RECENZIA: Spintires: Chernobyl DLC - Off-road z neďalekého východu

RECENZIA: Spintires: Chernobyl DLC - Off-road z neďalekého východu

 

Od 13. júna 2014, kedy vyšiel pôvodný Spintires, už ubehlo strašne veľa času. Čas sa ale na malú chvíľku zastavil aj 26. apríla 1986. Ak už niekto z vás tuší, kam tým mierim, tušíte správne. Totižto druhý spomínaný dátum je neodmysliteľným míľnikom v histórii ľudstva. V ten osudný večer došlo ku Černobyľskej havárii s hrozivým dopadom na nemalú plochu vo svojom okolí. V dôsledku tejto udalosti bolo napokon evakuované celé mesto Pripiať, z ktorého sa stalo neslávne „mesto duchov“. Nie, nejde o hodinu dejepisu, skôr sa vám snažím navodiť atmosféru, s ktorou budete sprevádzaní celým novým datadiskom pre už vyššie spomínanú hru Spintires. Datadisk nesie názov Chernobyl a prináša nám vierohodné prostredie z ukrajinskej rádioaktívnej oblasti.

Na úvod by som vás chcel upozorniť na to, že nie som hráč, ktorý by sa nejakým spôsobom rozplýval nad simulátormi a už vôbec nie nad simulátormi ťažkej techniky. Myslím si, že to ale môže byť v niektorých ohľadoch kladným faktorom a prinesie to nadhľad do celej recenzie. Spintires už asi nemusím veľmi predstavovať, len ho zhrniem niekoľkými vetami. Ide o off-road simuláciu starých sovietskych vozidiel. Máte k dispozícii nespočetné množstvo ťažkých terénnych strojov, kompas a nepreskúmanú mapu. Vašou úlohou je preskúmať celú mapu, na ktorej si odomknete ďalšie vozy a garáže, pričom hlavným cieľom ostáva prevážanie dreva z bodu A do bodu B. No a to je asi tak všetko. Viem, že hra vám dokáže ponúknuť viacero možností prejdenia mapy, ale cieľ zostáva rovnaký.

Súdruhovia, poďme ťažiť rádioaktívne drevo

Svoj „príbeh“ prežijete ako závozník dreva v nehostinnej oblasti Pripiať, v okolí vybuchnutého reaktora, ale vstúpite aj do Červeného lesa. Vašou úlohou bude voziť drevo zo zamorených lesov na body určenia. Ja viem, že Černobyľská havária je výborným námetom pre rôzne filmy, seriály a hry, ale prečo tam, preboha, niekto ide ťažiť drevo? Nemyslím si, že hocikto racionálne zmýšľajúci by sa vydal napospas osudu do oblasti vybuchnutého reaktora. V tomto nám Chernobyl DLC prináša niečo nové, a to, že na mape častokrát narazíte na zamorenú oblasť. Na to vás už skôr upozornia zničiteľné bariéry a váš Geiger-Müllerov detektor začne vydávať to povestné pukanie. Ak už budete musieť vojsť alebo sa len náhodou ocitnete v jednej z týchto oblastí, vaše vozidlo bude čeliť poškodeniu, ako tomu bolo napríklad v predošlých mapách, keď ste autom prechádzali cez vodu. Zdá sa mi to trošku pritiahnuté za vlasy, keďže šofér s úsmevom zapína „diferák“, zatiaľ čo vozidlo sa do niekoľkých sekúnd dokáže rozpadnúť. Čo sa týka prostredia v novom DLC, nečakajte nič prelomové a ani nič inovatívne. Je to proste Spintires s novou mapou, a ani nie tak bahnitou. Možno práve to bahno a ťažko zvládnuteľný terén dodávali tejto hre ten jej nezameniteľný vzhľad.

Rýpme iba do bahna, ostatok nechajme tak

Atmosféra „mesta duchov“ musí byť pochmúrna. V tejto veci si možno autori povedali, že nebudú vylepšovať dizajn grafiky. Grafika pôsobí zastaralo, miestami akoby všetky staré textúry z Half-life 2 poskladali na jednu mapu (a to nechcem uraziť Valve), pripevnili známe kulisy a povedali hráčom, že sa práve nachádzajú pri černobyľskej elektrárni. Nemôžem prirovnávať pompéznejšie projekty k tejto hre, ale treba si uvedomiť, že aj jeden mode dokáže častokrát prekopať celkový vzhľad hry. To som dal len taký príklad na to, aký malý vynaložili vývojári záujem o inovovanie vlastnej hry. Predsa si treba uvedomiť, že hra už má svoje duchovné pokračovanie a keď chcú priniesť skalným fanúšikom prvého dielu niečo nové, treba sa posnažiť viac. Druhá vec, ktorú by som chcel hre vytknúť, je kamera. Pamätám si obdobie, keď statická kamera v sérii Resident Evil bola utrpením, ale z kamery v Spintires som skoro oslepol. Vlastne doteraz neviem, ako sa ovláda. Naozaj už tento aspekt hry, ktorý bol vývojárom vyčítaný komunitou od vydania pôvodnej hry, nemohli opraviť, alebo aspoň vložiť do hry pohľad zvnútra? Kamera z kabíny by hre neskutočne sadla. Hlavné menu tiež pôsobí, ako keby ho vyvíjali priamo vo vybuchnutom reaktore. Celkové ovládanie je spočiatku anti-intuitívne a celkom dlho mi trvalo, kým som vôbec zistil, čo vlastne mám v tejto hre za úlohu.

Viac vozidiel, viac zábavy

Aby som zas úplne nekrivdil vývojárom, musím spomenúť, že do hry pridali dva nové vozy Zil-157 a MAZ- 505. V ponuke je okrem hlavnej aj menšia mapa s vývojárskymi nástrojmi, takže si budete môcť vyskúšať každé jedno vozidlo. Spolu s datadiskom pribudnú do Steamu aj tri nové achievementy. Hra je preložená do češtiny, aj keď po zvládnutí ovládania ju už nebudete potrebovať. Samozrejme, prítomnosť češtiny v hre vítam a pripisujem za ňu vývojárom bonusové body.

Chcel by som ešte spomenúť svetlejšiu stránku hry, a to multiplayer. Keď odložíme bokom všetky nedostatky a technické problémy, Spintires sa stáva výborným pieskoviskom až pre štyroch ľudí. Napriek tomu, že ide o starší kúsok, výlety s partiou v bahne proste neomrzia. Ak máte partiu kamarátov, alebo ste iba dvaja, vrelo vám hru odporúčam. V tomto ohľade dokáže Spintires ponúknuť skvelú zábavu na niekoľko hodín a okolie Černobyľu sa zrazu bude javiť ako celkom fajn miesto. Zapadnúť tu s vozidlom nie je vôbec ťažké a dobrý kamarát s navijakom je v takýchto situáciách na nezaplatenie. Pri zapnutom hardcore móde si dokonca môžete otestovať svoje kolektívne schopnosti. Takisto aj pri multiplayeri sa však občas môžete stretnúť s miernymi problémami a po padnutí serveru sa už do hry nevrátite. To znamená stratu celého progresu.

No a to je všetko. Bohužiaľ som musel túto vetu použiť už druhýkrát. Nechcem tým nikoho uraziť, len mne ako hráčovi sa to zdá málo. Môžeme sa iba domnievať, že vývojári z Oovee štúdia sa snažia do hry prilákať nových hráčov. Myslím si to už len z toho dôvodu, že minulý rok vydali do päť rokov starej hry 3-krát nový DLC obsah, jeden dokonca zadarmo, a to už má aj Spintires svojho duchovného nástupcu. Ak už hru vlastníte a ste stotožnení s tým, že si radi zahráte nový obsah, tak vám DLC odporúčam. Ak ste majiteľom pôvodnej hry a hľadáte nové výzvy, tu ich nenájdete, aj keď sa vývojári s niečím novým snažili prísť. Ak ste hráč obľubujúci off-road, ale hru ešte nevlastníte, siahnite radšej po jej nástupcovi.

Naše hodnotenie

Súdruhovia, častokrát sa stretávame s lenivosťou vývojárov, ktorí nám hru podsúvajú pod nos len so zámienkou zarobiť si. Mne ako hráčovi to nestačí, pridať jednu mapu a dve nové vozidlá. Dokážem ale pochopiť cieľovú skupinu tejto hry a jej potrebu prekonať každú nástrahu, ktorá im príde do cesty. Cenovka 5 € nie je nič, za čo by sa strieľalo, a tak voči kúpe nemám žiadne výhrady.

Klady

 • prostredie
 • multiplayer
 • nádych východu
 • česká lokalizácia

Zápory

 • malá mapa
 • technické problémy
 • kamera
 • absencia noviniek

Informácie o hre

Spintires: Chernobyl DLC

Spintires: Chernobyl DLC 2020

Na začiatku si vyberiete mapu, vozidlá a idete do hry. Tam máte zahalenú mapu, ktorú si cez bahnité cesty pomaly odhaľujete. Pomaly sa vám míňa palivo, ktoré si doplníte na pumpách, vozíte drevo z bodu A do bodu B a snažíte si pri tom nezničiť auto. Toť všetko.

 • Platforma: PC
 • Žáner: OFF-ROAD simulátor sovietskej techniky
 • Výrobca: Oovee Games
 • Vydavateľ: Oovee Games
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: COMGAD

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk