Sly Cooper: Thieves in Time - Preview

 

Plnohodnotný diel Sly Coopera sme nevideli už od čias PS2. Iste, na PS3 vyšla HD kolekcia The Sly Trilogy, ale na skutočne nové dobrodružstvo sme museli čakať vyše sedem rokov. Ale nezúfajte, s naším mývalom to vyzerá viac než sľubne!

 

Vitajte opäť v antropomorfnom svete zvierat. Naši hrdinovia, mýval Sly, korytnačka Bentley a hroch Murray sa nám už predstavili v prvých troch dieloch série (z produkcie Sucker Punch), takže v Thieves in Time nám ich vývojári len rýchlo v úvode predstavia a hneď sa vnárame do dobrodružstva. Sly Cooper je späť, väčší, prepracovanejší a lepší než kedy predtým.

Hoci na preview sme dostali špecifickú verziu hry, ktorá nemusí úplne súhlasiť s finálnou hrou, boli sme milo prekvapení „dokončenosťou“ preview kódu. Táto „rozpracovaná“ hra už bola lepšie hrateľná ako množstvo iných hier, v súčasnosti dostupných na trhu.

Hra už nie je v rukách Sucker Punch, ktorí sa v posledných rokoch venovali sérii inFamous, ale zverili ju štúdiu zo San Francisca – Sanzaru. Napriek tomu, že otcovia série už dávno pracujú na iných projektoch, je genetický kód prvých troch dielov v hre bezpečne zachovaný. Na každom kroku je z hry cítiť, s akou starostlivosťou a citom pre detail noví vývojári na nej pracujú.

Najviac nás prekvapilo, aký v nás zanechala hra dojem. Po NFS: Most Wanted a Assassin’s Creed III: Liberation ide o ďalší otvorený svet s pocitom hrania plnohodnotného titulu na veľkej konzole. Na rozdiel od menovaných je však v novom Cooperovom dobrodružstve všadeprítomný príbeh, ktorý ťahá hru vpred. Netvrdíme, že je najlepší na svete, ale je konzistentný, zrozumiteľný aj pre nováčikov a tvorí pevnú konštrukciu hry.

Thievius Raccoonus, kniha lupičského rodu Cooperov, začína miznúť. Našťastie Bentley, korytnačí spojenec Sly Coopera, vynašiel zariadenie na cestovanie v čase. Tak sa Bentley a Sly spolu s Murrayom, ich hroším kamarátom, vydávajú na cestu do minulosti, aby navštívili Cooperových predkov a zastavili mazanie obsahu knihy.

Hra sa odohráva v štyroch historických obdobiach v rôznych lokáciách – vo feudálnom Japonsku, na divokom západe, v stredovekom Anglicku, v súčasnom Paríži a v starobylej Arábii. Vo všetkých lokáciách stretávame Cooperových predkov, ktorí majú unikátne schopnosti. Rioichi Cooper sa pohybuje ako ninja a s ľahkosťou preskakuje prekážky na väčšie vzdialenosti, zatiaľ čo Tennessee Kid Cooper vie strieľať.

Ale aj samotný Sly Cooper získava v každej lokácii unikátne schopnosti, a to vďaka kostýmom. Vždy sa nejako dopracuje k špeciálnemu kostýmu, v ktorom je napríklad vo svojom prostredí nenápadný alebo ohňuvzdorný, či dokáže rozbíjať veľké predmety, strieľať z luku a podobne. Keď už tieto kostýmy raz získate, môžete si ich prenášať so sebou do všetkých historických období, a tak rozširovať možnosti hrania. Medzi jednotlivými lokáciami sa môžete vďaka stroju času prakticky ľubovoľne presúvať a môžete aj opakovať predošlé misie.

Hrať pritom budete môcť (a miestami aj musieť) za všetky postavy, pričom každá má úplne iné vlastnosti, čím hra získava na variabilite. Bentley jazdí na vozíčku, ale pomáhajú mu technické hračky a dokáže sa nabúrať do všetkých počítačov. Murray síce veľa rozumu nepobral, ale zase je neohrozený hromotĺk a nebezpečný bojovník. Sly sa dokáže všade ticho priplížiť a vykrádať vrecká.

Aby nebola nuda, v rôznych misiách sa dostanete na miesta, ktoré sú bežne neprístupné. Čo takto do väznice, do baní či do sushi reštaurácie? Pridajte k tomu množstvo minihier, pričom pri niektorých z nich využijete špecifické vymoženosti PS Vita, a získavate pestrý mix, ktorý mladších naučí základy špionážnych hier (á la Metal Gear Solid alebo Splinter Cell), pričom neunudí na smrť.

Pozoruhodné je množstvo úsilia, ktoré do hry vývojári vkladajú. Prejavuje sa to aj v prepracovanom level dizajne, kde s každou postavičkou máte iný zážitok z rovnakého prostredia. Levely sú značne vertikálne, skoro vždy existuje aj iná cesta na určené miesto. Spodkom, vrchom, stredom, po moste, po kábloch, preskákať po konároch, preliezť po strechách... Veľmi netradičná je aj plnohodnotná lokalizácia do češtiny, teda dabing aj titulky. Dabing je dokonca na úrovni porovnateľnej s filmovým dabingom, takže hoci nie je dokonalý, poslúži viac než dobre. Hlavne sa takto hra sprístupňuje deťom a hráčom, ktorí neovládajú cudzie jazyky.

Preview verzia hry Sly Cooper: Thieves in Time na nás spravila veľmi dobrý dojem. Je cítiť, že vývojári si na nej dávajú naozaj záležať, hra je do detailov prepracovaná, srší odľahčeným humorom a miestami dokáže dať poriadne zabrať. Veľmi si ceníme český dabing (a, samozrejme, aj množstvo iných jazykových verzií hry), vďaka ktorej je nové dobrodružstvo mývala zlodeja prístupné naozaj takmer všetkým.

Netušili sme, čo máme od nových vývojárov čakať, ale po tejto ukážke už v tom máme jasno a veľmi sa tešíme na finálnu verziu hry.

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk