RECENZIA: Atomicrops – Keď na vás úroda veselo žmurká

RECENZIA: Atomicrops – Keď na vás úroda veselo žmurká

 

Ak máte radi staranie sa o záhradu, no zároveň aj adrenalín, ktorý stúpa až po strop, lebo na vás letí neskutočné množstvo guliek (v hernom slovníku situácia inak označovaná ako „bullet hell“), zbystrite pozornosť. Atomicrops je hra pre vás!

Priznávam, od chvíle, keď som písala prvý náhľad na Atomicrops, hrala som ju ešte pekných pár hodín, pravidelne, skoro každý mesiac. Zaujala ma nielen typom hry, ale aj prísľubom nových prídavkov. Prestala som s tým asi tak v marci tohto roku, kedy som sa vďaka korone začala viac orientovať multiplayerové tituly, aby som sa „stretla“ s kamarátmi. Tvorcovia však medzitým odviedli fakt super prácu, pretože počas early accessu pridávali nové veci celkom často – na začiatku, v roku 2019, to dokonca bolo každý mesiac, potom v roku 2020 už pomenej, predpokladám, že hlavne z dôvodu prípravy na prechod na plnú verziu. Prídavky boli vždy ohlásené dopredu a popísané či už na oficiálnej stránke, alebo aj na jej hernej verzii wikipedie (pozn.: na konci článku si môžete pozrieť linky k týmto stránkam).

O čom Atomicrops vlastne je?

Atomicrops je roguelite titul, ktorý vás vtiahne mottom „Farm, marry, kill“ („Farmárči, ožeň sa/vydaj sa, zabíjaj!“) do sveta, kde ste zdedili farmu. Idylický začiatok, že? Nie je to prvá hra, ktorá takto začína... No všetko sa mení v momente, keď na farme nájdete protiatómový kryt. Ten vás zaujme natoľko, že sa ho rozhodnete preskúmať. Vleziete dnu a zrazu vybuchne atómová bomba, ktorá všetko navôkol zničí. A to, čo nezničí, aspoň zmodifikuje. Zrazu po svete behajú zmutované postavičky, ktoré nápadne pripomínajú poľnohospodárske plodiny, zajkovia so zbraňami (zajace vládnu svetu?!), dokonca aj plody vašej práce na farme majú oči a skáču od radosti, keď sú pripravené na zber, pri hnojení začnú rádioaktívne svetielkovať a pri použití dostatočného množstva hnojiva sa dokonca štyri plodiny spoja do jednej megaplodiny.

V tomto svete, kde jeden deň trvá približne 3 minúty a jedno ročné obdobie trvá 3 dni, sa snažíte prežiť jeden celý rok. Na konci každého obdobia vás príde navštíviť veľký boss, aby vám znepríjemnil prácu na farme. Prežite a máte bonus od dedinčanov v podobe vylepšení pre vás a vašu farmu a dom. Ak náhodou prežijete celý rok v už tak ťažkých podmienkach, čaká na vás finálny súboj počas tzv. atómovej zimy a jej obrovského Corpe-a-copia bossa, ktorý je zložený zo všemožnej zeleniny a ovocia. Toho zabijete jedine tým, že budete ďalej pestovať plodiny na svojej farme.

To, že ubehol nejaký ten čas, odkedy hra vyšla ako early access, nám teraz naznačujú vývojári aj posledným prídavkom s menom Thyme flies („tymián letí“), čo je zároveň možné brať ako narážku na iné ustálené slovné spojenie Time flies („čas letí“). Pre tých menej anglicky zdatných - thyme a time sú si výslovnosťou veľmi podobné, čiže tvorcovia sa tu krásne pohrali so slovíčkami. Odporúčam venovať pozornosť aj ďalším používaným slovám v hre, pretože toto nie je jediná slovná hračka, ktorú tu nájdete. Nebudem skrývať nadšenie, pretože mne sa úprimne slovné hračky (a vtipy s nimi spojené) veľmi páčia. Vtipné sú aj peniaze, ktoré dostávate za predaj vypestovaného ovocia a zeleniny. Tie sa volajú golden cashews (v preklade zlaté kešu oriešky), čo pripomína až veľmi nápadne cash (čiže „keš/peniaze“). Kto z vás má podobnú úchylku, určite v tomto článku nájde aj ďalšie.

Každým rokom je hra obťažnejšia

Tento výrok nie je namierený na naše štandardné reálne roky, ale na tie herné. Ak prežijete rok a porazíte finálneho bossa, odomkne sa vám ďalší, o niečo ťažší rok. Takto môžete postupovať až do roku s číslom 10, kedy sú, v porovnaní s prvým rokom, nepriatelia a ich streľba oveľa rýchlejší, po obrazovke vám lietajú nesmrteľné lebky, ktorým sa tiež musíte uhýbať, a zrazu označenie „bullet hell“ naberá ešte intenzívnejší význam. Ako sa však vraví, kto riskuje, ten môže veľa získať, čo platí aj v Atomicrops. Takže človek si musí premyslieť, či zostane so svojimi ambíciami „pri zemi“, alebo to riskne s vyššou obťažnosťou. Predsa len, keď nejde o život... :)

Nové postavy prinášajú nové výzvy

Zatiaľ čo nepriatelia zostali väčšinou rovnakí už od early accessu, možno narazíte na jednu-dve nové príšerky, ktoré tu ešte pred rokom neboli, výrazne sa rozšíril zoznam postáv, za ktoré
sa môžete pustiť do boja o vašu záhradu.

Začnem s Lavender. Dievčina s ružovými vlasmi je tu s nami od štartu. Oproti úplnému začiatku dostala do vienka na úvod dve včielky, ktoré jej pomáhajú s rastom záhrady.

Druhým prídavkom v podobe hrateľnej postavy bol chlapec Rye. Vyzerá to tak, že je inžinier, pretože na úvod má jednu vežičku, ktorá slúži pri obrane záhrady, a jeho zbrane môžu vydržať o deň dlhšie. V early accesse to bolo tak, že dokázal naozaj mať každú zbraň dva dni, pričom ostatní, si musia každý deň kúpiť novú. Teda... Musia... Ak sa chcú postaviť proti ťažším súperom, tak chcú lepšiu zbraň. Toto sa však časom pravdepodobne ukázalo ako veľká výhoda, takže teraz má Rye už len šancu, že mu zbraň vydrží do druhého dňa.

Ďalším v poradí je Robusta. Je to chlapec, ktorý všetko v hre zrýchli a začína s obranným dronom, ktorý mu zaisťuje trochu viac ochrany vo voľnej prírode. A keď hovorím všetko, myslím tým všetko okrem hudby (úprimne, zrýchlená hudba by bola dosť psycho). Nepriatelia, streľba, čas, vaša postava, polievanie a hrabanie zeminy na farme... No rýchlosť nie je vždy tým najlepším priateľom, pretože ako sa ľahko vyhnete letiacej guľke, takisto ľahko do nej môžete aj vletieť.

Dandelion je predposlednou pridanou postavou. Začína s výbavou na pletie buriny a zároveň okopávanie záhrady bez použitia motyky, avšak nie pre to je pre mňa rozhodne najzaujímavejšou z pätice dostupných postáv. V prvom rade si predstavte, že leva naklonujú s púpavovým semienkom (to je to biele páperie, čo zostane na púpave, keď už žltá časť odkvitne a keď do toho fúknete, rozletí sa na všetky strany – kto to ako malý nerobil, o veľa prišiel). Dandelion zároveň aj lieta, čo je super schopnosť oproti iným postavám, pretože sa dostanete do všetkých prostredí už na začiatku hry bez toho, aby ste museli opraviť zničený most. No ani toto lietanie nie je tak úplne výhrou. Skvelé prirovnanie pohybu, ktorý náš levík vykonáva, nájdeme v sérii Crash Bandicoot, keď Crasha pošleme do nejakého snežného levelu. Tak ako Crash na ľade, ani Dandelion sa nikdy nezastaví úplne presne na mieste, kde chcete vy, pričom vyhýbanie sa letiacim projektilom (krabičkám s nitrom) tým pádom nie je najľahšie. Ak si chcete zážitok spestriť, vrelo odporúčam skúsiť to za tohto leva.

Posledným prídavkom je Thyme. Ten začína s pomocníkom zem ryjúceho prasaťa a dni sú pre neho dlhšie. No len do momentu, keď ho niečo trafí. Vtedy sa deň skráti. Úprimne, túto postavu som si nestihla vyskúšať, no hádam sa jedného dňa podarí.

Svadba? Tak určite!

Každý hrdina potrebuje svojho poskoka a preto ani tu vývojári nezaháľali. Ako už nabáda aj samotné motto, v Atomicrops si môžete vziať za partnera niekoho z dediny. A verte mi, určite chcete na farmu získať pomocníka, čiže sa poriadne rozhliadnite, keď na konci dňa pristanete v dedine s vrtuľníkom. Nájdete tam vždy dve postavičky (počas roka sa môžu aj obmeniť), ktoré vám pomôžu v boji alebo so staraním sa o farmu, kým vy budete hľadať v divočine ďalšie prídavky v podobe upgradov alebo semienok. Okrem očividného prínosu pre farmu alebo boj vám každý pomocník prinesie aj nejaké tie body do vašich osobných štatistík útoku, farmárskych schopností, prípadne aj oboch naraz. Na to, aby ste získali týchto pomocníkov na svoju stranu, musíte na farme vypestovať ruže a tie použiť na flirtovanie a získanie priazne. Pozor však, každý stupeň priazne stojí vyšší počet ruží.

Od začiatku hry v early accesse až po dnešok aj v tejto časti pribudli nové postavy, ktoré si môžete vziať. Či už je to bojovná zajačica Furryosa alebo vodný džin Waterchris, každá postava je svojím spôsobom užitočná a je len na vás, koho si vyberiete.

Ak sa na vás šťastie usmeje, je možné, že nájdete Polygamiu – upgrade, ktorý vám umožní zobrať si viacero postáv naraz. Už to nebude iba „môžeme byť len kamaráti, pretože už máš svojho životného partnera“. Zatiaľ najvyšší počet partnerov, ktorý som v jednej hre dosiahla, boli traja naraz. I keď to bolo až na konci normálnej zimy a nijak mi to v konečnom dôsledku nepomohlo proti bossovi počas nukleárnej zimy, bolo to pre môj lepší pocit, že mám pomocníkov. :D

Nové zbrane? Áno, prosím!

Hra sa v priebehu skorého prístupu dostala aj nových zbraní. Čo by ste povedali na plameňomet, ktorý strieľa po nepriateľoch ostrú sriracha omáčku? Máte ho mať! Alebo radšej nosíte ťažšie zbrane, ktoré vás síce trochu spomalia, no na jeden zásobník vystrelia aspoň 10 nábojov? Pre vás je určený Catling – rotačný guľomet. Staršie zbrane určite netreba odsúdiť hneď, pretože vývoj sa pozrel aj ich smerom a niektoré sa dočkali jemných vylepšení, napríklad zbraň s názvom Flying Squirrel (lietajúca veverička) dostala navyše bonus, že vám po zasiahnutí nepriateľov môžu padnúť dodatočné semienka.

Chceš viac vydržať? Vypestuj si vlastné zdravie!

Tak ako semienka pre plodiny, ktoré môžete pestovať na svojej farme, hra vám občas podhodí aj semienka červenej repy. Červená repa sa tu volá heartbeet (vo voľnom preklade „tep repy“ - opäť narážka na iné slovo, heartbeat, slovensky „tep srdca“) a, samozrejme, má tvar srdca. Jedno srdce sa rovná jednému hit pointu. Ak náhodou máte plné ukazovatele zdravia/srdiečok, titul vám ukáže, ako vám rastie ďalšie, pričom na jedno nové srdce potrebujete viac vypestovaných riep. Ak sa vám podarí vypestovať jednu mega repu (použitím hnojiva spojíte 2x2 repy), pridá vám hra bonus.

Vylepšenia pre vašu farmu

Ako by povedal Horst Fuchs: „To se vyplatí!“ A má pravdu. Naozaj je dôležité zbierať veci, ktoré vám hra ponúkne. Či už v podobe odmien za flirtovanie s potenciálnymi druhmi, alebo vo voľnej prírode v momente, keď porazíte ich strážcov (príšerky navôkol). Ako príklad môžem uviesť krhlu, ktorá bude polievať naraz dve plodiny na vašej farme, či klince na podrážky topánok, aby ste si zem rozryli okamžite iba pohybom po nej a ušetrili tým pár sekúnd kopania motykou.

Zlatá larva je jednou zo špeciálnych odmien, ktorá môže vo voľnej prírode padnúť z hociktorého miesta, kde príšerky strážia poklady. Po jej zobratí zo zeme sa objaví svetluška, ktorá vás zavedie na miesto, kde sa objaví veľký strom. Stráži obrovský puk plný hnojiva a skvelého upgradu, ktorý len tak v prírode nenájdete. Takýmto príkladom je aj Participation trophy („trofej za účasť“), ktorá vám spojí dokopy plodiny, ak ich zasadíte do štvorca 2x2. Samozrejme, dá sa žiť aj bez nej, ale potom na takéto spojenie potrebujete veľa hnojiva. Ja som sa snažila hľadať zlatú larvu vždy a aj potom uprednostniť boj s jej strážcom ako so zvyškom príšeriek v oblasti.

Medzi vylepšenia patria aj traktory, ktoré sa pomaly nabíjajú a môžete ich tak použiť viackrát za hru. Nie sú permanentne „prilepené“ k vášmu vybaveniu ako zvyšok vylepšení, preto ich môžete striedať počas herného roka. Taký traktor vám môže vyplieť burinu v určitej oblasti, poliať všetky plodiny v dosahu alebo zhodiť mini atómovú bombu, ktorá všetky plodiny okamžite vypestuje.

V neposlednom rade by som spomenula vylepšenia domu. Počas túlania sa divočinou môžete stretnúť pár postáv, ktoré ak zachránite, prisťahujú sa k vášmu domu. Sú to mravce, ktoré vám pomôžu váš dom skrášliť (po tom, čo ho, samozrejme, výbuch atómovej bomby skoro zrovnal so zemou) a prinášajú vám do budúcich rokov bonusy, no je tu aj šialený priekupník mačiek, od ktorého si môžete kúpiť týchto obľúbených domácich miláčikov. Mačky nič nerobia, len si pochodujú po pozemku, prípadne spia. Priamo si viete odkúpiť len „obyčajné“, šedé mačky. Tri šedé neskôr môžete zameniť za jednu bielu a zámenou postupovať ďalej k vyšším levelom mačiek, až sa nakoniec dostanete k magickým či vílím mačkám.

Online konkurencia

Na záver by som spomenula aj súťaženie. Vývojári sa totiž rozhodli do Atomicrops zahrnúť aj online rebríček. Tento bol naplánovaný už od early accessu, no a sen sa neskôr stal aj skutočnosťou. Čiže nielenže viete prekonávať sami seba v lokálnej tabuľke skóre, ale dokážete porovnať bodové skóre na týždennej báze aj s ľuďmi po celom svete. Priznám sa však, že neviem, či je to porovnanie aj s konzolistami, alebo majú na každom zariadení vlastné tabuľky.

Okrem tabuľky skóre je tu aj tzv. „daily run“, kde má každý na 24 hodín tie isté podmienky a iba jednu šancu. Ide teda hlavne o šikovnosť, s akou sa tejto celodennej výzvy chopíte a na aké miesto v rebríčku sa dokážete vyšplhať.

Naše hodnotenie

S Atomicrops som určite neskončila. Uznávam, zažila som veľa stresu a aj zúfalstva, keď som náhodou zomrela pri dobre rozohratej hre, no stále je to hlavne o zábave. Titul taktiež otestuje reflexy, hudba je super a nevšimla som si žiadne chyby, ktoré by môj zážitok ovplyvnili. A povedzte... Kto by si nechcel zastrieľať lietajúcimi veveričkami či s horúcou thajskou omáčkou? :)

Klady

  • nenáročné mechaniky
  • nové prídavky
  • hudba
  • slovné hračky

Zápory

  • nemám

Informácie o hre

Atomicrops

Atomicrops 2020

 

  • Platforma: PC
  • Žáner: Roguelite
  • Výrobca: Bird Bath Games
  • Vydavateľ: Raw Fury
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Raw Fury

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk