• Hlavná stránka
 • PC
 • Recenzie
 • RECENZIA: Age of Empires II: Definitive Edition - Dorazila presne tá istá kvalita, na ktorú sme čakali
RECENZIA: Age of Empires II: Definitive Edition - Dorazila presne tá istá kvalita, na ktorú sme čakali

RECENZIA: Age of Empires II: Definitive Edition - Dorazila presne tá istá kvalita, na ktorú sme čakali

 

„Pošli ešte dáke jednotky hore, už ho dorazíme,“ asi takto nejako zneli slová z mojich úst vo chvíli, keď som zistil, že hrám Age of Empires II: Definitive Edition. Nie, neznamená to, že do toho momentu som nevedel, čo som si pustil, ale bol to presne ten nostalgický moment, ktorý ma vrátil do detstva. Presne tak, boli to bezstarostné časy plné dlhých večerov presedených za PC. Poďme sa teda na tento 20-ročný kúsok prezlečený do nového kabáta pozrieť zblízka.

Remaster sem, remaster tam

Nejakým zázračným spôsobom sa vydavatelia rozhodli, že recyklovaný obsah je to, čo herná komunita potrebuje. Inak na tom nie je ani Microsoft, ktorý nám naservíroval remaster Age of Empires II po 20 rokoch. Ešte zaujímavejší je však fakt, že druhý diel už jeden svoj remaster dostal v roku 2013. Hra sa volala Age of Empires II: HD Edition, pričom v podstate išlo len o prerobenie pôvodnej hry s datadiskom The Conquerors do vyššieho rozlíšenia. Pri Definitive Edition je to ale inak. Do hry sa dostávajú zmeny v podobe inovatívnejšej hrateľnosti, dosiahnutia až 4K rozlíšenia a nový obsah, ktorý ste nemali zatiaľ možnosť zahrať si nikdy predtým. Pre verných fanúšikov Age of Empires II len doplním, že herné mechanizmy zostali v podstate nedotknuté.

Čo sa týka obsahu, naozaj sa nemusíte báť, bude tam čo robiť, respektíve si z čoho vyberať. Pôvodná kampaň je doplnená o prvý datadisk The Conquerors, tri kampane z HD remasteru s názvami The Forgotten, The African Kingdoms a The Rise of the Rajas, a dopĺňa to úplne nové rozšírenie s názvom The Last Khans, ktoré obsahuje tri nové kampane. Ich príbeh nebudem rozoberať kvôli tomu, aby som ho zbytočne nespoileroval, môžem však spomenúť fakt, že nám do hry pribudli štyri nové civilizácie, ktorými sú Bulhari, Kumáni, Tatari a Litovci. Každá civilizácia obsahuje unikátne jednotky, ale nečakajte nijak výnimočné zmeny. Hra nám tak koniec-koncov ponúka tri kampane a štyri civilizácie navyše, ak máme na mysli iba obsah.

Vyššie rozlíšenie hre určite prospieva, pretože pri tak masívnom manažovaní mesta alebo pri veľkolepých bojoch je pohľad na centrum diania naozaj dôležitý. Titul som síce na 4k nehral, no som viac než presvedčený, že mu to pristane aj v tomto rozlíšení. Grafika sa nám prezentuje v podstate tak, ako si ju pamätáme spred dvadsiatich rokov, ale tu nastáva zvrat. V roku 2009 sa totiž pri uzavretí Ensemble Studios stratilo všetko zo zdrojového kódu k pôvodnej hre, čiže vývojári sa museli zapotiť a všetky objekty vytvoriť nanovo. Animácie sú pekne plynulé, budovy sa rozsypú tak nejak prirodzenejšie a aj také stopy v snehu po jednotkách dokážu milovníkovi titulu nahnať do očí slzy dojatia. Aj napriek tomu by som to neoznačil za novú grafiku, keďže tvorcovia sa striktne držali pôvodného titulu. Zvuk bol remasterovaný tiež. Atmosféra hry ma v konečnom dôsledku nepustila od monitora a slúchadiel, presne tak, ako to bolo aj pred rokmi.

Vylepšenia sa dotkli aj hrateľnosti. Ide však len o vylepšenia, nie o zmeny, a tak po prvom spustení budete hneď vedieť, čo presne máte robiť. Samozrejme, za predpokladu, že ste už Age of Empires II hrali. Aby som nechodil okolo horúcej kaše, musím spomenúť fakt, že roľníkom môžete zapnúť automatické osievanie polí. Tadá. Niekomu sa to môže zdať ako prehnane nafúknuté, ale ako človek, ktorý v pôvodnej hre zabil naozaj veľa času, viem, že vracanie sa do mesta vždy, keď som počul ten zvuk vysychajúceho poľa, bolo jedným z najotravnejších aspektov tejto inak skvelej stratégie.

Za zmienku stojí aj to, že armáda konečne hľadá rozumnejšie cesty a nie tie, na ktorých by si vojaci iba zavadzali. V ľavom hornom rohu si taktiež môžete všimnúť, že pri každej surovine máte číslom zobrazené, koľko pracovníkov na nej robí, a zvýšil sa aj celkový počet obyvateľstva. Už pri prvom spustení si tiež určite všimnete pekne prerobené menu, ktoré je celkom intuitívne a ľahko sa v ňom orientuje. V menu máte aj priamu možnosť sledovania streamov na Mixeri.

Príbehov v hre je naozaj na rozdávanie, ale tá ozajstná začína až v multiplayeri. Áno, presne tam, kde sa z kamarátov stávajú zlosynovia a z bratov vrahovia. Multiplayer a real-time stratégie boli vždy úzko späté, dalo by sa povedať, že príbeh v nich bol druhoradý. V Age of Empire II: Definitive Edition si môžete založiť hru až pre ôsmich hráčov, pričom zahrať si tak môžete aj dvaja proti umelej inteligencii. Pri vytváraní novej hry si vyberiete obťažnosť protivníkov, veľkosť mapy, režim, národy a kopu iného. Je tu aj malé vylepšenie vo forme crossplayu pre Steam a Microsoft Store hráčov, avšak cez LAN na domácej sieti si už nezahráte.

Ak nemáte priateľov, nezúfajte, v lobby si môžete vyfiltrovať zápasy podľa vlastných kritérií a zahráte si s ľuďmi, ktorých nepoznáte. Titul ponúka aj hodnotené zápasy, tie však začiatočníkom neodporúčam. V hre nájdete aj sprístupnený editor, čiže si budete môcť vytvoriť vlastné mapy pre seba a priateľov, prípadne pre celú komunitu. Nestačí mapa? Spravte si priamo celú kampaň. Nechce sa vám tvoriť? Stiahnite si obsah vytvorený niekým iným. Age of Empires II: Definitive Edition v tomto naozaj nekladie medze a dokonca aj priamo podporuje módy. Samozrejme, v hre je toho omnoho viac, ak máte chuť na kus histórie, pokojne si prečítajte popisy ku všetkým národom alebo si zapnite jednu z historických bitiek.

Celá recenzia sa niesla v duchu prezentovania recyklovanej hry, a tak som sa odrážal od toho, že všetci už s ňou máme skúsenosti. Ak ste však človek, ktorého dokázala dvadsať rokov obchádzať, nebojte sa vkĺznuť do týchto neprebádaných vôd. Myslím si, že moderný herný priemysel už nie je preplnený kvalitnými stratégiami tak, ako bol kedysi, a tak je každá vítaná s otvorenou náručou. Ak by ste predsa len váhali ako s hrou začať, zapnite si kampaň za Williama Wallacea, ktorá v nej prebrala úlohu tutoriálu.

Naše hodnotenie

Ak si pamätáte pôvodnú hru a hľadáte zážitok, aký ste mali pred dvadsiatimi rokmi, Age of Empires II: Definitive Edition vám to prinesie. Tvorcom sa podarilo nájsť perfektnú rovnováhu medzi vynovením a ponechaním toho, čo hráčov tak držalo pri tomto titule. Ak ste hráčom, ktorý nemá dobré, prípadne žiadne skúsenosti so stratégiami, siahnite po hre takisto. Je to perfektná ukážka toho, ako sa dokázali tvoriť kvalitné stratégie a hry celkovo aj bez potreby moderných technológií.

Klady

 • nová grafika
 • odstránenie otravných nedostatkov
 • nízka cena

Zápory

 • AI už má svoj vek
 • občas zdĺhavé

Informácie o hre

Age of Empires II: Definitive Edition

Age of Empires II: Definitive Edition 2019

Hra, ktorá už raz zažila úspech. Prichádza v novej grafike, s malými zmenami v hrateľnosti, s novým obsahom a za rozumnú cenu. Päť hviezdičiek nedávam iba kvôli tomu, že je to v podstate recyklovaný obsah.

 • Platforma: PC
 • Žáner: RTS
 • Výrobca: Forgotten Empires, Tantalus Media, Wicked Witch
 • Distribútor v GB: Xbox Game Studios
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk