RECENZIA: Terminator: Resistance - zaujímavý návrat ku klasike

RECENZIA: Terminator: Resistance - zaujímavý návrat ku klasike

 

Pamätáte si ešte na poslednú Terminator hru? Že nie? Ani sa vám nečudujem, veď je to už pekných pár rokov. A ruku na srdce, posledné Terminator tituly za veľa nestáli. Na svete je nový kúsok z tohto univerza, ktorý navyše vyrobila spoločnosť, ktorá sa svojou prvou hrou príliš neblysla. Čo myslíte, napraví si svoje renomé prostredníctvom titulu Terminator: Resistance?

Klasika sa vracia!

V roku 1995 prišiel na svetlo sveta The Terminator: Future Shock a o rok neskôr Terminator: SkyNET. Obe hry sa tešili obrovskej obľube a nemôžeme sa čudovať, vývojári z Bethesda Softworks na nich spravili kus roboty. Vtedy nádherná grafika a otvorený svet si ale vypýtali aj veľkú daň - obrovskú hardvérovú náročnosť. Ak ste však mali výkonný stroj, dostali ste naozaj úžasnú videohru. Ďalších pokračovaní sme sa už nedočkali, čo bola neskutočná škoda. Teda, boli tu pokusy ako Terminator 3: Redemption a Terminator: Salvation, no tie veľkú dieru do sveta neurobili.

Po prvých záberoch, ktoré som pri predstavovaní Terminator: Resistance mohol vidieť, som bol na vážkach. Hra vyzerala fajn, cítil som, že môže byť dobra. No titul má na svedomí štúdio, ktoré pred pár rokmi prinieslo videohru o Rambovi. Tú hráči aj kritika zniesli pod čiernu zem. Avšak v kútiku duše som dúfal, že sa vývojári poučili a svoje chyby a hriechy minulosti nezopakujú. A dúfal som správne! Teda, tak na polovicu.

Príbeh je zvládnutý super

Príbeh je pomerne zaujímavý a točí sa, samozrejme, okolo vašej postavy menom Jacob Rivers. Ten je členom odboja proti SkyNetu a snaží sa svet dostať opäť pod kontrolu ľudí. Žiaľ, nič nejde tak, ako by sme si predstavovali. A tak sa hneď na začiatku dostaneme do peknej šlamastiky a so svojou divíziou stratíte kontakt. Vašim cieľom bude jediné – vrátiť sa späť k odboju a nakopať pár želených zadkov.

Cestou stretávate kopu zaujímavých NPC postáv. Môžete im pomáhať či rozprávať sa s nimi o rôznych veciach a o ich minulosti. Dozviete sa tak zaujímavé fakty z univerza Terminátora a skladáte si mozaiku príbehu. Navyše to, ako sa budete správať, určí, akým smerom sa bude príbeh poberať. Rôzne rozhodnutia tak budú mať vplyv na virtuálny svet. K tomu vás príbeh a jeho smerovanie často poriadne prekvapí, nebudete sa pri ňom nudiť a neustále budete chcieť vedieť viac. K tomu budú dopomáhať výborne napísané postavy, z ktorých ani jedná nie je nudná či tuctová.

V hre nepôjdete štýlom „som nesmrteľný a všetkých vás pozabíjam“

Akčná časť je fajn. Ak si myslíte, že budete počas svojho putovania ako Rambo, tak na to rýchlo zabudnite. Veľkú časť totiž musíte prejsť plížením, a to najmä zo začiatku, keď máte len obyčajné zbrane. Taký T-800 je obyčajnými guľkami takmer nezraniteľný, musíte si počkať na plazmové zbrane. S nimi sa tieto plechové vraždiace stroje kosia o niečo lepšie. Stroje môžete v stealthe sledovať špeciálnou optikou, ktorá ich vie odhaliť. Má to však jeden háčik - nemôžete pritom utekať. Nebojte sa však, hra obsahuje aj akčné scény. V nich si užijete dynamickú kameru, streľbu, opäť streľbu a utekanie.

Stroje sú občas riadne hlúpe a tak sa niekedy zdá, že sa rozhodli byť vaším jednoduchým terčom. V podstate veľa rozumu nepobrali, no pre nás to je len a len dobré. Zaujímavým aspektom je, že niektoré veže môžete hacknúť. Potom neútočia na vás, ale na nepriateľov. To sa mi veľmi páčilo napríklad v úlohe, počas ktorej som sa musel popri T-800 strojoch plaziť. Keď som však hackol plazmové vežičky, mojich nepriateľov rozmetali na franforce.

Trochu ma však zarazili neviditeľné steny. Myslím si, že každý herný dizajnér by sa mal tomuto vyvarovať a naučiť sa, ako hráča „oklamať“ tak, aby si nič nevšimol.

Boj, veda a prežitie

Aj táto hra obsahuje RPG prvky. Sú rozdelené do troch rôznych stromov - „Combat“, „Science“ a „Survival“. Ako putujete hrou, dostávate skill pointy, čiže body schopností. Tie následne rozdeľujete do spomínaných stromov vlastnosti vašej postavy. V konečnom dôsledku si budete môcť dovoliť takmer všetko, čo chcete, a tak nehrá príliš veľkú úlohu, ktorý strom si zvolíte.

V hre môžete vyrábať náboje či vylepšovať svoje zbrane. Na ich vylepšenie budete potrebovať súčiastky z padlých strojov. Tých budete mať plný batoh, no nemôžete ich kombinovať, ako chcete, ale musíte medzi nimi nájsť kompatibilitu. Tento prvok sa mi celkom pozdával.

Počas plnenia úloh narážate na obrazovky, kde si môžete hru uložiť, no, samozrejme, nový Terminator obsahuje aj auto-save, a to najmä pri spomínaných akčnejších scénach.

Grafika je celkom pekná, no chcelo by to vylepšenie

Prvé, čo ma na Resistance upútalo, bolo hudobné spracovanie a grafika. Po spustení na vás z reproduktorov vyštekne klasická teminátorská hudba. A ak máte basy poriadne nastavené, budete z nej vo vytržení. Je naozaj perfektná.
Aj grafické spracovanie je zvládnuté dobre, teda až na pár maličkostí. Keď totiž chodíte po svete a strieľate po nepriateľoch, tak sa vám grafika bude páčiť. V momente, keď prídete k rôznym NPC postavám, si však všimnete, že sú ľahko odfláknuté. Postavy majú čudné oči, niektoré časti tváre vyzerajú veľmi stŕpnuto a nasvietenie tiež nie je príliš pekné. To všetko je však len o vašej tolerancii a o tom, či tento nedostatok dokážete prehliadnuť.

Nepríliš pekné je aj používateľské rozhranie. Je veľmi jednoduché a pripomínalo mi titul 7 Days to Die. To by nebolo až tak zlé, no 7DTD je v predbežnom prístupe a UI hry nemá poriadne dorobené. S grafikou sa tvorcovia mohli rozhodne pohrať o čosi viac, no pravdepodobne boli limitovaní rozpočtom. Terminator: Resistance som testoval na zostave s grafickou kartou RTX 2070 a procesorom Ryzen 5-3600, pričom počas hrania som nenarazil na žiaden problém. Všetko išlo krásne plynulo na Full HD a najvyšších možných detailoch.

Naše hodnotenie

Nedajte sa oklamať hodnotením troch hviezdičiek. Terminator: Resistance je naozaj SKVELOU hrou, ktorá vás zabaví dvojnásobne, ak ste fanúšikom prvého a druhého filmu. Hra však obsahuje ešte niekoľko chýb, z ktorých by sa mohli vývojári do budúcnosti poučiť a v ďalšom pokračovaní prinesú výborný AAA titul. Veď od vyššie spomínaného Ramba prešli poriadny kus cesty. Verím im!

Klady

 • pocit ako pri starých Terminator hrách od Bethesdy
 • príbeh nie je na zahodenie
 • v hre musíte robiť rozhodnutia, ktoré majú vplyv na dianie okolo vás
 • hudobné spracovanie
 • zaujímavé nepriateľské jednotky
 • vylepšovanie zbraní je zaujímavé

Zápory

 • grafické spracovanie nie je práve najlepšie
 • vizuál používateľského rozhrania
 • RPG systém a systém craftenia by mohli byť komplexnejšie
 • NPC sú príliš strnulé
 • neviditeľné steny

Informácie o hre

Terminator: Resistance

Terminator: Resistance 2019

Terminator: Resistanece je strieľačka, ktorá nás zavedie do sveta Terminatora do roku 2028. Tu sa stretneme s odporom voči SkyNetu a budeme s nepriateľskými robotmi bojovať na život a na smrť.

 • Platforma: PC
 • Žáner: FPS
 • Výrobca: Teyon
 • Distribútor v GB: Reef Entertainment
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk