Shapeshifting Detective - Recenzia

Shapeshifting Detective - Recenzia

 

Už veľmi dlho, takmer od druhej polovice 90. rokov, som sa nestretol s hrou založenou na naračnej technike FMV (full motion video). Je to taká naračná technika, ktorá je založená na vopred nahratých videosúboroch, ktoré buď prezentujú dej (či informácie) v cutscénach, alebo priamo tvoria hernú zložku. V takom prípade môžeme už hovoriť o interaktívnom filme, ktorý má svoje prakorene v kine (napr. československý film z roku 1967: Kinoautomat: Člověk a jeho dům, ešte tu bol pokus v 80. rokoch: seriál Rozpaky kuchaře Svatopluka, v hlavnej úlohe s Jozefom Dvořákom, ktorý kopíroval princíp pôvodného Kinoautomatu, ale hlasovalo sa pomocou svietenia v domácnostiach - ergo na základe zvýšenej spotreby elektriny - tento spôsob je dodnes považovaný za kontroverzný z hľadiska kontrolovania populácie veľkých sídlisk).

Práve pre nízku kvalitu videa a hardvérové nároky v tých rokoch som sa tomuto žánru, priznám sa, vyhýbal. Buď ste potrebovali konzolu, alebo pomerne high-end počítač (Pentium), vtedy ešte s predraženou CD-romkou. Tieto hry boli, samozrejme, na diskových nosičoch. Hovorím o takých tituloch ako Phantasmagoria, Mad Dog McCree, Dragon's Lair alebo Night Trap. Dnes niektoré z týchto, mimochodom už legendárnych klasík, kúpite ako DRM-free na poľskom GOG-u. Niektoré sa, samozrejme, dajú (a v niektorých prípadoch aj musia) ešte stále hrať len na emulátoroch. Je ich mnoho. Len samotná Wikipédia uvádza cez stovku titulov radených do tejto kategórie. Herný priemysel na FMV hry a interaktívne filmy nezanevrel, avšak presunuli sa do kategórie Indie. Áčkových titulov je pomenej (Quantum Break, Detroit: Become Human, The Quiet Man), samozrejme, ak si odmyslíme cca 90% japonskej videohernej produkcie. Tie indieánske počiny však dodržujú tradíciu legendárnych „Laser Games“- účinkujú v nich béčkoví herci, ich hranie a dej hry je väčšinou „over the top, odohrávajúci sa na bluescreene alebo v lacných kulisách. A to z nich robí kult... Ja som si tú „béčkovitosť“ zamiloval už v sérii Command and Conquer, ktorá, mimochodom, bude remasterovaná. Dúfam, že aj s pôvodnými videami.

Tvorcovia D'Avekki Studios Ltd a Wales Interactive nám, hráčom, prinášajú nový prírastok do žánru interaktívneho filmu práve titulom Shapeshifting Detective. V hre sa vžívate do roly detektíva „Sama“ (narážka na noir-pulp – Sam Spade) s tajomnou minulosťou, ktorý v malom mestečku August vyšetruje vraždu mladej čelistky, takpovediac ľahkých mravov. Zapletie sa do siete intríg a je len na ňom, komu uverí, aké dôkazy sa mu podarí získať a v konečnom dôsledku aj to, či obviní skutočného vraha a zachráni ďalšie potenciálne obete.

Lenže Shapeshifting Detective nie je len neonoir detektívkou. Obsahuje totiž aj nejaké duchárske, či hororové prvky s riadnou porciou okultizmu a mysticizmu. Už len tajomstvo, ktorým je zahalená osoba hlavného protagonistu, tomu nasvedčuje. Má totiž vymazanú pamäť (v tomto môžeme vidieť isté prvky cyberpunku) a istú zvláštnu schopnosť. Dokáže meniť svoju podobu, alebo ak chcete, vteliť sa do človeka, ktorého sa dotkne. To nám v hre dáva viacero možností vyšetrovania, a hlavne intrigovania. V koži iných ľudí a možno aj v koži prípadného vraha odhaľujete súvislosti a temné tajomstvá podozrivých. Podľa toho sa odvíja aj dej hry a jej niekoľko možných koncov. A niektoré z nich nebudú pre vás uspokojujúce (nie vždy sa vám podarí odhaliť všetky križovatky príbehu a motívy postáv) a iné zas nebudú dobré (zomriete). Už len tento samotný fakt a implementácia výberu náhodného vraha pri každom reštarte hry zabezpečuje jej dlhú „znovuhrateľnosť“.

Ďalším prvkom, ktorý by vás eventuálne mohol zaujať je mystická stránka deja. Hlavní podozriví z rituálnej vraždy sú akísi okultisti - vykladači Tarotu. Tarot vznikol približne v 14. storočí. Je to súbor 78 kariet (Veľkej a Malej arkány), spolu s odvodeným systémom výkladu a postupov, ktoré sa používajú na štúdium ezoteriky, meditáciu alebo veštenie (propaguje to napríklad aj Alejandro Jodorowsky). Tarot je blízkym príbuzným súborov hracích kariet nazývaných tarokové karty, ktoré sa dodnes používajú na hru taroky, ktorú mimo iného obľubovali aj štúrovci (Wikipedia).

Hra, samozrejme, nezachádza až tak do hĺbky, ale cez tarot sú tu vysvetľované niektoré línie deja a privodené jeho rôzne konce. Gameplay vám však dovoľuje sa tejto možnosti úplne vyhnúť. Tak však prídete o celú „hororovú“ líniu hry. Ďalšou zložkou, ktorá zhutňuje toto zameranie, je „vysielanie“ miestnej rádiostanice, v ktorom si moderátori rozprávajú strašidelné historky. To si však môžete vypočuť aj osobitne.

Potešiť vás môžu tiež celkom pekné „neherečky“ v rolách femme fatale, šedých myšiek, obetí a podobne, ako v každej správnej noir detektívke. No a je tu aj ponurý jazzový soundtrack, ktorý perfektne dokresľuje atmosféru hry a spôsobuje hráčovi ešte väčšiu imerziu.

Navyše, je len na vás, akou cestou sa rozhodnete ísť a ako celá hra dopadne, ale verte mi jediné, jedno zahratie hry Shapeshifting Detective vás neuspokojí, pretože je jednou z vynikajúco prepracovaných zástupkýň FMV interaktívneho filmu a mystery detektívok. A to aj pre hráčov, ktorí práve tento žáner nemusia.

Naše hodnotenie

Tvorcovia D'Avekki Studios Ltd a Wales Interactive majú už nejaké skúsenosti so žánrom interaktívneho filmu a tiež so žánrom detektívnym (lepšie povedané pulpovým, či noirovým) a psyhologicko-hororovým. Titul Shapeshifting Detective je mixom týchto žánrov a po vzore legendárnej FMV série Tex Murphy sa mierne hrá aj s cyberpunkom. Pre priaznivcov takéhoto žánru ide o jednoznačnú povinnosť a pre skeptikov je tu zľava.

Klady

  • pútavý príbeh meniteľný podľa vašej chuti na mystery či klasickejšiu detektívku
  • „znovuhrateľnosť“
  • odkaz na obľúbený noir žáner – príbehom i hudbou
  • HD video

Zápory

  • hra je pomerne krátka
  • niektoré línie sú troška nedotiahnuté

Informácie o hre

Shapeshifting Detective

Shapeshifting Detective 2018

Shapeshifting Detective nadväzuje na popularitu FMV hier v tom najlepšom možnom ohľade. Mystery detektívny feeling či krátka herná doba by mohli niekoho odradiť, no ten by urobil veľkú chybu. Pretože čaro hry netkvie len v imerzívnom deji, ale aj v jej obrovskej „znovuhrateľnosti“.

  • Platforma: PC
  • Žáner: Interaktívny film
  • Výrobca: D'Avekki Studios Ltd / Wales Interactive

Trailer

Korekcia: Denisa Jurištová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk