RECENZIA: Pilgrims - Príjemné prekvapenie od tvorcov Machinarium a Samorost

RECENZIA: Pilgrims - Príjemné prekvapenie od tvorcov Machinarium a Samorost

 

Občas hry nepotrebujú mega hype, aby mohli zaujať.

Amanita Design. Meno, ktoré určite nemusíme predstavovať, nám tento týždeň prinieslo titul s názvom Pilgrims alias pútnici. Adventúra s prvkami kartovej hry prekvapuje nielen nečakaným vydaním, ale aj hrateľnosťou. Myšlienka týkajúca sa systému hrateľnosti sa podľa vývojárov zrodila už v hre Samorost 3. Za pomoci logickej postupnosti treba poskladať karty do boxu a na konci sa odmenou pre obyvateľov malého stanu stane upečené zviera. Myšlienka, ktorá bola prenesená do malej minihry, sa v prípade Pilgrims javí ako zábavný systém.

Na začiatku sa prebúdzate v stane bez akéhokoľvek cieľu. Postupným hraním sa celý príbeh zamotáva, až sa v ňom dostane do bodu, keď začnete čeliť rozprávkovým obyvateľom kráľovstva. V hre sa stretnete so zjaveniami ako čert, drak, vodník a pod. Grafika je naozaj pekne spracovaná a treba vziať do úvahy aj fakt, že bola ručne namaľovaná. Celkový rozprávkový efekt sa javí ako výborná voľba.

Každá akcia má svoju reakciu. V tejto hre to platí nemálo. Pri každom, aj keď nesprávnom, pokuse o kombináciu karty s okolím vás hra odmení nejakou vtipnou animáciou. Naozaj, strieľanie žaluďov po každom živom stvorení v hre ma napĺňalo viac ako progres dosiahnutý hraním. Postupom času naberáte viac hrateľných charakterov, pričom každý má vlastné schopnosti a dokáže rôzne situácie riešiť po svojom. Audio a hudba sú naozaj príjemné na počúvanie a občasné zaznenie fujary dodávalo môjmu hraniu pocit, že hra má slovenské korene. Veď koniec-koncov, hra je od českých tvorcov a tí sa rozhodli, že do hry zapracujú aj ich rodnú reč. Nebudem klamať, ak napíšem, že dabing je miestami dosť plytký a zahraniční hráči teda neprichádzajú o nič, keďže nám postavy sem-tam povedia jedno slovo. Hra Pilgrims je napriek všetkému prvým titulom od Amanita design, ktorý je nadabovaný do češtiny.

Pri hraní si môžete všimnúť, teda, ak hráte na PC, že hra bola primárne vytvorená na mobily. Každopádne, titul som si užil, aj keď som ho prešiel za necelú hodinku, čo je za 5 €, podľa môjho názoru, dosť málo muziky. Podľa slov autorov by ste hru mali dohrať viackrát, aby ste dosiahli všetky achievementy, ale dejovo sa to už líšiť nebude. Ide skôr o to, aby ste prišli na všetky vtipné riešenia. Ak by sme chceli hľadať lacnejší variant, určite by majitelia Applu mali siahnuť po Apple Arcade, čo je predplatné, v ktorom dostanete viac ako 100 hier za necelých 6€.

Naše hodnotenie

Rozhodne hru odporúčame ako mladším hráčom, tak aj tým dospelým. Predsa len nájsť si hodinku na návrat do detských čias dokáže snáď každý a tento počin s nádychom českého fantasy to zvláda na výbornú.

Klady

  • súčasť apple arcade
  • pekne namaľovaná grafika
  • občas sa objaví český dabing
  • znovuhrateľnosť

Zápory

  • absencia rozsiahlejšieho dabingu
  • krátky gameplay

Informácie o hre

Pilgrims

Pilgrims 2019

 

  • Platforma: PC
  • Žáner: adventúra s prvkami karetnej hry
  • Výrobca: Amanita Design

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk