Sea of Thieves - Preview

Sea of Thieves - Preview

 

Pirátskych hier je vo svete ako šafranu. Ak aj nejakú nájdete, nie vždy je dobrá. Predstavte si však, že teraz môžete ovládať vlastnú loď, vykopávať poklady, napádať iných pirátov, a to všetko online s hráčmi z celého sveta. Zdá sa vám to ako sen? Nie, to je Sea of Thieves!

Uzavretá beta priniesla zaujímavý druh hry

Uzavretá beta tejto hry trvala od 24. januára. Pôvodný dátum ukončenia mal byť síce 29. januára, no pre problémy a rôzne chyby bol predĺžený až do 31. januára. Pozrime sa, čo všetko nám hra ponúkla.

Samozrejme, beta nebola plnohodnotnou hrou a z plnej verzie nám dala ochutnať iba kúsok. Ak ste hrali na PC, museli ste si hru stiahnuť z Microsoft Store, ktorý je na jednej strane pomerne profesionálne spracovaný, avšak trpí rôznymi chybami a nie je veľmi prehľadný. Mne sa na druhý deň hra odmietla spustiť. Musel som ju odinštalovať, opäť nájsť v obchode, znova stiahnuť a nainštalovať (hra mala viac ako 13 GB). Verte či nie, nebol som jediný, komu sa niečo podobné stalo. V redakcii sme viacerí hromžili, že musíme hru opätovne sťahovať. Beta Sea of Thieves v rovnakom dátume prebiehala aj na Xbox ONE a tvorcovia hry sa rozhodli pre možnosť cross-platformového hrania. To znamená, že počas hrania ste mohli naraziť nielen na PC hráčov, ale aj na Xbox ONE hráčov.

Po spustení hry ste dostali na výber z troch variácií hrania. Mohli ste hrať s „plnou posádkou“, teda štyria na jednej lodi, s menšou posádkou, kde ste boli len dvaja alebo ste sa na svoju pirátsku púť mohli vydať iba ako vlk samotár. Ja som si pri prvom hraní vybral hneď tú najväčšiu posádku. Vyhľadávanie spoluhráčov bolo relatívne rýchle a nemusel som dlho vyčkávať, no nahrávanie hry bolo o čosi dlhšie. Ak však počkáte, ocitnete sa na náhodne vygenerovanej lodi alebo v prístave so svojimi novými spoluhráčmi. Pri troche šťastia spoluhráči budú ochotní komunikovať aj cez mikrofón. A ak budú rozumní, možno sa aj dobre porozprávate a zabavíte. Ja som pri prvom hraní narazil na partiu Írov, ktorých prízvuk do Sea of Thieves sedel ako „zadok na šerbeľ“. Mikrofón je v tejto hre viac ako len potrebný, pretože bežný chat tu (našťastie) nenájdete. Ak však aj tak nechcete komunikovať cez mikrofón, je tu možnosť používať prednastavené frázy, ktorých je naozaj neúrekom. Naviac sa menia podľa toho, aký predmet v ruke držíte. Ak držíte napríklad kompas, môžete svojim kamarátom poslať smer, ktorým sa majú vydať. Môžete používať aj rôzne gestá, napríklad poklonu, smiech či tanec. Keď ste už skúsenejší pirát, rozhodne odporúčam zakúpiť si nejaký hudobný nástroj. A ak vás už všetko nudí, choďte do krčmy, opite sa a ovracajte všetko, čo sa dá. To proste k pirátskemu životu patrí.

Život piráta, arrr!

Personalizáciu postavy v bete zatiaľ nenájdete. Výzor postavy sa náhodne generuje a ostávajú vám iba zakúpené veci, ktoré ste si priniesli z predchádzajúcich ťažení. Určite by sa v plnej verzii hodili rôzne guildy, možnosť upravovať si svoju postavu, či zameranie danej postavy na určitý typ boja (alebo hrania) a podobne.

Úlohy dostávate vo forme básní na papieroch alebo v podobe máp ostrovov. Nájdete na nich indície, kam sa máte vybrať a kde nájdete napríklad poklad. Potom na danom ostrove kopete a hľadáte rôzne truhlice, ktoré môžete v prístave za určitú sumu peňazí predať. Keď vás omrzí život dobrodruha kopajúceho poklady, môžete sa vydať na dráhu zloducha a hľadať iné lode, prepadnúť a okrádať ich.

Počas svojho ťaženia si budete musieť dávať pozor na nástrahy mora, na krvilačných žralokov, či prekliate kostry, ktoré vás bez váhania napadnú. Ak narazíte na plytčinu, rozbijete si loď, budete musieť do podpalubia utekať s vedrom a vodu ručne vyhadzovať cez palubu. Popritom bude musieť váš kolega rýchlo loď opraviť, aby sa nepotopila. Rôznu neplechu vám môžu robiť aj poklady, ktoré nájdete. Mojej posádke sa podarilo nájsť vzácny, no prekliaty poklad, pre ktorý sa loď neustále potápala. Ovládanie lode tiež nie je jednoduché. Budete musieť navíjať plachty, spúšťať kotvu či presne kormidlovať a vyhýbať sa nástrahám vo forme plytčín a skál.

Po vizuálnej stránke hra nevyzerá vôbec zle, teda ak vám nevadí kreslená grafika a veselý vizuál. Práve preto hra nebude potrebovať najnovšiu mašinu a užijú si ju aj hráči s horšou konfiguráciou. Rovnako dobre je na tom aj audio stránka hry, je veľmi dobre spracovaná a v bete sa jej nedalo nič vytknúť. Jediný problém, na ktorý som často narážal, boli rôzne chyby pri vyhľadávaní spoluhráčov a chyby pri spúšťaní samostatnej hry. Tieto neplechy mi naozaj kazili celkový zážitok z hry, a preto by bolo vhodné pracovať na ich odstránení pri vydaní plnej verzie. Myslím si, že ak vývojári nič nepokazia a hráčov nepodrazia, čaká túto hru veľká budúcnosť. A teraz už len oprášiť pirátsky meč a naskočiť na loď, kapitáni!

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk