RECENZIA: Farming Simulator 19 Platinum Edition - Tá istá hra za nové peniaze

RECENZIA: Farming Simulator 19 Platinum Edition - Tá istá hra za nové peniaze

 

Keď som dostal túto hru do rúk, nevedel som, čo si mám vlastne počať. Moja nevedomosť v úlohe farmára bola naozaj katastrofálna. Skalným fanúšikom série asi nemusím vysvetľovať, že každý úkon na farme má svoju postupnosť, a nie každý traktor využijeme efektívne na hocijakú prácu. Tu nastáva môj problém, pretože sa musím do hry viac ponoriť, aby som pochopil určité mechaniky.

Takže teraz, keď z môjho príhovoru každý čitateľ pochopil, že s hrou ako takou sa stretávam prvýkrát, určite mi odpustí isté poznatky, ktoré už raz boli spomenuté v recenzii na pôvodnú hru bez datadisku.

Simulátor s veľkým S

Farming Simulator 19 Platinum Edition, je hra, ktorá v názve ukrýva slovo simulátor. Toto označenie nám napovedá, že nejde o hru s príbehom, čiže začnem tým, že sa ocitáte v roli moderného farmára. Na výber máte z dvoch obrovských máp, pričom každá má svoju vlastnú klímu. Mapy sú naozaj obrovské a priam vás nabádajú k tomu, aby ste ich preskúmavali. Samozrejme, hra nie je o bádaní a hľadaní skrytých pokladov, na to tu máme iné tituly. Vývojárom išlo skôr o to, aby ste si tento obrovský svet nakoniec podmanili. Veď každý správny farmár si zarobí svojou usilovnou prácou a spotený na koni si príde kúpiť ďalšie políčko na obrábanie.

Takže sa púšťame do hry cez tutoriál, ktorý sa vám snaží vštepiť základy priamo pod slamený klobúk. Tutoriál je síce prezentovaný systémom „teraz stlač toto a zapne sa toto“, ale mne ako človeku, ktorý v živote nepracoval na poli veľa z týchto úkonov nevravelo nič. Zapnem traktor a hra odo mňa chce, aby som za volantom pripojil nástroj pre danú činnosť, následne ho zapol a išiel, avšak tieto úlohy ma dostávali do situácií, v ktorých som nevedel, či to vôbec robím správne. Samozrejme, hráči, ktorí už nad sériou strávili pár bezsenných nocí si povedia, že tutoriál je prehľadný, ale mňa ako človeka, ktorý zapol hru prvýkrát vôbec nevtiahol do hospodárenia.

Hru si nemusíte púšťať priamo s tutoriálom. Na výber dostanete z troch hrateľných módov. Ekvivalent najľahšieho módu bude „nový farmár“, kde začínate s pôdou, vybavením a peniazmi. Druhý na výber je „manažér farmy“, tu dostanete dostatok peňazí a už je len na vás, akým smerom sa bude vaša farma uberať. Posledná možnosť sa nazýva „začať od začiatku“, a tá vám ponúkne veľmi obmedzený kapitál, pričom nič nevlastníte a herné mechanizmy by sa mali podobať realite.

Na rad prichádza samotná hrateľnosť. Musíte si sami vybrať akou formou sa bude vaše podnikanie uberať. Môžete jednoducho klasicky pestovať obilniny, starať sa o hospodárske zvieratá alebo ťažiť drevo. Koniec koncov budete musieť robiť všetko, pretože krmivo pre vaše zvieratká je najlepšie si vypestovať vlastnoručne, a oni vám na oplátku „vyrobia“ nejaké to BIO hnojivo. Bola by škoda sa úplne vyhýbať čo i len jednému aspektu hry, pretože samotný vývoj kládol dôraz na stroje v hre, a tak vás ťažba dreva môže prinútiť zahrať si so strojmi, ktoré by ste inak nevyužili. V tomto musím vývojárov pochváliť, pretože v hre nájdete cez 380 licencovaných vozidiel a strojov a pri zakúpení platinovej edície sa táto ponuka rozšíri o ďalších zhruba 35 modelov od firmy CLAAS. Každý stroj je navrhnutý tak, aby si jeho detaily začal prezerať naozaj každý. Celé spektrum strojov je určite jedným z dôvodov, prečo si rozohrať ďalšiu hru a navyše v tomto diele si môžete zajazdiť na koňoch, čo beriem ako malé plus.

Fyzika sa občas správa bláznivo. Na jednej strane sa dokážete vžiť do kože farmára, keď sa vám sedadlo pod zadkom priam natriasa kvôli nerovnostiam na ceste, ale dokázal ma odradiť fakt, že vbehnem rozbehnutému kombajnu pod nože a nič sa nedeje. Tak isto šoférovanie auta mi prišlo umelé, viac-menej ako výsmech tomu, že iné stroje sa snažia byť autentické. Celkový dojem aj zo samočinného prostredia mi prišiel fádny. Na mape nikoho nestretnete a raz za čas uvidíte prefrčať pár áut. Samozrejme, rozdiel je v multiplayeri, kde si s kamarátmi môžete rozbehnúť vlastný biznis a podmaniť si tak celú mapu spolu. Dokonca v hre je nová funkcia vytvárania postavy, tak sa nebudete všetci podobať jeden na druhého. Nečakajte hlavne veľkú voľnosť, iba také ľahké pozmenenie outfitu.

Grafika hry nám tiež dokáže zamotať hlavu. Nie je vyslovene škaredá a dokonca miestami sa na ňu dá pozerať, ako napríklad v meste, kde by ste si vedeli predstaviť aj zaparkovať auto a vybrať sa do jedného z domov. Tam by ste si otvorili okno, pozreli sa do diaľky a povedali „To je hnus“. Totižto hory v diaľke sú jedna veľká rozmazaná textúra. Takisto grafické spracovanie vody tiež nie je pastvou pre oči, a tak mi napadá otázka, prečo sa takýmto banalitám nedokázali povenovať viac. Takisto Framerate, na PC mi padal dosť často, takže na tento problém sa mohli zamerať prioritnejšie. Na druhú stranu tu občas vidíte ako stroje zanechávajú stopy a rôzne maličkosti, ktoré hre dopomáhajú k celkovej uveriteľnosti.

Ale to sme tu už raz mali

Posledná vec, na ktorú by som chcel poukázať a kvôli ktorej píšem túto recenziu je Platinum Edition. Podľa mňa je celkom odvážne toto dielo označovať za edíciu, keď jediné, čo v nej dostanete naviac, sú stroje od výrobcu CLAAS.

Aj napriek takmer ročnému odstupu nám vývojári neprinesú novú mapu alebo nové aktivity? Podľa môjho názoru by takáto forma obsahu mala byť hráčom prinášaná ako forma vďaky a nie dojenie už zoschnutého vemena, a hlavne po tom, čo si komunita dokáže do hry sama pridávať zaujímavý obsah. Ale to je len môj osobný názor.

Naše hodnotenie

Ak hru nemáte a chcete ju vlastniť aj s novým obsahom priamo od vývojárov, Platinum Edition je pre vás. Dostanete naozaj solídny simulátor, ktorý síce kolíše v pár aspektoch hry, no v tom hlavnom sa dokáže naozaj predviesť. Hra je stále zásobovaná komunitou a má dokonca vlastnú esport ligu, čo je pre hru tohto formátu obdivuhodné. Ale ak vlastníte štandardnú hru, tak si myslím, že rozšírenie za tie peniaze nestojí.

Klady

  • nové stroje
  • otvorenosť sveta
  • prepojenosť úkonov

Zápory

  • málo DLC obsahu
  • nedoriešené problémy

Informácie o hre

Farming Simulator 19 Platinum Edition

Farming Simulator 19 Platinum Edition 2019

 

  • Platforma: PC
  • Žáner: Simulátor
  • Výrobca: Giants Software
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Iveta Szighardtova

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk