RECENZIA: Football Manager 2020 - Ešte jeden zápas a idem spať

RECENZIA: Football Manager 2020 - Ešte jeden zápas a idem spať

 

Asi som naivný, ale každý rok dúfam, že sa aspoň od jedného pokračovania už zavedených športových sérií dočkám veľkých noviniek. Alebo aspoň jednej. Revolúcie, nie malej evolúcie. Namiesto toho najpopulárnejšie tituly skôr iba stagnujú, resp. prešľapujú na mieste. Ako je na tom Football Manager 2020?

Nuž, podobne, hoci stále veľmi dobre. Najnovší diel futbalového manažéra z dielne Sports Interactive je kvalitnou hrou, do ktorej priniesli autori fajn vylepšenia, zároveň však stále neopravili niektoré veci z minulosti, špatiace sériu už dlhé roky. Vzhľadom na to, že Football Manager 2020 po vydaní opäť ovládol rebríčky predajnosti v Spojenom kráľovstve, ale celkom rozumiem, že tvorcom sa iný model asi neoplatí.

Tentokrát po anglicky

Na začiatku upozorním, že ak ste boli zvyknutí svoje kluby manažovať v češtine, tento rok to možno bude inak. Podľa vývojárov sa vraj už neoplatilo do tohto jazyka hru prekladať, a tak si musíte zvyknúť na angličtinu, prípadne sa spoľahnúť na neoficiálny preklad. Keďže sa vo FM 2020 nachádza kvantum textov, môže byť prechod šokom, a nečudoval by som sa, ak by to množstvo hráčov odradilo. Na druhej strane musím uznať, že to nie je to najťažšia angličtina všetkých čias, a ak sa do futbalu vyznáte, nebudete mať až taký problém.

Základom je, samozrejme, kompletná starostlivosť o vami zvolený futbalový klub. Možností máte neúrekom. Stačí pár klikov a môžete trénovať hviezdami nabitú Barcelonu s najlepším futbalistom všetkých čias Lionelom Messim (poďte do mňa!), navrátiť slávu „Červeným diablom“ z Manchestru, alebo si vybrať obskúrny tím z nižšej anglickej ligy a priviesť ho až k triumfu v milionárskej Lige majstrov. Vo FM 2020 je možné všetko a každý si svoj príbeh tvorí sám. Na výber máte 53 krajín, v ktorých sa nachádza 118 líg, hoci najväčšie tímy (až na niektoré výnimky) ani tentoraz nemajú svoje logá. O tom, že Juventus s Cristianom Ronaldom sa volá Zebre, ani nehovorím.

Novinky

A potom to prichádza. Prvé kroky, stretnutie s majiteľom, tlačové konferencie, oboznámenie sa s kádrom, nastavenie vhodného tréningu, rozposlanie skautov, hľadanie nových hráčskych a trénerských posíl a množstvo ďalšieho. Ak ste v sérii nováčikom, nemusíte sa báť. Na papieri všetko možno vyznieva masívne – a aj v skutočnosti je – základy vám však vysvetlí niekoľko slušných tutoriálov. Tie vám vlastne odporúčam, aj keď už máte čosi virtuálne odtrénované. Pribudlo totiž niekoľko noviniek a radšej si ich na začiatku poriadne vyskúšajte, ako by ste v neskorších fázach mali tápať. A ak sa vám zdá, že toho mikromanažmentu je priveľa, nič sa nedeje. Niektoré menej dôležité činnosti môžete bez problémov hodiť na svojich asistentov. Veď na to tam sú, nie?

Z noviniek do očí udrie napríklad vylepšené podpisovanie hráčov. Pri vyjednávaní im upresňujete rolu, akú v klube dostanú, čo zohráva pri ich rozhodovaní veľkú úlohu. Mladým talentom môžete sľúbiť, že ich čas nastane v budúcnosti, pri veľkej posile by nebolo zlým nápadom pošteklenie ega vyhlásením, že má byť hviezdou tímu. Autori taktiež posilnili fungovanie vášho trénerského tímu, kde pribudli dve pozície, pričom zamestnanci sú opäť o čosi užitočnejší.

Vychovať si nového Messiho? Žiaden problém

Malé vylepšenie možno vidieť v sekcii s názvom Klubová vízia. Dôležitou je po novom aj tzv. päťročnica (nepliesť si s podobným plánom Sovietskeho zväzu), čiže plán fungovania klubu na najbližšie roky. Vedenie v nej stanoví ciele, ktoré by rado dosiahlo, a ich dôležitosť. Netreba ich podceňovať, pretože ich ignorovanie môže viesť k vyhadzovu. Faceliftu sa dočkala aj obrazovka slúžiaca na modifikovanie taktiky, teraz je prehľadnejšia a intuitívnejšia.

Príjemnou novinkou je tzv. „Development Centre”, kde sledujete rast vašich mladých hráčov, či už sú v mládežníckom tíme, v béčku, alebo kdesi na hosťovaní. Pokope máte všetky dôležité informácie vrátane štatistík či hodnotení skautov, čo je skvelá správa. Pocit, keď si vychováte nového Messiho, je vždy nádherný, a vďaka Development Centre bude rozhodovanie o osude mladíkov o čosi jednoduchšie. Hra je, samozrejme, plná množstva ďalších malých noviniek, pričom niektoré na povrch vyplávajú až po tom, čo odohráte desiatky hodín.

Ach, tie škaredé zápasy

Achillovou pätou FM 2020 je opäť raz zápasový engine. Už v beta verzii napríklad mali hráči tendenciu páliť z diaľky aj napriek tomu, že ste taktiku nastavili na útoky z krídla alebo krátke prihrávky až do šestnástky. V plnej verzii a po pár patchoch je to, samozrejme, lepšie, a zápasy, kde na súperovu bránu vyšlete päťdesiat striel, už nie sú pravidlom. Nad futbalom, ktorý vidíme v podaní našich hráčov v celkom mizernom 3D (áno, Sports Interactive, stále to vyzerá škaredo), však občas mám chuť ohrnúť nos, lebo vyzerá nesmierne umelo.

Animácie sú aj po mnohých rokoch katastrofou, pôsobia drevene a hoci autori tvrdia, že ich vylepšujú, celkový dojem je stále zlý. Hráči dokážu prihrať z nereálnych pozícií, na druhej strane si potom nevšimnú úplne voľného hráča pred takmer prázdnou bránou. Viem, deje sa to aj v reálnom futbale a takéto momenty sú vítanými čriepkami reality v simulácii, no vo FM 2020 sa dejú príliš často. Nehovoriac o tom, že pri sledovaní niektorých akcií už dopredu viem, akú sprostosť moji hráči urobia teraz. Nevšimol som si ani vylepšenie umelej inteligencie.

Je to škoda, pretože inak je samotný zápas zábavný. Sledujete akcie, štatistiky, vidíte, kto hrá zle a potrebuje povzbudiť, kto je naopak ťahúňom a zaslúži si pochvalu. Intuitívne viete zmeniť taktiku, keď súčasná nefunguje, v momente môžete reagovať na tlak súpera vhodným striedaním, a ak ani to nezaberie, hráčom môžete cez prestávku poriadne vyčistiť žalúdky. Je veľmi málo krajších pocitov, ako keď po mizernom prvom polčase prehrávate 0:2, v polčase urobíte dve-tri striedania, vašich najdôležitejších hráčov si vezmete bokom, aby ste im vysvetlili, že majú na to hrať lepšie, zmeníte taktiku... a nakoniec gólom v 94. minúte stav otočíte. Podobných momentov, keď zažijete, samozrejme, aj negatívne emócie, je FM 2020 plný. Je to jednoducho futbal so všetkým, čo k tomu patrí.

Ak si chcete zahrať FM 2020 naplno, pripravte sa na to, že potrebujete celkom silný stroj. Najväčší zážitok budete mať s čo najväčším počtom simulovaných líg, a tie sú veľkou záťažou. Ak teda nechcete stráviť polovicu herného času pozeraním sa na nahrávacie obrazovky, majte pripravenú slušnú pamäť RAM a procesor.

Naše hodnotenie

FM 2020 je ďalším podareným prídavkom do vynikajúcej série. Ale... Aj napriek tomu, že tvorcovia zo Sports Interactive opäť raz namiešali skvelý kokteil, ktorý vás dokáže k monitoru pripútať na desiatky, stovky, ba až tisíce hodín (ak máte naozaj veľa času), nabudúce by to už chcelo väčšie zmeny. Nováčikom odporúčam, skúseným manažérom s malou výstrahou. FM 2020 ich určite pohltí, ak by si dali rok pauzu, o nič extra by však neprišli.

Klady

 • obrovská databáza hráčov
 • komplexné možnosti
 • neskutočne návykové
 • niektoré novinky

Zápory

 • chýbajúca čeština
 • niektoré licencie
 • zápasový engine
 • chcelo by to väčšie zmeny

Informácie o hre

Football Manager 2020

Football Manager 2020 2019

 

 • Platforma: PC
 • Žáner: športový simulátor
 • Výrobca: Sports Interactive
 • Distribútor v GB: SEGA
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk