RECENZIA: Sackboy: A Big Adventure – ďalšia známa plošinovka prichádza na PC

RECENZIA: Sackboy: A Big Adventure – ďalšia známa plošinovka prichádza na PC

 

Exkluzívne hry z PlayStation sa pomaly, ale isto dostávajú aj na PC. Veď povedzme si úprimne, zarobiť sa dá aj na tejto platforme, tak prečo sa na ňu nepresunúť? A keďže už na počítačoch máme tituly ako God of War, prečo tam nevydať aj ďalšie hry – napríklad skákačku Sackboy z roku 2020? Čo myslíte, funguje tento koncept aj pri menej známych hrách?

Klasické skákačky milujem, ale...

... ale! Za každým „ale“ sa musí skrývať čosi, čo by sme si možno mohli odpustiť. V mojom prípade to platí dvojnásobne. Preferujem staré klasické platformovky, ktoré sú zamerané na rýchlosť a šikovnosť, ako sú Jazz Jackrabbit, Sonic a iné. Hoci nemôžem o Sackboyovi povedať, že nie je úplne taký, niektoré elementy z neho občas robia logickú a pomalú platformovku. Tento aspekt hry sa však časom vytráca a ona sa tak stáva dynamickejšou, i keď je tam stále cítiť akýsi závan logickosti a pomalosti.

To celé sa však dá hodiť za hlavu a naučiť sa tento kúsok hrať bez toho, aby ste si to všímali. Dynamickosť tu navyše dopĺňa perfektná hudobná stránka. Musím povedať, že takto výborné zakomponovanú hudbu v hre som veľmi dlho nevidel – ak nie vôbec. Všetko sa jednoducho hýbe do rytmu danej pesničky, vaše pohyby sa melódii tiež jemne pripomínajú a vy tak máte pocit, že danú pesničku priamo hráte. Titul navyše obsahuje aj známe piesne, takže si ich naozaj užijete.
Sackboy: A Big Adventure sa odohráva na veľkej mape, kde sú ďalšie časti uzamknuté. Na ich odomknutie musíte v jednotlivých leveloch pozbierať „modré perly“ (neviem, či sú to perly v skutočnosti, ale vyzerajú tak). Po tom, čo ich získate, sa vám odomkne ďalšia lokalita. Jednoduché!

A rovnako jednoduché je aj ich zbieranie. Na nejakú výzvu som ani nenarazil a celkom mi to vyhovovalo. Mám rád, keď mi plošinovky idú „od ruky“, nemusím úrovne opakovať tisíckrát dookola a hľadať každú jednu vec. Úprimne, pri hraní Balan Wonderworld som to z duše nenávidel a hra ma tak týrala neúprosnou silou. Ale aby som Sackboyovi nekrivdil, aj tu sa nájdu úrovne, ktoré neprejdete hneď na prvýkrát a sem-tam budete hromžiť. Nie je ich však veľa a striedajú ich jednoduché, v podstate oddychové levely.

Hrateľnosť je geniálna

Každý level obsahuje množstvo herných mechanizmov, ktoré sú naozaj dôkladne premyslené. Pri niektorých plošinovkách sa občas na chvíľku zaseknem a premýšľam, ako danú situáciu autori mysleli. Tu sa mi to stalo asi raz, pričom po pár sekundách sa zažala pomyselná žiarovka nad mojou hlavou a ja som si „fľaskol“ po tvári taký klasický „facepalm“. Autorov musím naozaj pochváliť, pretože jednotlivé mechanizmy do seba zapadajú, nebijú sa a vzájomne si pomáhajú urobiť titul zábavným a hrateľným.

Hra dostala aj kopec kostýmov, do ktorých môžete svojho protagonistu obliecť. Mimochodom, toto sa najviac páčilo môjmu synovi, ktorý mi ich často vyberal. Dokonca môžete vytvárať aj svoje vlastné kombinácie. Ja som si vždy vybral na začiatku hry prednastavený kostým, ktorý odzrkadľoval aktuálnu veselú náladu.

Pochvalu si zaslúži aj príbeh. Hoci keď som prvýkrát uvidel hlavnú postavu, povedal som si, že toto bude nuda – a nebola. Hra má naozaj vynikajúci dej, ktorý si užijete, či už ste dospelý jedinec, alebo dieťa. Naozaj. Zobral som k sebe svojho trojročného syna, hral som sa a vysvetľoval som mu, čo sa tam deje, pričom on sa pri tom naozaj bavil. Sackboy je ohromujúco spracovaný a tak sa dá veľmi ľahko zameniť za krásnu rozprávku. Mimochodom, postavy sú nahovorené známymi hercami, ako sú napríklad Richard E. Grant či Dawn French.

Grafika je naozaj prekrásna

Priznám sa, že až doteraz som nemal možnosť spoznať univerzum Sackboya a tento titul som si predstavoval ako kúsok s veľmi jednoduchou grafikou. A ono ma to celé presvedčilo o opaku. Vidíte také detaily, až máte pocit, že Sackboy je naozaj skutočný.

Prepracované sú aj animácie, všetko sa hýbe, mnoho vecí sa do rozbiť, do veľkého množstva objektov môžete udrieť či inak s nimi interagovať. Jediné, čo hre môžem naozaj vytknúť, je zlá optimalizácia. Titul pri načítavaní niektorých grafických častí trpel krátkym sekaním, ktoré znepríjemňovalo celý zážitok. FPS niekedy padali dokonca tak, že som mal pocit, že môj PC na to nestačí – a to je ďaleko vyššie nad odporúčanou konfiguráciou. Mimochodom, ak máte SSD disk, nainštalujte si titul naň. Ja som to neurobil a načítavacie doby ma zožierali.

Naše hodnotenie

Ak mate chuť zahrať si v tomto sychravom počasí nejakú milú a zaujímavú plošinovku, Sackboy: A Big Adventure je tým pravým orechovým. Cena za PC verziu je síce vyššia, no zábavy tu nájdete dosť. A v prípade, že ste túto sériu kolegom vlastniacim PlayStation závideli, je čas to napraviť. Krásna grafika, nápadité herné mechanizmy, ktoré inde neuvidíte, príbeh a celkové spracovanie vrhajú na túto hru len a len dobré svetlo.

Klady

 • krásne spracovanie
 • (nielen) grafické detaily, ktoré hru správne dopĺňajú
 • hudba
 • príbeh
 • pre niekoho čeština
 • rôzne herné mechanizmy

Zápory

 • optimalizácia
 • hra vás na Steame prinúti nainštalovať si Epic Launcher
 • cena je premrštená

Informácie o hre

Sackboy: A Big Adventure

Sackboy: A Big Adventure 2022

Kultový hrdina PlayStation® Sackboy sa znovu vrhá do strhujúcej akcie v ohromne zábavnom a bezhlavom 3D plošinovkovom dobrodružstve pre viacerých hráčov – a tentoraz s úplne novým vyhraneným handronázorom!

 • Platforma: PC
 • Žáner: Plošinovka/adventúra
 • Vývojár: Sumo Digital
 • Vydavateľ: Play It
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: SONY

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk