Quake Champions - Preview

Quake Champions - Preview

 

Staré herné série zažívajú opäť svoj veľký návrat. Prednedávnom sme tu mali Doom, od ktorého si veľa hráčov sľubovalo neobyčajný herný zážitok, no dočkali sme sa aj „remasteru“ Starcraftu. Tentoraz tu máme starého otca všetkých online FPS hier – Quake-a v novom kabáte a v predbežnom prístupe. Má Quake Champions na to, aby sa opäť pozviechal a ukázal všetkým, ako sa to má v online svete robiť?

Staré mechaniky nie sú zlé, ale dnešná doba si žiada úpravy

Pamätáte si dobu, keď ste sa v online FPS hre preháňali po aréne, v ktorej bolo možné robiť rôzne psie kúsky a strieľali ste sa hlava-nehlava? Tak toto v dnešnej dobe akosi na hráčov prestáva platiť a s veľkou pravdepodobnosťou sú už takéhoto princípu presýtení. O tom svedčí aj fakt, že medzi najhranejšie akčné hry patrí Playerunknown's Battlegrounds či Overwatch. PUBG patrí do žánru Battle Royale, v ktorom sa na obrovskej mape snažíte vyhrať boj o prežitie a hru vyhráva posledný živý hráč. Na druhej strane, v Overwatch musíte hrať tímovo a nesmie vám chýbať healer, damage dealer a tank. O tom vedia aj v id Software, a tak sa posnažili, aby nový Quake nebol iba suchou arénou, ale aby priniesol aj nové prvky, ktoré môžu celé nudné dianie v hre okoreniť.

Každá herná postava má teraz špeciálnu schopnosť, ktorú môže raz za čas použiť a pri správnom načasovaní dokáže aj nepriaznivú situáciu s prehľadom vyriešiť. Niektoré postavy sa dokážu napríklad vyliečiť, iné na vás vypľujú jedovaté sliny alebo dokážu vidieť cez steny. Ide o pomerne zaujímavú úpravu starého dobrého Quake, ktorá bude zarytých fanúšikov zrejme spočiatku poriadne hnevať, ale po niekoľkých hrách si na ňu zvyknú.

V hre stretneme aj B.J. Blazkowicza

Okrem mierne pozmeneného gameplayu sa do Quake Champions dostali „veľmi obľúbené“ Loot boxy, v ktorých sa nachádza herná mena, ale aj rôzne vizuály pre vaše postavy. Postáv v hre nájdeme hneď niekoľko a dúfajme, že sa dočkáme aj ďalších. Medzi aktuálnymi postavami nesmie chýbať napríklad klasický Ranger, Doom Slayer alebo jedna z najznámejších herných postáv vôbec – B.J. Blazkowicz zo série Wolfenstein. Každá postava má navyše rôzne jedinečné vlastnosti, a to napríklad zdravie, štíty či rýchlosť, takže všetci si prídu na svoje. Ako už bolo spomenuté, postavy si môžete rôzne upravovať. Buď im meníte celý set, alebo upravujete jednotlivé časti, ako hlava, torzo, nohy, rôzne prídavné „serepetičky“ alebo zbrane.

Quake Champions zahŕňa zatiaľ štyri herné módy – deathmatch, tímový deathmatch, duel a mód Sacrifice. V Deathmatch móde bojujú hráči všetci proti všetkým a sem-tam máte dokonca pocit, že hráte starého dobrého Quake-a. Tímový deathmatch rozdelí hráčov na družstvá. V tomto režime musia hráči myslieť aj na taktiku a na to, že ide o tímovú hru. Duel už podľa názvu prináša súboj „jeden na jedného“, ktorý sa navyše hrá na kolá. Režim Sacrifice patrí medzi tie najzložitejšie. V ňom musíte priniesť na určité miesto dušu a bojovať s nepriateľmi kvôli obete pre „prastarých bohov“. Všetky tieto režimy si môžete upraviť v „Custom Game“ móde, kde si môžete meniť typ hry, mapu, limit smrtí a časový limit.

Arény sú v hre zatiaľ na môj vkus až príliš členité, chodby príliš dlhé a oproti klasickému Quake 3 mám pocit, že hra obsahuje menej miest, na ktorých sa dajú robiť rôzne skoky či teleporty. Tieto zmeny idú, pravdepodobne, ruka v ruke s novými pridanými mechanikami, avšak nebol by som proti tomu, keby vývojári do hry pridali aj trochu „šialenejšie“ mapy.

Množstvo ľudí sa sťažuje na optimalizáciu hry, avšak za seba musím povedať, že hra je optimalizovaná pomerne slušne. Na PC s konfiguráciou i7-4770 a RX 480 8 GB som nezaznamenal ani na najvyšších detailoch žiadny problém a všetko išlo ako švajčiarske hodinky. Ak však patríte medzi hráčov, ktorí silou-mocou potrebujú 120 fps, môžete naraziť na problém.

Quake Champions je zatiaľ na dobrej ceste stať sa vynikajúcou online strieľačkou. Konkurenčné tituly sú však stále o krokpopredu. Do hry by sa hodili nostalgické režimy ako napríklad „Capture Flag“ či „klasický Quake“, v ktorom by sa hráči mohli vrátiť do starých dobrých čias. Ak však vychytajú tvorcovia v plnej verzii všetky muchy a budú počúvať hráčsku komunitu, verím tomu, že Quake Champions dokáže oprášiť svoju zašlú slávu.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk