, no môže to skaziť úvodný zážitok.

Spracovanie hry je dych berúce

Grafické spracovanie je výborné. Všetko je priam až realistické (teda s výnimkou niektorých animácií, ktoré sem-tam neposlúchajú a urobia nečakaný pohyb, ale verím, že tieto chyby vymiznú už v beta verzii). Na grafickej karte RX 480 8 GB nemala hra problém vo FullHD rozlíšení ani na najvyšších detailoch a všetko šlo nádherne plynulo. Escape from Tarkov po grafickej stránke vyzerá naozaj úchvatne, a hoci aj tu by sa dali nájsť jemné nedostatky, tie však treba hre odpustiť, keďže ide o alfu.
Menu je minimalistické a zároveň veľmi prehľadné a nájdete v ňom všetko, čo potrebujete. Rovnako inventár nemá žiadne zbytočne záložky, je veľmi intuitívny a vďaka tomu sa v ňom bude vyznať každý.

Hudobný sprievod síce za grafickým spracovaním mierne zaostáva, no aj tak nejde o žiaden slabý pokus. Nádherne sa dopĺňa s post-apokalyptickou atmosférou hry, ktorá potom veľmi nenápadne pripomína kúsky ako napríklad S.T.A.L.K.E.R. či METRO. Mimochodom, niekoľko vývojárov Escape from Tarkov sa podieľalo kedysi aj na už spomenutej hre S.T.A.L.K.E.R. a ako vidieť, svoj rukopis priniesli aj sem.

Escape from Tarkov je skôr pre Európana

Keďže je Escape from Tarkov hra odohrávajúca sa v Rusku, nadchne najmä hráčov pochádzajúcich z týchto oblastí či z krajín bývalého východného bloku. Prostredie a s ním spojená príroda, architektúra, zbrane – to všetko je v titule veľmi zaujímavé a práve preto si tu každý hráč nájde niečo, čo sa mu bude páčiť.

Naviac, hra dýcha špeciálnou atmosférou, akú môžeme nájsť len vo vyššie spomenutých tituloch, takže fanúšikovia týchto hier by si tu mohli prísť na svoje (ak im nebude prekážať survivalové poňatie hry).

Táto hra má celkom sľubnú budúcnosť

Escape from Tarkov je hrou, ktorá možno nezasiahne mainstreamových hráčov, no rozhodne si nájde svojich skalných fanúšikov. Naviac prostredie je neštandardné, neokukané a aj vďaka nemu si určite tento titul hráčov pritiahne. Hra je už teraz vo veľmi dobrej forme a aj keď je v alfa verzií, netrpí neduhmi, ktorými disponujú iné konkurenčné tituly (napríklad zlá optimalizácia, časté pády a podobne). Práve naopak, zo spoločnosti Battlestate Games, ktorá Escape from Tarkov vyvíja, by si mohli brať mnohé väčšie spoločnosti príklad, ako sa má tvoriť herný titul. Som veľmi zvedavý, s akým produktom prídu tvorcovia v beta verzii a neskôr aj vo finálnej verzii, lebo pokiaľ sa im podarí doladiť niektoré chýbajúce prvky, pár technických nedostatkov a zapracujú ešte na dobrom príbehu, budeme tu možno mať novú, kultovú MMO akčnú hru. A pokiaľ sa bojíte, že by ste si v nej nenašli kamarátov, ktorí vám budú rozumieť, nemusíte sa strachovať. Escape from Tarkov má aj česko-slovenskú komunitu. Tá bude mať onedlho už 2000 členov a nájdete ju priamo na Facebooku - https://www.facebook.com/tarkovcsr/ .

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk