Open Me - Recenzia

 

PlayStation Vita je vybavená dvojicou kamier, ktoré majú rozlíšenie 640 × 480. Na fotenie fotiek ich nevyužijete, avšak tzv. AR hry si vďaka ním zahráte. Open Me je najnovší prírastok, ktorý sľubuje nevídanú hrateľnosť a hernú skúsenosť. Ako už názov napovedá, hra je založená na „otváraní“.

 

Otvárať budete virtuálne škatule v prostredí vašej reality. AR je totižto skratka pre výraz augmented reality. U nás sa prekladá ako „augmentovaná realita“, prípadne „rozšírená realita“ a ide o označenie aplikácií alebo hier, ktoré premostia digitálny obsah so skutočným svetom. VITA je pre tento účel vybavená už spomínanou dvojicou kamier a šiestimi kartami, ktoré nájdete v základnom balení.

AR hry sa na VITE objavili už pri jej uvedení na trh. „Najväčším“ titulom je Reality Fighters, bojová hra, ktorá sa odohráva vo vašej obývačke, detskej izbe alebo kuchyni. Alebo vonku na ceste. Podľa toho, kde práve hráte. Okrem bojovania sme si v rozšírenej realite zahrali stolný futbal alebo zabojovali s tankami. Bez ohľadu na rôznorodú hernú náplň, všetkým AR titulom chýbala „šťava“, hrateľnosť a herný zážitok je priemerný až mierne nadpriemerný.

Open Me prichádza so zaujímavým konceptom. Celá hra je založená na otváraní škatúľ. Podobne ako v dobrodružných filmoch, kde otvárajú hrdinovia truhlice a riešia hlavolamy, tak aj hráč bude čeliť rôznym nástrahám. Open Me ponúka až 13 DLC balíčkov, ktoré tvoria samotnú hru. Každý balík obsahuje 3 alebo 4 truhlice – škatule, ktoré je potrebné otvoriť. Niektoré „rozlúsknete“ za pol minúty, pri niektorých sa budete trápiť aj päť a viac minút. Každá škatuľa má svoje vlastné zákonitosti, ktoré musí hráč pochopiť a podľa toho ju otvoriť.

Ak by sme mali Open Me nejako kategorizovať, ide o logickú hru. Riešenie logických hádaniek nie je nijako závislé na využití rozšírenej reality, toto prepojenie však vytvára roztomilú atmosféru. Zároveň však môže niekedy frustrovať. Škatuľu je často potrebné prezrieť zo všetkých strán a ak si AR kartu položíte na posteľ, s tým, že chcete pri hraní sedieť, musíte ju neustále otáčať. Hra nereaguje vždy na otáčanie správne – je navrhnutá tak, aby hráč okolo karty obiehal a kontroloval jednotlivé steny škatule.

Z hľadiska herného dizajnu by bolo jednoduchšie, ak by jednotlivé škatule bolo možné otáčať na displeji pomocou dotykového ovládania alebo tlačidlami. V takomto prípade by nebolo možné využiť rozšírenú realitu, aj keď by to vplyv na samotnú hrateľnosť nemalo. Herný zážitok by sa zmenil, v niektorých prípadoch by však bol pohodlnejší – hrať by sa dalo kdekoľvek a kedykoľvek. V tomto prípade je možné hrať prakticky iba doma, ak máte AR kartu položenú v strede izby a chodíte okolo nej. Prípadne, ak ste ochotní z času na čas akceptovať menšie nezrovnalosti, kartu si môžete aj otáčať. Nakoľko sme leniví, hrali sme takýmto spôsobom. Pre lepší zážitok však odporúčame „pendlovať“ okolo virtuálnej škatule.

Vráťme sa ešte k jednotlivým škatuliam, ktoré predstavujú základ hry. Nečakajte žiaden príbeh, žiadne prepojenie. Každá škatuľa je samostatná jednotka, ktorá je nezávislá na ostatných hlavolamoch. Každá z nich má vlastnú logiku. Niektorú otvoríte tým, že nájdete ukryté tlačidlo. Ďalšiu otvoríte správnym nastavením času. Inú zasa pomocou viacerých klapiek, ktoré súbežne odstránite. V niektorých prípadoch si musíte dávať pozor aj na virtuálne nože, ktoré vám môžu „ufiknúť“ prst. Game Over však nehrozí, škatuľu si môžete kedykoľvek opätovne zapnúť a vylepšiť si hodnotenie hlavolamu.

Open Me nemá hlbší zmysel. Na druhej strane, otváranie virtuálnych škatúľ vás na nejakú dobu zabaví. Relatívne rýchlo sa však stane stereotypným. Hru oceníte v prípadoch, kedy chcete kamarátom ukázať niečo nové a Open Me je bezpochyby „cool“. Titul je vhodný ako zábava pre jedného hráča, ide však aj o výborný párty materiál a pomer cena/výkon je viac ako akceptovateľný. Takmer 50 virtuálnych škatúľ ponúka dostatok zábavy a rôznorodosti. Hoci sa oproti ostatným AR hrám výraznejšie neodlišuje, idea je výborná, pútavá a hrateľnosť je zábavnejšia a funkčnejšia. To isté platí aj o hernom zážitku, aj keď určitú originalitu nemožno titulu odoprieť. Na rozdiel od ostatných hier pôsobí využitie rozšírenej reality menej samoúčelne a ak chcete jednu AR hru na VITU, berte Open Me. Z aktuálnej ponuky je najlepšia.
 

Informácie o hre

Open Me
Platforma: PS Vita
Žáner: Logická hra
Výrobca: SCE Japan Studio
Distribútor v SR: Sony
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Naše hodnotenie

70%
 
Čo ukrýva tajomná škatuľa?
  Klady
  • koncept
  • logické myslenie
  • využitie AR
  Zápory
  • občasné nezrovnalosti
  • ne-mobilné hranie
  • časom stereotyp
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk