RECENZIA: The Dark Pictures: Man of Medan - príbehy kurátora

RECENZIA: The Dark Pictures: Man of Medan - príbehy kurátora

 

O tom, že štúdio Supermassive Games to s horormi vie, nás už presvedčilo v minulosti titulmi Until Dawn či Hidden Agenda. V ich najnovšom epizodickom počine The Dark Pictures nijak neodbočilo a ponúklo presne to, čo sme čakali.

Je nutné podotknúť, že The Dark Pictures je a bude epizodicky podané hororové dobrodružstvo, ktoré nám postupne vyrozpráva príbehy kurátora knižnice. Toho v hre stvárnil herec Pip Torrens. Prvým príbehom je Man of Medan a postupne budú pribúdať ďalšie.

Tento spôsob podania hororovej série je pomerne neobvyklý, no titulu nijak neškodí, takže ho pokojne môžeme považovať za prínos. V konečnom dôsledku sme na podobné spôsoby zvyknutí aj z iných hier.

Prequel

Príbeh Man of Medan je rozdelený na dve časti. Akýmsi prequelom je návšteva vojnovej lode z druhej svetovej vojny. Tu sa zoznámite predovšetkým s hernými mechanizmami a základným ovládaním. Po pár minútach sa ale všetko záhadne končí a vy prechádzate do hlavnej príbehovej línie.

Partia piatich kamarátov sa chystá na veľké dobrodružstvo, v ktorom sa vydajú na more s cieľom preskúmať vrak potopeného lietadla. Samozrejme, takáto pohodová idylka nemôže trvať večne, takže po krátkom čase sa začne všetko kaziť a rázom je v ....

Cestu vám skomplikuje banda miestnych rybárov, resp. skôr pirátov. Aby toho nebolo málo, počasie sa pokazí a nastane poriadna búrka. Vaše plavidlo, ktoré je obohatené o novú posádku, zrazu narazí na starú loď z druhej svetovej vojny, ktorá na prvý pohľad vyzerá opustene. Ak hádate, že sa na ňu vydáte spolu s pirátmi, máte pravdu. Tu už začína príbehové klišé naberať na obrátkach a vašim jediným cieľom bude oslobodiť sa.

Žiadne veľké prekvapenie

Už úvod dáva tušiť, o čo na lodi pôjde, takže vás žiadne veľké prekvapenie nečaká. Práve v tomto momente si uvedomíte, že z pomerne sľubne sa vyvíjajúcej atmosféry sa razom stáva niečo, čo ste už videli hádam miliónkrát. Toto považujem za najväčšiu slabinu hry.

Musím však vyzdvihnúť pomerne zaujímavý systém budovania vzťahov a následných emócií, ktoré ovplyvňujú vaše rozhodnutia, rovnako ako aj rozhodnutia ostatných. The Dark Pictures: Man of Medan si totiž môžete užiť aj v kooperačnom multiplayeri, takže čakanie na moment, ktorý dokáže reálne ovplyvniť váš kamarát, má svoje čaro. Ak teda máte po ruka nejakého priateľa, tak sa pripravte, že si medzi sebou budete odovzdávať ovládač a režim Movie Night, ktorý je určený pre jedného hráča, vynechajte.

Until Dawn tak trochu inak

Pokiaľ ide o samotnú hrateľnosť, čakajte presne to, čo v titule Until Dawn – preskúmavanie prostredia a občasné QT eventy. Aj preto by som The Dark Pictures: Man of Medan skôr radil medzi interaktívne filmy.

Pri podobne ladených tituloch by som teda očakával, že ich vizuálna stránka bude patriť k špičke, aby skutočne navodili filmovú atmosféru, no opak je pravdou. Hra je postavená na Unreal Engine, žiadna sláva to ale nie je. Prostredie pôsobí stroho a ani modely postáv na tom nie sú o nič lepšie. V tejto fáze je nutné podotknúť, že aj kamera vie občas potrápiť a vy často svoju postavu pošlete do úplne opačného smeru, než ste zamýšľali. Prekážal mi aj dabing, pričom občas mi pripomínal ten náš slovenský – bol absolútne neprofesionálny a bez emócií.

Ak ide o optimalizáciu, tá je zvládnutá slušne. Zostava s procesorom Intel Core i5-4590, 16GB DDR3 RAM a grafickou kartou GeForce RTX 2060 6GB si s hrou poradila bez problémov na najvyšších možných nastaveniach.

Naše hodnotenie

Je to trochu škoda, pretože za zhruba 5-6 hodín nemáte čo robiť. Hra mohla byť skutočne jednou veľkou jednohubkou, ktorú by ste zhltli pri pohári vína s pekelne napätou atmosférou, avšak to sa nestalo. Vývojári mali perfektne našliapnuté a ešte stále majú, no Man of Medan je skôr sklamaním. Uvidíme, čo ponúkne ďalší príbeh, ktorý bude mať názov Little Hope.

Klady

 • skutočne zábavný multiplayer
 • prvá polovica hry
 • systém emócií a budovania vzťahov

Zápory

 • technické spracovanie
 • neposlušná kamera
 • druhá polovica hry

Informácie o hre

The Dark Pictures: Man of Medan

The Dark Pictures: Man of Medan 2019

 

 • Platforma: PC
 • Žáner: interaktívny survival horor
 • Výrobca: Supermassive Games
 • Vydavateľ: Bandai Namco Games
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk