Spelunky - Recenzia

 

Všetci nám klamú a vo filmoch to platí dvojnásobne. A nielen tam. Ak ste videli všetky filmy s Indianom Jonesom, dokončili ste dobrodružstvá Lary Croft a Nathan Drake je váš najlepší kamarát, potom si určite myslíte, že vás nič nemôže prekvapiť. Spelunky vás však uvedie na pravú mieru.

 

Všetky vyššie spomenuté tituly spája archeológia a záľuba v hrobkách, zabudnutých mestách, v peniazoch, zlate, zabudnutých šperkoch a artefaktoch. Všetky hry a filmy vám však klamú. Život archeológa/nadšeného hrdinu/vykrádača hrobiek a kohokoľvek, kto sa snaží prežiť v hrobke/zabudnutom meste a na inom nehostinnom mieste, je veľmi náročný. A neskutočne nebezpečný. Neveríte? Zahrajte si Spelunky.

Spelunky je nezávislá hra, ktorá vyšla pred štyrmi rokmi vo verzii pre PC. Z pôvodne bezplatného projektu sa stala komerčná hra, pred rokom sa objavila na Xboxe a teraz prichádza na PlayStation – vo verzii pre PS3 a VITU. Ako to už býva dobrým zvykom v našich recenziách, testujeme verziu pre VITU, výsledný herný zážitok je takmer totožný aj v prípade PS3.

Spelunky je v princípe jednoduchá a krátka hra. Ponúka 16 základných úrovní, každú z nich pritom môžete prebehnúť počas 30 sekúnd až jednej minúty. Problémom je, že v hre nie sú žiadne checkpointy a svoju pozíciu si nikde neuložíte. Umreli ste? Vitajte na začiatku a veľa šťastia. Po úvodnej hodine, kedy budete často umierať v prvých dvoch úrovniach, sa dostaví frustrácia. Dnešné hry nás učia niečomu inému. Uncharted alebo Tomb Raider – rovnaká premisa, avšak za hodinu vidíte reálny progres. Tu nie. Po hodine ste tam, kde ste boli predtým. Stále na začiatku.

Je teda zrejmé, že Spelunky ponúka iný herný zážitok. Je iný a jedinečný. Takýchto hier dnes nájdete minimum a je iba na vás, či ju oceníte alebo nie. Časť hráčov bude frustrovaná, Spelunky má veľké nároky a keď nebudete hrať hru podľa správnych pravidiel, nikam sa nedostanete. Budete stále umierať. Na druhej strane sú hráči, ktorí takúto výzvu ocenia. Spelunky nie je taká ťažká hra, ako sa zdá po úvodných minútach. Musíte ju však pochopiť a vedieť, ako správne hrať. Uvedomiť si, že hrdina nie je nesmrteľný ako Nathan Drake. Keď spadnete z veľkej výšky, prinajmenšom sa zraníte, v horšom prípade umriete. Napichnete sa na ostne – jasná smrť. To isté, keď vás privalí veľký balvan. Takto to funguje v reálnom živote, a tak to funguje aj v Spelunky. Hra je dokonca niekedy voči hráčovi prívetivá. Hrdina vydrží tri uštipnutia netopiera, hada, pavúka, smrteľné je až štvrté. Ak však vo virtuálnom svete nájdete zatúlanú blondínku a odprevadíte ju na koniec úrovne, odmení sa vám bozkom. A vďaka tomu prežijete o jeden štípanec viac.

Logika Spelunky kombinuje uvoľnenú realitu herného sveta a prísne zákony skutočného sveta. Vo výsledku je však hra náročná, jej zdolanie predstavuje výzvu. Hráč musí mať trpezlivosť a pevné nervy. Hranie sa však časom stane zábavným, dokonca aj chytľavým. Zákony hernej logiky pochopíte a potom sa objaví dobre známy syndróm – „ešte jeden pokus a idem spať“. Takýchto pokusov však bude veľa.

Roztomilá a kreslená dvojrozmerná grafika pôsobí v porovnaní s prísnym herným systémom kontrastne. Umožňuje však integráciu prvku náhody. Každá hra je iná, úrovne sa vždy generujú nanovo. Prvky sa nemenia – nepriatelia, zlato, šperky, blondíny ostávajú, rozloženie úrovne však vždy predstavuje novú výzvu. Ak by tomu tak nebolo, opakované hranie by sa veľmi rýchlo prejedlo.

Hoci v hre nenájdete checkpointy, Spelunky predsa len ponúka miernu pomôcku. Dostaňte sa trikrát na koniec aktuálneho „sveta“, odovzdajte potrebný predmet a hra vám sprístupní skratku do ďalšieho sveta. Každý svet má štyri úrovne, takže celkovo sa v hre nachádzajú štyri svety.

Bez ohľadu na to, na akej platforme si Spelunky zahráte, ide o zaujímavú a jedinečnú hernú skúsenosť. Pôvodnú verziu si stiahnite bezplatne z oficiálnych stránok. Ak vás zaujme, potom sa investícia do PS3/VITA verzie oplatí. Výhoda VITA verzie spočíva v ad-hoc kooperatívnom móde a najmä v náture tejto platformy – na mobilné hranie je Spelunky ako stvorené!

Informácie o hre

Game Cover
Spelunky
Platforma: PS Vita 
Žáner: arkáda
Výrobca: Blitworks
Distribútor v SR: Sony
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Naše hodnotenie

80%
 
Zabudnite na Indiana Jonesa...
  Klady
  • výzva
  • hrateľnosť
  • špecifický herný zážitok
  Zápory
  • pre niekoho frustrácia
  • iba ad-hoc multiplayer
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk