Prvé dojmy z vybraných PS Vita launch titulov

 

PlayStation Vita už klope na dvere, a preto vám teraz, deväť dní pred uvedením na trh, prinášame prehľad niekoľkých hier, na ktoré sa budete môcť tešiť buď rovno od prvého dňa, alebo vo veľmi krátkom časovom horizonte.

Všetky tieto hry som v priebehu pár dní osobne vyskúšal, a hoci to nie sú plnohodnotné recenzie (tie prídu až po spustení predaja konzoly), verím, že vám tento článok pomôže pri výbere vašej prvej hry, ktorú si na novej platforme budete chcieť zahrať, prípadne pri rozhodovaní, či sa vôbec oplatí investovať do nového herného zariadenia.

Všetky testované hry bežia plynulo, bez framedropov, framerate neklesá pod 30 fps. Audiovizuálne spracovanie je na vysokej úrovni, presne ako sa patrí na tituly, od ktorých sa očakáva, že predajú konzolu. Sony s novými možnosťami ovládania a prepracovanými tutoriálmi umožňuje hrať tieto hry prakticky každému, aj typickým nehráčom. Mnohé z nich skutočne majú potenciál a ukazujú, že mobilné hranie s tlačidlami a joystickmi je na úplne inej úrovni, než súčasný trend kratučkých hier na smartphonoch.

K jednotlivým hrám prikladám aj predbežné subjektívne hodnotenie, ktoré vychádza najmä z mojich pocitov z hrania a po podrobnom zrecenzovaní hier sa môže zmeniť. V dobe skúšania konzoly ešte neboli sprístupnené úplne všetky funkcie, najmä multiplayerové zložky nebolo možné vyskúšať. 

UNIT 13

Unit 13 je moderná strieľačka z pohľadu tretej osoby z prostredia malých taktických jednotiek. Hra, v nie príliš komixovej cell-shade grafike, beží plynulo a čo sa týka hrateľnosti, skúsenejší hráči iste odhalia genetickú podobnosť so sériou SOCOM. Unit 13 má totiž na svedomí to isté štúdio - Zipper Interactive.

V hre sa zúčastňujete rozličných misií, vyhýbate sa priemyselným kamerám, zneškodňujete míny a iné explodujúce pasce, hackujete počítače, sabotujete nepriateľskú vojenskú výrobu a likvidujete protivníkov. V závislosti na tom, ktorého bojovníka si vyberiete, budete môcť k jednotlivým úlohám pristupovať rozličnými spôsobmi. Na výber máte z piatich charakterov, medzi ktorými nájdete osvedčeného odstreľovača, technika aj priamočiareho „komando“ bojovníka.

Súboje prebiehajú dnes už bežným spôsobôm, ukrývate sa za steny a iné objekty, plížite sa, likvidujete nepriateľov zozadu – frontálny útok sa veľmi nevypláca.

Hra plne využíva potenciál dvoch „analógov“, pričom niektoré funkcie sú nastavené na dotykovej obrazovke. Vývojári vás tak vyslovene nútia presunúť prsty z tlačidiel na obrazovku, napríklad pri ovládaní menu, nastavovaní výzbroje či pri zbieraní zbraní a deaktivovaní výbušnín. To je však neduh takmer všetkých hier na Vite. Poteší možnosť zahrať si túto taktickú strieľačku aj v kooperatívnom móde.  Uvedenie Unit 13 do predaja je naplánované na začiatok marca.

 

70% - Predbežné hodnotenie
ŽÁNER Akcia
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk! 

 

EVERYBODY’S GOLF

Táto hra, známa aj ako Everybody’s Golf 6 alebo Hot Shots Golf, si získala srdcia japonských zákazníkov aj kritiky. Japonci si ju nevedia vynachváliť, západné publikum je však odlišné, a preto neveštím až takú úspešnosť tejto hre, v ktorej ovládate anime postavičky hrajúce golf.

Graficky je Everybody’s Golf vynikajúco spracovaný a špeciálne vo chvíľach, keď sa kamera odpúta od hráča a sleduje loptičku, som mal pocit, že sa pozerám na záznam z golfového turnaja.

Hra je dynamická, rýchla a naučiť sa triafať do jamky naozaj chvíľu trvá. Niežeby bolo ovládanie komplikované, jednoducho to vyžaduje trochu praxe a skúseností so správnym načasovaním úderu, takisto aj nastaviť si správny spin a podobne.

Oceňujem, že menu tejto hry sa dá pohodlne ovládať aj tlačidlami a nenúti hráča používať dotykovú obrazovku. Počas odpaľovania loptičiek už ale budete musieť siahnuť prstami na displej, niektoré precíznejšie nastavenia úderu prebiehajú práve týmto spôsobom.

Hrať môžete sami, s kamarátmi na lokálnej sieti alebo aj online. Zaujímavé sú aj možnosti personalizácie nielen herných charakterov, ale aj vášho avatara, s ktorým sa prezentujete v online miestnostiach. Everybody’s Golf je hrou s masívnym odomykateľným obsahom, nastaviť si môžete prakticky čokoľvek, od farby trička po vzor na ponožkách, len najprv musíte nazbierať dosť bodov. Tie budete môcť míňať v „obchode“, kde sa budú postupne objavovať nie len nové golfové palice, loptičky a oblečenie, ale aj hrateľné postavy.

Čerešničkou na torte je schopnosť hry pracovať s AR, pričom platí, že nepotrebujete žiadne kartičky, stačí akákoľvek rovná plocha, na ktorú vám Vita „premietne“ zvolenú postavičku z hry.

 

80% - Predbežné hodnotenie
ŽÁNER Šport
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk! 

MODNATION RACERS: ROAD TRIP

Séria Modnation Racers sa už predstavila na PS3 a PSP. Novinka s podtitulom Road Trip prichádza na Vitu s rozšírenými možnosťami personalizácie a socializácie.

Graficky sa hra drží v štýle svojich predchodcov, len s prepracovanejšími modelmi a realistickejšími textúrami. Hra sa ešte viac ako v minulosti zameriava na sociálny zážitok z pretekania, a to nie len v hraní a tvorení tratí, ale aj v zbieraní exkluzívnych raritných predmetov.

Inak sa hra neodlišuje od svojich predchodcov, herné mechaniky ostali zachované, pribudli nové zbrane a nová kampaň – pokračovanie príbehu z predošlých dielov.

Na novej platforme vyniká najmä vylepšený a prepracovaný editor tratí, ktorý vám umožní kresliť cesty prstom na obrazovku a využívať pri dotváraní vašich výtvorov aj prsty na zadnej dotykovej ploche. S trochou šikovnosti takto môžete aj vy sami vytvárať a zdieľať online s ľuďmi z celého sveta.

 

80% - Predbežné hodnotenie
ŽÁNER Preteky
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk! 

REALITY FIGHTERS

Pokusy o bojové hry v rozšírenej realite (augmented reality – AR) tu už boli aj na PSP v podobe série Invizimals. Slabý hardvér však nebol práve najúspešnejší pri hodnovernej reprodukcii postáv na skutočnom pozadí, otravná bola aj nevyhnutnosť používať špeciálne karty. Hlavným problémom bola prehnaná infantilnosť, ktorá mnohých hráčov odradila ešte pred tým, ako mohli zistiť, že sa jedná o relatívne slušnú alternatívu k Pokémonom.

Reality Fighters ide o niečo ďalej a tento krát je určený pre najširšiu skupinu potenciálnych hráčov – od vašej babičky, cez školopovinné deti, a snáď by ste do hry mohli dostať aj vlastného psa. V tejto bojovej hre nie ste totiž obmedzení na prednastavené postavy, hrať môžete aj sami za seba, stačí len odfotiť tvár, nastaviť množstvo telesného tuku a svalov, obliecť postavu, vybrať preferovaný bojový štýl a hurá do arény. Tou môže byť pokojne aj podlaha v obývačke, tento krát bez AR kariet a prídavnej kamerky. Postavy dokonca vrhajú tieň a vyzerajú naozaj dobre. V prípade, že nemáte k dispozícii vhodnú plochu, hra obsahuje niekoľko virtuálnych prostredí, ktoré vás prekvapia svojou detailnosťou a realistickým spracovaním.

Súbojový systém je jednoduchý, šípkami alebo ľavým „analógom“ určujete pohyb, štyrmi PS tlačidlami ovládate útoky. Každý bojový štýl prideľuje tlačidlám odlišné funkcie, čo spestruje celú hru a najmä jej to pridáva na vtipnosti. Medzi prvými bojovými štýlmi nájdete balerínu, zombie či boxera. Ďalšie, ako napríklad breakdance, si budete môcť odomknúť neskôr za nazbierané body. Každý bojový štýl má svoje špecifiká a je výrazne odlišný od ostatných.

Nebude trvať dlho, kým zistíte, že pod farebnou a vtipnou maskou sa skrýva seriózna bojovka. Tento krát však s rozšírenými možnosťami, najmä čo sa týka pohybu v priestore. Postavy sa pohybujú okolo vás a musíte ich nasledovať objektívom kamery, aby sa vám nestratili z dohľadu. Súboje už nie sú viac obmedzené šírkou obrazovky.

Medzi hlavné devízy patrí pestrosť charakterov a súbojových štýlov, ale aj celková vyváženosť hry. Modifikovať môžete takmer bez obmedzení, za nazbierané body si môžete dokupovať aj oblečenie a výbavu pre bojovníka.

 

70% - Predbežné hodnotenie
ŽÁNER Bojovka
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk! 

LITTLE DEVIANTS

Little Deviants je zbierkou minihier s piatimi mimozemskými príšerami v hlavných úlohách. Keďže sú určené pre všetky vekové kategórie, hry sú zaobalené v rozprávkovo-infantilnom vizuálnom kabátiku. To však neznamená, že by neboli výzvou aj pre skúsených hráčov. Iste, prejsť do cieľa nie je také náročné, ale získať v hrách zlatú medailu nie je vôbec jednoduché.

Medzi minihrami nájdete strieľačku v prostredí rozšírenej reality (principiálne podobná hre Face Raiders na 3DS), reflexy skúšajúce ťukanie po vykukujúcich hlavách, lietanie pomocou pohybového senzora či spievanie do mikrofónu. Za najviac fascinujúcu z týchto hier ale považujem tú, v ktorej pomocou prstu na spodnej obrazovke deformujete prostredie, a tak navigujete príšeru do cieľa. Niečo také tu ešte nikdy nebolo, na žiadnej inej platforme.

Tieto minihry, podobne ako aplikácia Welcome Park, demonštrujú potenciál konzoly, avšak omnoho hravejšou a pestrejšou formou prezentácie.

 

75% - Predbežné hodnotenie
ŽÁNER Arkáda
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk! 

WELCOME PARK

Welcome Park je aplikácia, ktorú nájdete už predinštalovanú vo vašej Vite. Je to skôr viac technické demo, než hra v pravom slova zmysle, ale za úspešné zvládnutie jednotlivých minihier môžete získať trofej.

Jednotlivé minihry sú naprogramované tak, aby demonštrovali potenciál samotného zariadenia. Veď načo by boli všetky tie funkcie, keby sme si ich nemohli hneď po vybalení vyskúšať?

Niektoré hry demonštrujú obidve dotykové plochy handheldu, ďalšie napríklad mikrofón a možnosti nahrávania zvuku či rozšírenú realitu.

Jednotlivé minihry majú jednoduchý a čistý dizajn, prevládajú abstraktné tvary a celkovo po ich prejdení získate predstavu o prvotných možnostiach zariadenia, najmä o citlivosti a rýchlosti dotykových plôch. 

WIPEOUT 2048

Sériu Wipeout netreba veľmi predstavovať. Futuristické antigravitačné preteky nás sprevádzajú ešte od čias prvého PlayStation a séria sa teší veľkej popularite na každej novej generácii konzoly.

Preto neprekvapilo, že štúdio Liverpool sa postaralo o ďalší adrenalínový diel s názvom Wipeout 2048, ktorý nájdete na pultoch predajní spolu s uvedením PS Vita na trh.

Ako už názov napovedá, hra sa odohráva v roku 2048, teda v relatívne neďalekej budúcnosti a v časovej línii celej série sa zaraďuje na začiatok antigravitačného pretekania. V tomto univerze ešte nie sú vystavané špeciálne trate, a preto sa preteká v modifikovaných mestských prostrediach. Trate sú rozvrstvené do troch úrovní, na spodnej môžete vidieť staršie časti mesta, vrchná predstavuje víziu futuristickej nadstavby New Yorku.

Hra síce trpí dlhšími časmi načítavania, ktoré ale kompenzuje kvalitnou elektronickou hudbou a fascinujúcou možnosťou hrať sa s pozadím pomocou prstov na zadnej dotykovej ploche. Po spustení pretekov sa začína audiovizuálny orgazmus, hra môže smelo konkurovať svojmu veľkému bratovi z PS3. Fantastickému a detailne bohatému grafickému spracovaniu sekunduje nadupaný soundtrack plný energických elektronických, najmä DnB trackov.

Ak ste sa už niekedy v minulosti so sériou Wipeout stretli, potom máte predstavu o ovládateľnosti a hernej mechanike. Trate sú kľukaté a plné rôznych odbočiek, ktoré vám síce poskytnú strategickú výhodu v preteku, ale najprv musíte mať dostatočné skúsenosti s ovládaním vášho vozidla. V extrémnych rýchlostiach neostáva priestor na chyby. Do tohto kokteilu pridajte zbrane, ktoré zbierate na trati, a získate pekne výbušnú kombináciu.

Novinkou je funkcia cross-play, čo v skratke znamená možnosť hrať niektoré trate online s protivníkmi, ktorí hrajú Wipeout HD Fury na PS3. Hra obsahuje sólovú a multiplayerovú kampaň, pričom postup v každej je podmienený odlišnými parametrami. Postup sólo kampaňou je podmienený plnením určených podmienok, pričom vždy môžete získať obyčajný postup (Pass), alebo pri splnení náročnejších podmienok získate elitný postup (Elite Pass).

 

90% - Predbežné hodnotenie
ŽÁNER Preteky
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk! 

UNCHARTED: GOLDEN ABYSS

Ďalšie dobrodružstvo Nathana Drakea sa presúva z veľkých obrazoviek v obývačke do vášho vrecka, a to so všetkou parádou, na ktorú ste boli zvyknutí. Príbeh sa odohráva ešte pred prvým dielom Uncharted, hlavný hrdina je o čosi mladší a pri jeho pátraní po príčinách zániku španielskej výpravy spred 400 rokov, ho sprevádzajú nové postavy – jeho starý kamarát Jason Dante a vnučka zmiznutého archeológa Marisa Chase. Samozrejme, v hre sa mihne aj Sully, ale nemá až tak veľkú úlohu ako v predošlých dieloch.

Hoci má hru na svedomí Bend Studio, tvorcovia série Uncharted z Naughty Dog im poskytli všetky materiály potrebné na vytvorenie autentického dobrodružstva. Herci, dabéri, databáza zvukov a textúr, to všetko z pôvodných dielov na PS3 poslúžilo pri vývoji Golden Abyss.

Hra má exkluzívne audiovizuálne spracovanie, samozrejmosťou je dynamické tieňovanie a pocit hĺbky a priestoru, keď beháte po okrajoch hôr, je zrovnateľný so zážitkom z hrania God of War 3. Avšak stále vidno nejaké tie kostrbaté hrany, sem-tam sa neubránite veľmi blokovému pocitu, ako z čias PS2. Graficky hra nedosahuje kvalít Uncharted 2 a 3, ale porovnávanie s prvým dielom je na mieste.

Hra je našťastie až prekvapivo dlhá, príbeh tradične zamotaný s niekoľkými zvratmi, herná mechanika známa z pôvodných dielov ostala zachovaná a je rozšírená o nové možnosti handheldu. Tie uvítajú najmä nováčikovia v sérii, skúsenejší hráči pravdepodobne ostanú pri tradičnom ovládaní, ktoré sa takmer nezmenilo. Z nových prvkov spomeniem využívanie zadného panelu pri šplhaní po reťaziach a lanách, využitie gyroskopu pri zameriavaní a možnosť navigovať Nathana pri šplhaní pomocou dotykového displeja. Tieto funkcie sa však dajú ovládať aj tlačidlami. Potom sú v hre úplne nové prvky, pri ktorých jednoducho musíte použiť dotykový displej. Medzi ne patrí napríklad zbieranie niektorých artefaktov či ovládanie pästných súbojov a sekanie mačetou.

Uncharted: Golden Abyss je rozsiahlym dobrodružstvom, ktoré nemá na mobilných platformách obdoby. Najviac sa podobá prvému Uncharted: Drake’s Fortune, či už grafickým spracovaním alebo prostredím, v ktorom sa odohráva väčšia časť hry. Je to plnohodnotné Uncharted dobrodružstvo, ale celé skryté vo vašom vrecku a vydrží aspoň tých päť hodín na jedno nabitie.

 

90% - Predbežné hodnotenie
ŽÁNER Akcia
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk!

 

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk