Battlefield 1 - Recenzia

Battlefield 1 - Recenzia

 

Konečne sme sa dočkali vydania finálnej verzie hry Battlefield 1! Po dlhej odmlke veľkých AAA hier, ktoré stavili svojím zasadením na prevažne fiktívne boje v blízkej či vzdialenej budúcnosti, tu máme konečne návrat do bojov minulých. Battlefield 1 sa nám pokúsi priblížiť, aké to bolo stáť na bojiskách počas prvej svetovej vojny.

Hneď po oficiálnom oznámení hry, ktoré hráčom na tvárach vyčarilo blažený úsmev, bolo jasné, že má Battlefield 1 našliapnuté veľmi dobre. Hráči, ale aj kolegovia z hernej žurnalistiky boli z prezentácie nadšení a keďže hlavný konkurent tejto série opäť zavíta do budúcnosti, a predovšetkým do vzdialeného vesmíru, úspech mal byť praktický zaručený.

Cez bahno a krv

Štúdio EA DICE tak konečne ponúklo návrat do historických bojov, kde možno trocha zariskovali a hráčom umožnili vyskúšať si, aké to bolo počas veľkej vojny. Práve toto obdobie je hlavne pri AAA hrách vývojármi ignorované a zdá sa, že neopodstatnene. Navyše sa vývojári snažili priniesť okrem tradičného multiplayeru aj silný zážitok z kampane pre jedného hráča. Kampaň sa nezameriava na ucelený príbeh jednotlivca, prípadne skupiny vojakov počas celej hernej doby. Hráčov sa snaží vtiahnuť do príbehu, a hlavne do pocitov konkrétnych vojakov s vlastnými životnými príbehmi, a to v šiestich samostatných kapitolách.

Nástup na bojisko je ostrý a vyskúšate si ten bezmocný pocit spálenej zeme v koži jednotky Harlem Hellfighters. Po každom zabití sa ocitáte v koži iného vojaka. Oproti ostatným kapitolám vyčnieva z radu, keďže tento úvod nemá svojho hlavného protagonistu. Napriek tomu vás hrá okamžite vtiahne do deja svojou výbornou atmosférou. Po tejto krátkej, no intenzívnej kampani nasledujú už príbehy jednotlivcov. Tie výborne dopĺňajú skvelé prestrihové scény a snažia sa vierohodne priblížiť hráčom útrapy vojny.

Hneď prvá kapitola s názvom Cez bahno a krv vám vyrozpráva príbeh mladého tankistu, Daniela Edwardsa, a musím povedať, že od hier v sérii Battlefield by som nečakal taký dôraz na hru jedného hráča. Navyše v kampani dostáva jedinečnú možnosť nacvičiť nielen zbrojný arzenál, no predovšetkým ponúkanú techniku, čo je aj prípad mladučkého Daniela. V rámci jeho príbehu sa Daniel dostáva aj mimo tank, čo dáva príležitosť vyskúšať si boj so zbraňou.

Vždy iný spôsob

Tu EA DICE opäť zapôsobilo, keďže v rámci možností môžete prechádzať daný úsek nepozorovane. Navyše príjemne prekvapí otvorenosť lokality. Automaticky tak dostávate možnosť prechádzať misiu rôznymi spôsobmi, čo je vydarený prvok. Osobne práve túto kapitolu považujem za najvydarenejšiu a skutočne epicky vykresľuje atmosféru, predovšetkým pri nočných misiách, kde hmla dokonale dotvára atmosféru, akoby ste boli na fronte.

V určitých momentoch som sa v hre zastavil a zažíval som pocity ako pri hraní prvých dielov v sériách Medal of Honor a Call of Duty. Samozrejme, ani ostatné kapitoly svojou kvalitou nezaostávajú za tou prvou. Svoju múdrosť vám priblíži austrálsky vojak, ktorý sa snaží usmerniť mladíka a ukázať mu, že vojna nie je žiadna hra. Zahráte si za pilota – podvodníka či Lawrenca z Arábie, a práve jeho príbeh, odohrajúci sa z pozície mladej bojovníčky, dokonale vykresľuje možnosti tichého postupu a otvorenosti.

Arzenálom sú jednotlivé lokality zásobené dobre, o náboje a zbrane núdza rozhodne nebude. Trocha zamrzí dĺžka kampane, rátajte zhruba s 5-hodinovou dĺžkou. Náplne jednotlivých misií sú rôznorodé a rozhodne sa nebudete nudiť. Občas hnevali menšie nedokonalosti v rámci skriptov, no nebolo to nič zásadné, čo by vás priviedlo do šialenstva.

Audiovizuálny orgazmus

Technickému spracovaniu sa nedá vyčítať absolútne nič. Na PC zostave s procesorom Intel i5, grafickou kartou GTX 960 4GB a 16GB RAM, bežala hra v 1080p rozlíšení na stredných detailoch bez väčších problémov a držala si 60 snímok za sekundu. Použitý Frostbite engine je špičkaa k absolútnej dokonalosti chýba skutočne málo. Svoju vysokú latku, ako to už pri Battlefield hrách býva, držia aj zvukové efekty a hudobný podklad, ktorý dokonale dopĺňa dianie na bojisku.

Pokiaľ ide o hru pre viacerých hráčov, čo logicky hrá prím v Battlefield sérii, tá si zachováva svoj štandard. Pokiaľ máte obavy, že by mohla nastať podobná situácia ako v prípade slabého odvaru v podobe spin offu Hardline, nemusíte mať obavy.

Prvá svetová vojna sadla aktuálnemu Battlefieldu dokonale a každý jeden match si užijete. Rátať môžete s deviatimi mapami, čo rozhodne nie je málo, a s piatimi módmi. Svojou veľkosťou sú určite najrozsiahlejšie v doterajšej Battlefield sérii.

Novinky a mapy

Novinkou je mód Operations, ktorý ponúka bojové ťaženie cez niekoľko máp. V tomto móde jedna strana útočí a tá druha útoku čelí, prípadne ustupuje. Podstata módu spočíva v intenzívnych bojoch, keďže celkové ťaženie pozostáva z dvoch alebo troch kontrolných bodov. Keď k tomuto prirátame 64 (prípadne 40) hráčov a možnosť využitia techniky, pričom útočiaca strana je neskôr posilnená bojovým vlakom, loďou či vzducholoďou, dostávame sa do masívnych bojov.

Ďalšou novinkou je mód War of Pigeons v hlavnej úlohe s poštovým holubom. Dve strany, ktoré proti sebe stoja, musia holuba najprv nájsť a následne odoslať správu delostrelectvu, aby zaútočilo na nepriateľov. Tá strana, ktorá to zopakuje trikrát, vyhráva.

V Battlefielde nesmú chýbať staré dobré klasiky ako obľúbený Conquestom, Rushom a nechýba ani Team deathmatch.

Variabilita ponúkaných máp je rôznorodá. Zavítate do prostredí známych z príbehovej kampane. „Zakopete“ sa na kopci plnom zákopov, zabojujete si na dedinách aj v mestských častiach. Hráčov, ktorí obľubujú hru za snajpera, určite poteší mapa s hustými lesmi. Iných možno zaujmú prímorské oblasti.

V prípade ponúkanej techniky si všimnete, že po mapách nejazdí toho až tak veľa, čo reflektuje, že bojujete v prvej svetovej vojne. Napriek tomu je k dispozícii niekoľko druhov tankov a vozidiel. Nezabudlo sa ani na vzdušné súboje, pričom ovládanie lietadiel nie je nočnou morou, takže si let vychutnáte. Osobitnou kapitolou je dynamická zmena počasia v hre. Nepríjemná hmla, prípadne púštna búrka vie skutočne zamiešať karty v danom súboji.

Logicky sa úspech či neúspech v multiplayeri odzrkadľuje na levelovaní vašej postavy. Ako je už zvykom, nechýbajú ani battlepacky. Tie získavate postupne, prípadne si ich môžete za získane peniaze kúpiť. Obsahujú rôzne zbrane a je na vás, ako s ponúknutým arzenálom naložíte.

Zlatá klasika

Celkovo si multiplayer zachováva svoj štandard a ničím zásadným neoslní, no ani nesklame. PC hráčov určite poteší implementácia pripájania do hry priamo v menu, takže otravný web browser je už minulosťou. EA DICE už v úvode ponúkajú 60Hz servery. Pokiaľ ste rozmýšľali nad vlastným serverom, tak jedinou možnosťou je oficiálna objednávka u autorov, takže na vlastné privátne servery zabudnite. Osobne by som v multiplayeri uvítal väčší počet bojujúcich strán. Tie síce pribudnú v chystaných DLC, no pri štarte ich mohlo byť viac.

Naše hodnotenie

Návrat historických bojov bola istota, ktorú hráči priam vyvolávali. V každom prípade je Battlefield 1 úspechom. Dobrý multiplayer a ešte zaujímavejšie príbehy v kampani robia z aktuálneho Battlefieldu ten najlepší diel v sérii, čo poteší nielen nováčikov v sérii, ale aj ostrieľaných hráčov obľubujúcich túto sériu. Už teraz sa teším na chystané rozšírenia a v prípade ďalšej časti snívam o prevtelení vietnamského konfliktu.

Klady

 • výborné audiovizuálne spracovanie a optimalizácia
 • väčší dôraz na kampaň a jednotlivé príbehy
 • nové módy v multiplayeri a zachovanie štandardu
 • návrat historických bojov

Zápory

 • krátka kampaň
 • chcelo by to viac bojujúcich strán hneď pri štarte
 • nie príliš oslnivá AI
 • menšie chyby a nedostatky

Informácie o hre

Battlefield 1

Battlefield 1 2016

Battlefield 1 vás zavedie na bojiská prvej svetovej vojny. V kampani pre jedného hráča budete prežívať príbehy hrdinov veľkej vojny. V hre pre viacerých hráčov zas pocítite, aké to bolo stáť na fronte a čeliť nepriateľom v zákopoch, tankoch či vo vzduchu.

 • Platforma: PC
 • Žáner: FPS akcia s režimom pre jedného a viacerých hráčov
 • Výrobca: EA DICE
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: ABC Data s.r.o.

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk