RECENZIA: Little Nightmares II - Keď deti strašia dospelých

RECENZIA: Little Nightmares II - Keď deti strašia dospelých

 

Na pokračovanie puzzle platformovky Little Nightmares z roku 2017 som pozeral s nadšením a v kútiku duše som dúfal, že štúdio Tarsier nič nepokazí. Už od prezentácie hry na Gamescome v roku 2019, ktorú som zažil na vlastnej koži, som si dvojku zamiloval, a teraz konečne nastal čas ju zhodnotiť. Nič zlé sa nestalo, ale mohlo to byť aj lepšie.

Rok 2021 je špecifický hlavne „vďaka“ pokračujúcej globálnej pandémii, takže posledné mesiace dostávame samé nemilé správy – všetko zaujímavé sa odkladá. Našťastie, hra Little Nightmares II naplnila svoj plán vydania a ja som sa tak opäť mohol ponoriť do nočnej mory, ktorá postraší aj dospelých.

V pokračovaní strieda hlavnú postavu jednotky s menom Six malý chlapček Mono. Ten sa prebúdza po nočnej more v lese a vydáva sa za tajuplným dobrodružstvom. To má objasniť jeho nočnú moru.

Mono nie je sám

Nebude to však jednoduché. Temný svet v sebe ukrýva plno nástrah a nepriateľov. Našťastie, Mono tu nie je sám. K slovu sa postupom času prihlási aj už spomínaná Six a nebude tu len tak do počtu. Mono využije jej pomoc a spoločne budú prekonávať rôzne nástrahy a prekážky.

Nečakajte však, že si za Six zahráte. Všetky jej pohyby sú plne v kompetencii umelej inteligencie. Autori nad kooperáciou ani neuvažovali, keďže nechceli narušiť nastolenú temnotu. Najprv som si vravel, že by možno spoločné gaučové hranie nebolo na škodu, ale postupne som pochopil zámer tvorcov a myslím si, že urobili dobre, že Six ostáva v rukách AI.

Sú tu aj zbrane

K tejto novinke musím prirátať aj väčšiu variabilitu hlavného hrdinu, keďže po novom môžete útočiť vďaka zbraniam. Nečakajte však, že dostanete do ruky nejaký automat, všetko je dávkované v rozumnej miere. Stretnete sa teda so sekerou či páčidlom. Je však dôležité si útok správne načasovať. Ak sa netrafíte prvým napriahnutím, hra vás náležite potrestá.

Obťažné vedia byť aj samotné puzzle. Nejde tak ani o ich riešenie, skôr ide o fakt, že vás autori postavia pred hotovú vec bez toho, aby vám čokoľvek naznačili. Toto sa deje pomerne často a výsledkom je klasika v podobe metódy pokus omyl. Vie to byť skutočne otravné, napríklad aj vtedy, keď utekáte pred nepriateľom a zrazu na zemi leží pasca, ktorú proste nevidíte.

Hlavných nepriateľov nie je veľa, ale to neprekáža. Každá postava je niečím výnimočná a vo svojej podstate aj strašidelná. Už v úvode natrafíte na hnusáka s brokovnicou, ktorý vás zlikviduje bez zmilovania a navyše pomerne drasticky. Tu zbadáte, že Little Nightmares II nie je žiadna rozprávková hra pre deti, ale pomerne násilná záležitosť.

Pán Dlháň

Postupne narazíte na staršiu učiteľku naťahujúcu svoj dlhý krk či obézneho doktora. Najväčší strach vám asi naženie hlavný antagonista, ktorého môžeme nazvať pán Dlháň. Stretávať ho budete v neskoršej fáze hry a svojou prítomnosťou vám bude znepríjemňovať vaše dobrodružstvo.

No ani v prvej polovici to nebude žiadna prechádzka ružovou záhradou. Opäť sa pripravte na lezenie a hlavne schovávanie sa za rôzne predmety. Okrem toho na vás čaká niekoľko zbesilých útekov, ktoré vám dajú mierne zabrať. V týchto napätých momentoch vás zarazia rôzne nedostatky v podobe bugov či glitchov.

Ach, tie chyby

V jednej pasáži som len tak tak utiekol pred hordou nepriateľov a v závere naháňačky som sa musel teleportovať pomocou televízora do ďalšej pasáže. Toto však sprevádzal bug, ktorý mi znemožňoval „portnúť“ sa včas. Hru som musel reštartovať, keďže mi nepomohlo ani opätovné načítanie pozície. Takýchto nepríjemnosti je v titule viac než dosť. Často sa niekde zaseknete a pomôže len opätovné načítanie.

Vizuálny horor

Príjemné je však samotné vizuálne spracovanie a perfektná atmosféra. Na počítači s grafickou kartou RTX 3060Ti som nemal žiadne problémy a všetko som si užil v maximálnych detailoch v 4K rozlíšení. Už spomínanú hororovú atmosféru skvele dopĺňa hudobný sprievod, ktorý graduje a utvára takmer dokonalý zážitok.

Musím však pokarhať za malé množstvo skutočne rozdielových vecí oproti jednotke. Všetko pôsobí tak, akoby ste hrali pôvodný titul z roku 2017. Netvrdím, že je to zásadný problém, ale možno by som čakal väčšiu kreativitu. Rozdielovým faktorom je pomoc Six a zbrane. Ak nerátam ešte možnosť teleportovať sa, tak ostatné veci zostávajú prakticky nezmenené.

V konečnom dôsledku to síce neprináša nejaké značné inovácie, ale ako celok to funguje dobre. Dobrou správou je aj fakt, že hra natiahla svoju dĺžku na takmer dvojnásobok, takže ju dokončíte za zhruba 7 až 8 hodín.

Naše hodnotenie

Little Nightmares II vás určite nesklame. Hoci je rok 2021 ešte len vo svojom úvode, pre mňa je to zatiaľ titul s nálepkou „to najlepšie tento rok“. A ak sa pozerám do kalendára a na množstvo odkladov je možné, že to tak do konca roka aj ostane. V prípade, že vás jednotka bavila, tak nemáte nad čím rozmýšľať.

Klady

  • výborná atmosféra
  • vizuál hodný umenia
  • návrat Six

Zápory

  • pomerne veľké množstvo bugov
  • žiadne veľké rozdiely oproti jednotke
  • otravný pokus/omyl pri riešení niektorých hádaniek

Informácie o hre

Little Nightmares II

Little Nightmares II 2021

 

  • Platforma: PC
  • Žáner: hororová puzzle plošinovka
  • Vývojár: Tarsier Studios
  • Vydavateľ: Bandai Namco Entertainment

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk