PREVIEW: Poľnohospodárstvo po výbuchu atómovej bomby v hre Atomicrops

PREVIEW: Poľnohospodárstvo po výbuchu atómovej bomby v hre Atomicrops

 

Ak máte radi rogue-like a -lite hry, ste na správnej adrese! Predstavte si, že by sa niekedy stretli postavičky zo Stardew Valley a Nuclear Throne a mali by potomkov. Atomicrops by bolo to, čo by vzniklo. Tu ich však predbehli tvorcovia štúdia Bird Bath Games a vydavateľstvo Raw Fury, ktorí nám teraz pod sloganom „Farm, marry, kill!“ (voľný preklad „Farmárči, ožeň/vydaj sa, zabíjaj!“) prinášajú skvelú rogue-lite hru, ktorú sme do redakcie dostali na vyskúšanie.

Farma

Celá hra je postavená na tom, že ste zdedili farmu, prídete na ňu a nájdete protiatómový kryt. Kto by staval na farme protiatómový kryt, však? No zrazu, počas toho ako preskúmavate kryt, vybuchne atómovka. Všetko sa mení, všetko je ožiarené. Vašou hlavnou úlohou je starať sa o kúsok pozemku, pestovať ovocie a zeleninu, chrániť rastlinky pred rôznymi bytosťami, ktoré ich zožerú alebo spália, ak ich nezastavíte, a rozvíjať sa.

Hra je rozdelená na mini kolá – dni. Na obrábanie poľa máte celý deň, počínajúc úsvitom a na konci dňa po vás príde helikoptéra, ktorá vás odnesie do bezpečia, do mesta. Počas dňa môžete skúmať okolitú divočinu, kde nájdete semienka, upgrady, predmety (napríklad topánky, ktoré po žatve úrody hneď nakypria pôdu, vylepšená krhla na polievanie) či zachránite zvieratká, ktoré vám vedia pomôcť (krava polieva, sliepka vyhrabáva burinu, včela opeľuje a plodiny rýchlejšie rastú...). No keď sa zotmie, prichádzajú na farmu nepriatelia. Niektorí majú na muške vás, niektorí chcú len vaše rastlinky. Nepriatelia chodia vo vlnách, pričom každý tretí deň príde boss a ak prežijete (nemusíte ho ani poraziť), skončí sa ročné obdobie. V tejto hre trvajú jar, leto, jeseň aj zima iba 3 dni, a počas každého ročného obdobia vás na konci čaká súboj s hlavným, unikátnym bossom.

Na konci každého obdobia sa porozprávate so starostom v meste, vašou úlohou je uživiť celú dedinu a tí vás hodnotia na základe toho, koľko úrody ste zozbierali cez ukončené obdobie. Je preto veľmi potrebné taktizovať, kedy sa vyberiete do divočiny a kedy zostanete na farme starať sa o rastlinky. Tie je potrebné sadiť, udržiavať ďaleko od nepriateľov, aby ich nepoškodili, polievať, zbierať. Ak plody aj pohnojíte, začnú žiariť (veď predsa žijete v post-apokalyptickej dobe po zhodení atómovej bomby) a keď sú pripravené na žatvu, začnú skackať či vydávať nadšené zvuky, aby vám to oznámili.

Veľmi oceňujem obrovského bossa na konci roka, ktorý sa objaví po zimnom bossovi. Má veľmi špecifickú mechaniku, no tú vám neprezradím, pretože ak by ste si chceli zahrať, zobralo by to všetku zábavu z objavenia tejto mechaniky. :)

Flirtovanie a svadba

Momentálne máte v hre prístupné 2 postavy, s ktorými môžete flirtovať a neskôr dotiahnuť vzťah až do stavu manželského. Flirtovanie je veľmi romantické, pomocou ruží, ktoré samozrejme musíte vypestovať na svojom políčku. Vždy v meste, ak máte dostatok ruží, ich môžete odovzdať jednej zo spomínaných postáv – Borage alebo Rue. Ak dosiahnete vysoký level vášho vzťahu a zoberiete sa, postavička sa dostaví na vašu farmu a pomáha. Zatiaľ čo Borage sa viac venuje plodinám a vy sa teda nemusíte o ne toľko starať, Rue je väčší dobrodruh a ochraňuje vás, keď skúmate divočinu, hľadáte nové semienka na sadenie, predmety, upgrady, no zároveň nepomáha s farmárčením, preto si musíte premyslieť, s kým chcete mať vzťah.

Zabíjanie

Ako aj slogan hovorí, zabíjanie je veľkou súčasťou hry. Nielenže obraňujete plody svojej ťažkej práce na farme, no aj v divočine sa musíte brániť, keď hľadáte veci, ktoré vám môžu pomôcť. Na konci dňa si v meste môžete kúpiť novú zbraň za peniaze, ktoré zarobíte za zožatú úrodu. Tá však vydrží len jeden deň, takže si dobre premyslite, či zbraň chcete hneď, alebo si radšej ušetríte peniaze na deň, kedy budete čeliť bossovi (ak by sa vám nepodarilo nazbierať opäť dostatok peňazí). Zbrane viete aj posilniť, takej sniperke viete zvýšiť šancu na headshot, ktorý zoberie nepriateľovi viac života.

Nemusíte sa báť ani toho, že by vaša postava nezvládala polievať a popri tom strieľať. Pokiaľ by ste veľmi chceli, zvládate polievať, strieľať a ešte aj plieť burinu! No nezabudnite sa uhýbať nepriateľským strelám.

Hudba a farby

V zhrnutí nemôžem vynechať ani túto časť hry, pretože celej hre dodala nový rozmer. Hudba bola úplne úžasná. Veselá, vtipná, šialená, občas skoro až psychedelická. Presne taká, aká sa k tejto farebnej šialenosti hodí. :)

Vývoj

Hra je momentálne v early access móde a tvorcovia nám cez roadmap postupne predstavujú obsah, ktorý do hry pridávajú. Túto mapu updatov viete nájsť na oficiálnej stránke vydavateľstva Raw Fury. Snažia sa vyjsť ľuďom v ústrety nielen informáciami o nadchádzajúcom dodatočnom obsahu, ale aj o doterajšom, pretože vytvorili aj oficiálnu Wiki stránku, kde nájdete návody, tipy či popisky doterajšieho obsahu. Vyzerá to však tak, že toho pre nás majú v pláne ešte dosť, pretože zatiaľ je odhalený čiastočne iba prvý dodatok z piatich.

Na to, že je hra len v early accesse, nenarazila som na žiadne výrazné bugy, ktoré by mi hru znepríjemnili. Niektoré funkcionality sú síce nedostupné a keď si ich otvoríte, je tam napísané „under construction" (vo vývoji) ako napríklad nastavenie ovládania alebo „coming soon" (príde čoskoro) pri výbere inej postavy či online rebríčka bodovania (momentálne je len lokálne), no nič závažné, čo by hru robilo nehrateľnou. Na druhej strane, chýbajúce nastavenie ovládania si môžete pozrieť, pokiaľ hru zastavíte – zobrazí sa vám na pauzovanej obrazovke, no ako som spomenula, momentálne sa nedá zmeniť. Taktiež na tejto pauzovanej obrazovke nájdete možnosť nahlásiť bugy alebo ohodnotiť hru, čo považujem za skvelý krok v ústrety hráčom.

Suma sumárum

Hra sa mi veľmi páčila a kto má rád hry ako The Binding of Isaac, Nuclear Throne či trošku akčnejšie hry na štýl Stardew Valley alebo Graveyard Keeper, určite vám hru odporúčam. Prípadne si počkajte na to, kým to vyjde na konzolu, ak máte radšej ovládač ako klávesnicu. Určite však viem povedať už teraz, že to stojí za to a ani neviem ako, strávila som pri nej hodiny. Ako som spomenula vyššie, nevadilo mi ani to, že je to early access, pretože hra bežala hladko a bez závažnejších problémov a už sa teším na nový obsah.

Viac informácií o hre ako aj o novinkách viete nájsť na nasledujúcich odkazoch:

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk