Soul Sacrifice - Recenzia

 

Sony prezentuje PS Vitu ako dôležitý doplnok k PlayStation 4. Hráči si však nebudú kupovať konzolu za 200 EUR, ktorá má fungovať iba ako príslušenstvo. Hráči chcú kvalitné hry, ktoré im ponúkne iba Vita, a Soul Sacrifice má potenciál do tejto kategórie patriť.


Ťažko povedať, či je to iba zhoda náhod alebo na Vitu začínajú opäť vychádzať kvalitné hry. S úvodným line-upom, ktorý nachystali vývojári pre Vitu, sme boli spokojní a konzolu sme nepustili dva mesiace z ruky. Následne nastalo obdobie, kedy sa na trhu objavovali menej zaujímavé hry, prípadne značky, ktoré nedokázali naplniť svoj potenciál – Assassin´s Creed bol miernym sklamaním, Call of Duty vo verzii pre Vitu bol však už skutočný prepadák.

Pred mesiacom sme si však vďaka službe PlayStation Plus mohli bezplatne vyskúšať hru Virtue´s Last Reward. Tento titul ponúka jedinečný herný zážitok, ktorý síce neosloví každého, avšak hráči, ktorých VLR zaujal, kvality tejto hry náležite ocenili. Aj podľa nás ide o jednu z najlepších hier, ktoré si môžete teraz zahrať na prenosnej konzole od Sony.

Soul Sacrifice je čiernym koňom. Táto hra vyšla v Japonsku a niekoľko násobne zdvihla predaje konzoly. Začiatkom mája sa Soul Sacrifice dostáva aj na náš trh a po krátkom otestovaní demo verzie sme mali možnosť otestovať plnú verziu. Pre tých, ktorí čítali naše preview – podstata hry sa vôbec nemení a základy, predstavené v preview, respektíve v demo verzii, sú bezo zmeny použité aj vo finálnom produkte

Čo to znamená v praxi? Krátka rekapitulácia pre čitateľov, ktorí nečítali preview. Soul Sacrifice je rozdelený do krátkych misií, ktoré sa odohrávajú na malých plochách. V rámci týchto arén čakajú na hráča rôzne príšery a často aj silní bossovia, ktorí predstavujú hlavné lákadlo hry. Súboje s nimi sú najťažšie, ale aj najzábavnejšie. Hoci Soul Sacrifice spadá do žánru akčného RPG, tento herný dizajn do veľkej miery ovplyvňuje herný zážitok. Zabudnite na NPC, s ktorými sa môžete porozprávať alebo ktoré vám zadajú questy a úlohy, zabudnite na kupovanie a predávanie predmetov, výzbroje a na ďalšie herné aspekty, ktoré by mohli súvisieť s „gearom“. Zabudnite dokonca aj na klasické získavanie úrovní a levelovanie.

V Soul Sacrifice je všetko inak. NPC v úlohe rozprávača príbehu nahrádza kniha. Jednotlivé misie sú v podstate kapitoly mnohých príbehov, ktoré kniha v sebe ukrýva. Zbrane ani brnenie nepotrebujete – brnenie je iba kozmetické a odomyká sa hraním. Podstatu a hlavné schopnosti vašej postavy tvoria kúzla, ktoré sa získavajú plnením misií. Tieto kúzla je možné kombinovať a vylepšovať. Zároveň sú rozdelené do viacerých kategórií. Niektoré kúzla vám vyčarujú zbraň na blízko alebo na diaľku, ďalšie kúzla umožnia využívať ničivú mágiu alebo uzdraviť seba a ostatných spoluhráčov. Práve tento systém je najväčším lákadlom hry – umožňuje vytvoriť skutočne unikátneho hrdinu. Hráč si môže namixovať šesť kúziel, ktoré používa, a nakoľko je ponuka dostupných kúziel veľmi bohatá, možností je neúrekom.

Tým sa dostávame k samotným bossom, ktorí sú silní, ale majú aj slabé stránky. Cesta k úspechu nevedie iba cez klikanie, respektíve cez chaotické stláčanie tlačidiel, ako to býva v prípade niektorých akčných RPG. V Soul Sacrifice musíte hernému systému pochopiť. Ak chcete byť úspešní, potrebujete vedieť, aké slabosti má daný boss a patrične sa naňho pripraviť. V tomto smere sa Soul Sacrifice odlišuje o väčšiny moderných akčných RPG.

Hoci sme spomínali, že získavanie skúseností a klasické levelovanie v tejto hre nenájdete, nie je to úplne pravda. Váš hrdina si vylepšuje svoju „svetlú a temnú stránku“ na základe herných rozhodnutí. Každú príšeru, ktorú zabijete, vrátane bossov, môžete zachrániť alebo obetovať. Tieto rozhodnutia do určitej miery ovplyvňujú dostupné misie, výber spolubojovníkov, ale aj ďalšie veci.

Apropo, spolubojovníci. Vedľajšie misie/príbehy môžete plniť aj s ostatnými hráčmi cez internet, čo je zároveň aj výborný spôsob, ako dokončiť ťažké boje so silnými bossmi, a zároveň si vylepšiť postavu a získať množstvo nových kúzel. Online zložka, ak natrafíte na šikovných spoluhráčov, je zábavná a úspešne odstraňuje pocit stereotypu, ktorý sa niekedy v singleplayeri objavuje.

Stereotyp je zároveň hlavným nedostatkom, ktorým Soul Sacrifice trpí. Aj napriek rôznym nepriateľom a prostrediam, kde sú arény situované, je totižto hra stále o tom istom. Zapnúť misiu, poraziť bossa, upraviť si výbavu kúzel a ísť do ďalšej arény. Stále dokola. Ale aj napriek stereotypnej hernej náplni dokáže byť Soul Sacrifice zábavným herným zážitkom a, popravde, lepšie akčné RPG na Vite nenájdete. Okrem potenciálneho stereotypu môže hráčov odradiť aj zložitosť herného systému. Náročné sú najmä začiatky, spoznávanie toho, ako Soul Sacrifice funguje, sprevádza množstvo herných vlastností, ktoré musí hráč pochopiť. V porovnaní s Diablom III, ktoré môžeme definovať ako tretiu triedu ZŠ, je Soul Sacrifice 9. trieda. Systém je komplexnejší a náročnejší, ale ponúka väčšiu slobodu a viac možností

Soul Sacrifice je ideálna hra z pohľadu mobilnej hernej konzoly. Hoci systém arén a krátkych misií kritizujeme, rovnako ako aj absenciu súvislej hernej plochy, na Vite tento systém funguje bezchybne. Behom prestávky alebo počas cesty autobusom splníte jednu či dve misie a konzolu vypnete. Keď sa po nejakej dobe k Vite vrátite a chcete pokračovať v hraní, nemusíte si spomínať, ktorý quest robíte, kam máte ísť alebo s ktorou NPC sa musíte porozprávať. V Soul Sacrifice jednoducho zapnete ďalšiu misiu a ste späť v hre. Jednoduché a účelné, aj keď niektorí hráči si na tento systém budú chvíľu zvykať. Aj my sme boli v preview kritickejší, avšak po desiatich hodinách hrania máme iný názor. Každopádne, ak váhate, či si Soul Sacrifice kúpiť alebo nie, demo si určite vyskúšajte. A nech vás neodradí ani slabšia grafika – sila tejto hry spočíva v niečom úplne inom. V komplexnosti herného systému, v súbojoch s bossmi, ktoré sú niekedy výzvou, a v zábavnom multiplayeri.

Informácie o hre

Game Cover
Soul Sacrifice
Platforma: PS Vita
Žáner: akčné RPG
Výrobca: Marvelous AQL
Distribútor v SR: Sony
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

80%
 
Originálne akčné RPG na japonský spôsob
  Klady
  • komplexný herný systém
  • multiplayer
  • nároční bossovia
  Zápory
  • slabšia grafika
  • riziko stereotypu
  • náročnejší systém môže niekoho odradiť
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk