RECENZIA: Bee Simulator - I´ll bee back

RECENZIA: Bee Simulator - I´ll bee back

 

Dôležitosť včiel si v poslednej dobe uvedomuje čoraz viac ľudí. Malý bzučiaci hmyz je dôležitý pre celú planétu a alarmujúce správy o jeho masívnych úhynoch rozhodne netešia. Ak sa chcete o včelách dozvedieť viac, prípadne by ste chceli poučiť vašu ratolesť, nová hra zo sveta včiel Bee Simulator môže byť pre vás to pravé orechové. Je tam však niekoľko ale.

Hneď na začiatku budem negatívny. Som jednoducho smutný, že Bee Simulator prekypuje premrhaným potenciálom. Základná premisa vôbec nie je zlá a rozumiem, o čo sa vývojári snažili. Problém je, že vidíte, že sa z toho jednoducho dalo vytrieskať oveľa viac. Ale poďme pekne poporiadku.

Ste čerstvo vyliahnutá včelia robotnica - v mojom prípade nazvaná Pali, pretože Pavol tak nejak pozabudol, že je to robotnica, nie trúd - na ktorej plecia (hoci nijaké nemá, haha) padne enormne ťažká úloha. Musíte totiž nájsť nové miesto pre úľ, ktorí ohrozujú zlí, zlí ľudia. Vyletíte teda z vášho domova, začnete zbierať peľ, porozprávate sa s nejakými zvieratkami, trošku zabojujete, trošku si zatancujete, ponaháňate sa a zrazu je koniec. Za nejakých necelých päť hodín máte hotovo.

Príbeh tu je a týmto konštatovaním by som aj mohol skončiť. Jeho triviálnosť kole oči, na druhej strane však uznávam, že detskému publiku asi bude stačiť. Počas krátkej príbehovej kampane stretnete okrem včiel, sršňov a os aj kopu ďalších zvierat. Autori množstvo z nich štylizovali a nemôžem povedať, že je to najlepší nápad. Zatiaľ čo sršeň s akýmsi ruským prízvukom či militaristické mravce pobavia, napríklad osy sú nemastné a neslané a muchy sú tak nejak trápne hipsterské. Dabing sa však vo všeobecnosti podaril a pochváliť musím aj lokalizáciu všetkých textov do češtiny.

OVLÁDANIE

Bol som zvedavý, ako si vývojári z Varsav Game Studios poradia s ovládaním. Nuž, ostalo kdesi na polceste. Ako včela viete lietať (duh) a bodať, a tým to hasne. Let pôsobí celkom relaxujúco, ovládanie včely je však občas príliš citlivé a ak sa dostanete do užšieho priestoru, vaša včela sa zmení na pinballovú loptičku na kokaíne. Nežartujem.

Bee Simulator je pre dospeláka pomerne ľahká hra aj na ťažšej obťažnosti (k dispozícii je aj jednoduchá, ktorá je mládež tak akurát) s výnimkou jednej činnosti. Naháňačky s ostatnými včelami, osami či iným lietajúcim osadenstvom boli jedinou frustrujúcou časťou hry. Súperov totiž môžete dobehnúť iba použitím včelieho nitra, ktoré si počas naháňačky dopĺňate zbieraním žltých symbolov. Tie sú umiestnené tak, aby ste mali trochu ťažšie. Počas prenasledovania totiž musíte preletieť cez zelené kruhy a ak ich miniete príliš veľa, naháňačku si musíte zopakovať.

Do toho všetkého primiešajte rôzne prekážky v podobe rojov múch či poryvov vetra a vznikne kokteil, ktorý môže frustrovať. Už spomínané prekážky sú totiž občas nevyspytateľné a ak k tomu prirátame aj pinballové ovládanie, jedna chyba môže znamenať reštart aj na jednoduchej obťažnosti. V porovnaní s tým, aký je triviálny zvyšok činností v hre, sa naskytá otázka, ako si svoju prácu odviedli testeri. Jedna vec je výzvy, druhá vec neférovosť.

NEW YORK, NEW YORK

Bee Simulator sa odohráva na území, ktoré sa inšpirovalo slávnym Central Parkom v New Yorku. Nie je nejako rozľahlé, na účely hry však postačí a je aj celkom rôznorodé. Je totiž plné ľudského a zvieracieho osadenstva – cestou narazíte na zebry, medvede, nosorožce, krtka, mravce a mnohé ďalšie. Nájdete v ňom aj lodenicu, ZOO či malú botanickú záhradu, pričom nejaké ďalšie prostredia sú špeciálne určené pre lokálny multiplayer.

Vašou základnou úlohou bude zbieranie peľu, hoci treba upresniť, že to platí najmä pre začiatok hry. Čakal som, že čím viac ho nazbierate, tým viac si budete môcť vylepšovať samotný úľ či vašu včelu, nejaké RPG prvky však nečakajte. Jednoducho budete poletovať po lúke a keď uvidíte kvetinu, preletíte cez bublinu nad ňou a získate peľ. Ak nazbierate celý zásobník, musíte sa vrátiť do úľa a až potom môžete zbierať odznova.

Kvetiny sú rozdelené do piatich kategórií podľa vzácnosti, pričom identifikovať ich viete prepnutím sa do špeciálneho módu, kde sa obrazovka sfarbí do sivej a aj samotné kvetiny rozlíšite podľa farby. Najviac sa potešíte z legendárnych fialových, tie však môžete získať iba u kvetinárok alebo v bočných úlohách. Zbieranie peľu okrem iného pomáha naplniť aj ukazovateľ včelieho nitra, pričom ten si viete doplniť aj rôznymi maškrtami, ktoré sa v hernom svete nachádzajú.

MONOTÓNNE AKTIVITY

K dispozícii teda máte otvorený svet, ktorý môžete skúmať v podstatke od začiatku. Aktivít je v ňom na papieri celkom dosť, žiaľ, ich variabilita nie je priveľká a aj ja som mal problém motivovať sa, aby som ich vyskúšal viackrát. A to už je čo povedať, keďže som človek, ktorý nemal problém v Assassin´s Creed 2 zbierať pierka. V hre si, ako som už spomínal, aj zabojujete, ide však iba o ťahové bitky, ktoré sú na jednoduchej obťažnosti až urážlivo primitívne a na tej ťažšej si za pár minút zvyknete tiež. Problémy vám spôsobia možno iba stretnutia so sršňami, pretože majú veľkú výdrž.

V momentoch, keď budete potrebovať zistiť cestu, prípadne ju niekomu ukázať, na vás čaká aj tzv. včelí tanec. Tam iba opakujete pohyby, ktoré vám ukáže váš náprotivok. Taktiež budete pomáhať kŕmiť larvičky, zbierať určitý druh peľu v časovom limite či pomáhať rôznym zvieratám. A zabudnúť nesmiem ani na pavúky. Tie musia byť jednoducho všade. Aj napriek tomu, že som toho vymenoval celkom dosť, každá z týchto aktivít ponúka v podstate iba jeden variant, celkom rýchlo omrzí a vtedy nastúpi monotónnosť.

Čo teda posúva Bee Simulator na tri hviezdičky? Je to predovšetkým veľmi, veľmi príjemná atmosféra, ktorá vás z nejakého dôvodu prinúti pokračovať v hraní. Samotná grafika je veľmi sympatická a štylizovaná, prostredie nestíha nabrať na stereotype, a celé to tak nejak odsýpa. Rodičov, ale aj milovníkov súbojov s kamarátmi poteší lokálny multiplayer, ktorý som v hre tohto typu naozaj nečakal. V troch rôznych prostrediach si to totiž môže rozdať až štvorica ľudí na jednej obrazovke, a veru, má to čosi do seba.

Vývojári vyťahujú aj ďalší tromf. Bee Simulator môže poslúžiť ako obstojná edukatívna pomôcka. V priebehu celej hry totiž získavate skúsenostné body a za tie si môžete otvoriť nielen nové podoby vašej včely či rôzne pokrývky hlavy, ale aj informácie o zvieratách, ktoré ste už počas svojho hrania stretli. Autori taktiež na nahrávacích obrazovkách servírujú krátke zaujímavosti z včelej ríše, ktoré ukazuje, ako nesmierne dôležitý tento hmyz je pre tento svet. Už po takej hodine ich síce budete vedieť naspamäť, ale snaha sa ráta. A ako bonus poslúži už spomínaná česká lokalizácia.

Naše hodnotenie

Bee Simulator je nápad, ktorý autori dotiahli tak do polovice. Hrá sa to celkom príjemne a ak máte ratolesť a radi by ste ju pomaly, ale isto začali zasväcovať do tajov sveta videohier, za tridsať eur to rozhodne nebude zlý nákup. V opačnom prípade však v titule budete vidieť najmä premrhaný potenciál a celkom monotónnu hrateľnosť, ktorú si budete dávkovať maximálne po malých kúskoch.

Klady

 • príjemná atmosféra
 • oddychová hrateľnosť
 • edukatívne
 • Co-op a lokálny multiplayer

Zápory

 • ovládanie včely nie je úplne ideálne
 • kratučká príbehová kampaň
 • opakujúce sa aktivity
 • naháňačka

Informácie o hre

Bee Simulator

Bee Simulator 2019

 

 • Platforma: PC
 • Žáner: Simulátor
 • Výrobca: Varsav Game Studios
 • Distribútor v GB: Bigben Interactive
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk