PREVIEW: Marvel’s Avengers - duchovný nasledovník Marvel: Ultimate Alliance prichádza

PREVIEW: Marvel’s Avengers - duchovný nasledovník Marvel: Ultimate Alliance prichádza

 

Aj keď kľúče k prístupu do BETA testovania Marvel’s Avengers k nám dorazili na poslednú chvíľu, stihli sme z hry čo-to vyskúšať a priniesť vám naše prvé dojmy. Marvel’s Avengers sú akýmsi duchovným nástupcom Marvel: Ultimate Alliance, či budú však aj úctyhodným nositeľom mena, to sa uvidí. Hra sa nesie vo veľmi podobnom duchu ako v spomínanom Ultimate Alliance, v každej misii vás umiestni do okliešteného prostredia a jej priebeh je teda striktne lineárny. Po spustení hry vás uvedie do príbehu a vy prejdete prvé misie v sólo prevedení. Naučíte sa princípy, spoznáte herné mechanizmy a ihneď vás nadchne rýchla akčná hrateľnosť a zábavné súboje.

Zárodky príbehu...

Adrenalínový úvod v misii na moste, ktorej útržky sme videli aj v prvých ukážkach, nás vrhá priamo do deja. Naším hlavným nepriateľom sa v Marvel’s Avengers stáva kriminálna skupina A.I.M. (Advanced Idea Mechanics), ktorá – už klasicky „superhrdinovsky“ – terorizuje mesto. A.I.M. môžete poznať z komiksov a v MCU debutovala vo filme Iron Man 3. Ide o skupinu, ktorá podlieha organizácii HYDRA. Tým, ktorí sú zbehlí, určite nemusím vysvetľovať. Keďže som hru skúšal na PC, v skupine ostrieľaných bojovníkov so zlom z celého vesmíru chýba postava Spider-Man.

Tá bude, ako to zatiaľ vyzerá, len exkluzívne pre PlayStation. Namiesto toho nám okrem starých známych hrdinov ako je Hulk, Iron Man, Black Widow, Thor či Captain America túto skupinu oživuje neopozeraný charakter Kamala Khan, známa ako Ms. Marvel. Postava, ktorú nepoznáme z filmového univerza, a ktorá sa po prvý raz objavila v komiksoch Captain Marvel v roku 2013. Mladá 16-ročná fanúšička združenia Avengers je energická slečna dodávajúca príbehu naozaj dobrú šťavu a mňa bavila od začiatku. Mimochodom, Kamala Khan je tiež prvou moslimskou predstaviteľkou v Marvel univerze a je v poradí už štvrtou postavou Marvel komiksov, ktorá dostala prezývku Ms. Marvel. Ak si myslíte, že na Hawkeyea som zabudol, tak nie, ale v hre sa zatiaľ nenachádza. Lukostrelec má prísť do hry neskôr, ako „odmena“ za mikrotransakcie. Postupne má do hry prichádzať s updatami aj ďalší (aj príbehový) obsah.

Hrateľnosť...

Ak ste dúfali v open-world na štýl Batman: Arkham City alebo Spider-Man, už z úvodu vám je jasné, že sa tak nestalo. Misie sa nesú v duchu lineárnych úrovní, v ktorých dostanete zakaždým (alebo sa to aspoň zatiaľ tak črtá) podobné zadanie. Získajte dôležitú súčiastku, ubráňte toto územie pred inváziou nepriateľov a podobne. Niektoré levely sú obšírnejšie a niektoré úplne kratučké. Súdiac podľa toho, že po každom z nich som dostal možnosť ohodnotenia úrovne hviezdami od jednej po päť, nie sú ešte dokončené a budú nakoniec rozsiahlejšie. Pri iných zasa vidieť, že tak budú zrejme vyzerať aj vo finálnej podobe. Počas vášho postupu rôznorodými prostrediami môžete aj zbierať vybavenie a rôzne predmety. Niektoré pasáže sú naozaj náročné a určite sa vám budú hodiť nejakí živí spoluhráči. Hra sa dá hrať síce aj sólo, ale AI spolubojovníci tomu príliš nedávajú.

Často ich nezaujíma, že ležíte zranení na zemi a nechajú vás jednoducho zomrieť. Kooperácia môže byť v počte štyroch hráčov. Keď hráte s partiou kamarátov, tak aj hra sa automaticky stáva zábavnejšou a prechod úrovňami je pri dobrej spolupráci jednoduchší. Mne však chýbala lepšia prepojenosť jednotlivých postáv pri súbojoch. Akási hlbšia spolupráca. Postavy majú svoje schopnosti väčšinou orientované samé na seba, a tak nie ste priamo schopní pomáhať spoluhráčom, napríklad tým, že ich počas boja oživíte. Počas prierezu hrou si budete svoju postavu (alebo postavy) neustále vylepšovať. Tu nájdete lepšie rukavice alebo iné brnenie, tam zas kus materiálu. Herné prvky sú povedomé z iných hier, ak hrávate často, určite v Marvel’s Avengers spozorujete niektoré elementy, ktoré si pamätáte odinakiaľ. Model lietania s Iron Manom je ako vytrhnutý z Anthem a svoju inšpiráciu tu zohralo aj Destiny či dokonca Fortnite. No, čo si budeme navrávať, Marvel’s Avengers nie je žiadny „trendsetter“, ktorý to tu prišiel rozbúrať. Je to len ďalšia looter-shooter-fighter-battlepass-mictrotransaction hra. Aj napriek tomu viem, že svoje miesto na trhu si určite nájde.

Výkon hry zatiaľ nie je oslnivý...

Grafická stránka hry je, povedzme si na rovinu, úplne priemerná. Čím nechcem povedať, že je zlá, to nie, ale čakal by som možno o trošku viac detailov. Iste, chápem, že to je prepojené s plynulosťou hry, ktorá je alfou a omegou pri rýchlych súbojoch, ale aj tak. Keďže hra je v beta fáze, určite ešte nebudem vynášať definitívne rozsudky a počkám si na finálnu verziu. Grafika je ešte v stave, keď obsahuje glitche a niektoré textúry sa načítavajú dlhšie alebo sú v horšej kvalite. Výkon hry je tiež zatiaľ nedoladený a okrem toho, že mi párkrát spadla, sú v nej zreteľné aj poklesy snímkovania. Nedoladenosť výkonu vidno aj pri zmene rozlíšenia. U mňa napríklad vo Full HD hra podávala takmer rovnaké výsledky ako v 2K – teda okolo 60 FPS s miernymi prepadmi, kde-tu aj na 45 snímkoch za sekundu. Pri 2160p už boli poklesy rapídne a pri masívnejších súbojoch a zväčšenom množstve efektov FPS padali aj na 30. Zázraky teda zatiaľ neočakávajte, ale ja dúfam, že keď už hra ponúka uzavreté misie a nepríliš dych vyrážajúcu grafiku, prinesie do budúcna aspoň poriadne vyladený výkon. Hru som testoval na i5-9600K, 16 GB RAM a RX 5700 XT a bežala z m2.SSD.

Mikrotransakcie...

Ak ma už trošku poznáte, určite viete, že nie som fanúšikom týchto mizerných nákupov v hrách. Neviem sa s tým zmieriť a aj v prípade Avengerov mi to robí vrásky. Našťastie, model je spracovaný aspoň ako-tak s rozumom a hra z vás neťahá peniaze úplne očividne. K dispozícii pri hraní je akási obdoba battle passu, aký poznáme z klasických hier pre viacerých hráčov ako je Fortnite. Aj tu si počas priebehu odomykáte nové vzhľady a všelijaké iné drobnosti – napríklad emotikony. Skiny viete získať aj bežnými metódami, ak zbierate peniaze hraním.

Tí netrpezliví z vás si môžu priplatiť, ale hranie im to neuľahčí, ide čisto iba o kozmetické zmeny. V budúcnosti určite treba rátať aj s tým, že budú niektoré exkluzívne a len za peniaze. Prítomnosť mikrotransakcií v moderných tituloch nie je nič prekvapivé, ale čo ma vie najviac pohoršiť je, že hra niekedy aj napriek faktu, že sú v nej možné nákupy, stojí ešte aj veľa peňazí. Za Marvel’s Avengers zaplatíte aktuálne v predpredaji bezmála 60 € a za Deluxe edíciu skoro 80 €. Čo si o tom pomyslíte, nechám na vás. Ak sa rozhodnete priplatiť si za Deluxe, dostanete za odmenu skorší prístup – 72 hodín pred oficiálnym vydaním. Tiež exkluzívny Obsidian outfit pack a nakoniec 1-mesačný prístup do Marvel Unlimited, čo je služba, ktorá ponúka online prístup k viac ako 25 000 komiksom.

Verdikt

Marvel’s Avengers po niekoľkých dňoch stráveným v BETA testovaní vo mne zanechali (aj napriek možno zdanlivej skepse) celkom dobrý dojem. Efektné rýchle súboje podporené kooperáciou hre naozaj pristanú a celé je to doplnené ľahkými RPG prvkami. Hra v tejto fáze ešte obsahuje aj dosť chýb či grafických, alebo iných a výkon hry je tiež nestabilný vzhľadom na neveľké hardvérové požiadavky. Ale inak sa črtá celkom slušne a keď do 4. septembra ešte vybrúsi ostré hrany, niečo z nej snáď bude.

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk