• Hlavná stránka
 • PC
 • Recenzie
 • RECENZIA: Two Point Campus je miesto, kde sa stretnú Harry Potter, Gordon Ramsay, Lady Gaga a James Bond
RECENZIA: Two Point Campus je miesto, kde sa stretnú Harry Potter, Gordon Ramsay, Lady Gaga a James Bond

RECENZIA: Two Point Campus je miesto, kde sa stretnú Harry Potter, Gordon Ramsay, Lady Gaga a James Bond

 

Pred štyrmi rokmi sme liečili bláznivé choroby, dnes budeme vyučovať bláznivých študentov. Vitajte na najšialenejšej univerzite na svete.

Keď sme sa v roku 2018 dočkali podareného nástupcu kultového tycoonu Theme Hospital s názvom Two Point Hospital (odteraz iba Hospital), bol som príjemne prekvapený. Predsa len, pri novodobých následníkoch legendárnych titulov je to často hop alebo trop – a v tomto prípade to bol hop, hoci sa našlo zopár zakopnutí. S potešením vám však oznamujem, že Two Point Campus (toto si zas skrátime na Campus), čo je vlastne nepriame pokračovanie zasadené do prostredia univerzity, dopadol rovnako dobre.

Doktori, prosím, vráťte sa do nemocnice

Campus je vynikajúca novinka, ktorá v sebe spája chytľavú a relaxujúcu hrateľnosť, sympaticky vyzerajúcu grafiku a špecifický britský humor. Tentokrát sa nestaráme o nemocnicu, ale o už spomínanú univerzitu a všetko s ňou spojené. O študentov, ich výsledky a potreby, o učiteľov, čistotu a vybavenosť tried... Samozrejme, ide o zjednodušený model americkej vysokej školy, keďže opäť máme dočinenie s odľahčeným tycoonom, nečakajte dlhé minúty študovania excelovských tabuliek – v každom prípade však nejde o plytký zážitok. Novinka od veteránov z Two Point Studios sa aj tentokrát berie s rezervou, ak chcete, vie poskytnúť slušnú výzvu.

Hneď na úvod sa môžete rozhodnúť, či si pustíte kariérny mód, ktorý vás oboznámi so základmi a potom aj pokročilými mechanizmami, alebo sa vrhnete rovno do sandboxu. V ňom si môžete nastaviť rôzne podmienky, pričom kreatívnych ľudí, ktorí si hru zaobstarali s cieľom nestresujúceho oddychu, určite poteší možnosť začať s obrovským množstvom peňazí a fakt, že tentoraz je tu viac predmetov aj dekorácií, ako skrášliť okolie nemocnice. Odporúčam začať kariérou, aspoň teda pár mapami, kde vám tvorcovia vysvetlia aj tie najväčšie zmeny oproti Hospital. Áno, hry sú si dosť podobné, ale myslím, že takýto tutoriál pomôže aj ostrieľaným budovateľom nemocníc. K dispozícii je 12 levelov zasadených do celkom odlišných prostredí, pričom vašim cieľom je získať v každom z nich aspoň jednu z troch hviezdičiek tým, že splníte predom dané úlohy.

Budovateľský sen

Začiatky sú v drvivej väčšine prípadov rovnaké a rýchlo si nájdete svoju rutinu. Najskôr si vyberiete kurz, ktorý budete v škole vyučovať, potom nastavíte, koľko máte prijať študentov. Nasleduje budovateľská časť a základy, ktoré sú nutné vždy. Prednášková miestnosť je potrebná pre každý odbor, keďže profesori v nej vysvetľujú teóriu. Jednotlivé kurzy zároveň majú viacero špecifických miestností, hoci na začiatku budete musieť postaviť väčšinou iba jednu – tie ďalšie prídu až v ďalších ročníkoch. Zabudnúť nesmiete ani na internátnu miestnosť, kde študenti zložia hlavy, aby načerpali energiu, a zároveň sa prezlečú do mundúrov potrebných na jednotlivé kurzy. A potom je tu klasika, ako sú toalety, miestnosť pre zamestnancov, ošetrovňa, knižnica a podobne.

Nemusíte sa báť, že by sa z toho stala otrava. Ak si pustíte sandbox, určite budete chcieť popustiť uzdu svojej fantázie, v tom prípade sa na budovateľskú fázu budete tešiť hádam najviac. Možností je tu naozaj neúrekom – k dispozícii máte kopu rôznych dekoratívnych predmetov ako obrazy, koberce, kvetiny, či ďalšie veci, ktoré sú špecifické pre danú miestnosť. V kariérnom móde, kde je to aj o efektivite niektorých miestností (čím má miestnosť viac bonusov, tým sa v nej napr. študenti rýchlejšie naučia), zas môžete použiť funkciu tzv. šablón – uložíte si, ako by mala miestnosť vyzerať, a potom ju viete načítať v hocakej mape. Danú miestnosť navyše môžete kopírovať aj bez toho, aby ste z nej vytvorili template. Pamätám si, že do Hospital to vývojári pridali až po pár patchoch a dovtedy to bola maličká otrava, tu to ale nehrozí.

Originalita na druhú

Už som spomenul, že Campus sa neberie až tak vážne. Jasné, musíte si dávať pozor na financie, sledovať, ako sa vaši zverenci učia, trénovať a najímať lepších učiteľov, asistentov a údržbárov, a rozumne upgradovať vašu univerzitu. Ale potom si uvedomíte, čo všetko sa vlastne u vás vyučuje a pochopíte. Vo vašej škole môžete vychovávať nových Jamesov Bondov (alebo Jasonov Bournov, ten vraj dnes letí viac), zo študentov sa môžu stať rytieri a súťažiť v turnajoch, na svoje si prídu aj milovníci gastronómie či čarodejníkov. K dispozícii sú potom aj realistickejšie odbory, vždy však s malým twistom. Jednotlivé kurzy sú mechanicky v podstate rovnaké, menia sa len prostredia a čo tam študenti robia. A tak si skladáte univerzitu vašich snov, oddychujete a sem-tam potrápite hlavu pri vyriešení zapeklitej situácie. Pri tom vám pomôže aj zopár tabuliek, ktoré prehľadne zhŕňajú situáciu, pričom hra sem-tam poradí, na čo by ste sa mali zamerať.

Zmenou oproti Hospital je aj to, že zatiaľ čo pacientov ste vyliečili a mohli ste na nich zabudnúť, o študentov sa musíte starať o čosi viac. Predsa len, budete ich mať na krku trochu dlhšie ako pár minút. A čím sa budú mať lepšie, tým budú mať lepšie výsledky, vy dostanete viac peňazí a splníte úlohy. Jednoduché ako facka. Preto im zvelebujete internátne izby, rozvíjate kluby, do ktorých sa môžu pridať, budujete priestory, kde si môžu usporiadať párty na odreagovanie, či plníte rôzne požiadavky. Študenti majú aj rôznorodé osobnosti a hoci som túto novinku spočiatku kvitoval, pri väčšom počte ľudí som to už ani nevnímal. Nemyslím si, že by to malo väčší dopad na hrateľnosť a je naozaj ťažké všímať si, čo sa nepáči Petrovi a s kým chodí Andrea, keď tam máte ďalších 100 študentov a desiati z nich majú nedostatočné známky. Celkovo tých noviniek nie je veľa a sú skôr kozmetického rázu. Keďže prostredie je odlišné, veľmi mi to neprekáža, som však zvedavý, s čím prídu autori v novej hre. Do tretice už takto zhovievavý byť nemusím.

Najväčšie problémy

Za najväčší neduh hry ale považujem umelú inteligenciu, prevažne študentov. U učiteľov je to vcelku okej, väčšinou robia, čo majú, ale žiaci... s nimi je to občas ťažké. Občas ignorujú hygienu a nesprchujú sa, pričom potom sú z toho smutní a potrebujú psychickú podporu. A namiesto toho, aby sa konečne vybrali do sprchy, radšej budú deprimovaní sedieť na lavičke a čakať, kedy sa dostanú na rad v pastoračnom centre. Medzi ich ďalšie špeciality patrí ignorovanie predmetov, ktoré potrebujú na štúdium. Ak pre nich máte štyri terče na trénovanie lukostreľby, často sa iba zoradia pri prvých dvoch a zbytočne tak čakajú, hoci si už dávno mohli cibriť svoje zručnosti a zlepšiť známky. Áno, niektorí študenti sú hlúpi, ale až takto?

Pre niekoho môže byť problémom aj občasný stereotyp, najmä čo sa týka kariéry. Napríklad prvé desiatky minút môžu byť z väčšej časti iba o čakaní na to, kým sa splnia úlohy. To sa mi stalo viackrát. Uvedomil som si, že moja univerzita je nastavená tak dobre, že v podstate funguje sama a ja len-sem tam skontrolujem, či niekto niečo nechce, či by som nemal nejakému zlému žiakovi odporučiť doučovanie a či môžem poslať na tréning ďalšieho zamestnanca. Samozrejme, čím viac máte študentov, tým väčší pozor si musíte dávať pozor na to, či všetko funguje, ako má, a či na to vlastne máte peniaze. Je to taká dvojsečná zbraň, preto si treba nájsť taký počet študentov, ktorý vám bude vyhovovať, prípadne vám poskytne vyrovnaný pomer zábava/výzva.

Aby som však bol férový, musím dodať, že keď už nastúpila chvíľka stereotypu, o chvíľu ju vystriedal koniec školského roka, ja som si vybral nejaký nový kurz a znovu som sa do toho ponoril naplno – a potom som si uvedomil, že mi ten občasný relaxujúci stereotyp aj vyhovuje. Pretože hoci Campus v niektorých úrovniach ponúka slušnú výzvu, vždy je to viac o tom, aby ste si to užili, než aby sa trápili. Tri hviezdičky nemusíte získať všade. Apropo, keď už som spomenul financie. S tými sa tiež nebudete veľmi trápiť, pretože si viete vziať pôžičku, pričom tá väčšinou vyriešila moje problémy.

Prekrásna štylizácia

Hádam najväčšie čaro titulu tkvie v jeho grafickej štylizácii. Ak ste hrali Hospital, budete tu ako doma, všetko je opäť poriadne farebné (hoci vie byť aj temné), animácie sú vtipné, roztomilé a je ich naozaj veľa, a vy máte po zapnutí pocit, že sa jednoducho musíte začať usmievať. Prispieva k tomu aj svojský humor, ktorým disponoval už predchádzajúci diel. Z ampliónov tak počujete hlas upozorňujúci študentov, aby sa nezabudli sprchovať, pričom do toho hrá rádio, ktorého moderátor má špecificky vtipný spôsob rozprávania príbehov. Trochu zamrzí iba hudba, ktorá je síce príjemná, ale rýchlo sa začne opakovať. Technická stránka u mňa problémom nebola, hoci na fórach sa ozývajú ľudia, ktorí majú problémy, najmä na konzolách.

Two Point Campus je v konečnom dôsledku výborná hra s malými chybami krásy. Žiadna z nich však nie je dostatočne veľká na to, aby hráčom zabránila vychutnať si to. Hoci sa mi predsa len o trošku viac páčilo nemocničné zasadenie v predchádzajúcom diele, univerzita a jej šialené kurzy rytierstva, čarodejníctva či špiónstva majú čosi do seba. Ak si hru budete dávkovať a nestrávite pri nej hodiny denne, vystačí vám na dlhé týždne relaxujúcej zábavy.

Naše hodnotenie

Je to jednoduché. Bavia vás tycoony? Považujete Two Point Hospital za vynikajúcu hru? Nemáte čo hrať? Ak ste pozitívne odpovedali aspoň na dve otázky, Two Point Campus vás určite nesklame. A ak máte GamePass, pozitívna odpoveď stačí jedna.

Klady

 • návyková hrateľnosť
 • štylizácia a humor
 • rôzne kurzy a možnosti s nimi spojené
 • kopa spôsobov, ako si vytvoriť vysnenú univerzitu

Zápory

 • umelá inteligencia občas nerobí, čo má
 • hra niekedy skĺzne do stereotypu
 • noviniek mohlo byť trochu viac

Informácie o hre

Two Point Campus

Two Point Campus 2022

 

 • Platforma: PC
 • Žáner: stratégia
 • Vývojár: Twisted Pixel Games
 • Vydavateľ: SEGA Europe
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk